FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Metaliczny odgłos przy dodawaniu gazu
  • Hej

Panowie, od jakiegoś czasu (być może nawet od nowości)  mam dzwiną przypadłość, której nie zauważyłem u mojego ojca który ma rapida RM 2016 - ja mam RM 2017 - auto ma w chwili obecnej przejechane 10tyś km, 1.2 110KM LPG. Co dokładnie się dzieje - najbardziej słyszalne jest to gdy auto jest na luzie, w momencie dodania gazu przy ok 1500-2000obr słychać metaliczny dźwięk, jakby ktoś (zadzwonił kluczami z domu przez 1 sekundę) dźwięk ten nie zawsze występuje, w sumie to nie ma reguły. Pojechałem do ASO akurat wtedy nie chciał występować, natomiast mechanik któremu opisałem objawy powiedział że to w turbinie łopatki zmieniają swoją geometrię i taki dźwięk się może pojawić - R to moje pierwsze auto z turbiną i bazując na wszelkich historiach problemów jakie się z nią mogą pojawić jestem na to bardzo wyczulony - czy ktoś się spotkał z czymś podobnym? Poza tym nic się nie dzieje nie czuć spadku mocy itp.
    RAPID LB | 1.2 TSI LPG 110KM | MY 2017 | STYLE | WHITE MOON METALIC |3000 i rośnie :) | SMI
  • Tylko tyle mogę dodać: ASO - w tym układzie spisało się na medal. W Twoim R nie ma zmiennej geometrii łopatek turbiny ...
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Tylko w tdi, benzyny maja turbinę na zaworze WG, a tdi na zmiennej geometrii vnt.
    Skoda Rapid LB/ 1.2TSI chip150KM/ 249Nm /MY 2017/ Style Max / Blue Race/ 11.000km/ Szczecin
  • Jesteśmy w temacie silnika benzynowego 1.2 TSI. Dla silników Diesla są stosowne tematy.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Rapid SB | 1.2 CJZC 90KM | Beżowa Padlina | MY16 | Bielsko
  • W tym zakresie obrotów to moze być sławetne cięgno na turbinie (rezonans)
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Ambition MAX | Grafitowy Metalic | 54000 km | DW | Ø 6,8 l/100 km
  • Ciegno nie dotyczy juz wersji ea211.
    Skoda Rapid LB/ 1.2TSI chip150KM/ 249Nm /MY 2017/ Style Max / Blue Race/ 11.000km/ Szczecin
  • U mnie objaw jest inny niż ten opisany w sugerowanym wątku, dźwięk faktycznie może przypominać jakąś blaszkę, jej drganie i ocieranie o coś metalowego i pojawia się przy ruszaniu i czasami na luzie, nie jest słyszalny w kabinie, więc może to jakiś rezonans - niestety nie znam się na tym za bardzo.
    Za miesiąc mam przegląd więc zgłoszę i niech poszukają o co chodzi :) o typ turbiny też zapytam :)
    Dam Wam znać co i jak :) dzięki za pomoc.
    RAPID LB | 1.2 TSI LPG 110KM | MY 2017 | STYLE | WHITE MOON METALIC |3000 i rośnie :) | SMI
  • @SDR, czy mógłbyś nagrać ten dźwięk i podesłać linka do pliku?
    Rapid SB | 1.2 CJZC 90KM | Beżowa Padlina | MY16 | Bielsko
  • Hej Postaram sie jakoś :)
  • @SDR, nie masz przypadkiem takiego dźwięku przy odpalaniu na zimno? https://www.youtube.com/watch?v=iL0t0frp5ZY
  • U mnie coś takiego właśne słychać
    Pozdrawiam,
    Michał

