FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Siłowniki klapy bagażnika do Spacebacka
  • Jak klapa podchodziła do góry - to od położenia "zamknięte" do góry ruszała ledwo ledwo, czy też w miarę energicznie?
    Przy zamykaniu klapy - jak wyglądała sprężyna - była lekko ścisnięta czy też ściśnięta na maksa? 
    Rozumiem, że klapa sama podeszła na ok 30 - 40 cm w górę (nie mam SB, więc zgaduję) ale potem wystarczy chyba, że lekko popchniesz i klapa leci w górę do oporu?
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Przy największej ilości podkładek ruszyła w miarę energicznie do martwego punktu, później żeby otworzyła się na maxa, musiałem użyć więcej siły niż bez sprężyn i podkładek. 
    Przy zamknięciu klapy, sprężyna przy największej ilości podkładek była scisnieta na maxa. Do tego stopnia, że musiałem użyć dużo siły żeby domknac klapę i bałem się, że coś uszkodze 
    Rapid SB | 1.2 CBZB 105KM | MY14| Srebrny | 60000km | Bydgoszcz
  • Jakiej długości zastosowałeś sprężyny?
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • 19x64 
    Rapid SB | 1.2 CBZB 105KM | MY14| Srebrny | 60000km | Bydgoszcz
  • Z zestawienia widziałem długość minimum 76 mm, pod warunkiem, że sprężyna mieści się przy ściśnięciu siłownika oraz po otwarciu klapy jest w stanie nieściśniętym.  
    Bez tych wartości - trudno jest z przed klawiatury dobrać stosowną długość.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Kolega ma sprężyny 100 mm w stanie wolnym w maksymalnym ścisku maja 51mm to mieści się w rapidce. Postarm się pożyczyć na wekend i przetestuje je u siebie i dam znać
    Rapid SB | 1.2 CJZD 110 KM | MY16/7.10.2015 | 81000 km | Małopolska zachodnia, Ziemia Chrzanowska
  • Ale SB czy LB? 
    Rapid SB | 1.2 CBZB 105KM | MY14| Srebrny | 60000km | Bydgoszcz
  • Temat wątku dotyczy wersji SB. Kol. gluszke20 w stopce ma SB.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Gluszke20 tak ale nie wiem jakie auto ma Jego kolega :) 
    Rapid SB | 1.2 CBZB 105KM | MY14| Srebrny | 60000km | Bydgoszcz
  • Witajcie, mam w swoim SB sprężyny 76 i otwiera się prawie ok. latem będzie na pewno do końca. Myślę, że trzeba wybrać kompromis bo dłuższa lub mocniejsza sprężyna, to utrudnione zamykanie klapy.
    Rapid SB |1,6 TDI 139KM |305 Nm| MY 14| Elegance | Szary Quartz|104000| Siedlce
  • Masz klapę z dodatkową tafla szkla czy tradycyjna?
    Wg producenta sprężyn, 76mm po scisnieciu maksymalnym osiąga 47,5mm. Przy prawie zamkniętej klapie wolna przestrzeń to 40mm. Jak ta sprężyna się tam mieści? Założyłem sprężyn 64mm i dodałem podkładki, łącznie było około 70mm. Żeby zamknąć klapę musiałem użyć bardzo dużo siły i bałem się czy czegoś nie uszkodze. Moja idea było aby łatwiej było otwierać i zamykać klapę. Trzeba przyznać, że przy klapie ze szkłem  ciężko otwiera się klapę. Mimo wszystko jednak łatwiej jest otworzyć klapę bez sprężyn niż ja później zamknąć że sprezynami. 

    Rapid SB | 1.2 CBZB 105KM | MY14| Srebrny | 60000km | Bydgoszcz
  • Witaj, mam klapę bez szkła, do sprężyn dołożyłem dwie podkładki ok, 1,5 mm. Uważam, że zamykanie z silniejszą sprężyną będzie trudne. Teraz klapa otwiera się do połowy, jak dla mnie ok. W ogrzanym garażu otwiera się na całość, słyszałem, że silniejsze siłowniki poprawiają, ale szkoda kasy.  
    Rapid SB |1,6 TDI 139KM |305 Nm| MY 14| Elegance | Szary Quartz|104000| Siedlce
  • Cześć, zauważyłem, że po 5 latach wyrobiły mi się siłowniki w klapie bagażnika, przez to wolno się podnosi i z przyzwyczajenia, można uderzyć w nią głową. Czy ktoś wie jaki numer ma ta część i ile kosztują nowe? Zastanawiam się czy dam rade sam to wymienić, czy zlecać wymianę? Dzięki :)

    Rapid SB | 1.2 CJZD 110KM | MY16 | Ambition MAX | Beż Cappuccino Metalic | 90k | dolnośląskie
  • Siłowniki ogólnie zależne są od temperatury. W panujących temperaturach mają prawo być "słabsze". 
    Co do wymiany siłownika - to jest to praca na kilka minut, ale warto z drugą osobą do podtrzymania klapy. Same siłowniki mają po dwie stalowe spinki, zabezpieczenia. Wystarczy je ściągnąć i siłownik masz w ręce. Założenie siłownika - to z kolei założenie dwóch stalowych obejm.   
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • @Jercen masz jakiś "faworytów" odnośnie sprężyn gazowych? Może jakiś dobry zamiennik?
    Rapid SB | CJZC 1.2 136KM/230Nm | MY2017 | Active | Srebrny | 54000km | Warszawa
  • Nie mam wytypowanych producentów. Nie miałem potrzeby wymiany siłowników. Wiem, że przy niskich temperaturach siłowniki nie mają swojej "mocy", ale latem pracują poprawnie. Przy założonych sprężynach, przy niskich temperaturach, klapa podnosi się do połowy, co i tak jest dla mnie super. 
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Trzy grosze.
    U mnie od nowości (~6 lat) pracuje: 2x GERMANY SBO 5JJ 827 550 E 01S (foto nr 1) 400N, ew. zamienniki: Febi 47048 za 76 zł od sztuki, KILEN 458022 (65 zł) czy Topran 117579 (36 zł).
    Przeglądając temat można odnieść wrażenie, że opcja sprężyn jest delikatnie mówiąc dyskusyjna.
    W teorii brzmi fajnie. Gotowe komplety (foto nr 2) po około 140 zł (All...), ew. dokładanie samemu sprężyn - różnej długości, z różną liczbą/ilością ew. podkładek (metodą prób i błędów) i/lub zakup "w ciemno" gotowego zestawu sprężyn np. Ertons T153 (19x65mm) za 56 zł (foto nr 3).
    Do tego temat dla Rapida SB (Spaceback) a nie LB (Liftback) z uwzględnieniem (lub nie) opcji "szklanego dachu".
    p.s im więcej czytałem o dokładaniu, tym mnie jakoś od tego odwiodło; zostaje jak jest; zaobserwuję dużo gorsze działanie (patrz zima) zdecyduję się na wymianę, licząc, że np. Febi będzie przynajmniej dobry;
    foto1.jpg
    1440 x 1080 - 172K
    foto2.JPG
    517 x 351 - 22K
    foto3.JPG
    513 x 436 - 36K
    Rapid SB | 1.2 TSI 90KM CJZC S&S MANUAL @ LM Top Tec 4200 5W-30 | MY16 | Ambition | Srebrny | 82000km | Szczecin

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?