FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Opony 195/55 R15
  • Czy ktoś z Was jeździ na oponach w rozmiarze 195/55 R15 i może na pisać o odczuciach prowadzenia auta ? Zastanawiam się nad zakupem takiego rozmiaru w oponach zimowych.
  • Mam takie oponki, felga stalowa, opony Dunlop. Odczucia mam takie, że następnym razem koniecznie muszę kupić szersze opony :)
    często zdarza mi się ruszyć z piskiem opon i wcale nie gazuje bardzo, czasami piszczały na zakręcie, a szybko nie jeżdzę (może to przez mocno rozgrzany asfalt). Przy prędkościach powyżej 120 km/h czasami przy wiaterku buja na boki.
    Mam ogólne wrażenie za małych opon. Wiadomo, że spalanie mniejsze (na trasie średnio 4,9) ale jednak ważniejsza dla mnie jest pewność prowadzenia i dobre trzymanie auta na zakrętach, a w to mogłoby być troche lepsze.
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY14 | Ambition | Biały | 94000 km | Warszawa
  • Jeśli Marcin porównuje ze 185 to różnicy wielkiej nie będzie...
    Przy tym rozmiarze to stan i jakość opony robi większą różnicę niż 1cm szerokośći.

    Jeśli z 215 to będzie zauważalna.
  • Szukajacy-kwarka piszesz, że są za wąskie,  a jezdziles wczesniej na 185/60 ? Chcialem na zimę kupic cos szerszego niz 185 ale 215 to raczej na lato, a na zimę myslalem o 195.
  • ja w starym golfie 4 mialem wlasnie zimowe 185 Nokian. Na śniegu dawały rade, ale ile tego sniegu w Polsce... generalnie w zimę jeździłem wolniej więc nie przeszkadzało tak bardzo.
    Teraz letnie dla mnie tylko 215.
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY14 | Ambition | Biały | 94000 km | Warszawa
  • Bez urazy szukajacy-kwarka ale nie interesuje mnie porównanie Golfa IV do Rapida gdzie jest calkowicie inny rozmiar kół, rozstaw osi itp. Ja też jeździłem wieloma autami na różnych kołach ale interesuje mnie teraz dokładnie tylko czy ktoś zmienił opony w Rapid z 185/60 na 195/55 i czy prowadzenie auta się polepszylo czy może pogorszylo.
  • Z czystej suchej teorii powinno być ciut lepiej, możliwe że nawet wyczuwalne polepszenie. Lecz nie ma tutaj nikogo, kto zmieniał opony z racji przebieg i tak mógł się zastanawiać. Jedyne rozważania jakie były to podczas zmiany na alu bądź zimowe.
    Moim zdaniem jeżeli są w tej samej cenie bierz i się nie zastanawiaj. W moim pierwszym bmw mialem takie 15" i tam, często opony zmieniłem. Najpierw były 185, przy 195 bylo nieco lepiej w zakrętach, a przy 205 najładniej auto wyglądało i ciężko było mi wprowadzić auto w poślizg, aby polatać bokiem musiałem wtedy pompować do 3.0 atm.
    Rapid LB| MY 2015| CGPC 1,2 MPI| Active MAX|Biały Candy|163 tys km.| Wrocław
  • @Marcinn
    Jeździłem na wszystkich, przy czym akurat 195 to zimówki więc porównanie się rozmywa.
    Tak jak napisałem powyżej zaczynałem od 215 bo takie były na aucie, po kilku tys. zamieniłem całe koła z innym rapidem na 185 - różnica była zauważalna.
    Następnie kupiłem zimówki 195, ale nie ma co porównywać opony letniej do zimowej.
    Jak zjadę letnie 185 to kolejne letnie kupię 195, trochę z powodu przyczepności trochę z powodu wizualnego ;)

    Nie liczę na jaką znaczną poprawę gdyż jest to zaledwie 5% szerokości opony i nieco powyżej 3% na wysokości profilu, więc przy tak małych różnicach dużo większe znaczenie ma tak jak napisałem powyżej sama opona tj. jej świeżość, gł. bieżnika, układ bieżnika, rodzaj mieszanki (producent, model) a nawet ciśnienie w oponie. Nie zawsze cena jest wyznacznikiem.

    Osobiście od zawsze używam opon ze średniej półki. W różnych autach jakmi jeździłem zmieniałem czasem o rozmiar w jedną czy drugą stronę i odczucia były jak w powyższym akapicie, więc zakładam że w Rapidzie zasada się potwierdzi, że większe znaczenie będzie miała jakość opony niż sam jej rozmiar.
    Choć oczywiście ta sama opona 195 będzie ciut-ciut lepsza niż taka sama 185 :) Dlatego docelowo bedę jezdził na obu zestawach 195 :)
  • @supermajku i @kros dzięki za odpowiedz
    @kros a czemu zmieniłeś koła 215 na 185 ? Z powodu komfortu jazdy ? Rozumiem, że masz teraz zimowe 195 o profilu 55 ? Jakiej firmy ? Ja myslalem nad Firestone (klasa srednia)  za ok 1 tys zł za komplet.
  • 215 nie chciałem gdyż, wg moich priorytetów:
    1. cena opon w tym rozmiarze jest dla mnie nieakceptowalna, zwłaszcza zimowych (przyzwoitych), a kupując byłem skazany na 16-tki, nie można było zmienić tej opcji.
    2. felga 16 z homologowanymi gumami nałożona na tarczę jaka jest w Rapidzie i zamontowana we wnękę koła jaka jest w Rapidzie po prostu nie podoba mi się wizualnie, kompletnie rozjechane proporcje w stosunku do pustych przestrzeni, o czym pisałem w wątku opisującego mojego rapida
    7. nie lubię czuć każdego kamyka na kręgosłupie, a ten niższy profil i wyższe ciśnienie powodowało że czułem.
    8. no i moja pani ma ten 1 cm wyżej felgę ponad krawężnikiem ;)

