FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Montaż kamery cofania
  • Mam pytanie o podłączenie zasilania chińskiej kamery. Robiliście to poprzez wpięcie się do zasilania światła wstecznego ? Montowałem jakieś pół roku temu w fabii 3 i same problemy. Kamera działała jak stałem, jak ruszałem gasła. Podobno jest tam jakieś napięcie modulowane ( chyba, nie pamiętam terminu ), więc dołożyłem jakiś filterek i wszystko mało być ok. Teraz działa jak chce, bardzo często gaśnie wraz ze światłem wstecznym, więc od razu informacja na wyświetlaczu o przepalonej żarówce. Zastanawiam się czy zbyt mocno obciąża układ i system identyfikuje to jako usterkę, czy kupiłem felerną kamerkę. Może jest jakiś inny sposób na podłączenie kamery. Jeżeli ktoś ma jakieś pomysły lub wskazówki, będę bardzo wdzięczny.
    Fabia III / 1.0 CHYB 75KM / MY17 / Activ / 20K km / Warszawa
  • Niektóre kamerki cofania mają 4 przewody. 2 z nich to są sygnałowe, przekazują obraz z kamery, najczęściej podłączone na stałe do radia (wyświetlacza). Jest to sygnał AV. Pozostałe 2 - dają sygnał (ze świateł cofania) do kamerki, że włączony jest wsteczny, i należy rozpocząć przekazywanie sygnału obrazu z kamerki do wyświetlacza (radia).
    W moim modelu kamerka z nagrywaniem przednim ma stały podgląd (małe okienko po prawej, górnej stronie), co się dzieje za samochodem. Dopiero przy włączeniu wstecznego obraz z kamerki cofania pojawia się na całym wyświetlaczu. Oczywiście z funkcją nagrywania obrazu. Przy wyłączeniu biegu wstecznego - obraz wraca na przedni podgląd i nagrywanie.
    Co do radia Swing (nowy typ) - wystraczy sprawdzić czy z tyłu ma wejście AV (cinch). Jeżeli masz takie wejście, podejrzewam, że wystarczy podłączyć w to gniazdko przewód z kamery cofania. Przy włączeniu wstecznego (przy podaniu napięcia 12 V na dodatkowe 2 przewody) obraz podglądu powinien pojawić się na wyświetlaczu. Warto takie sprawdzenie zrobić przed montażem kamerki na stałe.

    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • No to muszę swój nowy samochód rozebrać i zobaczyć czy są gniazda do podpięcia kamery jak są to będzie łatwiej. A co z wyświetlaniem samochodu i wskazań czujników parkowania? Będą widoczne znikną czy może pojawi się w innym miejscu?
    Rapid LB / 1.0 TSI / MY2018 / Ambition / Srebrny Briliant / Kielce
  • Kamerka połączona jest z radiem przewodem RCA i tu nie ma problemu. Po wrzuceniu wstecznego, obraz automatycznie pojawia się na wyświetlaczu ( radio Bolero ) i tu też nie ma problemu. Problem natomiast według mnie jest w samym zasileniu kamery. Oglądałem mnóstwo filmów na YT i wszyscy zasilanie i sterowanie kamery brali ze światła wstecznego. Ja zrobiłem tak samo, jednak z jakichś powodów nie działa to u mnie poprawnie. Tak jak wspomniałem obraz pojawia się na chwilę, później gaśnie razem ze światłem wstecznym. Sprawdzałem wszystkie połączenia i wyglądają dobrze, stąd moja teoria, że kamera ( jej pobór prądu) zbyt mocno obciąża układ i system odczytuje błąd.
    Fabia III / 1.0 CHYB 75KM / MY17 / Activ / 20K km / Warszawa
  • Co do prądu to trzeba znaleźć inne zasilanie (np. akumulator) a ze wstecznego pobrać tylko sygnał sterujący do przekaźnika który odpali zasilanie z akumulatora do kamery.
