FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Kredyt Samochodowy w VeloBank

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Kamera cofania do RNS315
  • Czy wiecie jaka właściwa kamera cofania powinna być uzyta w Rapid'zie SB, żeby działała z RNS315?
    Z tego co rozebrałem klapę bagażnika kamera o oznaczeniu 5N0827566 raczej nie będzie pasować tutaj, bo jest mocowana w ramce i na dwie śruby (i takie głównie znajduje jak guglam). A oryginalny guzik bagażnika jak widać na zdjęciu tak naprawdę wchodzi na zatrzask (widoczne na zdjęciu).
    Dodatkowo mam pytanie, czy wiecie jak ją podpiąć bezpośrednio do auta, znaczy się jak pociągnąć wiązkę? Tą główną to wiem, że będzie trzeba ciągnąć od radia główną wiązkę górą lub dołem i przejść do klapy poprzez te gumowe przepusty. Tylko główną kwestią jest gdzie się powinienem podpiąć z zasilaniem (jak widać na kolejnym zdjęciu, klapa bagażnika jest praktycznie cała z blachy i nie ma jak się dostać do 3 światła stopu, w ogóle przeciąganie tam jakichkolwiek kabli jest mocno utrudnione...)?

    IMG_20190504_160446.jpg
    3024 x 4032 - 652K
    IMG_20190504_160439.jpg
    4032 x 3024 - 531K
    IMG_20190504_160429.jpg
    4032 x 3024 - 667K
    IMG_20190504_160606.jpg
    4032 x 3024 - 829K
    Rapid SB | 1.2 CBZB 105KM | MY13 | Ambition Komfort | Blue Denim | 75000km | Częstochowa
  • Zasilanie kamerki cofania najczęściej jest ze świateł cofania. Te nie występują w tylnej klapie. Chyba nie ma sensu podłączać zasilania do świateł stopu?
    Nie podajesz, jakie masz okablowanie do kamerki - 2 przewody 2 żyłowe czy też inne?
    Niezależnie od tego, do przeprowadzenia połączeń należy przejść (dołem lub górą kabiny) do tylnego rogu klapy bagażnika, do jednej z gumowych przelotek. Sam zdjąłem początek i konieć przelotki, i przez nią poprowadziłem przewody. Nie jest to bardzo trudne, można posłużyć się wpierw miękkim przewodem, przeciągnąć żyłkę i przy jej pomocy wciągnąć w peszel potrzebne kabelki.   
    Jak znasz dokładne położenie kabli, to zamiast ciągnąć zasilanie od świateł cofania, można się podpiąć w strefie głównej wiązki, w okolicach tablicy bezpieczników. Z drugiej strony, jak ciągniesz kabel sygnałowy wideo (od radia do klapy), to żaden problem pociągnąć równolegne do niego drugi przewód, który podłączasz do świateł cofania. 
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Zasilanie można też wziąć z tylnej wycieraczki
    Rapid SB | 1.2 CBZB 105KM | MY14| Srebrny | 60000km | Bydgoszcz
  • Ciekawe rozwiązanie ...
    A czy kamerka w tym układzie będzie działała tylko podczas ścierania tylnej wycieraczki?
    Dla mnie kamerka ma się włączać/wyłączać automatycznie, a nie dopiero podczas jakiegoś dodatkowego załączenia/wyłączenia przez kierowcę.   
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Myślałem o takim zestawie jaki jest przedstawiony tutaj na sprzedaż:

    https://www.cars-equipment.com/en/shop/rear-view-cameras-16/oem-rvc-rear-view-handle-camera/#prettyP...
    Nie mam tylko pewności, czy on w pełni zadziała, ale zakładam, że nie powinno być z nim problemów (może poza kwestią wmontowania samej klamki z kamerką).

    Nie byłem właściwie pewien, gdzie w pełni powinno być zasilanie podpięte, dlateo w sumie w ciemno pisałem o 3-cim stopie (aczkolwiek myślałem o wstecznym, moja pomyłka - chociaż nie zmienia to faktu, że konstrukcja tego światła stopu to jakaś porażka).
    W takim wypadku jak powinno być spięte z światłem wstecznym, to chyba lepiej ciągnąć wiązkę dołem niż górą...
    Rapid SB | 1.2 CBZB 105KM | MY13 | Ambition Komfort | Blue Denim | 75000km | Częstochowa
  • W podanym linku jest kamerka dedykowana do Skody, poraża tylko cena.
    Jak poszukasz znajdziesz za pół ceny albo jeszcze lepiej. Np.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Kamerka działa cały czas, obraz jednak wyświetlany jest po wrzuceniu biegu wstecznego 
    Rapid SB | 1.2 CBZB 105KM | MY14| Srebrny | 60000km | Bydgoszcz
  • @Kamas - nie bardzo rozumiem, jak elektronika kamerki otrzyma sygnał po ... załączeniu tylnej wycieraczki ? Przynajmniej tak pisałeś.
    Każda elektronika, by zaczęła pracować, potrzebuje zasilania (2 przewody + i - 12 V). Dalej, by obraz z kamery został przesłany i wyświetlony na ekranie odpowiedniego urządzenia, potrzebna jest informacja, że chcemy cofać. Najprościej - po wrzuceniu wstecznego, podany jest sygnał (do kamerki lub radia), by kamera zaczęła przesyłać/wyświetlać obraz wideo. Czyli potrzebne jest połączenie (najczęściej 2 przewody, czasem wystarczy jeden przewód + 12V) do kamerki lub radia, informujące, że na wyświetlaczu ma pojawić się rejestrowany obraz wideo z tylnej kamerki.  
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Wycieraczka jest tylko źródłem zasilania kamery i działa niezależnie, nie trzeba z nią nic robić aby zobaczyć obraz z kamery cofania. Oprócz tego od kamery do radia idzie przewód, po wrzuceniu biegu wstecznego radio wyświetla obraz z kamery.
    Poniżej link do kamerki pasującej do naszych rapidow.
    Rapid SB | 1.2 CBZB 105KM | MY14| Srebrny | 60000km | Bydgoszcz
  • Nie wszystkie R mają tylną wycieraczkę. Stąd dla pojazdów bez tylnej wycieraczki należy zapewnić zasilanie z obwodu, który ma napięcie, np. po załączeniu stacyjki lub innego, np. samodzielnego wyłącznika. 
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Ten koszt 155€ jest jeszcze dla mnie do przetrawienia jak bazuje na oryginalnych komponentach.

    Macie może jakieś instrukcje czy też filmiki pokazujące demontaż plastików na słupkach, podsufitki, boczku w bagażniku albo tunelu środkowego, żebym mógł jakoś sobie sensownie ten kabel pociągnąć do tyłu?
    Rapid SB | 1.2 CBZB 105KM | MY13 | Ambition Komfort | Blue Denim | 75000km | Częstochowa
  • Proponuję pociągnąć go dołem po progach. Wszystkie plastiki są na metalowe zaczepy, kwestia podwazenia, jak delikatnie je zdemontujesz to nie będzie problemu z ponownym montażem. Z tego co pamiętam tylko tylny plastik ma kolek zabezpieczający pod kanapa tylna. Wszystko jest w miarę intuicyjne, nie jestem żadnym specjalista a poradziłem sobie z tym to i Ty nie będziesz miał problemu :) opisuje jak jest w Spacebacku 
    Rapid SB | 1.2 CBZB 105KM | MY14| Srebrny | 60000km | Bydgoszcz

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?