FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Wymiany płynów, części
  • Cześć,

    Przymierzam się do większego serwisu Rapida MY18 w skład, którego chciałbym włączyć wymianę płynu przekładniowego (auto ma 64k przebiegu) oraz filtra paliwa. Ku mojemu zdziwieniu producent nie przewiduje wymiany takich podzespołów, a serwisant ASO nie zaleca takich wymian w myśl: póki nic się nie dzieje ze skrzynią, nie wymieniać - tak samo rozrząd - jeżeli pasek jest ok, to dopieeeroo po 15 latach kontrola i ew. wymiana.
    Przy okazji filtr paliwa w ASO 450zł, robocizna 300zł - filtr pod prawymi tylnymi drzwiami :) według serwisanta, ale do weryfikacji.
    więc pytanie moje jest takie:
    czy ktoś ma pojęcie dlaczego nie zalecają wymiany takich podzespołów jak filtr paliwa, czy płyn do skrzyni biegów? Auto będzie dłużej sprawne i rzadziej odwiedzisz serwis? - żartobliwie.
  • Ostatnie roczniki R miały filtr paliwa zintegrowany z pompą, umieszczoną w zbiorniku paliwa. Nie czyści się go, nie wymienia samodzielnie, ale razem z pompą. Czyli tyle, ile wytrzyma pompa paliwa. Do 200 - 300 tkm - nie ma się co martwić.
    Olej w skrzyni możesz wymienić samodzielnie, wg uznania. Wg mnie, przebieg max. 100 tkm. Dużo zależy od charakteru eksploatacji pojazdu, stylu jazdy, ... 
    Poczytaj poszukaj na necie, opisu awarii silnika z powodu zapchanego filtra. Raczej sporadycznie coś spotkasz. 
    Co do oleju, wiele osób po wymianie oleju w skrzyni mówi o cichszej pracy i lepszym wrzucaniu biegów. 
    Takie zalecenia ze strony producenta są poniekąd podyktowane jak technologią produkcji części i podzespołów tak i jakością paliw i ich dystrybucją. Ale też i względy ekologiczne i ekonomiczne. A co już zrobi konkretny użytkownik, to jest jego sprawa. Z pewnością warto wiele spraw wykonać profilaktycznie, nie ma wyróżnika, czy to jest sensowne, czy jeszcze poczekać. Na pewno wcześniejsze wymiany części, podzespołów czy olejów, nie zaszkodzą.  
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Ma ktoś może z Was Panowie  kod na olej przekładniowy do 1.2 cjzc 5 skrzynia manual?
  • Do twojego silnika 1.2 TSI 66kW/90PS CJZC 05/2015 → 05/2017:

    olej przekładniowy (oryginał) do wszystkich 5 i 6 b. przekładni manualnych
    G05 551 2A2             G05 251 2A2

    olej przekładniowy FEBI 
    G05 252 7A2 do wszystkich 5 i 6 b. przekładni manualnych, 75 W

    olej przekładniowy SHELL SPIRAX S4 G 75W-90 

    również Castrol Syntrans Transaxle 75W-90 CAS TAF X75  W90
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Dzięki wielkie Jerzy!To może jak już tak szalejesz z kodami to może znasz na uszczelniacze półosi;)Pozdrawiam
  •  Ewentualnie wyprowadź mnie z błędu jeśli się mylę-uszczelniacz półosi prawej 02T409189K ,uszczelniacz lewy 02M301189G

  • Witaj - a już myślałem, że odpłynąłeś w siną dal :) Pozdrawiam :) 
    Znalazłem takie uszczelniacze do naszego R: 
    Simering 50x65x8
    02T 409 189 K 
    02T 409 189 
    02T 409 189 C

    Simering 60x74.3x8
    02M 301 189 G 
    02M 301 189 
    02M 301 189 B 
    Różnica w oznaczeniach jest praktycznie bez znaczenia. Gabaryty pozostają bez zmian. Najczęściej w handlu/serwisie dostępna jest ostatnia (najnowsza) wersja części. 
    Miło, że jesteś wierny R. Ja również nadal korzystam z tych 4 kółek:) 
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Pisałem do Ciebie na pw na tel.Myslalem ze zmieniłeś numer ;)A co do pływania owszem,właśnie na Bałtyku.

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?