FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Przyciemniane szyby
  • Czy przyciemnialiście na własną rękę szyby z tyłu w waszych Rapkach? jaki może być koszt takiego zabiegu i czy wymagane są atesty na folię na tylnych szybach?
    Rapid LB | 1.2 CBZA 86 KM | MY14 | Ambition Komfort | Błękit Pacyfic | 11000 km | Mińsk Mazowiecki
  • Jesli będziesz robił sam to koszt tylko folia, u mnie gościu, ktory sie tym zajmuje profesjonalnie kasuje za tył około 300zl, ale daje gwarancje. Z tego co sie orientuje na tylne szyby żadnych atestow byc nie musi, mozesz sobie je nawet zmalowac czarnym lakierem i nikt sie nie doczepi. Ja mam pakiet sunset ale zastanawiam sie nad mocniejszym przyciemnieniem bo tak jestem przyzwyczajony tylko rowniez przyciemniam przednie boczne mimo ze nie wolno. Koszt za całość 450-500.
  • Rozumiem że nie ma to wpływu na gwarancję ogólną samochodu? Sam się zastanawiam nad zaciemnieniem wszystkich trzech tylnych szyb. 
  • Moim zdaniem nie ma wpływu, bo tak naprawdę na jaki element ?
  • Krisjaw dzięki za informacje :)
    Rapid LB | 1.2 CBZA 86 KM | MY14 | Ambition Komfort | Błękit Pacyfic | 11000 km | Mińsk Mazowiecki
  • Planuję na wiosnę przyciemnić szybki, zależy mi głównie na podwyższeniu komfortu podróżujących, w tym małego smyka. Nie wiem do końca jaki wybrać stopień przyciemnienia...ma ktoś zamontowaną folię niefabryczną i może pochwalić się fotką, specyfikacją i ogólnymi odczuciami ?? 
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Ambition Max | Beż Cappuccino | 25000km | Łódź
  • Dla chcących przyciemniać wszystkie trzy tylne szyby.
    Na waszym miejscu byłbym ostrożny z przyciemnianiem tylnej szyby. Z tego co wiem to boczne można nawet zamalować, ale tylna musi być fabrycznie przyciemniana, a to chyba wiąże się z tym, że musi posiadać homologację i nie może być oklejana. Znajomemu za oklejenie tylnej szyby zabrano dowód rejestracyjny podczas kontroli.
  • Ja na szczęście mam oryginalnie przyciemnione...:-) 
    Rapid LB/ 1.2 MPI + LPG / MY 2015/ Ambition MAX
  • To ciekawe jak sprawa sie ma z samochodami przedstawicieli handlowych ktorych tylne szyby sa w calosci zaklejone reklamami i nikt im nie zabiera dowodow
    Rapid LB |1,2 TSI 86KM | MY2015 | Elegance Max Wnętrze Beż | Biały Candy| 52000km | Szczecin
  • Dopytałem znajomego. Folia na tylnej szybie nie miała specjalnego atestu czyli dokumentu stwierdzającego, że posiada ona odpowiednią przepuszczalność świetlną.
    Przepraszam za wprowadzenie w błąd. :(
  • @Aras gdzie robiłeś w Poznaniu ?? podziel się może jeszcze ktoś skorzysta i też by tam okleił ;-)
    Rapid SB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Ambition MAX+KOMFORT | Czerwony Rio Metalic | 42000 km| Ø 6,5 l/100 km | wlkp.
  • @gross81 - rekalamę na tylnych szybach robi sie na folii perforowanej one way vision o przepuszczalności ok 40-50%. Z wewnątrz widać wszystko, a tylko z zewnątrz wydaje się jakby szyba była cała zaklejona

    OZPORZĄDZENIE MTiGM z 1997 r. W SPRAWIE

    WPROWADZENIA OBOWIĄZKU STOSOWANIA POLSKICH NORM BRANŻOWYCH

    (Dz. U. 160 - z późniejszymi zmianami) BN-76/3626-07

    "Kierowca auta osobowego musi ze swego miejsca
    mieć niczym nie ograniczone pole widzenia w obrębie kąta 180 stopni
    od 90 stopni z lewej strony przez przód do 90 stopni z prawej strony."

    * * *
    REGULAMIN nr 46 EUROPEJSKIEJ KOMISJI GOSPODARCZEJ
    ONZ

    Wymagane pola widzenia kierowcy: "Do przodu od
    miejsca kierowcy w promieniu 180 stopni i do tyłu w lusterka wsteczne
    i wymóg wyposażenia pojazdu w lusterko wsteczne po prawej stronie pojazdu,
    o ile lusterko wewnętrzne nie zapewnia dostatecznej widoczności do tyłu."

    * * *
    REGULAMIN nr 43 EUROPEJSKIEJ KOMISJI GOSPODARCZEJ
    ONZ


    "Na szybach
    innych niż przednie i nie mające wpływu na pole widzenia kierowcy można
    stosować przyciemnienia o przepuszczalności światła mniejszej 70%."


