FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Gniazdko zapalniczki - zasilanie po włączeniu zapłonu
  • Koledzy i koleżanki - jak wiadomo zasilanie w rapidzie z gniazdka zapalniczki jest ciągłe - czy da się ustawić żeby prąd tam płynął tylko po przekręceniu kluczyka?  Ktoś coś z bezpiecznikami np się bawił ?
    Rapid Spaceback | 1.2 TSI 105km | 2014 | Elegance | Błękitny Race | 33000 | Sosnowiec
  • To nie sprawa bezpieczników. W R masz obwody które są "ciągle" pod napięciem oraz pozostałe obwody - które pracują dopiero po załączeniu stacyjki. Gniazdo zapalniczki jest podłączone na stałe (przez bezpiecznik) do zasilania. Jeśli chcesz mieć gniazdo zasilane tylko w momencie pracy silnika - należy poprowadzić zasilanie z jednego z obwodów, które są sprzężone ze stacyjką. Tu można pozostawić oryginalne gniazdo - a obok zamontować drugie - z podłączeniem do obwodu stacyjki. Zyskasz drugie gniazdo o zasilaniu zależnym od stacyjki.
    Na necie jest już ten temat omówiony.
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Możesz też dodać przekaźnik 12V 20-30A do instalacji zapalniczki i włączać go np. sygnałem z instalacji radia, lub stacyjki...
    Rapid LB 1.2MPI LPG | MY14 | Elegance | Biel candy | Łódź
  • Można dać przekaźnik - tylko po co? Do jego wysterowania jest potrzebne właśnie napięcie z obwodu po włączeniu stacyjki. A jeśli gniazdo ma obsłużyć np. tablet, MP3, nawigację - czy też coś "drobnego" - to po co komplikować sprawę dodatkowym przekaźnikiem. Zamiast kabelek podłączyć do przekaźnika - wystarczy go podłączyć do gniazda zapalniczki ...
    Jak coś jest proste - zawsze można skomplikować :)
    Ale to w końcu każdy z nas decyduje się na konkretne rozwiązanie (stosownie do potrzeb) i możliwości.
    Pozdrawiam
     
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Dzięki temu nie wieszasz gniazdka zapalniczki na kablach od radia, tylko na oryginalnych, o przekroju 3-4mm^2. Inaczej jak podłączysz do gniazda tablet i włączysz radio to możesz stopić kabelki. Chyba, że chcesz ciągnąć dodatkowy, porządny przewód od np stacyjki, lub sprzed radia do nowej zapalniczki... Nie wiem co jest prostsze.
    Rapid LB 1.2MPI LPG | MY14 | Elegance | Biel candy | Łódź
  • halif - spoko. Mam u siebie na stałe zainstalowane kilka odbiorników. Nawigacja, dodatkowe zabezpieczenie, kamerka, dodatkowe gniazdo, instalacja pod hak do przyczepki, dodatkowe dwa mierniki elektroniczne, oświetlenie drzwi. Wszystko działa i nic się nie pali. I bez dodatkowych przekaźników.
    Tablet jak ma zasilanie o mocy 20 - 30 W - to masz 1,7 - 2,5 A. Przy podłączeniu na bezpiecznik 5 - 10 - czy 15 A - nic Ci nie padnie. Bo najsłabszy bezpiecznik w instalacji ma właśnie 5 A.
    Wcale nie pisałem o ruszaniu obwodu zasilania radia. W tablicy bezpieczników jest sporo wolnego miejsca na zainstalowanie dodatkowych bezpieczników. Zajrzyj tam.
    Jeśli chcesz instalować dodatkowy przekaźnik 20 - 30 A - to na taką moc musisz pociągnąć całkiem spory kabelek do tego nowego gniazda. A swoją drogą - po co Ci 240 - 360 W mocy? Chyba nie na ogrzewanie? Co chcesz zasilać?
    Lodówka samochodowa (ok. 36 l pojemności) ma moc 48 W ...
    Zapraszam do siebie - możemy porównać wykonane i działające instalacje.
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Przetwornica 12-230 plus suszarka lub czajnik. Żartuje, chociaż to możliwe :P

    Dobra, każdy już wie, rozumie co robić. Temat zaraz zrobi się dygresyjno-towarzyski...
    Rapid LB 1.2MPI LPG | MY14 | Elegance | Biel candy | Łódź
  • Trzymajmy się tematu - zasilanie gniazda z zapłonu.
    W oryginale jest bezpiecznik 15 A - to daje 180 W. Jedynie co - to niektórym to nie pasuje - bo jest tam podłączenie na stałe.
    Stąd wystarczy dodatkowy kabel z tablicy bezpieczników (też bym zastosował bezpiecznik 15 A) podłączony do nowego, domontowanego gniazda. W tym układzie w autku będą 2 gniazda - pierwsze ze stałym zasilaniem, drugie - z zasilaniem w czasie jazdy.
    halif - tak trzymaj - odrobina uśmieszku - i wszystko gra! 
    Pozdrawiam

