FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Kredyt Samochodowy w VeloBank

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Samodzielna wymiana kół: klucz zwykły, czy dynamometryczny?
  • Nasi kochani rządzący pozamykali przed nami (emerytami) warsztaty dokonujące wymiany kół i opon (nie dotyczy kierowców używających samochodów w celach zawodowych) i w związku z tym mam pytanie:
    Jako, że w latach '90 sam koła zmieniałem, dzisiaj  chciałbym samodzielnie zmienić je ze stalowych na alu.
    Mam zwykły klucz do śrub i zastanawiam się, czy zainwestować w klucz dynamometryczny?
    Trochę się boję  uszkodzić alufelgi, nie wiem, z jaką siłą dokręcać zwykłym kluczem lub jaką siłę ustawić na kluczu? No i jaki wybrać?
    gentleman.gif
    45 x 37 - 10K
    Rapid Spaceback | 1,2 110 KM | 2015 | Style | Beż cappucino | 25 500 | 3City | 6-F
  • Jakie masz felgi? Z grupy vw jakieś oryginały? Żeby pasowały śruby ...
    Klucz zwykły i jazda. Żadnej różnicy w stosunku do stalowych.
    Rapid SB | 1.2 CJZC 90KM | Beżowa Padlina | MY16 | Bielsko
  • Co do momentu dokręcenia - jak dla stalowych tak dla kół alu Skoda zaleca 120 Nm.
    Śruby mają powierzchnię kulistą, nie ma potrzeby wymiany śrub przy zmianie kół. Można spokojnie stosować je do obu kompletów kół.
    Co do praktycznego dokręcania kół. Jestem uczulony na dokręcanie kół pneumatycznym (profesjonalnym) kluczem w warsztacie. Przy samodzielnej wymianie koła nie byłem w stanie odkręcić śrub. Po podjechaniu do serwisu, gość miał problem odkręcić je pneumatycznym kluczem. Dopiero po nastawieniu momentu na maksa, śruby puściły. Od tego czasu dokręcam ręcznie, tak bym w trasie był w stanie samodzielnie zdjąć koło. A w serwisie, przy gościu sprawdzam, czy dam radę odkręcić "jego moment".
    Co do siły dokręcenia, 120 Nm to ok 12,2 kgm. Przy kluczu długości ok. 30 - 35 cm (1/3 m) wychodzi użycie siły rzędu 360 N (36 - 37 kg). A tyle jestem w stanie "wycisnąć" ręką. I podobną siłą mogę później odkręcić taką śrubę.
    Nie stosuję klucza dynamometrycznego do dokręcania kół. Ale też nie mam problemu z poluzowaniem i odkręcaniem śrub kół.
    Przy montażu alu kół - należy uważać, by nie porysować powierzchni bocznych otworów. Warto mieć okrągły klucz (nasadkę), i delikatnie dokręcić ręką, a dociągnąć kluczem do kół.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Ja natomiast dokręcamy koła używając standardowego klucza plus przeduszka od kluczy nasadowych ramię klucza około 50 cm. W razie awaria w trasie jestem w stanie stanąć na kluczu czy to nawet tupnąc pięta w klucz i śruby puszczają. Częstwo bywa tak iz ludzie zapominają oczyścisz piasty i mimo śrub odkręconych koło nie chce zejść i tu niekiedy pojawia się większy problem co dalej. Zostaje poluzować śruby i kopanie nogą w oponę aby to odskoczyła od piasty.
    Rapid SB | 1.2 CJZD 110 KM | MY16/7.10.2015 | 81000 km | Małopolska zachodnia, Ziemia Chrzanowska
  • No i pozamiatane.

    Dziękuję za podpowiedzi, pozostanę przy zwykłym kluczu do wymiany oryginalnych alu i stalówek zakupionych wraz zimówkami   w salonie
    gentleman.gif
    45 x 37 - 10K
    Rapid Spaceback | 1,2 110 KM | 2015 | Style | Beż cappucino | 25 500 | 3City | 6-F
  • Jeszcze orginalny klucz nasadkę oklej sobie no. Taśma izolacyjną ci by nie porysować felg.
    Rapid SB | 1.2 CJZD 110 KM | MY16/7.10.2015 | 81000 km | Małopolska zachodnia, Ziemia Chrzanowska
  • Dla samej wymiany kół nie opłaca się inwestować w klucz dynamometryczny, ale jeżeli lubisz podłubać coś więcej przy aucie to już się przydaje taki klucz. Do samej wymiany kół zwykły klucz i dokręcamy z wyczuciem, aby w drodze nie mieć problemu przy kapciu. A jak wulkanizator dowali pneumatem to i 2m przedłużki czasem zbraknie aby odkręcić...
    Rapid LB | 1.0 DKRC 110KM | MY19 | Ambition+Audio+Sunset | Szary Quarz | Osiek nad Wisłą
  • _model_ pneumatyczny klucz akumulatorowy to koszt 270 zł. na Allegro, przy jednorazowej wymianie to faktycznie się nie opłaca, ale zamierzam jeszcze trochę pożyć na swojej emeryturze i po trzech latach chyba się zwróci.


    0---.jpg
    1222 x 865 - 150K
    gentleman.gif
    45 x 37 - 10K
    Rapid Spaceback | 1,2 110 KM | 2015 | Style | Beż cappucino | 25 500 | 3City | 6-F
  • @rico Odpuść sobie takie nie firmowe klucze udarowe.
    Kiedyś się skusiłem na coś takiego i leży w kącie zbierając kurz. Do odkręcenia kół to może się jeszcze nadaje, ale jak już chcesz odkręcić np. śruby od amorka przy piaście to niestety ale klucz nie daje rady...
    Rapid LB | 1.0 DKRC 110KM | MY19 | Ambition+Audio+Sunset | Szary Quarz | Osiek nad Wisłą

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?