FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Kredyt Samochodowy w VeloBank

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Wymiana głośników przednich + wygłuszanie drzwi (MY2014)
  • Witam

    Postanowiłem poprawić nagłośnienie w moim R.
    Zakupiłem następujące głośniki:
    Hertz DSK 165.3

    http://www.hertzaudiovideo.com/car-audio-systems-dieci-dsk165_3/
    Byłem bliski zakupu serii ESK jednak one będą super grać podpięte pod wzmacniacz, ja póki co pozostane bez niego.

    Maty wygłuszające firmy GMS.
    https://www.bitmat.pl/pl/c/Wyciszanie-drzwi/30
    Polecam poradnik jak wygłuszyć drzwi: http://www.strefatestow.pl/wygluszenie-drzwi-w-samochodzie/

    Ok zabieramy się do roboty.
    Prace rozpocząłem od strony prawej.
    Najpierw demontujemy tapicerkę drzwi. Wszystko fajnie opisał @jercen
    http://rapidklub.pl/discussion/449/demontaz-panelu-drzwi-bocznych/p1
    Polecam specjalne łyżki do demontażu tapicerki. Mimo, że musiałem sobie poradzić bez nich (nie doszły jeszcze z allegro :/ Podczas demontażu udało mi się urwać 1 zaczep także nie tak źle ;)

    Taki widok ukazuje nam się po demontażu.
    Następnie musimy się dostać do wnętrza drzwi w celu ich wygłuszenia.
    Najpierw podważamy plastik w miejscu (1) i później chwytamy kombinerkami za uchwyt (2) ciągnąc do siebie.
    Z tym męczyłem się najdłużej bo powinno się to zrobić ponoć bez kroku (1). Po podważeniu osłona wychodzi gładko.


    Demontujemy wszystkie uchwyty wiązki kabli
    oraz rozwiercamy (niestety...) 4 nity od głośnika. Gdy mamy już dostęp do obydwu otworów (1) i (2) zabieramy się za wygłuszanie. Wyklejamy wnętrze matami tak aby nie zakleić prowadnic od szyb. Najlepiej po tym sprawdzić czy szyby działają :)

    Do głośnika doprowadzone są 4 kable: 2 główne od radia oraz 2 od tweeterów (niebieskie).
    + czerwony, - brązowo niebieski. Kabelki odcinamy (później będą zlutowane ze zwrotnicą) natomiast niebieskie izolujemy taśmą bo nie będą nam już potrzebne (do tweeterów jest  kabelek również ze zwrotnicy).

    Po wygłuszeniu zabieramy się za montaż dystansu z MDF (nie kupujcie plastikowych! :) pod głośnik niskotonowy. Ja wybrałem z firmy POWE dedytkowany do VW/Fabia 165mm x 30mm. Na allegro można kupić fajny zestaw z gotowymi śrubami pod montaż (śruby to M5x50mm + wkręty do drewna). Delikatnie musiałem rozwiercić dziurę montażową w drzwiach pod śrubę bo nie chciała spasować ale generalnie bez większych problemów. Pamiętajcie, żeby dystans montować na mate oraz obkleić dookoła! Jest to ważne ponieważ zapewniamy w ten sposób szczelność komory. Dodatkowo przed montażem dystansów nawiercamy małym wiertłem (3 lub 4) otwory na wkręty mocujące głośnik. 
    Wygłuszamy również tapicerkę żeby nam plastiki nie brzęczały :)
    Ja użyłem tej:
    https://www.bitmat.pl/pl/p/GMS-012-pianka-do-wyciszenia-drzwi-tapicerki-3mm-samoprzylepna/146
    Następnie możemy zabrać się za okablowanie głośników czyli montujemy zwrotnicę (wybrane miejsce za wnęką od uchwytu drzwi więc nie ma problemu, że nie spasuje). Lutujemy czerwony kabelek z plusem zwrotnicy INT oraz analogicznie minus.
    Demontujemy stary tweeter, wklejamy nowy (niestety tylko taki montaż przyszedł mi do głowy, bo maskownica przeszkadzała). Lutujemy tweetera oraz woofer do zwrotnicy. Musiałem przedłużyć kabelek do woofera bo brakło.
    Jak już wszystko mamy polutowane to sprawdzamy czy działa. Jeśli głośniki grają to spinamy ładnie kabelki, przykręcamy dokładnie głośnik. Warto obkleić zwrotnicę klejem na ciepło (jak tweetera) bo na dołączonej do zestawu taśmie samopyrzylepnej niepewnie się trzyma.
    W celu łatwego nałożenia tapicerki na drzwi warto zdemontować kołeczki i nalożyć je na tapicerkę (o ile nam jakieś nie popękały :)

