FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Kredyt Samochodowy w VeloBank

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Lodówka turystyczna 12V, a instalacja elektryczna auta.
  • Hej wszystkim forumowiczom,

    mam pytanko, czy używanie w trasie lodówki turystycznej podłączanej do gniazda zapalniczki jakoś wpływa na instalację elektryczną  w aucie?   W Internecie wyczytałem, że obecne kable używane w autach są cienkie w porównaniu z użytymi w starszych autach i mogą się popalić. Jestem elektrycznym laikiem, także proszę Was o pomoc. 

    W Lidlu jest obecnie  dostępna lodówka CRIVIT CEK 29 A2, może ktoś kupił we wcześniejszych promocjach, jak się ona spisuje?


    Rapid SB | 1.2 CJZC 90 KM | MY17 | Ambition MAX | Czerwony RIO metalizowany|| 67 000 km | Wrocław
  • Mam podobna lodówkę i całkiem dobrze się to sprawdza pod warunkiem, że schlodzisz ja na maxa w domu i wlozysz do niej już zimne produkty. Moim zdaniem to bardziej podtrzymuje temperaturę niż schladza.
    W rapidzie jeszcze jej nie używałem, kiedyś jezdzilem z nią w Octavii IIFL i nigdy nic się nie stało z instalacją. 
    Rapid SB | 1.2 CBZB 105KM | MY14| Srebrny | 60000km | Bydgoszcz
  • Bez obaw. Przekroje przewodów dobrane są pod odpowiednie bezpieczniki (a właściwie na odwrót) w taki sposób, by jako pierwszy zadziałał bezpiecznik. Stąd tak ważne jest, by zmieniać bezpieczniki na dokładnie takiej samej wartości.
    W MY16 (i prawdopodobnie w innych) gniazdo 12V zabezpieczono bezpiecznikiem 15A co pozwala zasilać urządzenia o mocy do 180W.
    -----------------
    Edit:
    Na zasilaniu jest użyty kabel o przekroju 1,5mm2 ale na masie już tylko 1,0mm2.
    Dla spokojności, przy długotrwałym obciążeniu (zwłaszcza w upalne dni), można ograniczyć moc zasilanego urządzenia do ok. 150W.
    Lodówki, póki co nie pobierają więcej niż ok. 50W - jest zatem spory zapas.
    obciazalnosc_pradowa_dlugotrwala_kabli.pdf
    144K
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • Dziękuję serdeczne za wyczerpujące odpowiedzi.
    Czy te obciążenia dot. też gniazda zapalniczki w bagażniku? Może do bagażnika są grubsze kable poprowadzone?;)
    Rapid SB | 1.2 CJZC 90 KM | MY17 | Ambition MAX | Czerwony RIO metalizowany|| 67 000 km | Wrocław
  • Nie dysponuję danymi tego gniazda. Wątpię jednak, by takie gniazdo miało znacząco cieńsze kable. Lodówkę możesz zasilać bezstresowo.
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • W instrukcji obsługi R z 2018 r, jest podane, że na poz. 44 znajduje się bezpiecznik, przez który zasilane jest gniazdo zapalniczki jak w kabinie tak w bagażniku. Ponieważ jest to jeden bezpiecznik, to warto nie przekroczyć podanej wartości prądu bezpiecznika łącznie w obu gniazdach. Czyli łącznie moc urządzeń podłączonych równocześnie przez te gniazdka nie powinna przekroczyć wartości rzędu 130 - 150 W. Warto przed podłączeniem urządzeń, zobaczyć opis i parametry urządzenia lub samemu zmierzyć pobór prądu lub moc urządzenia. Jeżeli bezpiecznik ma wartość 15 A to to jest wartość graniczna. Przy podłączeniu urządzeń o większym poborze (większej mocy) bezpiecznik ulegnie przepaleniu. nawet jak nie w momencie załączenia, to w niedługim czasie. Podczas jazdy, może dojść do niezauważenia tego faktu, i w efekcie po podróży może być, że lodówka nie działała, laptop nie doładował się, ...
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?