FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
MIB2 - Doposażenie w kamerę cofania LOW (retrofitting)
 • Mod dotyczy samochodów wyposażonych w moduł 5Q0 035 840 A (MIB2 - Bolero) oraz innych z obsługą kamery.
  =============================================================
  Edit lipiec 2020
  Radia z obsługą kamery cofania: 5Q0 035 840A, 5JA 035 871B, 5JA 035 871D
  Radia bez obsługi kamery: 5Q0 035 819A, 5JA 035 871, 5JA 035 871A, 5JA 035 871C
  =============================================================

  Funkcje:
  - obraz z kamery podczas cofania na monitorze radia wraz z statycznymi liniami i wizualizacją czujników parkowania,
  - wszystkie dostępne fabrycznie nastawy obrazu (jasność, kontrast, etc.)
  Uwaga: jeśli klapa bagażnika jest niedomknięta obraz z kamery nie jest wyświetlany. Widoczna jest wtedy standardowa wizualizacja czujników parkowania.


  Modyfikacja przebiega czteroetapowo:
  etap 1 - wybór/montaż kamery,
  etap 2 - przygotowanie instalacji,
  etap 3 - podłączenie elektryczne,
  etap 4 - kodowanie.

  ETAP 1 - Wybór i montaż kamery

  Można zastosować dowolną, dostępną na rynku kamerę. Trzeba jednak pamiętać o dwóch sprawach.
  Jeśli - jak w poniższym przykładzie - postanowicie zakupić kamerę zintegrowaną z klamką bagażnika
  musicie zwrócić szczególną uwagę na wymiary klamki. W Rapidach występują dwa rodzaje klamek: węższe (starsze) i szersze (nowsze).
  Niezależnie od rodzaju zastosowanej kamery pamiętajcie też, że jeśli ma działać poprawnie z oryginalnym radiem wymagany jest system NTSC nadawanego przez nią sygnału. Warto zaznaczyć to przy składaniu zamówienia.

  Ja kupiłem chińską kamerę na Aliexpress za ok. 60 PLN:


  i póki co - jestem zadowolony. Choć producent deklaruje kąt widzenia 170° to oceniam, że więcej niż ok. 130..140° to ta kamera nie ma.
  Dodatkowo w "pakiecie" dostaniecie:
  - kabel video z dodatkową żyłą zasilającą
  - kabelek zasilania

  Oryginalna klamka mocowana jest podobnie, jak lampki oświetlenia tablicy rejestracyjnej. Demontaż wymaga przesunięcia jej w prawo aż do uwolnienia zaczepu z jej lewej strony. Z uwagi na zastosowanie b.mocnej sprężyny operacja ta wymaga sporo siły. Potem trzeba ją z tej strony odchylić i wysunąć z otworu montażowego. Następnie trzeba wypiąć złącze elektryczne i wpiąć je do gniazda nowej klamki/kamery.
  Zastosowana przeze mnie kamera posiada dwa plastykowe zaczepy, które pozwalają na umocowanie jej w otworze po klamce. Zaczepy te są jednak bardzo delikatne i wyjęcie kamery umocowanej tylko na tych zaczepach nie wymaga prawie żadnej siły. Śmiem twierdzić, że może ona wykazywać tendencje do samoistnego wypadania - choćby przy okazji np. energicznego zamykania klapy bagażnika. Uzasadnione wydaje się zatem zastosowanie od wewnątrz dodatkowej, mocującej blaszki, przykręcanej dwoma nakrętkami M6. Tak zamocowana kamera trzyma się pewnie a wyjęcie jej z zewnątrz jest niemożliwe.
  Blaszkę taką można kupić oryginalną (5J0 827 229) - o ile kojarzę nie jest ona droga. Ja wykonałem sobie taką blaszkę sam.

  ETAP 2 - przygotowanie instalacji
  ... czyli przeciąganie kabli ;) To bez wątpienia najgorszy, najbardziej pracochłonny etap koniecznych prac.