    Teraz przechodzimy na stronę lewą.
    Wszystko jest praktycznie tak samo. Zajęło mi to połowę mniej czasu (prawa to była duża rozkmina :P
    Uważamy przy demontażu tapicerki na sterownik od lusterek (krótki kabel) oraz dioda LED.
    Wszystko na kostkach więc bez problemu rozłączamy.
    Teraz wygłuszamy itd.
    Jedyną różnicą jest kolorystyka kabelków od głośnika. Uśmiałem się troszkę jak zobaczyłem 4 niebieskie kabelki :D
    Ale minus to brązowo niebieski, a plus to (prawy) niebieski. Analogicznie do kostki z prawej strony.

    Teraz możemy pozamykać się w aucie i sprawdzić nową jakość dźwieku :)

    PODSUMOWANIE
    Całość zajęła mi ok 10h. Najwięcej poświęciłem na prawą stronę, rozkmina co i jak. Lewa już dużo szybciej.
    Koszt głośników: 269zł (w tym dystanse, śruby montażowe)
    Koszt mat: ok 200-300zł (ciężko mi powiedzieć bo maty miełem od kumpla :) generalnie ok 2m2 na drzwi i 1,5m2 na tapicerkę.
    Efekt? Wg mnie jest i to ogromny! Słychać przyjemny basik (wyraźnie na plus), tony wysokie też się poprawiły.
    Nie brzęczy mi już żaden plastik.
    Także gorąco polecam.
    Teraz zamierzam zamontować podobny zestaw (starsza generacja Hertza DSK 165) z tyłu plus oczywiście wygłuszenie.
    Powodzenia!
    IMG_2155.jpg
    640 x 480 - 138K
    IMG_2158.jpg
    1024 x 768 - 281K
    IMG_2156.jpg
    1024 x 768 - 313K
    IMG_2168.jpg
    1024 x 768 - 378K
    IMG_2163.jpg
    1024 x 768 - 275K
    IMG_2169.jpg
    1024 x 768 - 342K
    IMG_2173.JPG
    1024 x 768 - 310K
    5460386832.jpg
    300 x 300 - 9K
    Rapid SB | 1,2 105KM | MY14 | Elegance | Czarna Perła |Tychy - Lędziny
  • Pięknie działa forum...30min opisu co i jak poszło w pi**** wywaliło błąd i tyle... Opisze to jak tylko znajdę chwilkę...
    Rapid SB | 1,2 105KM | MY14 | Elegance | Czarna Perła |Tychy - Lędziny
  • Tak bywa...
    Ja - nauczony doświadczeniem - przy "grubszych" wpisach, zanim kliknę "Wyślij komentarz", kopiuję treść wpisu do pamięci podręcznej. W razie czego wystarczy wkleić...
    Sprawdź w "zapisanych szkicach". Może tam coś się uchowało.
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • Panie wojciechb2 spisał się Pan na medal :-)
    Brawo za wygłuszenie i super fotorelacje !!!
    I oby więcej takich modów ......
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Ambition MAX | Grafitowy Metalic | ok 80 kkm | DW | Ø 6,7 l/100 km
  • Dzięki @lookashECL starałem się opisać jak najdokładniej. Gdyby ktoś potrzebował, mogę podesłać bardziej szczegółowe fotki.
    Rapid SB | 1,2 105KM | MY14 | Elegance | Czarna Perła |Tychy - Lędziny
  • Chciałem zapytać o cenę, ale już doczytałem w twoim opisie.
    Super poradnik, myślę, że kiedyś skorzystam.... a jakie głosiki masz z tyłu? seria czy już wymienione na lepsze? i drugie pytanie, czy do zestawu głośnomówiącego jest dodatkowy głośnik?
    Rapid LB | 1.2 110KM | MY16 | StyleMAX | Czarny Magic perłowy | Zielona Góra
  • Cennik zaktualizowany :) głośniki z tyłu póki co seria, ale w weekend planuje wymienić na podoby zestaw tyle, że starszy. Do zestawu głośnomówiącego nie ma głośnika, po prostu słychać we wszystkich glosnikach.
    Rapid SB | 1,2 105KM | MY14 | Elegance | Czarna Perła |Tychy - Lędziny
  • Czy oryginalne wygłuszenie boczka zdejmowałeś czy nowe kleiłeś na stare?
    Rapid LB | 1.2 MPI + lpg 75 KM cgpc | MY 2015 | Ambition MAX | biały | 333 000 km | mazowieckie
  • Ja mam pytanie odnośnie tego czy i jeśli tak to o ile zmieniło się "wyciszenie" auta w środku?  Czy np.przy jeździe po obwodnicy z większą prędkością jest znacząco ciszej wewnątrz?  Czy wszelakie szumy powietrza choć trochę się zmniejszyły? 
  • @jajaceek wiesz co wywaliłem stare bo to jakaś wata była i bezpośrednio na plastik kleiłem matę.
    @Dominator wydaje mi się, że troszkę jest ciszej chociaż ciężko mi porównać z tym co było. Teraz będę wygłuszać tylne drzwi jeszcze także powinno być już znacznie lepiej. Dam znać ;)
    Rapid SB | 1,2 105KM | MY14 | Elegance | Czarna Perła |Tychy - Lędziny
  • wojciechb2 a jeszcze pytanie. Jak tam poszło z tymi spinakmi od tapicerki?
    Połamałeś jakiś, musiałeś jakieś kupywać?
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Ambition MAX | Grafitowy Metalic | ok 80 kkm | DW | Ø 6,7 l/100 km
  • No właśnie od 2 dni denerwuje mnie brzęczenie w miejscu gdzie mi się jedna urwała... Także jestem na etapie zamówienia. Dzisiaj będę testować łyżki do ściągania tapicerki, zobaczymy czy będzie łatwiej.
    Rapid SB | 1,2 105KM | MY14 | Elegance | Czarna Perła |Tychy - Lędziny
  • Kolego wojciechb2  powiedz mi a jak wrażenia z jazdy po wygłuszeniu tylnych drzwi? 
    O ile udało ci się wykonać ;)

