FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Kredyt Samochodowy w VeloBank

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Kolor oleju po wymianie
  • Cześć wszystkim!
    Niedawno miałem przegląd przypadający na 60tys. km. Po dokładnie 222km zaglądnąłem pod maskę żeby sprawdzić poziom oleju. Wytarłem miarkę w białą chusteczkę i zdziwiła mnie trochę barwa oleju. Wydaje mi się że jest trochę zbyt ciemny jak na taki przebieg.
    foto 1
    Dzisiaj przy przebiegu około 300km porównałem kolor świeżego oleju z butelki z kolorem oleju z bagnetu. Wyglądało to tak:
    foto 2
    Miałem też okazję sprawdzić jak wygląda olej u kolegi w takim samym rapidzie ale 20tys. km po wymianie.
    foto 3
    Pytanie teraz takie - czy po tak małym przebiegu olej może zmienić tak kolor czy ktoś w serwisie poleciał w kulki i nie zmienił mi oleju, czy w silniku jest taki syf, że świeży olej teraz wszystko wypłukuje?
    Zalany olej to Mobil 5W30 ESP Formula.
    Jeśli ktoś niedawno zmieniał olej w swoim 1.2TSI to bardzo proszę o porównanie.
    Rapid LB | 1.2 TSI 77KW/105KM | MY13/14 | Ambition+Komfort | Biel Candy
  • Nie widać zdjęć.... ale olej powinien byc klarowny przez min 5/6 tysięcy 
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • Ja wymieniałem przy 17 tyś  na castrol 5w30 profesionall i po 30 km od wymiany olej już zrobił się jak ciemna herbata natomiast po odciągnięciu do strzykawki wydawał się czarny ale na ręczniku  papierowym tak tego nie widać,sprawdzałem u kolegi w Daci (benzyna) on zalał 5w40 i po 600 km był jeszcze ciemniejszy niż u mnie po ok 200 km od wymiany.
    Rapid 1,2 tsi 90 km | LB |MY2016,| Ambition | Topaz | 17500 km
  • Jesli nie byłeś przy wymianie oleju to pewnie nie zrobili tego jak trzeba. Druga sprawą jest to, że w ASO dany olej "obsługuje" kilka silników ;) taki przypadek jak u Ciebie to może być ale w dieslu a nie w benzynie gdzie nawet Castrol utrzymuje sie czysty przez jakiś czas.
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • Taka mała ciekawostka: wczoraj byłem w "wielomarkowym" serwisie na Polczynskiej 33  w W-wie.  Mechanik wymieniał olej w "kaktusie" i tak fajnie się złożyło, ze akurat spojrzalem w jego strone jak zaczął zakręcać korek spustowy gdy jeszcze olej zdrowo sobie zlatywał :) Nie zdziwię sie, jak wlasciciel auta jeszcze bardziej  sie zdziwi, ze olej po wymianie nie bedzie miał "świeżego" koloru ;)
     