    Dogadałem się więc z innym Rapidem który chciał mieć większe koła niż te które mu fabryka dała i zrobiliśmy zamianę :)

    Zimowe mam 195/55/15 Kleber Krisalp HP2
    W poprzednim aucie zużyłem jakieś 5 kompletów i były to w kolejności Klebery (lato HP2, potem HP3 i zima HP2) oraz Fulda Eco Control na lato

    Kupując opony dużą uwagę zwracam na rzeźbę bieżnika.
    Zimówki tak aby były grube klocki z dużymi odstępami pomiędzy by miały czym gryźć ten śnieg, a ślad opony na śniegu nie pozostawiał ani jednej kreski wzdłuż do której można by przyłożyć linijkę, gdyż takie miejsce nie pracuje na śniegu podczas buksowania, a ja często bywam w górach i moim zdaniem taki bieżnik lepiej się spisuje na śniegu.
    Na lato wręcz przeciwnie kreski wzdłużne są ok, w przeciwieństwie to bieżnika strzałkowego lub zbliżonego do strzałkowego, który w moim poprzednim kombi ząbkował na tylnej, zwykle niedociążonej osi i takie przyzwyczajenie mi już zostało.
  • Ząbkowanie to akurat z innych powodów powstaje np, luzy, amortyzatory, hamulce, zle wyważenie itd...
    Rapid LB| MY 2015| CGPC 1,2 MPI| Active MAX|Biały Candy|163 tys km.| Wrocław
  • @kros mam takie pytanie czy na oponach 195/55 rapid wizualnie nie będzie wyglądał jeszcze gorzej niż na 185/60 wszak średnica całego koła będzie o 7,5 mm mniejsza? Jak to widzisz?
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • @dodan
    Rożnica w średnicy koła między fabrycznymi 215 a 185 to jest 28,5 mm natomiast między 215 a 195 to 21mm.
    Zatem różnica między 189 a 195 na poziomie 7,5 mm to nie jest wiele, dla mnie niezauważalne.

  • @kros coś ci się pomerdało. Różnica między fabrycznymi 215, a 185 wynosi 3,1mm a nie 28 mm. Dlatego pytam się czy wizualnie te małe kółeczka rapida nie będą wyglądały jeszcze mniejsze po zmianie opon na 195? A jak ty to widzisz czy wizualnie jest jakaś znacząca różnica po zmianie z 185 na 195?
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • aaa masz racje pomerdało mi się :) Licząc przed chwilą na kolanie zapomniałem że jedne są 15 a drugie 16" :)

    Masz rację, ale różnica między 215 a 195 to jest tylko 4,4mm
    Tak jak wspomniałem dla mnie jest OK. Różnicy między 185 i 195 nie zauważam.
    Natomiast 185 nieeproporcjonalnie wyglądają od frontu i z tyłu przy gabarytach Rapida. no i ten 1 cm 'szerokości-przyczepności' - bezcenne ;)

    O wiele bardziej bolało mnie gdy widziałem wnękę koła większą niż profil opony, oraz małe tarczki we wnęce 16" felgi. Teraz nie mam wrażenia że ktoś przez pomyłkę zamontował wielkie lecz chudziutkie koło od furmanki do tego mojego Rapida. Teraz wszystko ma odpowiednią ilość "wypełnienia"
  • @kros, super to chciałem usłyszeć:) W takim razie następne opony do moich crime-ów będę 195/55R15. Bałem się po prostu , że ta różnica 7,5mm na średnicy będzie bardzo widoczna i rapid będzie jeszcze śmieszniej wyglądał na mniejszych kółeczkach. Myślę, że najbardziej optymalne byłby 205/55R15 wtedy średnica kółka jest większa o 3,5 mm o fabrycznego 185, no ale trzeba mieć felgę 6,5 cali, a na takową nie chce mi się wydawać kasy:)
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • A nie zmieści się 205 na 6" feldze?
    Rapid LB| MY 2015| CGPC 1,2 MPI| Active MAX|Biały Candy|163 tys km.| Wrocław
  • @dodan dokładnie szedłem ta sama ścieżką :)
    205 i koszty felgi...
    Jeśli mamy czas, to mogę zrobić fotkę teraz moich letnich 185 a za 3 miesiące w takim samym kadrowaniu 195
    Sam jestem ciekaw porównania :D
    Tylko przypomnij mi proszę
  • Oczywiscie ze sie zmiesci. 195 wchodzi bez zadnego naciagania na 7j... wiec 205 na 6.5 wskakuje bez niczego. Toz to najzwyklejsze balony sa panowie ;)
    Seat Leon ST FR | 1,4 TSI 125KM | MY17 | FR | Alor Blue | 0km :) | Hönigsberg
  • Ale zalecana jest taka a nie inna, również w dokumentacji Skody Rapid.
    Wiem ze większość to olewa ale ja w razie 'W' nie stanę przed zarzutem ubezpieczyciela, ze koła były niewłaściwe. Nie pamiętam już teraz czy 205 w ogóle były oponami z homologacji? Hmmm...
    No i też są droższe.
    Dla mnie te 195 są na obecną chwilę optymalne

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?