FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
VCDS od przyjaciół z Chin - ku przestrodze
  • Witajcie

Temat ten nie tworzę aby zniechęcić z zakupów z Chin, jednak chcę podzielić się swoją historią i problemami jakie napotkałem!
    Korzystając z okazji chciałbym podziękować za pomoc koledze "van_daal" za poświęcony czas "wisząc" ze mną przy słuchawce telefonu.

Wracając do tematu:
    Zakupiłem jak większość zapewne, przewód "ala" VCDS wraz z płytą z oprogramowaniem. Zainstalowałem wszystko zgodnie z instrukcją. Program się uruchomił, wykrył poprawnie przewód, zainicjował się w pojeździe. Na pierwszy rzut oka było wszystko ok. Przeskanowałem cały samochód i na szczęście zapisał się log z tego skanu który potem uratował mi życie, o tym wspomnę później.

Stwierdziłem że skoro wszystko teoretycznie działa to czas wykonać pierwsze kodowania, miałem dwa cele - uruchomić komputer pokładowy ( w liczniku bez Maxi-DOT-a) oraz uruchomić sobie kierownicę multifunkcyjną. Niestety kodowanie licznika nic nie zmieniało (na szczęście), wpisane długie kodowanie teoretycznie zakończało się powodzeniem ale w praktyce pozostawało stare. Zrobiłem więc próbę w centralnej elektryce, tutaj w BCM można było znaleźć pozycję "kierownica mutifunkcyjna" i o dziwo była aktywna więc z ciekawości ją odznaczyłem i zapisałem kodowanie. W tym momencie kodowanie się zapisało, lecz niestety z samochodem zaczęły dziać się dziwne rzeczy. Najpierw straciłem światła stop z tyłu. Przy kolejnej próbie straciłem centralny zamek, aż do momentu że znikła kontrolka ładowania ( nie świeciła się przy uruchamianiu auta). W stresie nie zauważyłem co się dzieje tak naprawdę, i tu z ratunkiem przyszedł "van_daal" który początkowo nie wierzył w to o czym mu mówię, dopóki nie podłączył się zdalnie do mojego laptopa i nie zobaczył tego na własne oczy.  

Jak się okazało moja wersja VCDS w niekontrolowany sposób zmieniała kodowanie obcinając je o bajt od lewej. Wynikiem tego było że każda próba kodowania skracała kodowanie o bajt i jednocześnie nadpisywała go zerami w ostatnich pozycjach.
    Dopiero gdy to zauważyliśmy z pomocą przyszedł zapisany log z poprzedniego skanu samochodu, na szczęście zapisane było tam oryginalne kodowanie! Oszukaliśmy więc program nadpisując oryginale kodowanie dowolnym bajtem. Kodowanie się zapisało i wszystko wróciło do normy.

Nie chcę mówić ile stresu mnie to kosztowało i szczerze gdyby nie pomoc wcześniej wspomnianego kolegi który trzeźwym okiem na to spojrzał to ja chyba musiał bym mocno ochłonąć żeby do tego dojść. 

Jeśli o czymś zapomniałem mam nadzieję że uzupełni kolega van_daal o swoje spostrzeżenia.

Chcę żeby z mojej historii każdy wyciągnął naukę, zawsze zapisujcie sobie logi które mogą ratować nam tyłek.
    Mnie osobiście udało się opanować VCDS-a, zdobyłem inną instalkę która okazała się współpracować z moim przewodem idealnie. Finalnie udało mi się uruchomić te funkcje których potrzebowałem. Jedynie pracuję jeszcze nad kierownicą multifunkcyjną, ale temat mam rozgryziony i dołożenie dwóch przewodów powinno załatwić temat.

Pozdrawiam
    Rapid LB / 1.6TDI 90km / MY14 (produkcja 2015) / Active / Biały / 90 tys km / Częstochowa
  • Niestety każdy taki zakup jest obarczony ryzykiem i tak naprawdę trzeba się cieszyć, że za te pieniądze to w ogóle działa. Ja przerobiłem do tej pory 3 wersje VCDS i z żadną nie miałem takich problemów, ale nie zazdroszczę sytuacji.
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 90000 km | Sochaczew
  • ja np kupiłem takiego VCDSa i nawet go nie zdążyłem sprawdzić a już mi czas protekcji minął :D

będą jaja jak to nie zadziała.
    ale będę pamiętał by najpierw logi ściągać. dzięki
    Seat Toledo | 1.2 TSI CBZB chip 122KM/200Nm@Pb95 | MY15 | Mocno doposażony reference | Czerwony | ~51 000km | Gliwice
    Seat Tarraco | 1.5 EcoTSI Evo 150KM | MY19 | Xcelence | deep black | 100km | Gliwice
  • W razie czego służę swoim zdobytym doświadczeniem...
    Rapid LB / 1.6TDI 90km / MY14 (produkcja 2015) / Active / Biały / 90 tys km / Częstochowa
  • :D
    Pozdrawiam - Paweł
    Rapid LB | 1.6 TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 50k km | Szczecin
  • Tak, van_daal dobrze to ujął, teraz emotikona pasuję, ale wtedy nie było mi tak wesoło!
  • A jaka wersje miałeś VCDS ja mam 18.2.1 w wersji PL na razie jedynie robiłem adaptacje to wszystko działa nie robiłem jeszcze kodowania. Mam tez wersje chyba 17.8 ale mam problem z polaczeniem się z autem bez wpięcia Interface-u do auta to wszystko Ok przy teście tylko napis ze nie jest podpięty do samochodu, po podłączeniu nie wykrywa w ogóle interface-u. A powiedz chyba najlepiej zrobić sobie zdjęcie kodowania danego modułu przed zmianami i ewentualnie porównać przed zapisem, a czy jeśli cos się posypie to miękki reset pomoże czy trzeba ręcznie wpisywać cale długie kodowanie.
    Octavia LB |1,2 CYVA 131KM 215 Nm chip|2018 |Clever| biel Candy | Jelenia Góra
  • Kurde... jestem na etapie zakupu chinczyka i mam mętlik w głowie - która wersja teraz jest najbardziej "pewna" ? 
    Rapid SB | 1.2 TSI @130KM | MY16 | Ambition Max | Race Blue | 27000km
  • @Bigi, jak pisałem wyżej, ja kupiłem chyba już ze 3 wersje VCDS (co jakiś czas zamawiam najnowszą wersję). Nigdy nie miałem problemów z jakąkolwiek. Moim zdaniem to kwestia stosowania się do instrukcji (m.in. komputer musi mieć wyłączony antywirus, albo utworzony wyjątek skanowania i odłączony od internetu). Zamówiłem kiedyś koledze i zainstalował z włączonym antywirusem. Nie zdążył odpalić programu i antywirus skasował mu wszystko...
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 90000 km | Sochaczew
  • @Bigi W innym temacie polecałem sprawdzony sklep: http://rapidklub.pl/discussion/comment/37551#Comment_37551
    Rapid SB | 1.2 CJZD 110KM | MY17 | Ambition MAX | Beż Cappuccino Metalic | 45k | dolnośląskie

CIEKAWE DO SAMOCHODU / AKCESORIA:

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@bounty @gross81 @grzesk @jercen

ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?