FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Kredyt Samochodowy w VeloBank

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Rapid Ambition/Style vs Octavia Active
  • Witam,
    jest to mój pierwszy post na forum wiec czym aktualnie jeżdzę: Octavia 2 RS TFSI. Planuje zmianę auta, na zakup mogę przeznaczyć 60-65k. Prosiłbym Was o poradę w co celować. W tym budżecie mogę mieć stosunkowo niezłe wyposażonego Rapida Ambition/Style lub w zasadzie gola Octavie Active.

    Moje użytkowanie auta to głowni dojazdy do pracy (łącznie 20km dziennie), jakieś weekendowe wypady po kilkadziesiąt km, raz lub kilka razy do roku dłuższe, wakacje planowane na kilkaset km. W aucie podróżować bedą 2 osoby dorosłe + 2 dzieci w wieku fotelikowym.

    Poniżej zatem garść pytań.

    1. Czy jest jakaś odczuwalna różnica w komforcie podróżowania? Głownie chodzi mi o hałas przy prędkościach autostradowych oraz o wygodę foteli.
    2. Czy Rapid ma nawiew na tył pod przednimi fotelami (klimatyzacja ręczna)? Przeglądałem instrukcje obu modeli i w przypadku Octavii zostało to pokazane (+ nawiew w podłokietniku, ale to nie w Active) natomiast w przypadku Rapida nie było o tym wzmianki.
    3. Do Octavii można dokupić aktywna ochronę pasażerów z przodu i z tylu (z tego co widzę to dodatkowe duże poduchy). Czy ma to sens biorąc pod uwagę ze z tylu bedą jeździć tylko dzieci w wieku fotelikowym, czy raczej nie spełnia one swojej roli.
    4. Jak wyglada kwestia korozji. W mojej RSce są wykwity w miejscach typowych dla tego modelu. Czy nowsze modele rownież na to cierpią czy na razie jest spokój?
    5. Czy obecne Rapidy maja wyeliminowane wady typu woda w drzwiach?
    6. W przypadku Rapida celowałbym w 1.2 TSI - warto dopłacić do nieco mocniejszego silnika + 6 biegu + tarcz z tylu (te można zamówić)?
    7. Wiem ze to forum Rapida wiec pytanie pewnie głupie: radzicie wybrać Rapida czy Octavie?
    8. Obecne auto mam po chipie wiec i w nowym za jakiś czas bym o tym myślał. Do jakiej bezpiecznej mocy można podkręcić 1.2 TSI i czy jest to faktycznie odczuwalne (pewnie bardziej moment)? Widziałem oferty tunerów ale dodatkowa informacja z pierwszej ręki miłe widziana :)
    9. Czy jest możliwość zamówienia Rapida bez tylnej wycieraczki?
    10. Czy felgi Antia z Rapida (czarne) to to samo co Antia z Fabii (białe) i czy orientujecie sie czy dealerzy skłonni są do takich podmianek?

    Wiem, ze cześć pytań należałoby skierować bezpośrednio do dealera ale najpierw chciałbym zasięgnąć opinii kogoś, kto nie ma finansowego interesu w odpowiedziach hehe.

    Z góry ogromne dzięki za pomoc.
  • @phpion 
    ad.1 W Rapidzie jest głośniej, ale bez przesady.
    ad.2 Nie ma
    ad.6 Wszystkie TSI mają tarcze z tyłu.
    ad.7 Twój wybór.
    ad.9 Nie
    na tyle mogę odpowiedzieć.
     

  • Ogólnie @lukasz13 ale trzeba doprecyzować i można dopowiedzieć:

    ad. 2 @lukasz13 chyba pomylił nawiewy. Rapid ma nawiew na nogi pasażera z tyłu pod przednimi fotelami. Nie ma nawiewu w tunelu środkowym na tylą kanapę jak to jest w O3 od Ambition w górę.

    ad. 5 od MY15 ja nie słyszałem aby komuś zbierała się woda w drzwiach.

