FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Kredyt Gotówkowy w VeloBank

Świąt Wielkanocnych, zdrowych i pogodnych
Wszystkim miłośnikom i właścicielom :)

Skody Rapid życzy

RapidKlub.pl

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Wyższe obroty na zimnym silniku / auto ssanie ?
  • Witam. Czytałem parę wątków , ale o tym akurat nie było.
    Na zimnym silniku , jak auto postoi przez noc , po odpaleniu obroty idą na około 1000 - zakładam że to auto ssanie czy jak to się tam nazywa.
    Ale w fabii , po jakichś 30 , 40 sekundach obroty spadały do normalnie ok 800 - niezależnie czy auto się "grzało" jak odśnieżałem , czy jak ruszyłem i dojechałem do świateł i tam stanąłem.
    natomiast w rapidzie obroty nie chcą spadnąć - choć do tej pory czekałem może z 20 sek. a jak ruszę i temperatura już wzrośnie , to obroty dalej są podwyższone (nie jest to przepalanie DPF`a , bo jeszcze silnik za zimny)
    Obroty dopiero spadają , jak wskazówka temperatury pokaże 90.
    Pytanie czy jest to normalne ?? Silnik sam się dogrzewa większą dawką paliwa przez kilkanaście minut (komputer pokazuje zwiększone spalanie) klima jest włączona , temp. 20 Stopni , nic poza tym z ogrzewania nie włączam.
    Czy coś się uszkodziło i błędnie komputer widzi temperaturę silnika ? Wiem że na tym termometrze w aucie temperatura jest podawana z innego źródła niż widzi komputer.
    Rapid SB | 1.6 CAYC 138 KM | MY14| Ambition Active |Biały|110 Tyś.| Wrocław
  • Piszesz o dieslu. U mnie w TSI obroty ewidentnie zależą od stopnia naładowania akumulatora.

    Po zatrzymaniu na światłach, jeżeli przewiduję stać te 30 sekund na czerwonym to pozwalam systemowi Start-Stop zadziałać. Silnik się wyłącza a potem na kolejnym zatrzymaniu za parędziesiąt metrów widzę czasem podniesione obroty. Więc aku nie zdąży się doładować na tak krótkim odcinku kiedy reflektory świecą o tej porze roku.

    Zauważyłem również, że jak podjeżdżam pod dom po spokojnej jeździe z odpuszczonym gazem (ostatnie 0,5 km drogi do domu mam lekko z górki, więc wytracam prędkość) czasem również mam podniesione obroty. Jak jadę ostrzej, bo ktoś mi siedzi na dupie to tego nie ma. Zatem wychodzi na to, że jazda na niskich obrotach nie doładowuje za bardzo akumulatora, więc alternator musi mieć swoje obroty do pełnej sprawności i jest to logiczne.

    Trzecia sprawa - jeśli załączę klimę lub ogrzewanie to również obroty się podnoszą. Jak jest chłodno to mogę mieć wskazówkę temperatury cieczy pionowo na 90 stopni a jeśli mam dmuchawę ustawioną na 27 stopni i więcej to i tak obroty podnosi, co widać ewidentnie jak się zatrzymam.

    Ty masz diesla, ale myślę, że mimo wszystko opisane mechanizmy są podobnie.
    Diesle oprócz tego chyba mają ten element grzejny PTC, a więc grzałkę elektryczną, co by tłumaczyło podwyższone obroty. Warto sprawdzić jak auto zachowa się przy ustawieniu temperatury na powiedzmy 18 stopni, czyli bez używania ogrzewania ani klimatyzacji. Wg mnie obroty powinny się unormować szybko.
    Rapid LB, 1.4 TSI DSG, MY 2017, Style+Beż, Denim Blue, 44.000 km, Sosnowiec
  • Po 2 dniach jeżdzenia , wychodzi mi tak.

    Odpaliłem auto - obroty większe - poczekałem niecałą minutę - spadły. Przejechałem kawałek do świateł, dalej były niskie , ale po około 500 metrach (2 pary świateł koło pracy) już wzrosły i dalej do p"pełnego nagrzania" były podwyższone.

    Wczoraj za to i dziś rano - odpaliłem , poczekałem , obroty spadły i już nie wzrosły....

    Zgłupiałem.....

    Co do podwyższonych obrotów "na luzie" nie wiem czemu , ale gdzieś czytałem że po prostu tak jest - czy jedziesz 5 km/h czy 150 km/h ale "na luzie" to będą podwyższone.
    Spadną dopiero jak się zatrzymasz.

    Spróbuje zmniejszyć grzanie na klimie , ale poza tym co pisałem wyżej , nic nie kręcę , nic nie włączam.
    Rapid SB | 1.6 CAYC 138 KM | MY14| Ambition Active |Biały|110 Tyś.| Wrocław

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?