FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Zasilanie nawigacji
  • Mam nawigację zewnętrzną ale mam problem z podłączeniem zasilania z gniazda zapalniczki (umiejscowienie koszmar) czy ktoś może przeciągnął przewód na deskę ale od strony szyby. Duży to kłopot i czy w ogóle jest taka opcja. Oczywiście bez rozbierania tapicerki.
    Rapid LB | 1.2 TSI 85KM | MY15 | Ambition MAX | Szary Metal Metalizowany | 13000km | Białystok
  • Jest taka możliwość - pozostawić gniazdo zapalniczki, a podłączyć się do panelu z bezpiecznikami. Z tego miejsca pociągnąć 12 V, zamocować gniazdo z wtyczką zasilania i końcówkę zasilacza wyciągnąć zza deski na górę. Nie podałeś - z której strony chcesz umieścić GPS.
    Co do podłączenia 12 V z panelu bezpieczników - to są 2 opcję - zasilanie 12 V na stałe (tak jak ma oryginalne gniazdo między fotelami) albo poprzez stacyjkę - ma to ten plus - że po włączeniu zapłonu - nawigacja "sama" startuje. 
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Zdecydowanie po lewej stronie od strony kierowcy. A czy obejdzie się bez wiercenia przegrody pomiędzy komorą silnika a kabiną?
    Rapid LB | 1.2 TSI 85KM | MY15 | Ambition MAX | Szary Metal Metalizowany | 13000km | Białystok
  • @jercen wrzuć jakieś fotki Twoich działań, pomoże to zwizualizować pewne myśli
  • Nie widzę potrzeby prowadzenia kabli z komory silnika do kabiny. A już na pewno nie z wierceniem otworu!
    Do tego celu służy kilka otworów zaślepionych korkiem gumowym (czy też podobnym, elastycznym).
    Zasilanie (panel bezpieczników) jest pod kierownicą, po lewej. Z tego miejsca można pobrać + zasilania. Masa jest "pod ręką", co kawałek. Wystarczy podłożyć oczko z przewodem i dokręcić śrubę (czy nakrętkę) w miejscu gdzie znajdziesz, gdzie będzie najwygodniej.
    Sam też mam GPS przy lewym słupku, zasilany z panelu bezpieczników, a na widoku mam tylko końcówkę z zasilacza, wystającą na ok 20 cm, by sięgał do gniazdka GPS.  
    Jak znajdę chwilę czasu - to dam fotkę.
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Znalazłem -  dołączam fotki:

    1. Tak wygląda deska z miejscem na GPS.

    2. Moje małe centrum: woltomierz, termometr, wyłączniki.

    3. A tak wygląda przygotowane stanowisko kamerki. Kabelek poprowadzony w podsufitce.

    Pozdrawiam
    foto03.jpg
    800 x 600 - 350K
    foto02.jpg
    800 x 600 - 344K
    foto01.jpg
    800 x 600 - 320K
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • A możesz pokazać to co pod deska i tunel środkowy? Dzisiaj robiłem przymiarki do tematu
  • @jercen
    A skąd dokładnie brałeś zasilanie, pisałeś że z panelu bezpieczników, a dokładniej?
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY14 | Ambition Komfort | Blue Race | 28500km | Gdańsk
  • W instrukcji obsługi samochodu - podana jest tabela bezpieczników:
    bezp. 47 - zapalniczka - napięcie jest ciągle podawane do gniazda zapalniczki
    oraz np.
    bezp. 40 - w oryginale wolny - jest wykorzystany do zasilania dodatkowego urządzenia po włączeniu stacyjki.
    Czyli tu każdy powinien się zdecydować - którą "wersję" zasilania wybiera.
    W samym panelu bezpieczników na pozycji 40 - nie ma bezpiecznika. Jest natomiast listwa - doprowadzająca napięcie do kilku pozycji bezpieczników - m.in.do poz. 40. Należy tam dodać bezpiecznik (stosownie do potrzeby - 5 - 7,5 - 10 A) i poprzez pin (np. 000979021E) z kablem wyprowadzić dostęp do +12V w czasie, kiedy jest włączona stacyjka.
    @ GaPa: na tunelu środkowym nie mam nic dodatkowego - przynajmniej na razie. U mnie gniazdo na tunelu jest wolne - do dyspozycji.
    Pozdrawiam