    ad. 10 Fabia 3 i Rapid mają te same parametry felg więc w 80 % procentach można stwierdzić, że to ten sam wzór. Napewno felgi 15" są te same to i reszta pewnie też. Czy uda się taka podmianka to już zależy od sprzedawcy i z nim się należy dogadać.
    RAPID LB | 1.2 TSI CBZB 105 KM @120 KM/213,7 Nm | MY15 (45 tydzień 2014) | AmbitionMAX + USB + Climatronic + Tempomat + Hak | Błękit DENIM | łódzkie
  • 1. Nikt na forum nie podał zmierzonych wartości natężenia dźwięku. Zazwyczaj podawane
    są wartości subiektywne. Po przejechaniu tysiąca km autostradami nie narzekałem na hałas w kabinie.
    2. grzesk wyjaśnił dokładnie :)
    3. W R masz standardowo 6 airbagów, w tym 2 boczne kurtyny.
    4. W moim 3-latku - nie mam korozji.
    5. grzesk wyjaśnił, a na forum ten temat praktycznie jest już nie poruszany.
    6. Charakterystyki obu silników 1.2 TSI są zbliżone, różnica to inne oprogramowanie, słabszą wersję można przechipować. Zależy do jakiego rodzaju jazdy potrzebujesz samochód, stąd pytanie - czy wolisz 5 czy 6 biegów?
    Tarcze z tyłu są standardowo do silniejszych wersji, nie wszystkie mają tarcze.
    7. Generalnie - O jest droższa. Można inaczej zagospodarować dopłatę do O.
    8. -
    9. W PL musisz dobrze pogadać z dealerem. W innych krajach masz za dopłatą.
    10. grzesk wyjaśnił.
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • @phpion, Rapid czy Octavia, to tak na prawdę wybór mniej lub bardziej obszernego wnętrza. Zawiecha ta sama, przod kolumny tył belka ( co w stosunku do Octavii II jest krokiem w tył i to dużym ), jakość wykończenia ta sama z mała roznica np. miękkiej  deski  i innych elementów wyposażenia, ktorych w Rapidzie nie bedzie. Takze nie wim czy jest sens "przepłacać ", otrzymując niewiele wiecej tak na serio. Idźmy dalej, Octavie może bedzie łatwiej sprzedać po jakimś tam czasie , z Rapidem  jest to ciężki temat. Jesli miałbym wybierać, to wole Octe z mocniejszym silnikiem ( min. 1,4 ) a uboższą wyposażeniem. Osobiście mialem 3 Octavie z wyposażeniem, kolejno to bedzie : Ambiente ( OII) i 2x Tour Sport (OI ) z ciemnym środkiem. Najbardziej brakowało mi w ksenonow i w OI el. szyb z tylu ale kazdy ma inne upodobania. 
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • OIII bedzie zapewne rownie ciezko sprzedać, cały czarny PR robi opinia o silnikach, a ludzie boja sie na tym bardzo sparzyć. W pyt. 7 moze warto sie zastanowić czy aby na pewno jestes nastawiony na Skode? Przy 65k warto by bylo szczegółowiej przejrzeć rynek nowych aut.
    Rapid LB |1,2 TSI 86KM | MY2015 | Elegance Max Wnętrze Beż | Biały Candy| 52000km | Szczecin
  • Nie do końca, zawsze to Octavia ;)
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • Na wstępie ogromne dzięki za odpowiedzi. Trochę wyjaśniły mi one kilka kwestii. Wciąż jednak nie do końca rozumiem kwestie nawiewu na tył. Jasne, ze nie ma osobnych kratek jak w O3 Ambiente, ale czy spod przednich siedzeń leci zimne powietrze i czy faktycznie cokolwiek to daje? Z tylu bedą jeździć dzieci i nie chciałbym by jeździły w piecyku. Pytanie to tyczy rownież Rapidow ze starszych lat. Przeglądałem rownież oferty uzywanych i wpadł mi niejako w oko liftback z 2013 roku z silnikiem 1.2 TSI 85km z przebiegiem 40kkm i w cenie 36500. tutaj kolejne pytanie: czy silniki z tego roku są już na pasku? Czy jest sie co bać tego silnika? I jeszcze jedno: auto ma radio blues. Z tego co czytalem to źrodłem dźwięku jest tam CD/aux, ale nie ma np. karty pamięci. Proszę o potwierdzenie. Generalnie: czy czegoś można sie spodziewać np. słynnej wody w drzwiach?
