FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Kredyt Samochodowy w VeloBank

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Dlaczego w silnikach 1.2 TSI zrezygnowali z łańcucha i zastąpili go paskiem rozrządu ?

  • Witam

    Posiadam Rapid 1.2 TSI 105KM 77KW 2014r i nie wiem czy mam się zacząć bać :/ czy producent silników 1.2 TSI zrezygnował z łańcucha ponieważ coś się dzieje i są awaryjne czy po prostu nie zarabia na wymianie rozrządu z powodu wytrzymałości łańcucha i w celu zarabiania i zdzieraniu na wymianie rozrządu zastąpił łańcuch na pasek ?? ma ktoś jakąś informacje ? I konstrukcja 1.2 z paskiem ma już 110 Km.


    mam ponad 1 rok Rapida nabite juz 33 tys km odpukać działa wszystko ok 

    pozdrawiam


    Edit Mod: na przyszłość proszę zadawać pytania w odpowiednim dziale tematrycznym
    Rapid LB |1,2 TSI 86KM | MY2015 | Elegance Max Wnętrze Beż | Biały Candy| 52000km | Szczecin
  • Silnik 1.2 TSI pierwszej generacji ma jeden wałek rozrządu i 8 zaworów. Problemy z łańcuchem rozrządu zostały rozwiązane jeszcze przed wprowadzeniem do produkcji Rapida z tym silnikiem. Dla poprawienia parametrów - nie tylko mocy, momentu, ale również ilości emisji spalin, zostały wprowadzone zmiany: pasek rozrządu, dwa wałki rozrządu, 16 zaworów. Jednym z powodów przemawiającym za stosowaniem paska jest jego bezobsługowość oraz prostota wymiany.
    Dla silnika który posiadasz (1.2 TSI 77 kW), nie ma powodów do niepokoju. Ten silnik nie jest wyżyłowany. Przy normalnej eksploatacji i regularnym serwisie, silnik powinien sporo wytrzymać.
    PS>uzupełnij stopkę.
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Pasek jest tańszy i łatwiejszy we wszystkim, stawia mniejszy opór, jest też bardziej cichy, ale niestety trzeba go zmieniać. Łatwiej też zaprojektować taki układ. Btw łańcuch też jest bezobsługowy.
    Rapid LB| MY 2015| CGPC 1,2 MPI| Active MAX|Biały Candy|163 tys km.| Wrocław
  • Dziękuję Jercen proszę powiedz o co chodzi z tym uzupełnij stopkę :) 
  • Jaka jest wytrzymałość silników 1.2 TSI, szczególnie tych z większą mocą 105KM. Gdzieś słyszałem że ok. 150 tys. km i potem zaczną się problemy ??!
    Rapid LB | 1.2 TSI 105KM | 2013| MY14 | Srebrny | 46 tys | Poznań
  • Tak... od 150001 km zaczynają się problemy...

    Boże ludzie... jeździjcie a nie problemów szukacie. 1,2 htp z fabii 1 też miały być tak wadliwe, że teść zrobił tym autem 230 tyś km i silnik chodzi jak nowy. Nie słychać tego auta w ogóle na postoju, a przez 7 lat popsuł się czujnik pod pedałem hamulca za 20zł... Teraz auto dostał młody szwagier jak prawko zrobił i dalej nabija kilometry a teść kupił rapida... Póki co na necie nie widać za dużo problemów z 1,2 tsi, może oprócz problemów "dźwiękowych" przy rozruchu auta.
    Seat Leon ST FR | 1,4 TSI 125KM | MY17 | FR | Alor Blue | 0km :) | Hönigsberg
  • @Rabso:
    Stopka - pod każdym swoim wpisem - niebieską czcionką jest podana informacja dot. Twojego bolidu.
    Taka informacja w sprawach technicznych umożliwia porównanie i odniesienie się do poruszanej sprawy innym użytkownikom w prostszy sposób. Łatwo zorientować się - jakiej poj. jest silnik, rodzaj paliwa, rocznik, przebieg,... W dodatku - nie musisz tego powtarzac wielokrotnie.
    Jeżeli podana jest miejscowość - ułatwia to możliwość spotkania, umówienia się czy też porównania swoich konkretnych pojazdów w realu.
    Warto to zrobić, apeluję by pouzupełniać (uaktualnić) stopki.
    Po zalogowaniu na swoje konto na rapidklub, wybierz swój profil, i po lewej stronie masz kilka możliwości, m.in. Edytuj profil. Tam wpisz swoje dane.
    Pozdrawiam 
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Przypominam że rozmowa dotyczy łańcucha/paska rozrządu i proszę się trzymać tego zagadnienia, do zgłaszania sugestii porządkowych jest przycisk "Moderacja".
    Rapid LB |1,2 TSI 86KM | MY2015 | Elegance Max Wnętrze Beż | Biały Candy| 52000km | Szczecin
  • @Przemo74
    Silniki 1.2 TSI pierwszej generacji, mechanicznie są jednakowe, niezależnie od
    wersji mocy. Zatem ich wytrzymałość powinna być identyczna. 
    Nie
    są wyżyłowane. Co do wytrzymałości - to nie ma co się opierać na
    plotkach. Te silniki były montowane jeszcze wcześniej do innych pojazdów
    VW, Skody czy Seata. Na innych portalach są przedstawiane pojazdy z
    tymże silnikiem o przebiegach rzędu 150 - 180 tkm. Na pewno dużo zależy
    od serwisowania, stylu czy też warunków jazdy (zanieczyszczone środowisko, częste starty, krótkie trasy,...). Tak więc nie ma co martwić się na zapas. 
    Jeżeli w 2 lata masz przebieg ok. 25 tkm, to przy takim rocznym przebiegu,
    silnik dojdzie do 150 tkm przebiegu po ok. 12 latach ... A za ten czas -
    pewnie wiele się zmieni. Wtedy też ocenisz, co dalej z samochodem.
    Pozdrawiam

