FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Lodówka turystyczna 12V, a instalacja elektryczna auta.
  • Hej wszystkim forumowiczom,

mam pytanko, czy używanie w trasie lodówki turystycznej podłączanej do gniazda zapalniczki jakoś wpływa na instalację elektryczną  w aucie?   W Internecie wyczytałem, że obecne kable używane w autach są cienkie w porównaniu z użytymi w starszych autach i mogą się popalić. Jestem elektrycznym laikiem, także proszę Was o pomoc. 

W Lidlu jest obecnie  dostępna lodówka CRIVIT CEK 29 A2, może ktoś kupił we wcześniejszych promocjach, jak się ona spisuje?

Rapid SB | 1.2 CJZC 90 KM | MY17 | Ambition MAX | Czerwony RIO metalizowany|| 12 000 km | Wrocław
  • Mam podobna lodówkę i całkiem dobrze się to sprawdza pod warunkiem, że schlodzisz ja na maxa w domu i wlozysz do niej już zimne produkty. Moim zdaniem to bardziej podtrzymuje temperaturę niż schladza.
    W rapidzie jeszcze jej nie używałem, kiedyś jezdzilem z nią w Octavii IIFL i nigdy nic się nie stało z instalacją. 
    Rapid SB | 1.2 CBZB 105KM | MY14| Srebrny | 60000km | Bydgoszcz
  • Bez obaw. Przekroje przewodów dobrane są pod odpowiednie bezpieczniki (a właściwie na odwrót) w taki sposób, by jako pierwszy zadziałał bezpiecznik. Stąd tak ważne jest, by zmieniać bezpieczniki na dokładnie takiej samej wartości.
    W MY16 (i prawdopodobnie w innych) gniazdo 12V zabezpieczono bezpiecznikiem 15A co pozwala zasilać urządzenia o mocy do 180W.
    -----------------
    Edit:
    Na zasilaniu jest użyty kabel o przekroju 1,5mm2 ale na masie już tylko 1,0mm2.
    Dla spokojności, przy długotrwałym obciążeniu (zwłaszcza w upalne dni), można ograniczyć moc zasilanego urządzenia do ok. 150W.
    Lodówki, póki co nie pobierają więcej niż ok. 50W - jest zatem spory zapas.
    obciazalnosc_pradowa_dlugotrwala_kabli.pdf
    144K
    Pozdrawiam - Paweł
    Rapid LB | 1.6 TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 60k km | Szczecin
  • Dziękuję serdeczne za wyczerpujące odpowiedzi.
    Czy te obciążenia dot. też gniazda zapalniczki w bagażniku? Może do bagażnika są grubsze kable poprowadzone?;)
    Rapid SB | 1.2 CJZC 90 KM | MY17 | Ambition MAX | Czerwony RIO metalizowany|| 12 000 km | Wrocław
  • Nie dysponuję danymi tego gniazda. Wątpię jednak, by takie gniazdo miało znacząco cieńsze kable. Lodówkę możesz zasilać bezstresowo.
    Pozdrawiam - Paweł
    Rapid LB | 1.6 TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 60k km | Szczecin
  • W instrukcji obsługi R z 2018 r, jest podane, że na poz. 44 znajduje się bezpiecznik, przez który zasilane jest gniazdo zapalniczki jak w kabinie tak w bagażniku. Ponieważ jest to jeden bezpiecznik, to warto nie przekroczyć podanej wartości prądu bezpiecznika łącznie w obu gniazdach. Czyli łącznie moc urządzeń podłączonych równocześnie przez te gniazdka nie powinna przekroczyć wartości rzędu 130 - 150 W. Warto przed podłączeniem urządzeń, zobaczyć opis i parametry urządzenia lub samemu zmierzyć pobór prądu lub moc urządzenia. Jeżeli bezpiecznik ma wartość 15 A to to jest wartość graniczna. Przy podłączeniu urządzeń o większym poborze (większej mocy) bezpiecznik ulegnie przepaleniu. nawet jak nie w momencie załączenia, to w niedługim czasie. Podczas jazdy, może dojść do niezauważenia tego faktu, i w efekcie po podróży może być, że lodówka nie działała, laptop nie doładował się, ...
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km

PONIŻEJ RÓŻNE OFERTY SPONSOROWANE KTÓRE WSPOMAGAJĄ RAPIDKLUB.PL
są to linki afiliacyjne lub reklamy (mamy nadzieję że Wam przydatne, dziękujemy za wsparcie)

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen

ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?