FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Rozmiar 185/60 R15 w Rapidzie powinni tego zabronić.
  • Dziś przeżyłem rozczarowanie zachowaniem się auta na drodze przy prędkościach 140-160km/h z podmuchami  wiatru a wcale jakoś mocno nie wiało. Normalnie auto było niestabilne, częste korekty toru jazdy, pełne skupienie brak jakiejkolwiek przyjemności z jazdy. Dopiero zwolnienie do 120km/h przywracało spokój. Po jedzie sprawdziłem czy mam prawidłowe ciśnienie opon i było ok. Wiec niestety ale to wina rozmiaru opony do gabarytów auta. Do samach opon nie mam najmniejszych zastrzeżeń ładnie hamują na mokrym i suchym, przewidywalne w zakrętach.
    Dlatego do  rozmiaru 185 w Rapidzie mowie stanowczo "NIE"


    Rapid SB | 1.2TSI CBZB 105KM | MY15 (4 tydzień 2015) | EleganceMAX | Błękit RACE | 55000+km | Bielsko-Biała
  • Mom zdaniem to slabe sprężyny.
    Rapid LB| MY 2015| CGPC 1,2 MPI| Active MAX|Biały Candy|163 tys km.| Wrocław
  • Nowy konkurent Fiat Tipo będzie miał koła 205/55R16.
    Rapid powinien mieć chociażby 195/60R15//205/50R16.
  • Co wy tak narzekacie ? 15" w Rapidzie nie jest zła ;) Jeżeli ktoś porusza się ciągle z dużymi prędkościami ( a nie "raz do roku" ) to inwestujemy w 16" i po sprawie.
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • supermajku jakby to były sprężyny to i na letnich auto by wariowało ale 215-tkach szlo ja po sznurku w gorszych warunkach


    yunior81
    to nie 15 cali mnie denerwuje ale szerokość opony do profilu, minimum w R powinno być 195. Ale masz racje do miasta na małe prędkości 185 wystarczy. Tylko że ja  często poruszam się obwodnicami żeby ominąć korki w mieście, nawet do pracy jadę obwodnicą dokładam 2-3km do drogi ale i tak jestem szybciej.
    Rapid SB | 1.2TSI CBZB 105KM | MY15 (4 tydzień 2015) | EleganceMAX | Błękit RACE | 55000+km | Bielsko-Biała
  • Koledzy polecam lekturę wątku Jak się prowadzi Rapid
    Rapid LB | 1.2 TSI 105KM CBZB | MY14 | Ambition Komfort | Czarny Magic perłowy | 100 tys km | Gdańsk, Mazury - "Polska Północna"
  • Ja mam zimowe 195/65/15 w R z Octavii i jak popada to jest o wiele gorzej niż na fabrycznym rozmiarze. Strasznie łatwo się uaktywnia ESP I ABS. Może to kwestia przeprogramowania sterownika bo wystarczy nieco mocniej nacisnąć hamulec i już ABS terkocze.... 
    RAPID LB | 1.2 CJZD 110 KM | MY16 | Ambition MAX | Beż cappuccino | 39000 km | Olsztyn
  • @maciektsi fajnie, że się przypomniałeś, bo nie mogłem odszukać kto zakładał 195/65... oprócz tego co napisałeś odnośnie ESP i ABS... czy zauważyłeś jakiś inne minusy tego rozmiaru? mam tu na myśli obcieranie na przedniej osi przy max skręcie oraz obcieranie na tylnej osi przy max załadowaniu? Pytam o to, bo w poprzednim aucie miałem za duże koła i właśnie takie były objawy. ps. wiem, że już Ciebie o to pytałem w wątku Alufelgi 15'', 16'', 17'', ale upłynęło trochę czasu, więc może masz nowe spostrzeżenia... Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 TSI 105KM CBZB | MY14 | Ambition Komfort | Czarny Magic perłowy | 100 tys km | Gdańsk, Mazury - "Polska Północna"
  •  Panowie zmiana kół na większe poprawi komfort, ale nie trakcję. To, że jest wystarczająco miejsca na większy profil nie znaczy, że można sobie wkładać koła jakie się chce. Wiele razy pisałem, że Rapid jest na płycie Polo i niestety nic z tym się nie da zrobić, zestrojone jest wszystko pod taki rozmiar, a nie inny, Rapid po prostu jest przewymiarowany pod takie koła i takie są tego konsekwencje. Sam również narzekam na komfort przy niskim profilu, ale mamy do wyboru, albo lepsze prowadzenie na 16", 17", albo większy komfort na 15". Z każdym inny rozmiarem wiązać się będą jakieś problemy. Tak jak kolega @maciektsi pisze rozwiązaniem mogłoby być przeprogramowanie ESP i ABS, ale to już na własne ryzyko.
  • I trzeba pamiętać, że założenie opon innych niż zalecane przez producenta jest podstawą do odmowy wypłaty ubezpieczenia w przypadku korzystania z polisy AC.
    Znam taki przypadek i nie pomogło tłumaczenie, że szersze opony nie wydłużają drogi hamowania. Znaleźli haczyk i wykorzystali go.
    Rapid LB|1,2 85 KM| MY14| Ambition| Blue Denim| 105000 km| Kraków
  • @maciektsi ABS w samochodach pełni też rolę korektora siły hamowania tylnej osi. Przez za słabe sprężyny przód nurkuje, następuje odciążenie tylnej osi, aby nie blokowały się tylne koła wkracza ABS. Szersze opony, i kola o większej średnicy wręcz powinny pomagać w takich sytuacjach.