    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Co ile KM wymienia się ten łańcuch? 
    Mam Rapida 2013r 1.2TSI 105KM w manualu i też się ostatnio na tym zastanawiałem.... :)
    Skoda Rapid LB 1.2TSI MY13 Ambition Czarny Magic Gdynia
  • Witamy na Rapidklub :)
    Łańcuch w silnikach 1.2 TSI przy normalnej eksploatacji i regularnym serwisie powinien wytrzymać min. 200 - 250 tkm. Przy jego zużyciu będą odgłosy z komory silnika, słyszalne głównie przy wolnych obrotach. Nie warto się na razie tym przejmować, tylko pilnować poziomu oleju, terminów przeglądów.
    PS > Uzupełnij stopkę z danymi samochodu.
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Dziękuję za informację :) A turbina też taka trwała jest?
    Skoda Rapid LB 1.2TSI MY13 Ambition Czarny Magic Gdynia
  • Z pewnością turbina odwdzięczy się za kontrolowanie poziomu oleju, odpowiedni styl jazdy. Dużo zależy od ilości rozruchów, rodzaju stosowanego oleju. Nie ma reguły.
     Na forum taki temat praktycznie nie pokazał się. Raz tylko ktoś pytał, czy regenerować czy wymienić, ale nie bardzo pamiętam, jaki silnik i czy powstało konkretne uszkodzenie turbiny w trakcie eksploatacji i jak się zakończył ten temat.
    Silnik 1.2 TSI z turbiną był wcześniej montowany już do Fabii czy Roomstera. Z pewnością ich użytkownicy mają większe przebiegi i więcej do powiedzenia. Ale na innych forach temat turbiny nie bardzo się (jeszcze) przebija.
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Rozumiem :) Ale jakie wartości są takie orientacyjne dla tych turbin (to jest moje pierwsze auto)? Nie "gazuje" go na zimnym silniku, po każdej drodze nie wyłączam od razu silnika, kupuję drogi olej (Motul i Castroll EDGE).

    Wymiany robiłem:
    - 30.000 pierwsza (tak mi zaleciło ASO) - i to ponoć jak się później okazało, za dużo....
    - 50000 wymiana 2

    Następną planuję też tak po 20.000....

    To jest dobre dla auta? 
    Skoda Rapid LB 1.2TSI MY13 Ambition Czarny Magic Gdynia
  • Turbina wg norm powinna wytrzymać tyle samo co łańcuch. Nie ma podanego przebiegu, po którym należy wymienić. Dużo zależy od samego kierowcy, sposobu traktowania.
    Oleje LL typu Castrol czy Motul to dla R przy serwisie co 30 tkm jest standard. Odpada co druga wymiana.
    Co do pierwszej wymiany przy 30 tkm - sam już taką przeszedłem bez komentarzy ze strony serwisu. A i silnik nic nie protestuje. Poziom oleju pozostaje niezmienny, nic nie hałasuje.
    Oczywiście - częstsza wymiana oleju nie zaszkodzi silnikowi. Tu już każdy sam decyduje kiedy - byle nie za późno.
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Jeżeli masz zmienny cykl serwisu, to w związku z Twoim stylem użytkowania komputer może pokazać szybszą. Konieczność wymiany oleju.
    Rapid LB| MY 2015| CGPC 1,2 MPI| Active MAX|Biały Candy|163 tys km.| Wrocław
  • @supermajku - wystarczyło przeczytać dwa ostatnie wpisy, wtedy Twoja uwaga byłaby zbyteczna. Nie dorzucaj wpisów bez potrzeby.
    Kol.
    trifek podał stan km, przy której robił wymianę oleju.
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?