    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • @ jercen
    Rozumiem, że do pozycji 40 napięcie jest podawane, tylko to gniazdo jest wolne, brakuje w nim bezpiecznika. Czyli bezpiecznik wkładamy do gniazda bezpiecznika poz. 40 i od gniazda odciągamy zasilanie do zasilacza nawigacji czy odciągamy zasilanie z listwy i bezpiecznik montujemy na przewodzie?
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY14 | Ambition Komfort | Blue Race | 28500km | Gdańsk
  • Jak rozwiązałeś zmianę napięcia z +12V na +5V? Dałeś ładowarkę zwykłą czy jakiś regulator napięcia?
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY14 | Ambition Komfort | Blue Race | 28500km | Gdańsk
  • @konwel: tak jak piszesz na początku: dokładasz bezpiecznik i 1 pin z kablem do płyty bezpieczników - i na tym kablu masz dostępne +12 V w momencie włączenia zapłonu (czyli praktycznie podczas pracy silnika).
    Napięcie do zasilania GPS czy rejestratora otrzymałem poprzez założenie 2 dodatkowych gniazd (zapalniczek) a do nich włożyłem oryginalne wtyczki z założonego sprzętu - które redukują napięcie z 12      na 5 V.
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • @jercen
    Dzięki za odpowiedz. Te 2 dodatkowe gniazda zapalniczek chowałeś gdzieś, jest tam miejsce?
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY14 | Ambition Komfort | Blue Race | 28500km | Gdańsk
  • Jak masz odwagę - to instalacja nad tablicą bezpieczników. Nawet tam jest sporo miejsca. Wtedy wszystko masz "schowane" - a widać tylko wystającą końcówkę z małym USB.
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Na stronie skody (http://www.skoda-auto.pl/mini-apps/owners-manual/pages/rapid.aspx?requestOwnersManualOnlineVersion=pl/Rapid_NH/11-2013/Manual/Rapid/online&requestOwnersManualLanguage=pl&requestOwnersManualEditionDate=11-2013#!pageId=00497 ) lub w książce serwisowej:


    40 - Wolny (Górny rząd drugi od prawej)
    Wolne też są!
    15 - Wolny
    25 - Wolny
    27 - Wolny
    Będę sprawdzał jeszcze jak tam z zasilaniem, ale może nie jest tak strasznie jak to malują :)
  • @jercen a moze masz zdjęcia jak poprowadziłeś  przewód i jak podłaczyłeś w skrzynce bezpiecznikowej.

    Rapid LB | 1.2 TSI 85KM | MY15 | Ambition MAX | Szary Metal Metalizowany | 13000km | Białystok
  • Zaczynam się mierzyć z tematem i oglądam to tu to tam :)
    Zdjęcia do wglądu...
    image

    Wolne miejsce mamy po prawej stronie na wysokości otworu od śruby - pole 40 i 41 (bez podgrzewanych foteli)
    Kabel zasilający jest dość gruby (czarna taśma izolacyjna w dolnym prawym rogu) bo zasila pole 39 (ogrzewanie 30A) i doprowadza do 41 podgrzewanie foteli (pewnie drugie 20-30A) więc pod pole 40 spokojnie można podpiąć odbiorniki do zasilania NAVI, KAMERA, TELEFON czyli jakieś 5-10A

    Nie wiem tylko jaki pin tam użyć, bo kupować kabel o jakim pisał Jarcen za około 30zł w ASO nie ma sensu (pytałem stąd wiem)
    image

    Dojście i miejsce ładne jest od lewej i prawej strony:
    LEWA!
    image

    PRAWA!
    image

    Pokrywa wygląda od spodu tak - mocowana na zatrzaskach, demontaż przez zdecydowane z czucie szarpnięcie (podważenie od dołu)
    image
  • a czy przez samodzielny montaż można stracić gwarancje?
    Rapid LB | 1.2 TSI 85KM | MY15 | Ambition MAX | Szary Metal Metalizowany | 13000km | Białystok
  • Z tego co pytałem tp tak bo ingerujesz w elektronike samochodu.Tak mi w salonie powiedzieli
    Rapid SB 1.2 75km 2014 Ambition Czerwień Corrida 15600 Wodzisław Śląski
  • dokładnie taką samą odpowiedź otrzymałem, jednak mam pewien pomysł, a muanowicie montaż z kozliwością usunięcia śladów. Ponieważ jeżeli nie będzie problemu to szukać nie będą i stąd chcę podłączyć się konektorem zamiast bezpiecznika w polę 40 przewód zasilający będzie miał oprawkę z bezpiecznikiem, minus podpięty do metalu pod deską. Na ich końcach wpięte gniazdo zapalniczki lub multyplikstor gniazda. jak co demontujesz 2 plastiki, wypinssz konektor i odkręcasz śrubkę lub nakrętkę i śladów brak :-)
  • Wczoraj zmierzyłem się z realizacją podłączenia dodatkowego i wyszło mi takie coś:
    http://rapidklub.pl/discussion/149/dodatkowe-gniazdo-gniazda-zapalniczki-#Item_1


SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?