    Pozdrawiam
    Jerzy
    Skoda Rapid LB | 1.6 TDI CAYC 105KM | MY13 | Elegance + Pakiet Dynamic | 90000 km | PZ | Stabo xm 3003e + Sirio MiniSnake |
  • Powiem Ci, że ogólnie po wygłuszeniu + modyfikacji głośników jest rewelacyjnie. W aucie na prawde jest niezly "hałas". Jakość dźwięku super jak na możliwości tego radia. Co do samego wygłuszenia, cieżko mi stwierdzić czy jest ciszej. 
    Rapid SB | 1,2 105KM | MY14 | Elegance | Czarna Perła |Tychy - Lędziny
  • Witam,zwracam się do kolegów,którzy już demontowali poszycie drzwi przednich,chodzi o to,że zauważyłem podczas jazdy samochodem po brukowanej powierzchni jezdni, szelest jakby folii srebrnej wydobywający się z pod poszycia drzwi przednich z jednej strony.
    Czy jest tam coś wyścielonego z tej folii,a może coś się odkleiło od poszycia ?
    Jak wygląda sprawa zdemontowania tego poszycia i wejrzenia do środka wewnątrz tych drzwi,czy jest to sprawa skomplikowana,na co zważyć szczególna uwagę,żeby czegość nie zepsuć,mam na myśli nie urwać jakiś zaczepów itp.
    Proszę o wszelkie uwagi,szczególnie naszego fachowca kolegi @jercen,który może zamieści zdjęcie szkic szkieletu tych drzwi.
    Dziękuję i pozdrawiam !!!
    * RAPID LIFTBACK * 1,2 TSI * 86 KM * MY15 * AMBITION MAX * BEŻ CAPPUCINO *31 450 * RYBNIK *

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?