FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Kredyt Gotówkowy w VeloBank

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Jak się prowadzi Rapid?
  • @lukasz13 a jakie dystanse dałeś? Przelotowe czy przykręcane i jakiej firmy?
    Ja myślałem o 20mm na stronę bo są fajne przykręcane choć mam pewne obawy. Co do zużycia łożysk to trzeba by to policzyć ale 15-20mm nie powoduje aż tak dużego wzrostu sił, a waga zbytnio też nie rośnie. A jeżeli prowadzenie się poprawia to chyba faktycznie warto. Widzę, że w mieście nie ma z tym problem ale na trasie :/
    A myślę o takich z firmy Dystom bo nie chcę wydłużać szpilek
    Na allegro: http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=13621406



  •  Ja mam przelotowe z dłuższymi śrubami w komplecie, ale firmy teraz nie pamiętam musiał bym sprawdzić w domu to odpisze. Jeżeli chodzi o wagę to nie jest to ciężkie, w końcu duraluminium, a szerokość to już inna kwestia. Obawiałem się że szersze mogą haczyć o błotnik przy mocnym skręcie, albo na dużych dziurach, ale nic takiego ( przy 15mm) nie ma miejsca. Założyłem natomiast przednie chlapacze, bo u dołu koła już wychodzą poza obrys i brud leci na drzwi.
  •  Przepraszam moje dystanse mają 17mm.
    http://allegro.pl/dystanse-17mm-audi-vw-57-1-5x112-5x100-sruby-i4172727029.html
     Tak to wygląda po zamontowaniu.
    dystans.jpg
    2048 x 1536 - 344K
    bok1.jpg
    1536 x 2048 - 416K
    bok.jpg
    1536 x 2048 - 397K
  • Widzę, że firma ta sama o której myślałem. Tak się zastanawiam czy w tym układzie kolejne 3mm będą miały takie znaczenie? Plus na przelotowe jest taki, że cena korzystniejsza :)

    Ale może faktycznie warto zaryzykować i dać nawet przelotowe :) - zobaczymy muszę podjąć decyzję.

    @lukasz13 a jakie masz felgi? R16 dobrze widzę? Ja mam R15 ale odstawienie jest chyba takie samo...

    Rozstaw to 5x100 tak? To dla pewności!
  • Tak to R16, a Et jest takie samo dla R15 bo takie miałem zimówki.Rozstaw to 5x100.
    Tak się zastanawiam ile Skoda zaoszczędziła dając węższe zawieszenie z przodu z Polo V, zamiast np. stare zawieszenie z Golfa V Czy VI, a nawet IV.Chyba że matka nie chciała dać.
  • Zamówiłem te 17mm, w rozmowie telefonicznej koleś przekonał mnie, że nie ma sensu tych przykręcanych i że te przelotowe są do 20mm zupełnie wystarczające. Sprzedać zawsze zdążę jak co :)
  • Koledzy widzę że macie alumy, czy takie dystanse można zastosować z felgami stalowymi?
  •  Z tego co wiem to zakładają również do stalówek (ale rzadko). Czy są to takie same dystanse, to musiał byś najlepiej zadzwonić do producenta.
    http://allegro.pl/dystanse-17mm-audi-vw-57-1-5x112-5x100-sruby-i4172727029.html

  • Dzięki, bo podoba mi się ten pomysł, ale naszły mnie wątpliwości co w przypadku wypadku, bo serwis gwarancyjny można jakoś obejść, ale tej gorszej sytuacji już nie koniecznie. Czy może jest jakieś prawne umocowanie takiej małej "popraweczki" ;)
  •   Jadąc do serwisu na pewno zdejmę te dystanse, natomiast jeżeli chodzi o drugą sytuację to znając serwisy ASO to przyczepią się do tego że np. nakleiłeś listwy chromowane na zderzak, a przez to zwiększyła się masa samochodu i przez to nadmiernie zużyły się amortyzatory :)
     Miałem do czynienia z serwisami VW i wiem co piszę.
  • Patrząc z punktu widzenia mechaniki to dystans nie zmniejsza powierzchni styku felga - piasta, a generalnie wykorzystywane zjawisko tarcia pozostaje bez zmian.

    Ale, bo ale być musi oddalamy felgę czyli zwiększamy ramię jakie działa na łożyska i tu możemy lekko skrócić ich żywot. Jednak przy tych wielkościach 15-20mm nie zwiększamy aż tak bardzo tych sił więc nie spodziewam się jakichś spektakularnych zjawisk.