  Swoje kable poprowadziłem (opisuję od kamery do radia):
  - przez prawy słupek klapy bagażnika
  - przez prawy przepust gumowy między klapą a kabiną
  - nad prawą częścią podsufitki
  - przez prawy, przedni słupek.
  Nadmiar kabla schowałem za prawą, plastykową osłoną przy nogach pasażera.
  Najwięcej problemu miałem z przeprowadzeniem kabli przez słupek klapy bagażnika. Mordowałem się z 1,5h...
  Miast prowadzić kable ponad podsufitką można też spróbować poprowadzić je dołem - wzdłuż dolnego prawego progu.
  Może okazać się to łatwiejsze niż prowadzenie kabli górą.

  Przygotowanie
  • Demontujemy tapicerkę z klapy bagażnika: wyjmujemy wszystkie klipsy, odkręcamy śrubę mocującą rączkę do zamykania klapy (nie ma potrzeby odkręcania gumowych odbojów).
  • Ściągamy z plastykowych uchwytów przepust gumowy klapa-kabina (z obu stron).
  • Odchylamy lekko prawą część podsufitki: odpinamy klips z tyłu przy trzeciej lampie stopu, demontujemy plastykowe osłony słupków tylnego i środkowego, demontujemy oba prawe uchwyty sufitowe, odchylamy górną część osłony przedniego prawego słupka (nie ma konieczności demontażu całego) i uwalniamy podsufitkę spod uszczelek gumowych.
  Mocowanie osłony tylnej słupka:


  Przy demontażu górnej osłony środkowego słupka musimy odkręcić wkręt schowany pod znaczkiem "AIRBAG":


  Podczas odkręcania/przykręcania trzeba zachować szczególną ostrożność, by wkręt nie wpadł za osłonę. Na dole osłony są też metalowe klipsy (identyczne jak te w górnej części osłony tylnej).
  Podobne klipsy mocują osłonę przedniego słupka (chyba trzy, od strony szyby - wystarczy wypiąć górne dwa).
  Uchwyty demontujemy ściskając metalową rozpórkę zaczepów mocowania [2] widoczną po odchyleniu osłony [1]:


  "Przeciąganie kabli"

  Zacząłem "operację" od słupka klapy bagażnika (najbardziej oporna część pracy), przy czym przeciągałem od góry klapy do dołu (w kierunku do kamery) - bez "pilota" się nie obejdzie. Nieodzowne jest też wyjęcie plastykowego elementu służącego do podłączenia ogrzewania tylnej szyby. Jest w nim mały płaski otwór, w który wkładamy cienki wkrętak i lekko podważamy.
  Potem przeciągnąłem kable przez gumowy przepust i wciągnąłem kable do kabiny.
  Porada: zakładanie przepustu z powrotem na plastykowe wpusty może, w przypadku tego od strony kabiny, być kłopotliwa (o ile nie niemożliwa). Da się ten wpust wypchnąć od strony kabiny (mnie się udało długim wkrętakiem). Założenie przepustu jest wówczas banalnie proste. Od strony klapy można przepust założyć bez większych kłopotów.


  13.1.jpg
  1676 x 806 - 396K
  14.JPG
  1201 x 901 - 492K
  15.JPG
  1232 x 924 - 515K
  16.1.jpg
  1256 x 942 - 334K
  17.JPG
  1728 x 972 - 722K
  01.JPG
  974 x 554 - 283K
  02.JPG
  1342 x 718 - 494K
  03.JPG
  1521 x 718 - 505K
  Pozdrawiam - Paweł
  Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
  Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
 • Dalej przeciąganie kabli jest już znacznie łatwiejsze. Trzeba tylko uważać, by kable znalazły się głębiej, niż instalacja bocznej poduszki (kurtyny). Można kable doklejać do dachu kawałkami izolacji - będzie łatwiej. Na koniec przeciągamy kable przez przedni słupek i wyciągamy je przy nogach pasażera. Jesteśmy "w domu"! :D
  Dodam, że ja przeciągałem dodatkowe dwie żyły - tak na wszelki wypadek. Kto wie, co jeszcze może strzelić kiedyś do głowy? A przechodzenie wszystkiego od nowa...
  Oczywiście na potrzeby niniejszego moda wystarczy przeciągnięcie samego kabla video.

