FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Docieranie ?
  • Niestety nie znalazłem konkretnego tematu docierania więc postanowiłem takowy założyć.

    W związku że na dniach będę odbierał mojego Rapida interesuje mnie wasza opinia odnośnie docierania silnika a szczegółowiej mam zamiar odebrać auto i pewnie zaraz po przebiegu max 200 km "puścić" go na autostradę. Z tego co się orientuje pierwsze 2000 km należy jeździć delikatnie ale ze zmiennym obciążeniem. Obawiam się że na autostradzie przy dystansie ok 1000 km nie będę w stanie Rapidowi zapewnić tego zmiennego obciążenia.

    Co wy na to ? Proszę o wasze rady i opinie
    Rapid LB I TDI 105 KM I MY15 I Elegance MAX I Blue Denim I61290 km I Żnin
  • @Aras Z tego co pisze kolega @jercen, silniki nie są docierane.
  • Mi przy wydawaniu auta powiedziano, że silniki są fabrycznie dotarte, ale producent przewiduje te 1000-1500 km spokojnej jazdy z uwagi na umożliwienie ułożenia się innych podzespołów: hamulców, sprzęgła itd.
    Co do autostrady: też o tym myślałem, ale po zasięgnięciu opinii od Kolegów z Forum odszedłem od tego pomysłu. Dojeżdżam codziennie 15 km w jedną stronę do pracy i uważam że są to optymalne warunki, silnik się spokojnie rozgrzewa, olej zdąży się rozgrzać a i też są hamowania i zmiany biegów więc wszystko pracuje i się układa.
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 116000 km | Sochaczew
  • Waham się czy zabrać go od razu na autostradę czy pojeździć z 200 km , odstawić i jechać jeszcze starym autem a potem w okresie urlopu Wielkanocnego znowu zrobić kilkaset kilometrów i dopiero na autostradę...
    Rapid LB I TDI 105 KM I MY15 I Elegance MAX I Blue Denim I61290 km I Żnin
  • W wątku Ile tak naprawdę pali 1.2 TSI 85KM w Skodzie Rapid jest kilka wpisów odnośnie docierania. Jest to trochę nasza niekonsekwencja, bo takie tematy od początku miały by mieć własny wątek. Później ktoś szuka "swojej" sprawy - i nie ma ...
    Co do docierania: Dzisiaj technologia obróbki pozwala na dużo większą precyzję wykonania niż 15 - 25 lat wcześniej. To powoduje wydłużenie okresu do wymiany oleju, zmniejsza konieczność stosowania pierwszej wymiany oleju po 1000 -1500 km, zmiejsza rygory wobec docierania silnika.
    Tak więc można silnik zaraz po zakupie użytkować na ok.  2/3 dopuszczalnego maksymalnego obciążenia. Warto przy tym stosować zasadę zmiennego obciążenia - czyli unikać długotrwałej stałej prędkości obrotowej silnika. Korzystnie jest zmieniać obroty silnika w ramach dopuszczalnych.
    @thomas - bez obawy możesz ruszać na autostradę. Jedynie nie daj się ponieść co niektórym szybko poruszającym się po autostradzie. Przez 10 - 15 min jazda na określonej prędkości, potem można prędkość zmiejszyć/zwiększyć na kolejne 10 - 15 min, potem znowu inne obroty ...
    Jak możesz w ciągu krótkiego czasu (2 -4 dni) przejechać 1500 - 2500 km , to silnik będziesz miał praktycznie dotarty. Oczywiście - ten przebieg może być i w dłuższym okresie czasu.
    Pozdrawiam