    Co do innych marek: patrzę od dawna i wszystko to już jednak wyższa cena. Wiadomo - chce sie wydać jak najmniej. Rapid spełniłby moje oczekiwania stad główne wysyłki skupiły sie na nim. Jest jeszcze bliźniacze Toledo, ale Rapid wizualnie bardziej mi sie podoba. Do niedawna był jeszcze Lancer, ale niestety już go nie produkują.
    Jesli natomiast chodzi o odsprzedaż to wydaje mi sie, ze jednak łatwiej będzie sprzedać Rapida niż Octavie biorąc pod uwagę ubogie wyposażenie obu (teraz mowię o tym używanym) oraz to, ze oba miałyby silniki 1.2. W mniejszym aucie mniejszy silnik będzie bardziej akceptowalny.
    PS: wspomniany Rapid: http://otomoto.pl/oferta/skoda-rapid-1-2-tsi-ambition-86km-tylko-40-000km-1-wl-krajowy-ID6yuq7b.html...
  • W tym roczniku jest lancuch ale juz z poprawionym rozrzadem, radio blues latwo i przy malej doplacie mozna wymienic na swing. Woda w drzwiach mozliwa w tym roczniku ale zapewne pierwszy wlasciciel juz byl w aso gdzie mu podcieli uszczelke.
    Rapid LB |1,2 TSI 86KM | MY2015 | Elegance Max Wnętrze Beż | Biały Candy| 52000km | Szczecin
  • O widzisz, nie wiedziałem ze były wersje z łańcuchem i poprawionym rozrządem. Jaka jest różnica w stosunku do paska? Z jakiegoś powodu przeszli na pasek.
    Generalnie auto mi sie podoba, sam brałbym wiuzualnie praktycznie to samo. W stosunku do nowego oszczędzam co najmniej 15k. Wiekowo i przebiegowo auto chyba jest stosunkowo bezpieczne. Cos sie w oczy dodatkowo rzuca?
  • Co do nawiewu  na tylna kanapę, jeżeli nie chcesz aby twoje dzieci siedziały w "piecyku" wystarczy aby włączyć klimatyzację i skierować nawiewy przednie na górę, sam możesz wyczuć na jakiej wysokości idzie zimne powietrze, które sięgnie tylnej kanapy.
    PS. można ustawić tak klimę ze tylna kanapa będzie mocniej chłodzona ja przód
  •  Faktycznie źle odczytałem pytanie 2. Nawiew jest pod siedzeniami i w przypadku climatronica również chłodzi.
  • Nie ma co przesadzać. Chcąc szybko schłodzić tył wnętrza, ustawiamy środkowe nawiewy centralnie na tył i po sprawie. Miałem w Octavii II nawiewy z tyłu podłokietnika i jakoś szału nie było.
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • Dzisiaj byłem w salonie oglądać oba auta. Wróciłem z mieszanymi uczuciami. Wykonanie obu modeli wg mnie na bardzo zbliżonym poziomie. Jednak w porównaniu do mojej obecnej O2 to raczej co najmniej 1 krok wstecz, takie mam wrażenie. Biorąc pod uwagę, że to auta salonowe to chyba niedopuszczalne jest trzeszczenie elementów np. rączki na drzwiach. Rozumiem, ze drzwi otwierało wielu potencjalnych klientów ale dobrego wrażenia to nie wywarło. Lusterka wsteczne tez jakieś dziwne, małe. W O3 był podłokietnik. Miałem problem z jego złożeniem bo na rozłożonym wysunął sie metalowy zaczep.

    Przejechalem sie tez 3-miesięczna O3 105km. Myślałem, ze nieco lepiej to jedzie. Spodziewałem sie przepaści w stosunku do RSki ale nie tak gigantycznej. Spalanie z jazdy testowej 8.6. Następnie ta sama trasę przejechalem RSka (ale na w 50% rozgrzanym silniku) i wyszło mi 8.7. Dodatko przy 2 wolnych nawrotach (skrzyżowanie i rondko) ewidentnie czułem, ze przód lekko mi uciekł. Prędkość była żadna. Za pierwszym razem myślałem, ze mi sie zdawało ale powtórzyło sie to. Albo wina egzemplarza albo przyzwyczilem sie do prowadzenia na sztywniejszym zawiasów.

    Reasumujac: albo zostanę przy RSce albo rozejrzę sie wsród innych marek. Tak czy inaczej jeszcze raz dziekuje za odpowiedzi.

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?