  UWAGA! Zanim przystąpimy do kolejnego etapu realizacji tego moda warto, a właściwie trzeba, przy pomocy VCDS, odczytać wszystkie istniejące błędy w modułach. Jeśli jakiekolwiek błędy są to je kasujemy - po ew. usunięciu przyczyny.
  Ponadto wszelkie poniższe prace wykonujemy przy wyłączonym zapłonie!
  Odłączanie akumulatora nie jest konieczne.

  ETAP 3 - podłączenie elektryczne

  Kabel video zakończony jest wtykiem typu chinch (męski). Do podłączenia do radia będzie więc potrzebny krótki, 10-20cm odcinek kabla, zakończony z jednej strony wtykiem chinch (żeński) a z drugiej dwoma konektorami żeńskimi 000 979 009 E:


  Ze środka wtyku chinch wyprowadzamy sygnał video, z zewnątrz masę. Warto przygotować sobie taki kabelek zawczasu.

  Podłączenie do radia

  Moduł radia znajduje się za schowkiem pasażera. Można się do niego dostać po uprzednim jego zdemontowaniu. Wymaga to odkręcenia siedmiu wkrętów: trzech w górnej części (widoczne po otwarciu schowka), dwóch od spodu, jednego z boku (widoczny po zdjęciu osłony bocznej), i jednego w środku na tylnej ściance, we wnęce po prawej stronie schowka. Po odchyleniu schowka z radiem trzeba odłączyć wszystkie wtyczki podłączeń elektrycznych: oświetlenia schowka i wyłącznika poduszki pasażera oraz odłączyć wąż doprowadzający powietrze do schowka.
  Zdemontowane radio wraz ze schowkiem wygląda tak:


  Jednak demontowanie całego schowka nie jest konieczne. Wystarczy wyjąć same złącza (widoczne po prawej stronie) - da się, ale trzeba mieć niezłe wyczucie w palcach.
  Trzeba nacisnąć blokadę [1] i odciągnąć dźwignię blokującą [2]. Poniższe zdjęcie wskazuje również miejsce podłączenia sygnału z kamery (sygnał+masa sygnału):  Następnie wyjmujemy ze złącza niebieską kostkę. Zwalniamy zaczep [1] i wypychamy kostkę w kierunku kabli [2]:


  Odpinamy blokady z obu stron kostki, wkładamy przygotowane wcześniej piny z kablem i zapinamy blokady:


  Wkładamy kostkę do złącza i całość wciskamy z powrotem do radia dociskając dźwignię.

  Zasilanie kamery

  Mamy kilka możliwości zasilenia kamery:
  - bezpośrednio z obwodu zasilającego światła cofania - konieczne jest zastosowanie dodatkowego układu filtrującego napięcie,
  - z któregoś obwodu gdzie napięcie pojawia się po włączeniu zapłonu (np. z obwodu zasilania radia), poprzez przekaźnik - cewkę przekaźnika pobudzamy napięciem z obwodu zasilającego światła cofania,
  - z obwodu sygnalizacji włączenia biegu wstecznego - tutaj mielibyśmy "czyste" napięcie do zasilenia kamery. Niestety odnalezienie właściwego kabla jest mocno uciążliwe.
  Z uwagi na najmniejszą "upierdliwość" wybrałem pierwszą opcję. Mając na uwadze, że kabel obwodu zasilającego światła cofania przebiega tuż obok radia uznałem to rozwiązanie za najbardziej naturalne.
  Aby dostać się do tego kabla musimy najpierw odchylić część plastykowej osłony progu:


  a następnie demontujemy osłonę po prawej stronie, przy nogach przedniego pasażera. Mocowana jest ona za pomocą dwóch plastykowych trzpieni i uszczelki drzwi:


  Teraz mamy dostęp do interesującej nas wiązki:


  Odwijamy fragment izolacji i szukamy czarno-niebieskiego kabla. Wbijamy w niego szpilkę i podłączamy woltomierz. Włączamy zapłon i obserwujemy wskazania woltomierza podczas włączania i wyłączania wstecznego biegu. Upewniamy się w ten sposób, że wybrany kabel to ten odpowiedni.
  Uwaga: podany kolor kabla jest właściwy dla samochodów MY16. Jednak najprawdopodobniej tak starsze, jak i nowsze modele będą miały taki sam kolor kabla. Dla pewności możemy w tylnej lampie sprawdzić, jakiego koloru kabel zasila żarówkę świateł cofania.
  Gdy już upewnimy się, że znaleźliśmy właściwy kabel podłączamy do niego czerwoną żyłę z kabla video. Ja użyłem do tego typowej szybkozłączki samochodowej. Dałem też dodatkowe złącze by w razie problemów móc odciąć zasilanie od kamery.
  04.JPG
  1547 x 948 - 748K
  05.2.jpg
  1516 x 992 - 421K
  06.JPG
  1289 x 967 - 454K
  07.JPG
  1269 x 952 - 438K
  08.JPG
  1233 x 925 - 452K
  09.1.jpg
  1315 x 986 - 450K
  10.1.jpg
  1219 x 914 - 388K
  12.JPG
  1191 x 893 - 477K
  18.JPG
  1475 x 893 - 658K
  19.1.jpg
  2154 x 1111 - 904K
  21.JPG
  714 x 1236 - 350K
  22.JPG
  864 x 1536 - 623K
  000 979 009 E.jpg
  460 x 270 - 41K
  Pozdrawiam - Paweł
  Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
  Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
 • Teraz podłączamy kamerę w klapie bagażnika.
  Plus bierzemy z kabla video (czerwona żyła) a minus z punktu masy w klapie:


  Z uwagi zaś na to, że przy pracującym silniku napięcie zasilające żarówki świateł cofania nie jest stałe a zmienne (stałe jest tylko, gdy silnik nie pracuje):


  konieczne jest zastosowanie prostego filtra. Zrobić taki filtr może każdy. Potrzebne do jego wykonania są: zwykła dioda prostownicza wytrzymująca prąd min. 0,5A i kondensator elektrolityczny o pojemności 4700µF (taki miałem, taki dałem i działa już ponad tydzień). Napięcie zaporowe diody i napięcie kondensatora powinno być nie mniejsze niż 25V. Po zlutowaniu filtr ma jakieś 2cm długości i ok. centymetr szerokości i głębokości.
  Poniżej rysunek całości instalacji wraz z filtrem:


  ETAP 4 - kodowanie

  10 Park/Steer Assist (J791): 5Q0 919 294 E
  bajt 2, bit 4 = 1
  albo w Long coding:
  dla bitów 4-5 wybieramy z listy:
  "10 Camera Type: Rear View Camera (RVC) installed"

  5F Information Electr. (J794): 5Q0 035 840 A
  Long coding:
  bajt 19, bit 4 = 1 (Rear View Camera (RVC) Low installed [PR-KA1])

  Kasujemy błędy, które mogły pojawić się w czasie prac:
  - w modułach 5F i 19 - po wyjęciu złącza z radia
  - w modułach 01 i 15 - po ewentualnym wyjęciu wtyku z wyłącznika poduszki pasażera...
  ...i sprawdzamy, czy kamera działa prawidłowo. Pamiętamy, by testy robić przy włączonym silniku. Na koniec sprawdzamy, czy pojawiły się nowe błędy. Jeśli nie (a nie powinny) to starannie zabezpieczamy (np. izolacją) miejsca połączeń, uzupełniamy izolację tam, skąd ją usunęliśmy, mocujemy elementy nowej instalacji (również kable), by nie były luźne i nie stukały ani nie ocierały o nic (z czasem mogło by to doprowadzić do przetarć i zwarć) i wreszcie składamy/skręcamy wszystko "do kupy". Warto, na każdym etapie końcowych prac, co jakiś czas, sprawdzać działanie kamery, by w razie czego łatwiej wychwycić ew. błąd/uszkodzenie.