    Rapid LB / 1.0 TSI / MY2018 / Ambition / Srebrny Briliant / Kielce
  • Ok, już mi się podoba, powiedz tylko jak zrobić to fizycznie. Do zasilania i jednocześnie sterowania kamerą mam tylko dwa kable + i -. Załączam "schemat" podłączenia producenta. Będę wdzięczny za pomoc.
    podłączenie_kamery_skoda.JPG
    684 x 527 - 67K
    Fabia III / 1.0 CHYB 75KM / MY17 / Activ / 20K km / Warszawa
  • Musisz kupić przekaźnik 12V w jakimś elektronicznym. Zasilanie na kamerę pociągnąć przykładowo z zapalniczki z tego co zauważyłem jest bezpośrednio z akumulatora. Potem to zasilanie do przekaźnika i z przekaźnika do kamery. Przekaźnik sterujesz z lampy wstecznego. W skrócie za słabe zasilanie z lampy powinno być wystarczające do odpalenia przekaźnika a te n z kolei przepuści wystarczające zasilanie do kamery.
    Rapid LB / 1.0 TSI / MY2018 / Ambition / Srebrny Briliant / Kielce
  • Dzięki wielkie za obrazowe wyjaśnienie w wolnej chwili przysiąde do tematu. Jeszcze tylko jedno, czy w lampce bagażnika znajdę jakiś stały + ? 
    Fabia III / 1.0 CHYB 75KM / MY17 / Activ / 20K km / Warszawa
  • Podłączenie kamerki cofania - to dwa kabelki zasilające, pracują pod napięciem 12 V.
    Prądy płynące przez te przewody nie są wielkie, nie wpływają na pracę pozostałych elementów samochodu.
    W swoim R nie stosowałem dodatkowego przekaźnika do sterowania kamerką. Jak masz opisywane problemy, to zmierz płynące prądy do kamerki jak i sygnałowy z żarówki cofania.
    Pytanie, czy właśnie te sygnałowe, nie masz podłączone odwrotnie?
    Dla mnie nie było problemu z podłączeniem elektryki i elektroniki do kamerki, raczej więcej "zabawy" było przy prowadzeniu kabli wzdłuż tapicerki i dachu, a następnie przejście przez gumowy peszel do tylnej klapy. Dało się to zrobić nawet w pojedynkę. Trochę nadłożenia długości kabla jak sterującego tak i tego głównego, ale układ działa i spisuje się poprawnie.
    Co do "+" w tylnej klapie - takiego punktu nie ma. Dla R bez dodatkowego gniazda zapalniczki w bagażniku, również w strefie bagażnika nie ma "+". 
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Ciężko coś pomylić w podłączeniu. Najbardziej dziwi mnie to, że gaśnie mi światło wsteczne. Jak odepnę kamerę od zasilania lampy, światła wsteczne działają bez zarzutu. 
    Fabia III / 1.0 CHYB 75KM / MY17 / Activ / 20K km / Warszawa
  • Masz podłączenie równolegle? Spróbuj podłączyć do innego źródła zasilania (inny akumulator, zasilacz,...) i zmierz pobór prądu, zobacz jak zachowuje się cały układ. Jakoś nie wierzę, by podłączenie kamerki do świateł cofania powodowało takie zachowanie.
    Możesz uzupełnić stopkę. Będzie prościej pisać o konkretnym modelu samochodu.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Nie wymyśliłem sobie tego przecież. W jednym z postów wspominałem, że oprócz kamery wpięty jest jakiś filtr ( ze względu na "modulowane" napięcie ), żeby kamera w ogóle działała. 
    Fabia III / 1.0 CHYB 75KM / MY17 / Activ / 20K km / Warszawa
  • Nie posądzam Ciebie o zmyślanie. Forum jest po to, by wymieniać się swoimi uwagami, spostrzeżeniami. Masz może rysunek/schemat wykonanego, Twojego podłączenia? W moim nie stosowałem żadnych filtrów ...
