FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Przewożenie nart w kabinie
  • Hej
    Czy możecie podać wiarygodne źródło, lub przytoczyć sprawdzone informacje dot. przewożenia nart w kabinie w krajach "narciarskich". Interesują mnie najbardziej Czechy i Słowacja, przynajmniej w najbliższym czasie.
    W necie jest mnóstwo bzdur oraz informacji sprzecznych, Niektóre znalezione komentarze wskazywały że narty jeśli są dobrze zabezpieczone to mogą jechać w kabinie. U mnie jak jeżdżę w PL to narty są w pokrowcu (lecz nie zintegrowanym z autem) i przymocowane pasami do podłokietnika oraz zaczepów w bagażniku.
    W necie jest mnóstwo informacji, sprzecznych, lub przestarzałych. A nie chcę płacić mandatu w EUR, ani na gwałt kupować bagażnika.
  • Czechy i Słowacja - spokojnie możesz wozić narty w samochodzie. Nie mogą jedynie przeszkadzać kierowcy w kierowaniu i ograniczać widoczności. Pamiętaj o kamizelca dla siebie i dla pasażerów, które muszą być "pod ręką", a więc w schowku lub pod fotelem. Dodatkowo pamiętaj o komplecie żarówek, apteczce, lewarku i kluczu do kół. Te ostatnie to chyba tylko straszenie, bo nikt mi tego nigdy nie sprawdzał, ale mają takie prawo.
    Rapid LB|1,2 85 KM| MY14| Ambition| Blue Denim| 105000 km| Kraków
  • Przewóz nart wewnątrz psamochodu nie jest zabroniony, może być jednak traktowany jako niebezpieczny dla uczestników ruchu drogowego. Przewóz nart określają przepisy ogólne, tak jak dla dowolnego, innego bagażu. Bagaż musi być zabezpieczony w ten sposób, aby nie zagrażał pasażerom i nie ograniczał kierowcy, nawet w razie wypadku. Jeżeli narty będą przewożone wewnątrz pojazdu i nie będą ograniczały kierowcę ani zagrażać kierowcy i pasażerom, i będą tak umocowane, aby w razie wypadku lub gwałtownego hamowania nie zagrażały nikomu, w takim układzie przepisy nie zabraniają przewożenia nart.
    Z drugiej strony - bezpieczeństwo ruchu drogowego ocenia policjant, i może sam interpretować mocowanie ładunku. Policjant ma zawsze rację. To co jednemu nie będzie przeszkadzało, drugi potraktuje mandatem.
    Jak masz pecha - i trafisz na służbistę, pozostaje zapłacenie mandatu.  
    W Czechach jak i na Słowacji - przepisy są sformułowane mniej więcej jak podałem.
    Z kolei na necie - wszędzie zalecają przewóz nart na dachu - w dedykowanych uchwytach. Wiadomo - chodzi o kasę. Jednak i narty przewożone na dachu bez pokrowca (w Austrii) policjant potraktował gościa jako wykroczenie.
    Niewiele wniosłem, bo okazuje się, że temat wcale nie jest taki prosty. Ani tani.
    Pozdrawiam 
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Ciekawostki u naszych południowych sąsiadów, przy wyjeździe na narty:
    Słowacja:
    - obowiązkowy trójkąt,
    - apteczka,
    - kamizelka odblaskowa dla każdego podróżującego (do użycia poza terenem zabudowanym po opuszczeniu pojazdu),
    - opony zimowe min. 3 mm, bez kolców, przy jednolitej warstwie śniegu,
    - łańcuchy na kołach napędzających (jak trzeba),
    - dokładne oczyszczenie pojazdu przed jazdą ze śniegu i lodu,
    - urządzenie GSP nie może być umieszczone na środku przedniej szyby,
    Czechy:
    - zestaw bezpieczników,
    - zestaw żarówek,
    - podnośnik + klucz + koło zapasowe = nieobowiązkowe, jeśli jest zestaw naprawczy,
    - apteczka,
    - kamizelka odblaskowa,
    - opony zimowe do końca marca przy jednolitej warstwie śniegu.
