FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Kredyt Samochodowy w VeloBank

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Radio bolero a zasilanie usb
  • Hej
    nie znalazlem tematu więc podpytuje :) w Bolero jest wyjście USB pod guzikami klimatyzacji, podgrzewania foteli etc. na ile ten port usb można wykorzystac do zasilania nawigacji? niestety lokalizacja zapalniczki to nieporozumienie :(
    RAPID LB | 1.2 TSI LPG 110KM | MY 2017 | STYLE | WHITE MOON METALIC |3000 i rośnie :) | SMI
  • Można, ale prąd tam jest max 0.5A nie wiem czy starczy na choćby podtrzymanie pracy nawigacji a o naładowsniu nie mówiąc.
    Skoda Rapid LB/ 1.2TSI chip150KM/ 249Nm /MY 2017/ Style Max / Blue Race/ 11.000km/ Szczecin
  • to ja też mam przy okazji pytanie - jeżeli do usb podłącze telefon to tracę złącze usb i nie mogę już nic tam podpiąć ? Czy też można kupić jakiś rozgałęziacz usb i podpiąć kilka rzeczy ? Zadziała to tak ? np. dysk zewnętrzny albo pendrive z muzą ?
    Skoda Octavia III FL / 1.2 TSI 85KM/ 2017/ Ambition/ Pacific Blue/ 2500/ Kraków
  • Pytanie delikatnie nawiązujące do tematu. Czy do radia Bolero istnieje jeszcze jakakolwiek możliwość dodania odtwarzacza/zmieniarki cd?
  • Dopiero co rozpoczęty temat a już tyle spraw :)
    Ale po kolei: pełne gniazdo USB ma 4 złącza - 2 zewnętrzne to zasilanie +5V oraz 2 wewnętrzne sygnałowe. Jeżeli mamy zamiar podłączyć dodatkowe urządzenie zewnętrzne, to nie może ono mieć zbyt dużego poboru prądu. 
    Warto do podłączenia navi, kamerki, tabletu skorzystać z gniazda zapalniczki 12V. Ale wcale nie musimy być zdani na to jedno fabryczne gniazdo. Fabryczne gniazdo ma stałe podłączenie zasilania, stąd wymaga ciągłego załączanie/wyłączania odbiornika. Przy zapomnieniu wyjęcia wtyczki z takiego gniazda (po dłuższym czasie) jest możliwość rozładowania akumulatora (!). Stąd nasuwa się inne rozwiązanie. Można do istniejącego gniazdka dołączyć.przewód dwużyłowy i podłączyć go do dodatkowo zamontowanego gniazda zapalniczki w dogodnym dla nas miejscu. Jednak takie proste rozwiązanie nadal ma opisaną wcześniej wadę - cały czas gniazdo jest pod napięciem, należy każdorazowo załączać/wyłączać urządzenie poprzez wysunięcie/wyjęcie wtyczki zasilacza urządzenia. Tu nie jesteśmy ograniczeni wielkością płynącego prądu, bo gniazdo jest chronione bezpiecznikiem (w tablicy bezpieczników) i mamy gniazdo w wybranym przez nas miejscu.
    Rozwiązanie bardziej zaawansowane, ale na dłuższą metę korzystniejsze. W potrzebnym miejscu montujemy gniazdko zapalniczki, a zasilanie prowadzimy z tablicy bezpieczników, z miejsca gdzie napięcie dochodzi po załączeniu stacyjki. Taka zabawa jest może nieco zaawansowana, ale daje komfort automatycznego załączania/wyłączania dodatkowo zainstalowanego urządzenia, bez obawy, że zapomnimy je wyłączyć.
    W moim R poniekąd udoskonaliłem takie rozwiązanie zasilania dodatkowych urządzeń: ze skrzynki bezpieczników poprowadziłem zasilanie do 2 gniazd zapalniczek, umieszczonych pod deską rozdzielczą. W gniazdach umieściłem oryginalne wtyczki - zasilacze do kamerki i do navi, a kable zasilające wyprowadziłem nad deskę i pod podsufitkę. W tym układzie nie mam problemu z załączeniem/wyłączeniem, oba układy są chronione bezpiecznikiem, w kabinie widać tylko końcówki kabli z wtyczkami do urządzeń.
    Odnośnie rozgałęźnika USB - są takie (komputerowe), ale nie mają takiej wydajności prądowej. Lepsze rozgałęźniki mają dodatkowy, niezależny zasilacz o większej mocy. Stąd wykorzystanie takiego prostego rozgałęźnika do kilku urządzeń w R odradzam.
    Są "wkładki" do gniazda zapalniczki z jednym czy dwoma gniazdami USB. Przy zastosowaniu takiego należy zwrócić uwagę, jaki prąd wyjściowy dają. Są słabsze, są silniejsze (np. do tabletu).
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Podzielę się z wami moimi doświadczeniami dotyczącymi zasilania urządzeń w aucie. Samochód służy mi jako narzędzie pracy i spędzam w nim dużo czasu. Na codzień wykorzystuję: tablet, nawigację, kamerkę oraz ipod (słucham dużo audiobooków). Te urządzenia są podłączone na stałe jak jestem w aucie. Dodatkowo od czasu do czasu muszę podladować telefon oraz dodatkowy tablet na którym oglądam filmy i czytam gazety. Dla tych dwóch mam wprowadzone przewody. To jest moje zapotrzebowanie na gniazdka do ładowania. 
    Jak to rozwiązałem- przede wszystkim zastosowałem rozgałeziacz. Aby uniknąć codziennego wtykania wtyczki w gniazdo zapalniczki zakupiłem taki wtyk w którym jest od razu wyłącznik z dioda led od góry.  Wtyczka cały czas wciśnięta w gniazdo a ja tylko korzystam z tego wyłącznika jak wysiadam lub wsiadam.