    Jednak tak jak @luksza13 wspomniał przy jeździe na serwis zamierzam demontować tak dla świętego spokoju :)

    Co do bezpieczeństwa to oczywiście istnieją jakieś obawy ale są one takie same jak obawy, że odkręci się nam koło przy jeździe...
  • No i zrobione :)
    image

    Po montażu
    image

    Co do właściwości jezdnych to trudno jest mi powiedzieć, że jest dużo lepiej. Mam dziwne odczucie wzmożenia drgań na kierownicy ale przy prędkości 90-100km/h które było też lekko wyczuwalne.
    - Na pewno było zbyt niskie ciśnienie w oponach (2,0 na przodzie i 2,1 na tyle)
    Jeżeli po podniesieniu ciśnienia problem nie zniknie pojadę jeszcze na wyważenie kół, może coś się odkleiło albo spartolili fachowcy!

    Dziwne tylko, że przy 15" jest to tak odczuwalne

    Muszę się wybrać jutro za miasto to zobaczymy czy jest poprawa!
  •  Miałem tak też na początku, ale chyba się wszystko ułożyło. Zrobiłem już na nich
     6000 km i teraz nawet przy 160 KM/H żadnych drgań nie odczuwam.

  • No i jakie wrażenia GaPa po wyjeździe za miasto. Poprawiło się prowadzenie samochodu?
  • Drganie nadal jest i pojawia się przy 80-90km/h ale powyżej 100/110 zaczyna zanikać.
    Duży wpływ mają drogi bo są miejsca gdzie można gonić 140-170 i nic, a w innych przy 120 dzieją się cuda.

    Generalnie po zrobieniu 300km dzisiaj po drogach od obwodnicy Szczecina nad morze (płyty betonowe) po asfalt do Szczecinka stwierdzam, że zakręty jedzie się lepiej choć trzeba się przyzwyczaić bo inaczej się "pakuje" w zakręty ale jest lepiej. Co do jazdy po dziurach to jestem normalny i nie zapier... po dziurach 140. Generalnie prędkością przelotową na drogach jaką uzyskuję to jest tak 100-110km/h A na trasach typu S to 130-140km/h
  • Jeśli po zdjęciu dystansów znikną wszelkie drgania to może być tak, że  same  dystanse są kiepskiej jakości  ( Chińszczyzna ) lub niewyważone. Dystanse kupuje się z wiarygodnego źródła a nie od pierwszego lepszego kolesia z allegro.
    Rapid SB | 1.4 DSG CAXA 122KM | MY14 | Elegance | Biel Candy | 112000km | W-wa
  • Misiek nie są to pierwsze lepsze, a jak wspominałem problem był już przed dystansami, tyle że jak by się teraz lekko nasilił co sugeruje mi sprawdzenie wyważenia kół lub jest jakiś bombel na oponie od wew. Strony i powoduje bicie, lub felga jest skrzywiona i stąd ambaras...

    Przy tak tak niewielkich wymiarach z aluminium nie ma zbyt dużo masy i prędkości też nie są wybitne (obwodowe), pierścień centrujący leży dobrze na pięściarz. 

    Każde auto ma jakieś wibracyjne prędkości, tu jest dość nisko więc mnie to wkurza. 
  •  Przypomniałem sobie teraz że te lekkie drgania miałem na oponach zimowych i innych felgach.Na letnich 215/45/16 żadnych drgań nie ma .Zrobiłem w weekend 1000 km
    po różnych drogach od powiatowych po autostrady ( od 50 km/h-190 km/h) i jestem bardzo zadowolony. Mam te same dystanse co GaPa, od polskiego producenta.
  • @lukasz13 a nie miałeś aby zimowych 15" - może coś jest z tym rozmiarem na felgach alu?

    Dziwne ale może mają jakiś problem zbiorowy
  • 15"-alu,ale nie oryginalne tylko Enzo ,a opony Nokian.Tylko jak tak sobie przypominam to tylko raz zdarzyło mi się ,że kierownica mi lekko drgała,a później byłem jeszcze na ferie w górach i nic takiego się nie działo.Dlatego trudno mi powiedzieć co mogło być przyczyną.Może masz lekki luz na łożysku, a po założeniu dystansu zwiększyło się ramię i stąd nasilenie tego drgania.

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?