    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • @Aras nie rozumiem Twojego wpisu "Nowoczesnego silnika nie ma potrzeby docierać, motor jest wstępnie dotarty w fabryce na hamowni podczas testowania", a w następnym "jeżeli silniki po złożeniu w fabryce nie są testowane a tak nie jest to nie są docierane".
  • Jakich obrotów nie powinno się przekraczać podczas docierania? Pamiętam, że jak moje auto było na dotarciu, to wjeżdżałem na wysoki wiadukt gdzie pod górką zmieniałem nawet bieg z 4 na 5. Ale generalnie byłem przeświadczony, że silnik jest dotarty, bo tak mi powiedziano przy sprzedaży, żeby jeździć normalnie.
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • Mi w salonie powiedział, zeby pierwszy tysiac km do 2200 obrotów, a drugi do 3000
    Rapid SB | 1.2 105KM | MY15
  • bez przesady  do 2200 ??? przy 120km/h na 6-ce jest chyba 2500...
    to trzeba by jedzic max stwoka przez pierwszy tysiac ? to dla mnie ze 2 miesiace :)
    Rapid LB | 1,2 105KM | MY15 | Elegance Max beżowy | Brąz Topaz | Warszawa
  • Zgodnie z instrukcją, nie powinno się przekraczać 3/4 maksymalnych obrotów oraz nie jeździć z pedałem w podłodze. Te powiedzmy dla tsi 4 tyś. (IMO licząc od maks mocy). Ja tak jeźdzę do 3,0-3,5 tyś. (przebieg 400km).  Zresztą, nie miałem jeszcze potrzeby kręcić mocniej :).
    Rapid SB | 1.2 CBZA 86KM | MY15 | Ambition Max + Dynamic + Pakiet na bezdroża | Czerwień Corrida | 4500km | Lublin
  • Faktycznie 2000 obr to lekka przesada, ale dodam jeszcze od siebie odnośnie tej górki z wiaduktem jak przy szczycie zmieniłem z 4 na piątkę i wcisnąłem gaz to poczułem jakby taką dziurę wiecie jakby auto nie miało mocy, i tylko na docieraniu mi się to zdarzyło, mam nadziej, że taki jednorazowy wyczyn nie odbije się źle na silniku?
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • Mi znajomy, który jest dilerem skody i sprzedawał mi autko, powiedział, żeby za bardzo nie mulic na dotarciu, bo później taki zostanie ale żeby nie żyłować bo można uszkodzić. Zalecal jazdę 2500 - 3500 z tym żeby raz albo dwa np. Wyprzedzać podkrecajac do 4000 Ale ostrożnie... Do 2500 km. Później już można chulac :-D 
    Rapid LB/ 1.2 MPI + LPG / MY 2015/ Ambition MAX
  • aras silniki napewno są odpalane też w fabryce gdzie są produkowane ale jest to tak krótkie odpalenie że nawet nie co brać go pod uwagę a co do innej jazdy to dopiero w aso odblokowywany jest tryb "serwisowy" dzięki któremu nie pojedziesz szybciej. Mi powiedziano bym przez pierwsze 2-3 tyś nie przekraczał 3-3,5 tyś obrotów ilu mechaników tyle pomysłów.
    Rapid SB/1.2 MPI/MY14/Ambition komfort/ Szary metalik
  • Aras silniki dociera fabryka silników, a nie samochodów i kolega z Volkswagena dobrze mówił, bo skoro mówił o rolkach, to pracuje w fabryce samochodów, a nie silników.
    LB 1,2 TSI 105 KM 2015 Active Max Błękit Pacific 30,5 kkm Bydgoszcz
  • Silniki TSI (m.in. do Rapida) są produkowane w Czechach, w Mladej Boleslavi a nie jak niektórzy podają w Niemczech. Zakład zatrudniający ok. 3600 osób produkuje ok. 4400 jednostek silników dziennie. Nie ma tam docierania silników. Silniki w stanie "surowym" są dostarczane na linię montażową do Skody Mlada Boleslav. Dopiero na linii montażowej, po skompletowaniu samochodu, uzupełnieniu wszystkich płynów następuje pierwsze uruchomienie silnika.
    Kto nie wierzy - niechaj tam bieży!
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Tak z ciekawości, olej zalewa fabryka czy ASO, bo mam wrażenie, że kiedyś jak byłem na serwisie, to do nowej fabii (II gen) oni to robili, 
    Rapid SB | 1.2 TSi, 85km | MY14 | Ambition | Beż Capucino | 15000 km | Lubelskie
  • a jak samochód zjeżdża z lawety do ASO ???  bez oleju ? :) 
    Rapid LB | 1,2 105KM | MY15 | Elegance Max beżowy | Brąz Topaz | Warszawa
  • Silniki są w stanie "surowym" przewożone do montażu. Na etapie końcowym dopiero następuje uzupełnianie poszczególnych płynów.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • @krisr77 jak samochód opuszcza fabrykę - to ma komplet płynów, elektrykę, komplet dokumentów i potrafi jechać o własnych siłach. Jak więc zjeżdża z linii po kontrolach, to wjeżdża o własnych siłach na olbrzymi parking firmowy. Z tamtąd, zgodnie z zamówieniami  (i wg potrzeby) samochody ładowane są na wagony albo na lawety i do odbiorców regionalnych. Nie ma obawy więc, że samochód pracuje bez płynów.
    Zastanawiam się - ile osób byłoby chętnych na wypad do MB - na linię produkcyjną Rapida i Toledo?
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Dzięki za odpowiedź, faktycznie przypominam sobie kiedy oglądałem jak produkują octavie, że pracownik z taśmy produkcyjnej zjeżdzał samochodem
    Rapid SB | 1.2 TSi, 85km | MY14 | Ambition | Beż Capucino | 15000 km | Lubelskie
  • mi handlowiec jeszcze tłumaczył ze każdy samochód po wyprodukowaniu jest objeżdżany po specjalnym torze fabrycznym. ale w to bym nie wierzył :)  może wyrywkowo co któryś jest tak testowany
    Rapid LB | 1,2 105KM | MY15 | Elegance Max beżowy | Brąz Topaz | Warszawa

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?