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • Słyszałem opinie, że lubią tam spuścić np. połowę oleju, a skasować za caly przegląd, szczególnie w Oplu.
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 116000 km | Sochaczew
  • sprawdzę dzisiaj jak olej u mnie ale niestety ja mam już jakieś 3 tysiące po wymianie.
    Seat Toledo | 1.2 TSI CBZB chip 122KM/200Nm@Pb95 | MY15 | Mocno doposażony reference | Czerwony | ~60 000km | Gliwice
    Seat Tarraco | 1.5 EcoTSI Evo 150KM | MY19 | Xcelence | deep black | ~20 000km | Gliwice
  • No to powinien być równie klarowny jak w dniu wymiany ..... 
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • Czy wy naprawdę powariowaliście? Chce pić ten olej? Czy to aż takie ważne, czy jest lekko szary, mocniej szary czy czarny? Macie regularnie go wymieniać i jeśli jest oryginalny, to nie będzie powodem usterki. Cieszcie się z jazdy autem a nie szukajcie na siłę problemów.
    Skoda Rapid SB ACTIVE 1.6 TDI/90 KM 2013
  • Jak olej podgrzejesz do ponad 130 st w 1 minutę zmieni kolor na ciemniejszy, nieważne jakiej będzie marki. Kolor nie jest odzwierciedleniem jakości oleju.
    Skoda Rapid LB/ 1.2TSI chip150KM/ 249Nm /MY 2017/ Style Max / Blue Race/ 11.000km/ Szczecin
  • Lada chwila i stuknie w moim Rapidzie 5000 km. Chcę wymienić olej poza pakietem przeglądów. Kupiłem już orginalny filtr oleju w ASO i zastanawiam się co wlać do tego silnika specjalnej troski:) Czy Castrola Edge  Professional 5W30 LL czy Motula? Poprzednia skoda fabia 1 Od nowości lałem Castrola i nic złego się nie dzieje z silnikiem a nalatane jest już prawie 180 tyś. Co doradzacie?
    Rapid LB/1.2 90KM/MY2017/Ambition
  • Dla mnie Motul przereklamowany, tym bardziej zostawia nagary, https://www.youtube.com/watch?v=owKQMgFf744
    Nowy Castrol taki jak zalewa nam fabryka wypada o wiele lepiej https://www.youtube.com/watch?v=owKQMgFf744
    Jak widać kolor oleju zależy od temperatury a nie od anieczyszczen, tylko problem wybrać olej który nie zostawia nagarów, najlepszy olej i na dodatek najmniej ciemniejący jest Penrite, ale w naszych Castrol wystarczy jak zmienia sie co 15 tyś km.
    Skoda Rapid LB/ 1.2TSI chip150KM/ 249Nm /MY 2017/ Style Max / Blue Race/ 11.000km/ Szczecin
  • Ja teraz używam Motul 8100 X-clean+ C3 5W30 i będę go lał na następny raz ważne żeby był z dobrego źródła bo na podróbkę  można się naciąć. W ASO jeja Mobila ale pewności co w tej beczce jest nie ma wiec wole kupić co innego i dać im zalać na przeglądzie.
    Testy fajne ale nie miarodajne (brak powtarzalności) wystarczy przygrzać wyżej menzurkę przy krawędzi lustra oleju i trochę powyżej  i przypalisz olej na krawędzi.
    Tu masz Castrol https://www.youtube.com/watch?v=nT1_bn-Cay4
    Tu  Motul https://www.youtube.com/watch?v=yQIhHjRQMNE
    A tu Mobil1 https://www.youtube.com/watch?v=gWOESksm2DQ
    Po tych testach motul i castrol OK a mobil fatalnie. I tak samo niemiarodajnie, różne czasy grzania ,sposób grzania, nawet palnik na mobilu ustawiony mocniej niż na motulu i castrol-u. Żeby test był  bardziej miarodajny w warunkach domowych to prędzej  przeprowadził bym go na kuchence indukcyjnej z tymi samymi ustawieniami , ten sam czas grzania takie samo naczynie i ta sama ilość oleju wtedy można by coś więcej powiedzieć 
    Rapid SB | 1.2TSI CBZB 105KM | MY15 (4 tydzień 2015) | EleganceMAX | Błękit RACE | 55000+km | Bielsko-Biała
  • A więc zaleje Castrola nie ma co się przejmować jak ma być ok to będzie dobrze:) 
    Rapid LB/1.2 90KM/MY2017/Ambition
  • Witam ponownie.
    Zrobiłem prawie 15tys. km i postanowiłem wymienić olej - samodzielnie.
    Po przejechaniu prawie 300km sprawdziłem jak sprawa tym razem wygląda...

    Teraz już nie mam wątpliwości...
    olej.jpg
    2048 x 1153 - 141K
    Rapid LB | 1.2 TSI 77KW/105KM | MY13/14 | Ambition+Komfort | Biel Candy
  • Mateusz, który to serwis tak "wymienia" olej. Że go nie zmienia wcale?
  • Olej po wymianie powienien być koloru czarnego przecież jednym z zadań oleju jest wiązać nagar co by nie odkładał się na podzespołach...
    Skoda Rapid Liftback | 1.2TSI 90KM | MY17 | active MAX | beż cappucino metalizowany | Łódź
  • Jak oglądasz wyciągniętą miarkę z silnika, to na miarce jest osad, dosyć ciemny. Ale to nie jest zawsze kolor oleju. Zobacz na ZTS - Prosty test oleju, gdzie po kilku tkm sam olej jest jeszcze w miarę klarowny. Dużo zależy od sposobu pomiaru czy oceny stanu oleju.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Może nie będę wymieniał nazwy serwisu na forum...
    A po wymianie olej może być czarny tylko w silniku diesla.
    Wszystkie prywatne samochody które miałem miały silnik benzynowy i nigdy mi się nie zdarzyło żeby po wymianie olej miał kolor jak w pierwszym poście.
    Jak wyciągam miarkę to zawsze przecieram całość - od plastikowego uchwytu do końca - co widać w górnej części ręcznika na zdjęciu. Na środkowej części ręcznika jest olej z "właściwego" pomiaru.
    Jak dla mnie sprawa jasna. Koniec współpracy z serwisem z Sosnowca.
    Rapid LB | 1.2 TSI 77KW/105KM | MY13/14 | Ambition+Komfort | Biel Candy
  • Mateusz2605  kolor w tsi 105 będzie po pewnym przebiegu coraz czarniejszy taka uroda turbodoładowanych, olej z aso co dostaję w pakiecie za darmo wywalam po 9 tyś bo zaczyna terkotać, leję 0w40 vw502 i jest elegancko przy każdym rozruchu.
    Rapid SB 1,2 TSI CBZB 77kW (105KM) |Ambition Max MY 2014, 142000 Km. Wejherowo

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?