    Druga część rozgałęziacza jest w półce pod konsolą nawiewu i stąd wyprowadziłem przewody pod deską do navi i tabletu w lewo za zegarami  oraz do kamerki w prawo za słupkiem i podsufitką i za lusterko.

    Dlatego polecam taki wtyk z wyłącznikiem. 
    20170325_212204.jpg
    2048 x 1152 - 1M
    Rapid LB | 1.2 MPI + lpg 75 KM cgpc | MY 2015 | Ambition MAX | biały | 333 000 km | mazowieckie
  • Dzięki za porady. To jednak nie do końca wyjaśnia moje wątpliwości. Moim problemem nie jest kwestia ładowania ale "równoległego korzystania" z dwóch urządzeń po usb. Specjalnie wyposażyłem auto w radio bolero z smartlinkiem. Dlatego chciałbym korzystać z pełnej możliwości takiego zestawu tzn. podłączyć telefon (w moim wypadku przez CarPlay) a jednocześnie móc podłączyć np. pendrive'a z muzą. Nie wiem szczerze mówiąc czy w ogóle takie "równoległe" działanie jest możliwe ?
    Skoda Octavia III FL / 1.2 TSI 85KM/ 2017/ Ambition/ Pacific Blue/ 2500/ Kraków
  • Moze nie być możliwe, ale przecież masz wejście na kartę SD w schowku, wiec w czym problem?
    Skoda Rapid LB/ 1.2TSI chip150KM/ 249Nm /MY 2017/ Style Max / Blue Race/ 11.000km/ Szczecin
  • @sethcracow
    Nie jest możliwe.
    Ale jest możliwe słuchanie muzyki (np. mp3) ze smartfona za pomocą odpowiedniej aplikacji.
    W MirrorLink taka jest i nazywa się "jetAudio". Jestem pewien, że CarPlay też taką ma...
    Wtedy podpinanie dodatkowego pena nie ma sensu.
    No i tak jak pisał PinkFloyd jest jeszcze karta SD.
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • OK, dzięki za info. Moje kombinacje biorą się stąd, że mam duży dysk zewnętrzny na który mam zgraną muzę. Trzeba będzie jednak kopiować na karty. 
    Skoda Octavia III FL / 1.2 TSI 85KM/ 2017/ Ambition/ Pacific Blue/ 2500/ Kraków
  • Panowie odkopuję temat :) dzisiaj podłączyłem rejestrator pod USB radia Bolera i śmiga więc prąd jest wystarczający - ale mam pytanie - czy zasilanie USB z radia jest odcinane po jakimś czasie od wyjęcia kluczy ze stacyjki (z tego co zaobserwowałem jak wyciągnąłem kluczyk ze stacyjki rejestrator wciąż działał (nie ma własnej baterii)
    O ile kojarzę w jakimś modelu jest tak że po ok 15min od wyjęcia kluczyków, nawet jak się radio załączy (np. na postoju by posłuchać muzy) to ono po tym czasie się wyłącza samoczynnie, czy z Bolero jest tak samo? Rozwiązało by to mój problem zasilania dla rejestratora jak by zasilanie na USB wygasało po X czasie od wyciągnięcia kluczyka albo zaryglowania zamka :)
    RAPID LB | 1.2 TSI LPG 110KM | MY 2017 | STYLE | WHITE MOON METALIC |3000 i rośnie :) | SMI
  • Radio posiada własny timer, po wyłączeniu silnika biegnie czas, po ok. 15/20 min. radio wyłącza się "samo". Najprościej sprawdź (można ładowaniem telefonu) działanie gniazda USB ręcznie włączając i wyłączając radio.
    Prawdopodobnie zasilanie USB idzie z zasilania radia, stąd szansa na wyłączanie zasilania w USB po czasie.
    Jak sprawdzisz - napisz jakie masz rozwiązanie w swoim R.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Ciekawe czy na gwarancji oczywiście odpłatnie aso założy mi dodatkowe gniazdo zapalniczki po stacyjce.
    Skoda Rapid LB/ 1.2TSI chip150KM/ 249Nm /MY 2017/ Style Max / Blue Race/ 11.000km/ Szczecin
  • Auto stało pod domem kilka godzin, teraz poszedłem i nie wkładając kluczyka do stacyjki podłączyłem tel pod to USB i zaczął się od razu ładować tak więc wygląda na to że zasilanie na USB też jest podtrzymane :/ samo radio jak załączyłem to rozpoczęło całe "ładowanie systemu" tak więc ono raczej nie jest w standby tylko wyłączone całkowicie :( pytanie na ile zasilanie się pojawiło po odryglowaniu zamka