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Z tym GPSem to bardzo interesujące;) 
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY14 | Ambition Komfort | Blue Race | 28500km | Gdańsk
  • Wiem że to są przepisy ale jak wybieramy się do naszych przyjaciół Czechów i ktoś ma ksenony to też ma brać zapas? Czesi też chyba mają obowiązkowo kamizelki?

    Rapid SB/1.2 MPI/MY14/Ambition komfort/ Szary metalik
  • Czyli na Słowacji nie mogę mieć telefonu z nawigacją na środku? to niby gdzie mam go zaczepić? 
    Rapid SB |1.2 TSI 105KM| MY14 | Active Max | White Candy
  • @cezar - sam byłem zatrzymany przez policję w Czechach, bo nie świeciło lewe mijania. Jak pokazałem zestaw żarówek (w tym 3 szt żarówek mijania) i powiedziałem, że wymiana w ASO trwa 30 minut - to odpuścił. W Czechach obowiązuje jedna kamizelka.
    @shnosnas możesz mieć po lewej albo po środku, ale poniżej linii widzenia. Tak by nie przeszkadzało w obserwacji. Jest to niby logiczne ale  nie do końca. Widocznie preferują zakup samochodu z oryginalną instalacją.
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • @cezar - sam byłem zatrzymany przez policję w Czechach, bo nie świeciło lewe mijania. Jak pokazałem zestaw żarówek (w tym 3 szt żarówek mijania) i powiedziałem, że wymiana w ASO trwa 30 minut - to odpuścił. W Czechach obowiązuje jedna kamizelka.
    @shnosnas możesz mieć po lewej albo po środku, ale poniżej linii widzenia. Tak by nie przeszkadzało w obserwacji. Jest to niby logiczne ale  nie do końca. Widocznie preferują zakup samochodu z oryginalną instalacją.
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • @cezar - sam byłem zatrzymany przez policję w Czechach, bo nie świeciło lewe mijania. Jak pokazałem zestaw żarówek (w tym 3 szt żarówek mijania) i powiedziałem, że wymiana w ASO trwa 30 minut - to odpuścił. W Czechach obowiązuje jedna kamizelka.
    @shnosnas możesz mieć po lewej albo po środku, ale poniżej linii widzenia. Tak by nie przeszkadzało w obserwacji. Jest to niby logiczne ale  nie do końca. Widocznie preferują zakup samochodu z oryginalną instalacją.
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Sorry za te wpisy - ale to albo komp albo system zadziałał coś nie tak. Mam nadzieję że teraz już nie powtórzy kilka razy ...
    Jak admin ma możliwość usunąć 2 wpisy - to proszę o taki krok.
    Pozdr
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Wiem też to przerabiałem z Czechami i wiem że na spokojnie można wiele z nimi załatwić/dogadać się. Zdziwiło mnie że u nich samochody na 4 kołach muszą mieć takie same opony, dziwny przepis ale co kraj ...  (chodzi mi o samochody zarejestrowane w Czechach)
    Rapid SB/1.2 MPI/MY14/Ambition komfort/ Szary metalik
  • Dzięki
    W Czechach (podobno, bo jak zwykle to informacje z netu, a nie widziane na własne oczy żywe przepisy) w nawigacjach trzeba mieć wyłączone informowanie o radarach i kontrolach.
  • Trochę mam na żywo kontakt z kierowcami z Czech. Trochę też ich drogi zjeździłem. Jak na razie (praktycznie) żadna kontrola drogowa nie interesowała się nawigacją, a tym bardziej jej ustawieniami i wskazaniami.
    Inaczej - jak cię zatrzyma patrol, to i nawigacja praktycznie stoi. Obraz masz co najwyżej statyczny. A żaden policjant nie może mi nakazać przy kontroli drogowej ustawiać parametry nawigacji do stwierdzenia czy mam wykazywane radary czy nie.
    Więc nie ma obawy.
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • To nie w kwestii obaw tylko ciekawostek
This discussion has been closed.
Wszystkie dyskusje

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?