  Teraz już tylko cieszymy się nową funkcją samochodu zastanawiając się przy tym, jakim cudem wcześniej mogliśmy sobie radzić bez niej...
  ;D
  24.1.jpg
  1295 x 971 - 486K
  25.1.jpg
  1107 x 836 - 678K
  26.jpg
  1128 x 524 - 90K
  Pozdrawiam - Paweł
  Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
  Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
 • uhh kupa roboty.

  mam ambicje coś takiego zrobić u siebie, tylko niestety zaś muszę radzić sobie sam. bo u mnie kamerkę montuje się przy tablicy rejestracji która jest niżej.

  jednak głównie piszę gdyż chciałem zapytać.
  czym różni się kamera LOW od HIGH?
  Seat Toledo | 1.2 TSI CBZB chip 122KM/200Nm@Pb95 | MY15 | Mocno doposażony reference | Czerwony | ~60 000km | Gliwice
  Seat Tarraco | 1.5 EcoTSI Evo 150KM | MY19 | Xcelence | deep black | ~20 000km | Gliwice
 • Funkcjonalnością. HIGH ma bodaj dynamiczne, skrętne linie i chyba też spryskiwacz. Szczerze to nie wiem. Na pewno wymaga doprowadzenia CAN-a (dodatkowe dwa kable).
  Jest też znacznie droższa...
  Pozdrawiam - Paweł
  Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
  Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
 • spryskiwacz mi nie potrzebny. linie skrętne też w sumie nie.
  to tylko ładnie wygląda a wiele do tematu nie wnosi.

  zatem wybór właściwie dokonany.

  ale wydawało mi się, że linie skrętne dorysowywane są już w radiu.
  Seat Toledo | 1.2 TSI CBZB chip 122KM/200Nm@Pb95 | MY15 | Mocno doposażony reference | Czerwony | ~60 000km | Gliwice
  Seat Tarraco | 1.5 EcoTSI Evo 150KM | MY19 | Xcelence | deep black | ~20 000km | Gliwice
 • Bo też i tak jest. Prawie na pewno. Na pewno linie statyczne nanoszone są w radiu.
  Pozdrawiam - Paweł
  Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
  Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
 • Dobra robota ,  a orientujesz się czy można podłączyć kamerkę do bolero
  nr. Urządzenia 5Q0035819A
  Sprzęt H 24
  Oprogramowanie 0241
  Kodeki 2101.0.0.8
  Rapid SB | 1.2 TSI 110KM| MY16 | Style Max| Biel Candy| 30000km 7,3 l/100km| Gdynia
 • Niestety, nie mam pojęcia. Google nie znajduje wyników potwierdzających, że można.
  Wygląda zatem, że chyba nie. Ale możesz na krótko podłączyć jakąś, zakodować i zobaczysz.

  EDIT: Znalazłem taki wpis:

  =====================
  lipiec 2018:

  Aby nie pozostawić wątpliwości:
  wraz z kol. @Rapidwhite zrobiliśmy próbę i wniosek jest taki, że z Bolero > 5Q0 035 819 A < kamerka nie działa.
  Pozdrawiam - Paweł
  Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
  Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
 • Niestety to prawda, 
  Udało się przekodować radio, zmienił się wygląd ekranu przy wrzucaniu wstecznego na taki jak u van_daal'a, ale zamiast obrazu kamery, czarne tło.
  Po odłączeniu nie wyskoczył nawet błąd braku kamerki.
  Prawdopodobnie poskąpili jakiegoś modułu.
  Wielki szacunek dla van_daal za spryt i umiejętności jakie posiada, wirtuoz elektryki :)
  Niby niewielka różnica, a pozbawili mnie radości z takiego gadżetu.
  W internecie znalazłem jakiś moduł od kamery cofania, być może czegoś takiego brakuje.
  1.png
  1184 x 590 - 346K
  Rapid SB | 1.2 TSI 110KM| MY16 | Style Max| Biel Candy| 30000km 7,3 l/100km| Gdynia
 • To tylko konwerter z PAL (nie obsługiwany przez VAG) na NTSC (obsługiwany).
  Tobie by pomógł, gdybyś tę kamerkę z klamką (PAL), którą masz chciał podłączyć do swojego radia, gdyby w ogóle obsługiwało kamerkę. A tak to nic ci po nim...
  Pozdrawiam - Paweł
  Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
  Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
 • To muszę obejść się smakiem :)
  Rapid SB | 1.2 TSI 110KM| MY16 | Style Max| Biel Candy| 30000km 7,3 l/100km| Gdynia
 • Aż chętnie bym to zmontował ale brakuje takich zdolności . 
  Świetna modyfikacja i gratuluje pomysłu :) 
  RAPID SB| 1.2 CJZD 110 KM | MY16 | Ambition MAX + Bolero + SmartLink| Beż cappuccino | 2300000 km | Sosnowiec
 • Zamieńcie się z @RapidWhite radiami. ;D
  Pozdrawiam - Paweł
  Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
  Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
 • Czy ktoś wie jaka jest różnica między 5Q0035819A5Q0035819B i czy na moim 5Q0035819B będzie można doposażyć w kamere?
  Rapid SB | 1.2 CJZD 110KM | MY16 | Ambition MAX | Beż Cappuccino Metalic | 90k | dolnośląskie
 • Nie będzie można. To ten sam ubogi model., tylko nowszy. Bolero od nr 5Q0035820x obsłuży kamerę. Jeśli będziesz chciał zmienić radio to pamiętaj, że nie jest P&P.
  Rapid SB 1.4 125KM | MY17 | Style Emotion | Szary Quartz | Łódź/Katowice
 • @van_daal rozumiem że z dotykowym SWING'iem w MY 16 nawet nie mam co startować skoro koledzy mają BOLERO i też nie mogą?
  RAPID LB | 1.2 CJZD 110 KM | MY16 | Ambition MAX | Beż cappuccino | 39000 km | Olsztyn
 • Szczerze to nie wiem. Pogooglaj. Może jak wraz? Choć wątpię...
  Pozdrawiam - Paweł
  Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
  Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
 • Cześć! Mam rapida 2018r z Bolero (5JA 035 871C - Sprzęt 671, Oprogramowanie 8740). Nie mam żadnej jednostki w schowku, samo radio.
  Czy da radę podłączyć pod ten model jakąś kamerę LOW lub HIGH?
  Rapid SB | 1.0 CHZC 110KM | MY18 | Style | Zieleń Rallye Metalizowany | 8500km | Poznań
  Octavia 3 FL | 2.0 CUNA 184KM | MY18 | RS | Szary Steel Niemetalizowany | 22000km | Poznań
 • 5JA 035 871A - nie obsługuje kamery
  5JA 035 871B - obsługuje kamerę
  5JA 035 871C - nie znalazłem info.
  ============================
  Edit lipiec 2020 (na podstawie info od kol. @Doferr):
  5JA 035 871C - nie obsługuje kamery
  5JA 035 871D - obsługuje kamerę
  ============================

  Tutaj, na załączonej fotce zaznaczony scalak do obsługi video (po lewej nie ma, po prawej jest).

  Jak u ciebie taki jest, to obsługa kamery też być powinna... :D

  Źródło:
  Porównanie 871A i 871B.jpg
  1920 x 1041 - 932K
  Pozdrawiam - Paweł
  Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
  Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
 • Dzięki za zainteresowanie i info!
  Idąc tropem A nie obsługuje, B już tak, to C też powinno :D
  Nie pozostanie mi nic innego jak kupić graty i przetestować - najwyżej wykorzystam w Octavii albo sprzedam :P
  Rapid SB | 1.0 CHZC 110KM | MY18 | Style | Zieleń Rallye Metalizowany | 8500km | Poznań
  Octavia 3 FL | 2.0 CUNA 184KM | MY18 | RS | Szary Steel Niemetalizowany | 22000km | Poznań

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?