    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Dzięki za trochę informacji. 
    A czy coś takiego będzie żarło prąd jak będzie w pozycji OFF?
    Jak myślicie ?
    wtyczka_przel_1.jpg
    495 x 193 - 16K
    Rapid Spaceback | 1.2 TSI 105km | 2014 | Elegance | Błękitny Race | 33000 | Sosnowiec
  • Nie powinno, może tylko jakieś mA na podświetlenie włącznika, bo pewnie świeci...  :)
    Rapid LB 1.2MPI LPG | MY14 | Elegance | Biel candy | Łódź
  • @halif dzięki. Jest jeszcze coś takiego w przekroju. Muszę poszukać długości - im krótsze tym lepsze of course.
    2803525300_1338903657.jpg
    1600 x 1200 - 308K
    Rapid Spaceback | 1.2 TSI 105km | 2014 | Elegance | Błękitny Race | 33000 | Sosnowiec
  • Ok, ten drugi w stanie OFF nie powinien ciągnąć nic, co pięknie widać na chińskim, profesjonalnym połączeniu przy przełączniku.
    Rapid LB 1.2MPI LPG | MY14 | Elegance | Biel candy | Łódź
  • Sądząc po konstrukcji mikrowyłącznika - jest on na niewielkie obciążenie. Dla mnie do 2 A. Ale głowa do góry: To powinno wystarczyć na zasilanie nawigacji, MP3 czy też kamerki. Na żadnym zdjęciu tego nie widać - ale chyba jest tam bezpiecznik?
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • @jercen - tak na aukcji gdzie to znalazłem jest bezpiecznik w tym. 
    Rapid Spaceback | 1.2 TSI 105km | 2014 | Elegance | Błękitny Race | 33000 | Sosnowiec
  • Czy ktoś potrafi powiedzieć jaką pojemność ma akumulator w Rapid Spaceback 1,2 TSI.
    W moim cały akumulator jest osłonięty. I to magiczne oczko. W poprzednim samochodzie, gdy wszystko było OK, dioda paliła się na zielono. W Rapidzie jest ciemne.
  • Dawniej montowali 37 Ah. Podejrzewam że w tej kwestii niewiele się zmieniło.
    Wprawdzie jest miejsce na zamontowanie większego akumulatora, ale póki ten Ci służy - to chyba nie myślisz o wymianie?
    Aktualnie Skoda/VW używa nowszy typ rozruszników. Są to wysokoobrotowe silniki z przełożeniem. Mają dużo mniejszą moc, a co za tym idzie - mają mniejsze zapotrzebowanie na prąd w czasie rozruchu. Tym kieruje się firma - i uszczęśliwia nas małymi akumulatorami. U mnie też jest "ciemne" oczko, a akumulator działa poprawnie. 
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Przecież instrukcja wyraźnie mówi, że jak ciemne to ok, jak jasne, to do wymiany. Więc wszystko się zgadza..
    Rapid LB 1.2MPI LPG | MY14 | Elegance | Biel candy | Łódź
  • U mnie w LB 1.2 TSI 105 KM jest 51Ah/280A.
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brillant | 84000km | Warszawa
    Spalanie - Motostat.pl
  • Irytująca opcja: gasisz auto, a zapalniczka dalej „działa”.
    Będąc przewrażliwionym (stary uraz) na punkcie akumulatora – wkurza mnie, że to to działa cały czas.

    Jasne, może mieć swoje plusy (kamerka, parkowanie pod chmurką, itd.). Z drugiej strony jak nie chcesz, to na dzień dobry masz opcję: ciągle wkładać/wykładać ładowarkę – irytujące na swój sposób.

    Ok, jak zasugerowali przedmówcy: masz jeszcze albo dorobienie drugiego gniazda ze switchem on/off, albo jeszcze lepiej - wpięcie go w opcję stacyjki – przekręcisz = masz prąd, wyłączysz nie masz. Tyle, że to już pewna ingerencja a nie każdemu to pasuje.

    Osobnym tematem pozostają „ładowarki USB z wyłącznikiem” powodzenia w poszukiwaniach. Przez chwilę samemu rozważałem taki „on/off” do zapalniczki (jak wspomniany wyżej), czy to sam*, czy z już wbudowaną ładowarką**, niemniej odstraszają mnie takie no-name rozwiązania. Na razie wygrała klasyczna ładowarka USB z portem poziomym :)


    onoff-only.png
    1089 x 648 - 285K
    onoff-lad.png
    768 x 832 - 478K
    Rapid SB | 1.2 TSI 90KM CJZC S&S MANUAL @ LM Top Tec 4200 5W-30 | MY16 | Ambition | Srebrny | 82000km | Szczecin

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?