FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Kredyt Samochodowy w VeloBank

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Samoistne włączanie świateł drogowych
  • Witam, mam mały problem w swoim aucie, jakiś czas temu zauważyłam, że podczas włączania kierunków od czasu do czasu włączają mi się światła drogowe. Niedawno odkryłam, że włączają się one jeśli delikatnie popchnę dźwignię, dosłownie dotknę palcem i już palą się długie. Oczywiście dźwignia nie przeskakuje wtedy do przodu :P Jaka może być przyczyna i co robić? 
    Rapid LB | 1.2 TSI 90KM | MY16 | Ambition | Czerń Magiczna
  • Pewnie manetka do wymiany (ewentulanego czyszczenia). Mogło skleić styki.
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Ambition MAX | Grafitowy Metalic | ok 80 kkm | DW | Ø 6,7 l/100 km
  • Jedź do ASO z tym, niech wymieniają na gwarancji
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • Przed udaniem się do ASO, sprawdź czy faktycznie jest tak, jak piszesz. Czy to uszkodzony przełącznik, ze zbyt małą odległością do włączenia sygnału świetlnego czy też inna przyczyna.
    Instrukcja sterowania lewą manetką ("dźwignią obsługową") jest wprawdzie podana w książeczce obsługi, jednak jest zbyt lakoniczna.
    Sama dźwignia ma dwa podstawowe, stabilne położenia. Bliżej kierownicy (po załączeniu świateł głównym włącznikiem) to podłączone są światła mijania. Odepchnięcie manetki od siebie (dalej od kierownicy) załącza światła drogowe. Dodatkowo (niezależnie od załączonych świateł mijania), manetkę można przyciągnąć jeszcze bliżej do siebie. W tym momencie załączamy światła drogowe, jest to tzw. sygnał świetlny. Ale ten tryb załączenia świateł drogowych działa tylko na czas ręcznego przytrzymania . Może to być ułamek sekundy jak i dłużej. Po zwolnieniu manetka wraca do poprzedniej pozycji (dla świateł mijania).  
    Ponieważ dźwignia służy jeszcze dodatkowo do załączania kierunkowskazów, stąd pytanie, czy przy załączaniu kierunkowskazów nie przyciągasz jej bliżej, do kierownicy. Jeśli tak, to przy załączeniu kierunku, zapalają się na chwilę światła drogowe.  
    Sprawdziłem u siebie, rzeczywiście odległość między pozycją manetki dla świateł mijania a sygnałem świetlnym jest bardzo mała. Ale zasadniczo nie ma problemu z załączaniem kierunków bez sygnału świetlnego.
    Styki tego wyłącznika nie mogą być sklejone, inaczej by światła świeciły ciągle. W dodatku, przez kontakty manetki przechodzi mały prąd, ponieważ manetka steruje komputerem, a prąd z kontaktów nie idzie bezpośrednio do świateł głównych. Z opisu wygląda na to, że niekoniecznie przełącznik świateł/kierunkowskazów jest uszkodzony.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Teoria @jercen może być trafna, bo mi też czasami zdarzy się zamrugać długimi przy włączaniu kierunkowskazu i moim zdaniem to zbyt czuły przełącznik :)
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 116000 km | Sochaczew

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?