FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Kredyt Samochodowy w VeloBank

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Dolewki oleju - dylematy
  • Temat dotyczący wszystkich silników: Nie każdy wozi ze sobą olej na dolewkę, a potrzeba jego dolania może "dopaść" każdego w najmniej oczekiwanym momencie. A to, zapomniał sprawdzić, a to szybciej go ubyło
    etc.
    Stanęliśmy przed dylematem: mus dolać, a tu  w pobliskim sklepie/stacji benzynowej nie ma naszego oleju, a to zapomnieliśmy jaki mamy w silniku, a do domu daaaleko.
    Silnik zalany olejem "X" 0W40. Czy możemy dolać olej 5W35 marki "Y", byle spełniał parametry VW 502.00/504.00?
    I pytanie szczegółowe dotyczące silnika 1,2 TSI 110 KM:
    Poziom oleju na poziomie połowy znacznika bagnetu, czyli instrukcyjnie. Ile go ubędzie, by pojawił się alarm?
    Rapid Spaceback | 1,2 110 KM | 2015 | Style | Beż cappucino | 25 500 | 3City | 6-F
  • Ogólna zasada brzmi: jakikolwiek olej jest lepszy niż brak oleju. Jednakże jeżeli awaryjnie dolaliśmy olej, nie wiedząc jaki był wcześniej zalany, lepiej po powrocie do domu wymienić cały olej. Osobiście nie wyobrażam sobie sytuacji żeby właściciel auta nie wiedział jaki ma zalany olej... :)
    Co do alarmu, powinien się zaświecić kiedy poziom spadnie troszeczkę poniżej minimum. Jednak z doświadczenia wiem, że bagnet był suchy, a alarmu brak pomimo jego obecności.
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 116000 km | Sochaczew
  • Nie każdy ma dobrą pamięć, niektórzy z wiedzy samochodowej wiedzą, gdzie jest mechanik (a i to czasem niedokładnie), więc stąd moje szczegółowe pytania.
    Może toś będzie w stanie na nie odpowiedzieć?
    Bo Forum  chyba jest nie tylko dla znawców.
    gentleman.gif
    45 x 37 - 10K
    Rapid Spaceback | 1,2 110 KM | 2015 | Style | Beż cappucino | 25 500 | 3City | 6-F
  • Przecież napisałem, że niezalecane jest mieszanie różnych lepkości, pomimo spełniania tej samej normy i opisałem że można awaryjnie dolać, ale po dojeździe do domu lepiej wymienić na nowy i wrzucić litrową butelkę do bagażnika. Nie wiem co jeszcze można tu pisać. Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 116000 km | Sochaczew
  • Jak wymieniasz olej to w 99 % przypadków masz pod maską zawieszkę z informacją jaki masz olej...Jeśli obawiasz się wlania złego sam dbaj o to żeby była zawieszka i wtedy zawsze rzut okiem i wiesz co wlać.
    Rapid SB | 1.2 TSI 105 | 2013 | Ambition Max | Biała | 33kkm i ciągle rośnie | Klimontów sandomierski
  • @Pawel18PL - nie o mnie chodzi, bo wiem, co mam w silniku, ta dyskusja może przydać się jeszcze większemu gamoniowi niż ja ;)

    Notkę z "olejem" można wrzucić sobie na komórkę, zapisać na kartoniku i wrzucić do schowka pasażera, do koła zapasowego - możliwości jest wiele, ale unikałbym raczej zawieszek, gdyż ktoś, kto jeździ z prędkościami  trochę większymi niźli emerycka, może po prostu wpuścić trochę wiatru pod maskę, a ten tam sobie trochę pohula i inkryminowaną zawieszkę nam urwie
    Empirycznie sprawdzone.
    gentleman.gif
    45 x 37 - 10K
    Rapid Spaceback | 1,2 110 KM | 2015 | Style | Beż cappucino | 25 500 | 3City | 6-F
  • Z tym komunikatem alarmu jest chyba inaczej.
    Mam rocznego Rapida i jak miesiąc temu jechałem /trasa/ ze Śląska na Mazury wyskoczył mi komunikat "Sprawdź stan oleju". Oczywiście zatrzymałem się i sprawdziłem. Olej był na poziomie dokładnie środek między min a max. Komunikat zniknął na następne 100km       (zgodnie co jest w instrukcji obsługi). Po otwarciu klapy na dłużej niż 30sekund resetuje ten komunikat. Zdziwiło mnie to bo chyba od nowości olej jest cały czas na tym samym poziomie, mniej więcej środek stanu na bagnecie. Może było trochę powyżej połowy.

    Generalnie stało się to przy 10tys przebiegu, wcześniej nic nie dolewałem. Wydawało mi się że stan oleju jest cały czas taki sam.
    Po następnych przejechanych 100km znowu komunikat "Sprawdź stan oleju".  No nic kupiłem na stacji Castrola LL 0w30. VW 504 00/ 507 00 (zgodnie z normą). Dosłownie dolałem dwie setki. Komunikat zgasł na stałe, następne przejechane 2 tys km bez komunikatu.

    Podsumowując:
    Nie wiem czy wszyscy tak mają, ale jak stan oleju jest/był kręci się około połowy stanu na bagnecie to wyskakuje komunikat/ "Sprawdź stan oleju". Niby przez 10tys na oko nie wziął prawie nic. Jak dolałem lekko powyżej połowy stanu na bagnecie jest spokój.

    Wcześniej miałem Astrę G z 2000r i też było dokładnie to samo. Jak na bagnecie stan jest około połowy to wyskakiwał błąd stanu oleju (tyle ze Astra brała olej) Z maxa na połowę spadało po 5 tys  Mimo że olej w silniku jest na połowie zakresu, wyskakiwał błąd.

    Czyli trzeba utrzymywać stan oleju powyżej połowy, albo przy wymianie zalewać na max żeby błędu nie było między wymianami ( wiadomo coś tam oleju weźmie). Ktoś wyżej piszę ze czujnik wykrywa i alarmuje jak jest stan poniżej min, chyba jednak nie. Być może te czujniki są różnie ustawiane albo różnie reagują.

    Generalnie chyba dobrze że komunikuje w połowie a nie poniżej minimum. Można dalej spokojnie jechać. Silnik wziął może dwie setki przez 10tys z czego jestem zadowolony przy tym ogólnym narzekaniu na TSI :).
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 TSI 110KM | MY16 | STYLE | Czarny Magic perłowy | 67000km | Żory

  • U mnie tez się pojawił już 3 razy jadąc ekspresówką i raz wracając z pracy do domu. Na bagnecie lekko powyżej połowy i takie cuda, w poprzednim aucie Laguna III komunikat pojawił się jak było już blisko min.
    Octavia LB |1,2 CYVA 128KM 250 Nm chip|2018 |Clever| biel Candy | Jelenia Góra
    Diagnostyka i naprawa VW/AUDI/SKODA/SEAT

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?