    Mala dygresja: Sprawy ubezpieczenia dotyczą ewentualnych szkód z Ac i z naszej winy. Pozatym opony są homologowane do użycia na drodze, a cale przekładanie odpowiedzialności na 10mm szersze opony ma znaczenie tylko przy wielkim wpływie rozmiaru.


    Jeżeli ktoś chce mieć inną oponę i ma na to argument i ochotę, to na litość boską pozwólcie człowiekowi robić jak chce. Fakty są faktami. Reszta to tylko opinie. Najlepszy w tej dyskusji jest FAKT, że jeden chce mieć większą oponę a dwudziestu mówi, żeby nie miał, a, żaden nie ma takiego doświadczenia.

    Pozdrawiam z wolnego kraju
    Rapid LB| MY 2015| CGPC 1,2 MPI| Active MAX|Biały Candy|163 tys km.| Wrocław
  • Nic przy tym rozmiarze nie ociera.
    RAPID LB | 1.2 CJZD 110 KM | MY16 | Ambition MAX | Beż cappuccino | 39000 km | Olsztyn
  • Jak pisałem, że na balonach w rapidzie nie da się jeździć to wszyscy na mnie wsiedli hehehe... Jak komuś się chce, to może zobaczyć na mapie gdzie mieszkam. Góry, a główna droga to autostrada którą jeżdżę codziennie nawet przejeżdżając do miejscowości obok. W sumie to więcej jeżdżę po autostradach niż po lokalnych drogach więc wiem jak dane auto się zachowuje w danych warunkach. Rapidem jeździłem zarówno na jeździe próbnej (nie tak jak w PL, tu dostajesz auto na kilka godzin i jeździsz sam, bez pracownika salonu), jak również przez tydzień teścia autem który mnie odwiedził :) W dodatku pisałem wam o porównaniu z moim autem (ktoś tam pytał czym jeżdżę, to stary VW New Beetle, o wiele niżej zawieszony niż rapid i na "normalniejszych" rozmiarach 195/65/15, 205/55/16 czy 225/40/18). W każdym razie do rzeczy. Na balonach przy prędkościach 130km/h po prostu rzuca! Mam tu na myśli 15" i w R i w NB. Jest po prostu niestabilnie. I piszcie sobie wy co chcecie, co raz na rok wyjedziecie na autostradę jadąc nad morze. Ja robię po 30 tyś rocznie po autostradach. Zarówno NB jak i R przy wietrznym dniu na zimówkach (15") ucieka z toru jazdy. Nie jest to jakaś tragedia, jednak nie można sobie pozwolić na trzymanie kierownicy jedną ręką tylko 2 i pełne skupienie. Po zmianie w R na 215/40 czy nb na 225/40 problem znika. Jest to spowodowane zarówno szerokością, jak i wysokością opony. Wysokość opony czuć w ciasnych zakrętach przy serpentynach (50-100km/h). Jeśli jest niski profil, auto idzie jak po szynach, na wyższym jest uczucie jakby przód miał zaraz wyjechać. Mówię oczywiście o szybszym pokonywaniu zakrętu a nie o jeździe "na emeryta".
    Seat Leon ST FR | 1,4 TSI 125KM | MY17 | FR | Alor Blue | 0km :) | Hönigsberg
  • "I piszcie sobie wy co chcecie, co raz na rok wyjedziecie na autostradę jadąc nad morze"
    @Fredi88 trochę kultury! a nad morzem to ja mieszkam i do Łodzi mam ponad 300km A1
    Rapid LB | 1.2 TSI 105KM CBZB | MY14 | Ambition Komfort | Czarny Magic perłowy | 100 tys km | Gdańsk, Mazury - "Polska Północna"
  • A czy coś w tym było niekulturalnego? Nie sądzę. Ok :) Ty masz tyle do Łodzi... Ja robię tyle w sobotę jak jadę na zakupy do Wiednia :) Możesz jeszcze się podzielić jakimiś doświadczeniami, czy dalej będą argumenty typu... 15" są komfortowe (bo ja je posiadam i inaczej być nie może) i bezpiecznie (a nikt na nich nie jeździ, z prędkościami o których piszę, lub robi to sporadycznie). Proszę o konkrety... ile rocznie, na jakich oponach, przy jakich prędkościach i z jakimi rozmiarami/oponami/autami macie porównanie. Bo póki co to zachowują się niektórzy jakby się obrażali, że ktoś raczy skrytykować rapida, czy rozmiar opon w nim zastosowany.