    Ile wyprowadzeń ma Twój filtr? Kto go zakładał? Gdzie się znajduje?
    Czy jesteś w stanie dokonać jakieś pomiary?
    Gdzie spotkałeś się z określeniem modulowane napięcie?
    Kamera pracuje przy podłączeniu do źródła prądu stałego. Również sygnał ze światła cofania to napięcie stałe ...
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Od początku więc :-)
    Zainstalowałem kamerę zgodnie z opisem. Włączam wsteczny, wszystko działa Huraaa, puszczam sprzęgło, ruszam obraz z kamery gaśnie. I tak za każdym razem, dramat. Zadaję pytanie na jakimś forum i dostaję odpowiedź, to normalne bo napięcie jest jakieś tam ( chyba modulowane nie jestem pewny ), przyjedź mam taki filterek. Montaż filterka i wszystko gra. Po jakimś czasie zaczynają się cyrki o których piszę.
    Filtr montowałem sam, nie mam pojęcia co to jest, ale wpiąłem między zasilaniem kamery ( lampa wstecznego ) a kamerą. To filtr kierunkowy zainstalowany szeregwo na przewodzie dodatnim w kierunku kamery, plus oczywiście do masy.
    Fabia III / 1.0 CHYB 75KM / MY17 / Activ / 20K km / Warszawa
  • Trochę inaczej. Też miałem taki "problem", ale to są nastawy w samej kamerce. Czas auto wyłączenia kamerki po (przykładowo) 10 sek, 1 min lub wcale. Wybrałem właściwa opcję i gotowe.
    Jak możesz - zerknij na nastawy kamerki. Czasem instrukcja (przetłumaczona na PL a nawet w ang) nie zawsze jasno precyzuje możliwe opcje.
    Jak z (obcego) forum masz jakiś filterek, to spróbuj działanie jeszcze raz bez niego. 
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Podepnę się pod temat ale trochę inaczej.Mianowicie,poszukuję kamerki rejestrującej plus kamerka z tylu.Polecicie jakiś model do 350zl.Jezeli jest już temat kupna kamerki proszę moderatora o przeniesienie.
  • mam nadzieję, że nikt mnie nie zlinczuje za bezpośredni link: https://pl.aliexpress.com/item/2017-Newe-Car-Dvr-Mini-Wifi-Car-Camera-Full-HD-1080P-Dash-Cam-Registr...
    mam mogę polecić :) z zewnątrz mało widoczna, nie zasalania też szyby. Pozdrawiam
    Rapid SB| 1.2 105 KM | MY14 | Ambition Komfort | Grafitowy | 36000km| Opolskie
  • @Tosa dzięki za odzew.Kompletnie nie brałem pod uwagę tego kształtu.Bardziej patrzyłem na tą która jest z lusterkiem.Ciekawa propozycja.Dobrze sprawuje się w nocy?
  • Przód jest ok, tył w nocy głównie jak załączysz wsteczny albo jak jest dodatkowe oświetlenie ale jest to wystarczające ;) ( wpisz sobie "junsun s100 na YT - ta sama optyka inna nazwa ). Dla mnie spełnia wymagania, można ustawić też opcje czujnika i kamerka się załączą sama na 10-15 sekund.
    Rapid SB| 1.2 105 KM | MY14 | Ambition Komfort | Grafitowy | 36000km| Opolskie
  • Zamontowałem przednią kamerkę z drugą, cofania:
    https://www.cafago.com/en/p-k5256.html
    Teraz jest kilka $ droższa, ale i tak za tą cenę sprawia się całkiem poprawnie.
    Cały komplet ma zasilacz, kamerę przednią z ekranem oraz mini kamerkę tylną. Kamera jest na mini SD.
    Całość pracuje już kilka miesięcy, nie ma problemów. Obraz jest w formacie FHD. Dla niewybrednych jest w sam raz.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?