Rapid LB | 1.2 TSI 110KM CJZD| MY16 | Ambition MAX | Brąz Topaz Metalic/45000 km/Brzesko
  • @SDR Czy próbowałeś dowiedzieć się czegoś więcej w sprawie tego dźwięku czy odpuściłeś temat?
  • Zauważył jeszcze ktoś z Was taki dźwięk jak opisywany przez @SDR w pierwszym poście?
  • Ja zauważyłem i chętnie się dowiem, co to może być. Dźwięk taki, jak opisał autor wątku - dzwonienie kluczami metalowymi, albo pocieraniem metalem o metal. Dźwięk jest na tyle delikatny, że nie słychać go podczas jazdy czy przy załączonym radiu.
    U mnie występuje na zimnym i ciepłym silniku, słychać go wyraźnie na wolnobiegu na zewnątrz samochodu, wewnątrz jest właściwie niesłyszalny. Głośność i czas trwania dźwięku są moim zdaniem niezależne od obrotów, w związku z czym przy wyższych obrotach czy podczas jazdy gubi się w innych dźwiękach. Chociaż dzisiaj jak jechałem równomiernie 50 km/h z wyłączonym radiem, to pomimo ogólnego szumu docierały do mnie te charakterystyczne wysokie dźwięki.
    Rapid LB | 1.2 CJZD 110KM + LPG | MY15 (albo 16) | Ambition Max | 49000 km | Katowice
  • Wszystko co opisujesz pokrywa się z objawami u mnie.
    A czy występuje u Ciebie kilku sekundowe takie metaliczne zaterkotanie przy zapalaniu na zimno?
    Kilka rzeczy wymieniłem w poszukiwaniu winowajcy i na razie utknąłem. A ponieważ mam już drugi silnik a dźwięk pozostał to stawiam tezę, że to nie od silnika tylko od sprzęgła.
  • Przy odpalaniu nie mam żadnych niepokojących dźwięków.
    Taki metaliczny dźwięk przy odpalaniu miałem przy problemach z czujnikiem położenia wałka rozrządu - czujnik był sprawny, gubił się kontakt na stykach po stronie komputera. Ale wtedy było też Check+ EPC i problemy z uruchomieniem silnika.

Sprzęgło wydaje się być (niestety) dobrym tropem, bo na luzie czuję na pedale sprzęgła delikatne wibracje. Do tej pory w żadnym samochodzie tak nie miałem. W sumie to muszę zaobserwować, czy pojawienie się tej wibracji idzie w parze z pojawieniem się dźwięku. Nie wpadłem na to wcześniej.

Jeśli wziąć pod uwagę, że mam przejechane niecałe 58kkm, to taki jednak wstyd dla vaga. Lanosa sprzedawałem z przebiegiem 175k i nic się w nim nie psuło. Chevrolet aveo T300 diesel miał chyba niecałe 150k w 6 lat i wymieniałem (oprócz zwykłej eksploatacji) jedynie świece żarowe (chyba niepotrzebnie - diagnostyka w ASO) oraz obudowę filtra paliwa (padł czujnik temperatury). A chevrolet spark M300 ma przejechane ok. 170k, z czego 110k na LPG i są w nim robione jedynie bieżące naprawy, tj. głównie wymiana płynów.

W skodzinie był już problem z turbo, czujnikiem położenia wałka rozrządu (ale to pojawiło się tydzień po założeniu LPG, więc może wina warsztatu), hamulce tylne (klocki nierówno zbierały tarcze) i teraz potencjalnie sprzęgło. Sporo jak na 4 lata i niecałe 60k przebiegu.
    Rapid LB | 1.2 CJZD 110KM + LPG | MY15 (albo 16) | Ambition Max | 49000 km | Katowice
  • Cenna sugestia z tym czujnikiem wałka. Sprawdzę i to. Sprzęgło wytypowałem tylko przez powiązanie z innym dźwiękiem pojawiającym się na 2 i 3 biegu przy gazie "do deski", mianowicie metalicznym dzwonieniu (jakby spalanie stukowe, zawory albo jakaś blacha, osłona wibrowała). Trochę to podobne do "naszego" dźwięku. Na forum citigo pojawiło się to link i pasuje do schematu u mnie. Może to strzał na oślep ale jestem już zmęczony tym samochodem. 
    Mam 45kkm przebiegu. Jestem raczej skodziarzem. To chyba 6 nowa skoda. Wszystkie poprzednie miały awaryjność podobną do Twoich chevroletów. Nic się nie działo przez 100kkm albo pojedyncza drobnica za 200 - 300 zł. Rapid to mega wtopa producenta bo styl jazdy mi się nie zmienił. Wymieniano już kompresor klimy z osuszaczem, kompletny silnik, piastę przednią, kolumnę kierownicy ze wspomaganiem, pompę paliwa, czujnik przepływu powietrza, tarcze przednie przy przebiegu 2kkm, zaklejone wtryski gazu (wyczyściłem i działają na razie). Z obecnych problemów to klekot przy zapalaniu (występuje od nowości, od 2-3kkm przebiegu), klekot przy bucie (od 7kkm przebiegu), stukająca poduszka skrzyni, mocno narastająca głośność silnika poniżej 10 C, lejące przednie amortyzatory, wyciek z odpowietrzenia skrzyni korbowej, pyrkanie z rury wydechowej na wolnych obrotach.
    Jakość tej generacji produktów skody jest dramatyczna. Ciągle trudno mi jest sobie wyobrazić jak można było tak bardzo upaść z jakością (powtarzalnością) produktów z generacji na generację.

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Dzięki Tobie forum będzie funkcjonowało nadal!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen

ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?
https://www.compero.pl