    @PinkFloyd - gdałem z ASO - nie wprowadzają takich modyfikacji w instalację, gadałem z 2 serwisami na śląsku i kiszka :( nawet po utracie gwarancji nie ingerują w elektrykę
    RAPID LB | 1.2 TSI LPG 110KM | MY 2017 | STYLE | WHITE MOON METALIC |3000 i rośnie :) | SMI
  • Po gwarancji to sobie sam to zrobię
    Skoda Rapid LB/ 1.2TSI chip150KM/ 249Nm /MY 2017/ Style Max / Blue Race/ 11.000km/ Szczecin
  • Zrób odwrotnie: podłącz ładowarkę + telefon przez USB, wyjdź z R, zamknij go pilotem, obserwuj po ok. 20 min., czy ładowanie trwa nadal.
    Drugie rozwiązanie: tak samo podłącz ładowarkę + telefon przez USB, włącz ręcznie radio, odczekaj aż radio wyłączy się, wtedy zobacz, jak działa zasilanie gniazda USB.
    Prościej jednak jest podpiąć się na gniazdo bezpieczników, tam gdzie jest zasilanie po uruchomieniu silnika, i tam podpiąć redukcję 12 V/5 V z gniazdem USB, i masz sprawę załatwioną.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • :) mamy sukces
    Więc tak:
    Wszedłem do auta, odpaliłem auto i radio oraz podłączyłem rejestrator pod USB radia
    Wyłączyłem silnik i wyszedłem z auta zamykając je na centralny zamek (nie wyłączałem radia z guzika tylko po prostu wsio z kluczyka) - rejestrator działał ok 30s (tak samo długo świecił maxi dot) - jak tylko maxi dot się wyłączył - rejestrator też się wyłączył (oznacza brak zasilania bo jak wspomniałem mam taki który posiada kondensator nie baterie) tak więc dla mnie idealne rozwiązanie :) - CB Radia nie obejdę bo leci z zapalniczki ale to i tak jest super bo o rejestratorze często zapominałem i musiałem się do auta wracać by go wypiąć z zapalniczki.
    W 2 stronę:
    Odryglowując centralny zamek i otwierając drzwi, leci pewnie jakiś ładunek kontrolny prądu do USB bo urządzenie załącza się na ok 3s i potem wyłącza (radio pewnie sprawdza czy coś jest podpięte co da się odtworzyć) jak tylko przekręci się zapłon - rejestrator się załącza i działa w sposób jak opisany w pierwszej części :)
    Biorąc pod uwagę że prąd dla rejestratora jest niski, do tego ładowanie telefonu też testowałem dzisiaj na trasie z tego portu (Sony Xperia X) to IMO port USB w Bolero jest OK dla Navi i rejestratora :) 
    RAPID LB | 1.2 TSI LPG 110KM | MY 2017 | STYLE | WHITE MOON METALIC |3000 i rośnie :) | SMI
  • U mnie jest tak, że jak podłączyłem telefon przez USB to mogłem słuchać z niego muzyki, ale nie było w stanie mi doładować baterii. Jedyne co to podtrzymało napięcie. Nie było ani spadku ani wzrostu po 30 minutach jazdy. Kupiłem sobie ładowarkę do gniazda zapalniczki i problem z głowy :)

    Używam pendrive z muzyką, który ma na końcu jakąś wbudowaną w siebie diodę.
    Po otwarciu auta - nie ważne czy z centralnego czy po prostu samych drzwi - pojawia się napięcie na USB i zaczyna mi mrugać pendrive.
    Po zgaszeniu silnika i wyjęciu kluczyka pendrive jeszcze jakiś czas świeci, ale krótko.
    Po wyjściu z samochodu wydaje mi się, że około 30 sekund. Nie mierzyłem dokładnie. Coś właśnie tak jak Maxi Dot, więc to by się zgadzało.
    Rapid LB, 1.4 TSI DSG, MY 2017, Style+Beż, Denim Blue, 44.000 km, Sosnowiec
  • Pewnie wszyscy wiedza ale napisze :) nawet jeśli radio jest wyłączone a jest sparowane przez bluetooth i ktoś do nas zadzwoni to miła niespodzianka. Radio włacza się i można odebrać połączenie. 
    Rapid LB | 1.2 110KM | MY16 | StyleMAX | Czarny Magic perłowy | Zielona Góra

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?