FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Pakiet TV Canal+ Entry+

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Pełny serwis klimatyzacji
  • Witam
    Mam pytanie odnośnie pełnego serwisu klimatyzacji, po jakim czasie od nowości powinno się przeprowadzić pełny serwis klimatyzacji?
    Nie mam tutaj na myśli tylko wymianę czynnika ale również olej w kompresorze na nowy?
    Pozdrawiam 
    Rapid SB I 1.2 132KM chip I MY15 I Ambition MAX I Pearl White I 21000km I Warszawa I
  • Nie ma sztywnego przebiegu czy okresu na serwis klimy. Niektórzy po 2 latach mają problem z zapachami z klimy, inni po 4 latach nie mają takich objawów.
    Dużo zależy jak użytkujesz klimę, jakie masz przebiegi.
    W obiegu klimatyzacji nie ma osobnego zbiornika oleju, stąd nie ma wymiany oleju. Olej jest częścią czynnika chłodzącego. Stąd przy serwisie klimy (niejako automatycznie) jest uzupełniona potrzebna ilość oleju. To jest już praca technika czy serwisanta.
    Na forum jest kilka tematów związanych z klimatyzacją. Warto poczytać. Np.
    Klimatyzacja - rodzaj czynnika chłodzącego
    Czynnik klimatyzacji R1234yf w nowych Rapidach
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Wiem właśnie, że się uzupełnia olej z czynnikiem ale czy nie musi być również wymieniany olej całkowicie na nowy? Slyszalem jedne opinie, że musi, a drugie, że nie stąd moje pytanie.
    pozdrawiam 
    Rapid SB I 1.2 132KM chip I MY15 I Ambition MAX I Pearl White I 21000km I Warszawa I
  • O ile wiem nie istnieje jakakolwiek konieczność okresowej wymiany czynnika. Instalacje chłodnicze (klimatyzacyjne) są tak projektowane, by były one BEZOBSŁUGOWE. To dotyczy również oleju w tej instalacji.
    Jedynie, w przypadku nieszczelności, może istnieć konieczność uzupełnienia czynnika - po uprzednim usunięciu tej nieszczelności. W tym przypadku najczęstszym objawem będzie brak efektu chłodzenia klimy.
    Klima, jeśli działa - nie wymaga zaprzątania sobie nią uwagi.
    Pozostaje tylko kwestia okresowego czyszczenia skraplacza z syfu osadzającego się na zewnątrz chłodnicy i powodującego nieprzyjemny zapach.
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • Ok dzięki wielkie za info :)