    Rapid LB|1,2 85 KM| MY14| Ambition| Blue Denim| 105000 km| Kraków
  • jedyne szyby, których nie wolno ruszyć to szyba czołowa oraz szyby boczne z przodu. Pozostałe można przyciemnić dowolnie.
    Rapid LB | 1.2 105KM Chip 130KM/221Nm | MY14 | Elegance Komfort | Biel Candy | 61000km | Wałbrzych
  • @amiskiew dobrze wiedzieć, zastanawiałem sie własnie nad tym któregoś razu czy one całkowicie nie przepuszczają światła bo z zewnątrz rzeczywiście tak to wygląda.
    Rapid LB |1,2 TSI 86KM | MY2015 | Elegance Max Wnętrze Beż | Biały Candy| 52000km | Szczecin
  • na wszystko są jakieś normy jak mamy certyfikat i atest można zakładać a jak nie to wiadomo jak się skończy. Osobiście oklejałem dwa samochody na jednym nie miałem atestu to przy kontroli zdzierałem na szybko folię w drugim jest atest i jeździ już 5 lat i wszystkie szyby na czarno poza przednimi.
    Rapid SB/1.2 MPI/MY14/Ambition komfort/ Szary metalik
  • @cezar zgodnie z polskimi i zresztą europejskimi przepisami szyby w polu widzenia kierowcy mają mieć 70% przejrzystości. 70 czyli tyle ile ma obecnie większość produkowanych aut. W Rapidzie chyba nawet nie wkłada się szyb o mniejszym przyciemnieniu, więc jeżeli założysz jakąkolwiek folię choćby miała 1% przyciemnienia to i tak jesteś poza normą. Dla tylnych szyb nie ma, żadnych uregulowań i nie dostaniesz też żadnych atestów, bo niby na co, na folie. Jeżeli miałbyś już dostać jakiś wiążący papier to tylko na zespół szyba+folia, ale dla przednich szyb jest to bez szans po oklejeniu. Jak mierzyłem u siebie to przód ma trochę ponad 70 czołowa ok 75, a tył SUNSET niespełna 37% przejrzystości. Ogólnie te atesty na oklejane folie to nic innego jak wyciąganie kasy, nic one nie dają. Jak jest szyba za ciemna to policjant ma prawo zabrać dowód i atest nie wiele tu daje.
  • Myślę o przejrzystości 20%, oczywiście boki tył i tył. Czy ktoś ma u siebie i może coś więcej napisać ?
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Ambition Max | Beż Cappuccino | 25000km | Łódź

  • jasiu24



    Przepisy związane z przyciemnianiem szyb
    nie zostały zawarte w jednym akcie prawnym. Kodeks drogowy mówi, że
    "pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i
    utrzymany, aby korzystanie z niego (…) zapewniało dostateczne pole
    widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się
    urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi
    przy równoczesnym jej obserwowaniu".

    Kierowca musi mieć zapewnione pole widzenia w zakresie 180 stopni
    patrząc do przodu. Z tego powodu szyba czołowa i przednie szyby boczne
    nie mogą być zbyt ciemne. Ich współczynnik przepuszczania światła musi wynosić minimum 70%.


    W praktyce w nowych samochodach o kilku lat montuje się szyby o takiej
    właśnie przepuszczalności. W związku z tym ew. oklejanie szyby czołowej i
    szyb boczny de facto ogranicza się do zastosowania folii bezbarwnych lub minimalnie przyciemniających, mogących poprawić bezpieczeństwo lub zapobiec włamaniu.

    Tylne szyby można przyciemnić bardziej, a nawet całkiem
    zasłonić, z czego korzystają m.in. firmy przy oklejaniu samochodów
    służbowych. Jeśli wewnętrzne lusterko nie zapewnia odpowiedniej
    widoczności do tyłu, to przepisy mówią, że auto musi być wyposażone w
    dwa lusterka zewnętrzne - lewe i prawe (w sumie trudno teraz o inne
    rozwiązanie). Ponadto szyby pojazdu nie mogą odbijać światła w sposób
    powodujący oślepianie innych uczestników ruchu, czyli nie powinno się
    stosować folii lustrzanych.

    Folia, którą zamierzamy okleić szyby musi posiadać atest Instytutu Szkła i Ceramiki (ISiC). Odpowiednie oznaczenie powinno zostać naniesione na szybę.



    Atest i świadectwo instalacji powinno się wozić ze sobą. W razie
    kontroli i wątpliwości policjantów co do właściwości szyby, może nam to
    pomóc. Funkcjonariusz ma prawo zatrzymać nam dowód, gdy uzna, że szyby
    są zbytnio przyciemnione. Samochód może nie przejść badania
    technicznego, jeśli nie będzie spełniał wymienionych wcześniej warunków
    dotyczących przepuszczalności światła.
    Rapid SB/1.2 MPI/MY14/Ambition komfort/ Szary metalik
  • Czyli co tylna szybe jednak mozna calkiem zakleic z zerowa przepuszczalnoscia?
    Rapid LB |1,2 TSI 86KM | MY2015 | Elegance Max Wnętrze Beż | Biały Candy| 52000km | Szczecin
  • A czy ktoś z was przyciemniał szyby w ASO? Jakie są tego koszta? Czy można to zamontować bez utraty gwarancji w innym zakładzie?

  • gross81 to co opisałem jest zgodne z prawem jeśli spełniasz warunki czyli masz lusterka boczne oraz atest to tak.
    Rapid SB/1.2 MPI/MY14/Ambition komfort/ Szary metalik

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?