FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Pakiet TV Canal+ Entry+

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Wymiana oleju w skrzyni biegów
  • Witam
    Jako że "nabiłem" już swoim R prawie 80kkm, rozważam wymianę oleju w skrzyni biegów. Wg dokumentacji do 6-biegowej skrzyni wchodzi 2,1 litra, a jak wiadomo olej występuje w litrowych opakowaniach. Dlatego zastanawiam się, czy jak wleję 2 litry to wystarczy? Trochę mi się nie widzi kupować jeszcze jednej butelki oleju za 70 zł, żeby wlać 100 ml. Oczywiście wiem, że oszczędność 70 zł może poskutkować usterką za grube "hajsy", ale może ktoś już przerabiał temat i wie, że 2 litry spokojnie wystarczą? Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 116000 km | Sochaczew
  • Wystarczą, ale jak nie odkrecisz śruby wybieraka jak robi się to w Golfie V to zleci ci tylko ok 1-1.2 l. 
    Skoda Rapid LB/ 1.2TSI chip150KM/ 249Nm /MY 2017/ Style Max / Blue Race/ 11.000km/ Szczecin
  • A właściwie to co ile powinno, o ile powinno sie w ogóle, wymieniać olej w skrzyni biegów?
    Moj Rapid ma jakies 115 kkm przebiegu/3 lata
    Rapid LB | 1.2 MPI + LPG | MY15 | Active | 201 000 | Wawa
  • Ja wymieniłem przy 60 tyś, na mechanizmie różnicowym dolny korek ampul i zlewasz , wlewasz od góry na mechanizmie różnicowym masz czarny korek na jednej śrubie wstawiasz wężyk z lejkiem i lejesz 2,1 l nie 2 bo 5,6 bieg zagrzejesz i po jakimś tam czasie auć będzie. jaki typ skrzyni  masz zerknij na naklejkę ja mam PRN
    Załączam zdjęcie strzałka gdzie zalać i korek spustowy w kółku.
    skrzynia-biegow-prn-12-tsi-vw-skoda-seat.jpg
    511 x 431 - 79K
    Rapid SB 1,2 TSI CBZB 77kW (105KM) |Ambition Max MY 2014, 142000 Km. Wejherowo
  • Jesli chodzi o wymianę oleju w skrzyni to niemieckie marki milczą. W Hondzie jest jest to zwykła czynność serwisowa, zalecona przez producenta auta w okolicy100 tysięcy kilometrów przebiegu.
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • @marinesku2, dzięki za rzeczową odpowiedź. Mógłbyś się podzielić informacją, jak wyglądał olej po tych 60 tys? Właśnie znalazłem olej we właściwej ilości https://www.skrzynie.com.pl/fuchs-titan-sintofluid-fe-75w-2-1-litra.html  i to rozwiązało mój problem. Pisałem z gościem z tej firmy i powiedział, że ten olej jest nawet lepszy niż oryginalny. W takim razie nie pozostaje mi nic innego, jak wymienić :)
    Ktoś się orientuje jaki powinien być moment dokręcania korków spustowego i wlewowego?

    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 116000 km | Sochaczew
  • A nie wiecie ile wchodzi oleju do skrzyni 5 z silnikiem mpi?
    Rapid LB | 1.2 MPI + lpg 75 KM cgpc | MY 2015 | Ambition MAX | biały | 333 000 km | mazowieckie
  • @jajaceek, wyślij mi VIN na PW
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 116000 km | Sochaczew
  • olej był ciemniejszy a oryginalny jest jasno słomkowy, ja wymieniam bo oleje się starzeją i zbierają sporo opiłków a one niszczą łożyska, ale jak ktoś zamierza jeżdzić tylko np. 100 tyś to poco? dla kogoś :), korek wlewowy jest na wcisk z o ringiem i zwykła boczna śruba, spustowy na wyczucie bez przedłużek sam klucz imbusowy do wyczuwalnego oporu bez siły.
    Rapid SB 1,2 TSI CBZB 77kW (105KM) |Ambition Max MY 2014, 142000 Km. Wejherowo
  • Maciek_1991  pochwal się jak skrzynia działa na nowym oleju ja nie narzekam.
    Rapid SB 1,2 TSI CBZB 77kW (105KM) |Ambition Max MY 2014, 142000 Km. Wejherowo
  • Skoda montuje w swoich skrzyniach biegów magnes. Nie jest jednak częścią śruby wypuszczającej, ale jest to samodzielny element. Znajduje się w pokrywie, dostępny po zdemontowaniu pokrywy skrzyni.
    Skoda stosuje dwa rodzaje śrub do spuszczania jak i do uzupełniania/wlewania oleju. Różnią się wewnętrznym imbusem i momentem dokręcenia:
    dla sześciokątnego imbusu, moment dokręcenia jest 32 Nm,
    dla wielokąta moment dokręcenia jest 24 Nm.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • @marinesku2, pochwalę się napewno, ale zostało mi jeszcze 1800 km do wymiany oleju i wtedy wymienię i w skrzyni :)

