FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Kredyt Samochodowy w VeloBank

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Luz dźwigni hamulca ręcznego
  • Witam
    Od jakiegoś czasu mam problem (tak mi się przynajmniej wydaje) z dźwignią hamulca ręcznego. Przy podniesieniu do góry ma luz ok 2-3 cm i dopiero czuję opór. Niby wszystko działa jak należy, ręczny łapie przy 3. ząbku, blokuje koła bez problemu, nic nie obciera i się nie grzeje. Coś mi się kojarzy że na pierwszym przeglądzie wymieniali mi tą dźwignię w ramach gwarancji też niby przez nadmierny luz, ale teraz nie jestem w stanie sobie przypomnieć. Jak to jest u Was? Też występuje luz na dźwigni? Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 116000 km | Sochaczew
  • No u mnie tez lapie wysoko ale luzu nie ma w sensie ze dzwignia jest sztywna
    Rapid LB |1,2 TSI 86KM | MY2015 | Elegance Max Wnętrze Beż | Biały Candy| 52000km | Szczecin
  • @Maciek_1991 masz zapewne hamulce tarczowe z tyłu a kolega @gross81 chyba bębny jak dobrze kojarze po mocy silników.
    @Maciek_1991 jak masz hamulce tarczowe to może wykonać procedurę "samoregulacji":
    1. Zaciągnąć dość mocno ręczny
    2. Wcisnąć i trzymać do oporu nożny
    3. Trzymając nadal nożny zwolnić ręczny
    4. Zwolnić nożny
    Nie polecam robić tego w hamulcach bębnowych gdyż klin odpowiadający za samoregulację może wpaść za głęboko i hamulce będą przyblokowane przez co będą się grzały.
    U mnie przy tarczowych takiego luzu nie ma..
    Wszystko równo bierze i wystarczą 1, 2 ząbki, wyżej nie zaciągam.
    RAPID LB | 1.2 CJZD 110 KM | MY16 | Ambition MAX | Beż cappuccino | 39000 km | Olsztyn
  • @maciektsi, tak, mam tarczowe.
    Dzięki za podsunięcie pomysłu. Zrobię tak jak napisałeś :)
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 116000 km | Sochaczew
  • @maciektsi, jesteś wielki :) Faktycznie Twoja instrukcja pomogła i teraz nie ma milimetra luzu :) Dziękuję serdecznie :) Dodatkowo dołożyłem przy zaciskach sprężyny, które pomagają odbijać ręczny. Co ciekawe, etka je pokazuje, a fizycznie ich nie było i myślałem, że to jest powodem moich problemów.
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 116000 km | Sochaczew
  • Bo sprężyny te fabrycznie były montowana w O2 generacji od 2004 roku i potem w O2 FL. Nie wiem czy w O3 i O3 FL są. Fakt faktem że dźwignia ręcznego jest przystosowana bo ma specjalne otwory których zapewne użyłeś. :) Ja u siebie w O1 FL z racji takich samych zacisków już od dawna mam te sprężynki. Niestety oś na którą jest wkręcany tłoczek lubi korodować i się zacierać.
    Fajnie że sposób pomógł :) Jak widzisz powinno to teoretycznie działać samo ale jest jak jest... chociaz jak byś pod domem zaciągnął ręczny mocno (pkt 1) potem sobie wrócił do samochodu i wcisnął nozny i dopiero zwolnił ręczny to powinno się wykonać samo czyli tak naprawdę za każdym razem ale trzeba to robić manualnie :)
    RAPID LB | 1.2 CJZD 110 KM | MY16 | Ambition MAX | Beż cappuccino | 39000 km | Olsztyn
  • Powinno się wykonać samo, ale jednak tak nie było :)
    Co ciekawe, pogrzebałem dzisiaj w papierach z ASO i faktycznie na pierwszym przeglądzie wymieniali mi dźwignię z powodu nadmiernego luzu. To pokazuje po raz kolejny niekompetencję ich pracowników i nastawienie na "wymieniactwo", a wystarczyło wykonać operację trwającą 10 sekund :) Dobrze, że nie wymienili zacisków i linek ręcznego.
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 116000 km | Sochaczew
  • @maciektsi jak sprawdzić jakie mam hamulce i czy mogę tę procedurę wykonać? Bo też mam ten luz w hamulcu ręcznym
    Rapid SB | 1.2 CJZD 110KM | MY16 | Ambition MAX | Beż Cappuccino Metalic | 90k | dolnośląskie
  • @darnok - masz 110KM więc raczej masz tarczowe, ale najprościej to zerkną przez otwór w feldze lub zajrzeć pod spód. Chyba jesteś w stanie odróżnić bębny od tarcz.
    Rapid LB|1,2 85 KM| MY14| Ambition| Blue Denim| 105000 km| Kraków
  • To przeciez nie o moc silnika chodzi a raczej o rok modelowy od ktorego juz wszystkie R wychodzily z tarczami, ja mam 86km i tarcze, zadna reguła. 
    Rapid LB |1,2 TSI 86KM | MY2015 | Elegance Max Wnętrze Beż | Biały Candy| 52000km | Szczecin
  • Skoda nadal do R montuje dwa rodzaje hamulców tylnych, jak bębnowe tak i tarczowe. Nie ma znaczenia rok modelowy. Do mocniejszych silników montują w standardzie tarcze w tyle.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • @gross81- przyznam, że nie spotkałem jeszcze Rapida 110 KM z bębnami. 
    Rapid LB|1,2 85 KM| MY14| Ambition| Blue Denim| 105000 km| Kraków
  • Zostańmy jak w temacie, przy luzie ręcznego. Wiadomo ogólnie, że S montuje wiele elementów wg tylko sobie znanego klucza. Na forum już w wielu wątkach mamy potwierdzenie różnorodności wyposażenia,  niewiele majacego wspólnego czy to z rocznikiem, wersją czy docelowym odbiorcą.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • @amiskiew sprawdziłem i mam na przodzie i tyle hamulce tarczowe (zdjęcia załączone), więc mogę sposób zatem zastosować.

    @Maciek_1991: o jakich sprężynach przy zaciskach mówisz? Masz jakiś poradnik? I co to jest etka?
    tyl.jpg
    4032 x 3024 - 2M
    przod.jpg
    3700 x 2775 - 2M
    Rapid SB | 1.2 CJZD 110KM | MY16 | Ambition MAX | Beż Cappuccino Metalic | 90k | dolnośląskie
  • @darnok, podaję numery tych sprężynek: 7H0 615 295 A (lewa) i 7H0 615 296 (prawa). Jak wbijesz sobie te numery w Google Grafika to będziesz miał zdjęcia gdzie powinny być zamontowane :) Etka mówi tyle, że przynajmniej w moim R powinny być, a ich nie było. Zamontowałem i na razie nic się nie dzieje.
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 116000 km | Sochaczew

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?