    Ja dalej będę upierał się przy swoim. 185/60/15 w rapidzie tylko do miasta lub na drogi krajowe. Na autostrady to męczarnia.
    Seat Leon ST FR | 1,4 TSI 125KM | MY17 | FR | Alor Blue | 0km :) | Hönigsberg
  • Po pierwsze Wy piszemy dużą literą! Po drugie błędnie zakładasz, że tylko Ty robisz dane przebiegi, umiejszając jednocześnie "trasy (przebiegi) innych kolegów". To, że Ty pytasz, nie znaczy, że muszę Tobie odpowiedzieć i tego nie uczynię. Dla mnie temat wyczerpany.  Twoja wypowiedź wieje butą...  Pozdrawiam
    edit: tak, poprawione...
    Rapid LB | 1.2 TSI 105KM CBZB | MY14 | Ambition Komfort | Czarny Magic perłowy | 100 tys km | Gdańsk, Mazury - "Polska Północna"
  • Po pierwsze Wy, piszemy dużą literą, a nie "z dużej" litery. :) Po drugie, niczego nie zakładam, bo nie jestem bukmacherem, tylko pytam, bo nikt konkretami poza supermajkiem tutaj rzucić nie potrafi. Jeśli ktoś robi duże przebiegi z takimi prędkościami o których pisałem, to niech się podzieli. W PL autostrad jak na lekarstwo, a jak pisałem problem przy prędkościach do 100km/h nawet 110km/h nie występuje. Pojawia się tylko w przedziale powyżej 110 do 140 (więcej raczej nie jeżdżę). A wybacz, jeśli ktoś jeździ cały rok po krajówkach a raz w roku wybierze się autostradą i przegoni auto to co on może powiedzieć o zachowaniu samochodów przy takiej prędkości? Nic... W dodatku trzeba mieć porównanie z innymi rozmiarami. Mam - więc je podałem. Przy 185 buja, przy 215 spokój i auto prowadzi się pewniej.
    Seat Leon ST FR | 1,4 TSI 125KM | MY17 | FR | Alor Blue | 0km :) | Hönigsberg
  • Przebieg chyba jest mój największy:) Pozwolę sobie podsumować i przytoczyć kilka faktów. 185/60/15 w rapidzie tylko do miasta lub na drogi krajowe. Na autostrady to męczarnia. Prawda, lecz na takie zachowanie pojazdu ma znaczny wpływ jeszcze kilka elementów. Dużo gumy = mniej sztywności= mniej dociera do kierowcy.
    Rapid LB| MY 2015| CGPC 1,2 MPI| Active MAX|Biały Candy|163 tys km.| Wrocław
  • Lubię mojego Rapida, ale nie okłamujmy się. Na 185 Rapid pływa. Jechałem swoim ponad 200 km/h i dałem radę. Ale najgorzej jest przy 150-160 km/h. Ja robię 90% w mieście więc mi to nie przeszkadza, ale nawet stara Laguna na 195 trzymała się o niebo lepiej.
    @Fredi88 - nie rób wiochy na forum. Mamy już skończone 18 lat i musimy się trochę opanować. Zaraz zaczniesz pokazywać język i pluć? To że mieszkasz w Austrii nie czyni Cię lepszym i wychwalanie się na forum samochodowym nie ma sensu.
    Więcej luzu, mniej spiny i trochę szacunku dla innych.
    Rapid LB|1,2 85 KM| MY14| Ambition| Blue Denim| 105000 km| Kraków
  • Podsumowując beż żadnej złośliwości dla kogoś:

    185-tka jest dobra na miasto i drogi lokalne do prędkości ok 110-120km/h
    Zalety: tego rozmiaru to uczucie miekszego zawiasu czy jak Ktoś napisał gumowatość :) oraz niższe zużycie paliwa.

    Wady: nieprzewidywalność przy prędkościach autostradowych przez co stwarza zagrożenie dla siebie i dla innych uczestników ruchu.

    Dlatego uważam że producent powinien ten rozmiar pominąć z tabeli zalecanych  rozmiarów, z uwagi na to, że wyższy komfort jazdy nie powinien odbywać się kosztem bezpieczeństwa.

    Rapid SB | 1.2TSI CBZB 105KM | MY15 (4 tydzień 2015) | EleganceMAX | Błękit RACE | 55000+km | Bielsko-Biała
  •  Podsumowując, każdy musi sobie sam dobrać rozmiar opon/felg wedle potrzeb i po sprawie. Dalsza polemika na ten temat i przekonywanie się nawzajem nie ma sensu.
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?