    Dzięki Panowie za cenne informacje :)
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 116000 km | Sochaczew
  • Dzisiaj wymieniłem olej w skrzyni, stary miał kolor mocnej herbaty. Przejechałem kilka kilometrów i na razie wszystko działa jak powinno :)
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 116000 km | Sochaczew
  • A lepiej chodzi skrzynia po wymianie czy bez zmian?
    Rapid LB | 1.2 MPI + LPG | MY15 | Active | 201 000 | Wawa
  • Moim zdaniem może troszkę lepiej wchodzą biegi, ale pewnie to efekt placebo. Według mnie zmiana koloru starego oleju daje do myślenia, że jednak się zużywa.
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 116000 km | Sochaczew
  • Ja zrobiłem prawie 240 tys. przez 5 lat bez zmiany oleju, skrzynia chodzi poprawnie. Podobnie inne rapidy w firmie (kilka sztuk) bez wymiany oleju w skrzyni mają przebiegi ponad 200 tys., ze skrzyniami nic się nie dzieje. Sami wyciągnijcie wnioski, czy jest to niezbędny wydatek
    Skoda Rapid SB ACTIVE 1.6 TDI/90 KM 2013
  • @Miro, niezbędny nie jest. Każdy robi to, co uważa za słuszne. Ja tylko podzieliłem się spostrzeżeniem, że po 80kkm zrobił się ciemniejszy, czyli jednak podlega procesom starzeniowym/zużyciowym.  Pozdrawiam :)
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 116000 km | Sochaczew
  • Jak kazda inna czesc w eksploatowanym samochodzie
    Rapid LB |1,2 TSI 86KM | MY2015 | Elegance Max Wnętrze Beż | Biały Candy| 52000km | Szczecin
  • Maciek to nie jakiś atak czy wyśmiewanie tylko praktyczne sprawdzenie zaleceń niektórych ekspertów. Na 6 rapidów w firmie z podobnym przebiegiem 200-240 tys. nie było ze skrzyniami żadnych problemów. Tak samo jak z interwałem wymiany oleju, 2 rapidy wymieniają co 15 tys., reszta co 30 tys., póki co z silnikami nic się nie dzieje. Rozrząd: ja wymieniłem przy 130 tys. z powodu awarii pompy wody (jedna robota) a kumpel właśnie dociągnął do 210 tys zgodnie z zaleceniem skody (ja bym chyba nie mógł spokojnie nigdzie wyjechać bez wymiany wcześniej tego rozrządu).
    Wiecie, to takie gadanie, auta po 200 tys. nic nie stuka nic nie puka, lać i jeździć. Co 5 lat dostaję nowe auto i różnica jest kolosalna. Auta się zużywają, jeśli jakaś część nie wymaga jeszcze wymiany, to nie znaczy, że zachowuje się jak nowa. Wybija się zawieszenie, amortyzatory, zużywa się rozrusznik, pojawia się ruda...
    Skoda Rapid SB ACTIVE 1.6 TDI/90 KM 2013
  • @Miro, spoko, ja nie odebrałem tego jako atak :)
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 116000 km | Sochaczew
  • wymieniony olej w skrzyni- stary był już czarny, nawet nie brązowy- teraz zdecydowanie lepiej pracuje
    Rapid LB | 1.2 MPI + LPG | MY15 | Active | 201 000 | Wawa

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?