    Pozdrawiam
    Rapid SB I 1.2 132KM chip I MY15 I Ambition MAX I Pearl White I 21000km I Warszawa I
  • A ja mam takie pytanie co ile powinno się uzupełnić czynnik? Mam zarejestrowane styczeń 2017 i zastanawiam się kiedy będę musiał uzupełniać czynnik aby klimatyzacja nadal działała?
    Rapid SB | 1.2 CJZD 110KM | MY16 | Ambition MAX | Beż Cappuccino Metalic | 90k | dolnośląskie
  • Skoda nie podaje ani czasu ani przebiegu, po którym warto sprawdzić klimę. Dużo daje, jak korzystasz z klimy, jakie jazdy (krótkie/długie). Po zmianie odgłosów pracy klimatyzacji lub po zmniejszeniu wydajności warto umówić się w serwisie na sprawdzenie klimy.
    Wg mnie - po 1,5 roku przebiegu, jak nie masz podanych objawów, spokojnie możesz dalej korzystać z klimy.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • tak jak wcześniej napisał van_daal, instalacja jest bezobsługowa, nic nie potrzeba uzupełniać.
    Ja po 4 latach trochę się nakręciłem i pojechałem na sprawdzenie.. zupełnie bez sensu wydałem pieniądze..
    Czynnika nie ubyło ani grama, instalacja szczelna, ciśnienia bez zarzutu, olej spuszczony czyściutki.
    Nie miałem też problemu z żadnymi zapachami (jeżdżę na włączonej klimatyzacji non stop) rutynowo panowie jednak odgrzybili i wyozonowali.
    Jedyna różnica że po tym zabiegu, aromat w aucie był przez jakiś czas jak w łazience, :-/
    Był -> [Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Ambition | Łódź | >180 tyś km]
  • Od czasu wyjechania z salonu w 2015r klima nie była wyłączana i nie było powodów do jej serwisowania. Zapachów nieprzyjemnych brak, działa sprawnie. 
    Rapid LB | 1.4 DSG 122KM | MY15 | Elegance MAX | niebieski RACE| 50kkm | KRK
  • Tylko klima klimie nie równa, ta klimatyzacja wyłącza się jak spadnie poniżej 150g z 450 to dużo, a z gazem chodzi olej który smaruje, a sprężarka jest sterowana zaworem i chodzi cały czas. Jak ubywa 30g rocznie zobaczysz ubytek po 10 latach. Koledze w 5 letnim polo spadł czynnik i czujnik wykrył małe ciśnienie doładowania, w układzie zostało 140g , serwis że po tylu latach to ok, ale serwis zrobił po 3 tyg po jej wyłączeniu. Po nabiciu chodziła 3 dni i przesłana, kompres się przytarła, dostał ciśnienia i wcześniejsze słabe smarowanie zrobiło sobie. Trzeba były płukać układ z opiłków, a auto nalatane 58.000zl i kupione w PL.
    Skoda Rapid LB/ 1.2TSI chip150KM/ 249Nm /MY 2017/ Style Max / Blue Race/ 11.000km/ Szczecin
  • Szybciej niż po 10 latach spadnie wydajność klimy i będzie sygnał do sprawdzenia klimy.
    Nadal potwierdza się rada z instrukcji o jeżdżeniu z załączoną klimą, bez jej wyłączania.
    Sam jeżdżę z załączoną klimą non stop. Jak na razie bez nieprzyjemnych zapachów. Nawet zużycie mieści się w całkiem przyzwoitych granicach, pomimo stale załączonej klimy.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • U mnie auto jest cały czas włączone w każdym aucie. Tylko poniżej 5 st zawór jest otwarty na maxa i sprężarka nie daje ciśnienia ale wprowadza obieg płynu, tak samo jak w pozycji OFF AC bo to są sprężarki sterowane zaworem wydajności nie sprzęgiełkiem. Ona chodzi cały czas. 
    Skoda Rapid LB/ 1.2TSI chip150KM/ 249Nm /MY 2017/ Style Max / Blue Race/ 11.000km/ Szczecin
  • Koledzy, poradzcie. Mam serwis long life i pierwszy przegląd przy 30k km lub 2 latach. Do 2 lat brakuje pół roku, do 30k km brakuje 14k km, czyli pierwsze wypadną pewnie 2 lata. Podobno wtedy wymieniają filtr kabinowy, ale nie robią nic z klimą. Jak myślicie, lepiej ewentualny serwis klimatyzacji zrobić jak wypadnie przegląd (koniec września), czy teraz na wiosnę, np. z wymianą kół? Z załączoną klimą latem jeżdżę cały czas, w pozostałym czasie raz w tygodniu załączam na 10-15 minut, chociaż przy niskich temperaturach nie wiem, czy to coś daje - nie załączam nigdy na mrozie, ale słyszałem, że jak na zewnątrz jest mniej niż 4 stopnie, to jakiś czujnik nie pozwala na działanie klimatyzacji. Chyba że w ogóle nie warto tej klimy ruszać? W ASO podobno odgrzybiają i uzupełniają czynnik. Dodatkowo pan z ASO przez telefon twierdził, że stosuje się różne filtry kabinowe, w cenie 20-200 zł, w zależności od tego, w jaki filtr mnie oryginalnie wyposażono. Czyli wychodzi, że do różnych samochodów są różne filtry, mimo że to ten sam model? Bo wydać na filtr 20 a 200 zł, to jednak różnica jest.
    Toledo IV | 1.2 TSI 90KM | MY16 | Reference | Corrida Red | 13000km | Gdynia
  • Bierz zwykły np: Filtton k1313 pasuje lub K1313a to filtr węglowy ale szybciej się zapycha. Ja stosuje zwykły dwa razy do roku i wszystko ok cena około 25zł
    Rapid 1,2 tsi 90 km | LB |MY2016,| Ambition | Topaz | 17500 km
  • No i minęło pół roku, jeszcze z klimą nic od nowości nie robiłem. Zaraz wypada pierwszy przegląd, ale kupiłem sobie już własny filtr Filtrona. Zrobiłem też rozpoznanie wśród najbliższych mi ASO w kwestii klimy.  Generalnie mają dwie opcje - dezynfekcja za ok. 160 zł i jakiś "serwis klimatyzacji" za 250-300 zł, plus ewentualny koszt czynnika. Niektóre za zapytanych ASO twierdzą, że w moim przypadku (2 lata eksploatacji i 20 tys. km przebiegu) wystarczy tylko dezynfekcja. I teraz mam pytanie - czy w moim przypadku rzeczywiście ta dezynfekcja wystarczy? Czy trzeba zrobić ten drugi serwis? Czy może i to, i to? No i czy fakt, że zaraz mamy jesień, ma tu jakiś wpływ?
    Toledo IV | 1.2 TSI 90KM | MY16 | Reference | Corrida Red | 13000km | Gdynia

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?