FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Wielkość opon a rzeczywista predkość
  • van_daal van_daal


    Po kolejnej przejażdżce zauważyłem pewną ciekawostkę:
    Długa prosta, dość równa, na tempomacie, prędkość stabilna np. 100 km/h a wg GPS 95 km/h - na założonych fabrycznie oponach 215/45/16. Wiem, że z reguły przyrządy pokładowe lekko zawyżają ale 5% to już niezbyt lekko.
    Podobnie przy innych, zbliżonych prędkościach. Zakładając, że to GPS podaje prawdę zrobiłem kilka obliczeń i teoretycznie idealne opony to 205/55/16. Przy nich prędkość rzeczywista była by właśnie 100 km/h. Niestety, 205 trochę za wąskie na felgę o szerokości 7" i w ogóle trochę cienkie.
    Gdybym założył 215/55/16, to wg obliczeń jechałbym 102 km/h. Co o tym sądzicie? Warto wymienić w przyszłości na takie?
    Edit: promień 55 byłby większy od 45 o 21,5m

    I jeszcze 225/50/16. Promień większy o prawie 16mm. Prędkość 99,98 km/h :)
    Rapid LB |1,2 TSI 86KM | MY2015 | Elegance Max Wnętrze Beż | Biały Candy| 52000km | Szczecin
  • Moim zdaniem - nie warto żonglować oponami dla poprawienia odczytu prędkości na firmowym liczniku. Jak masz GPS - to łatwo porównasz - i z czasem będziesz wiedział już z głowy, jaką masz rzeczywistą prędkość.
    Nie tylko Skoda zawyża wskazania prędkościomierza. Chodzi tu m.in. o zmiejszenie prędkości jazdy dla kierowców, którzy przestrzegają ograniczenia prędkości.
    W terenie zabudowanym, jeśli kierowca pilnuje wskazań i jedzie przepisowo, to w rzeczywistości ma ok. 46 - 47  km/h.
    Już dawniej, analogowe przyrządy (i te napędzane wałkiem giętkim - bowdenem) zawyżały prędkość. Niektóre nawet dochodziły do 8 - 10 % !
    W Twoim przypadku - 5 / 95 daje nawet 5,26 procenta ... Ale to i tak jeszcze daleko do wspomnianych np. 10 %.
    Pozdrawiam


    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • No tak. Jednak takie przekłamanie przekłada się na inne: dystans (przebieg), zużycie paliwa (faktyczne jest wyższe, tylko o ile?).
    Jakoś tak wolę wskazania bliskie rzeczywistym.
    Już teraz świadomość różnicy powoduje, że w głowie i tak przekalkulowuję prędkości na właściwe. Irytuje mnie to.
    PS
    "W twoim przypadku - 5 / 95 daje nawet 5,26 procenta"
    Zależy jak liczyć. Jak 5/100 to 5% jak w mordę :)
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • Jest jeszcze jeden aspekt całej tej zabawy: Inna jest prędkość dla nowej opony (większa) a inna dla tej samej opony o mniejszym bieżniku. Czasem nowa opona względem zużytej - ma promień o 5 - 6 mm większy.  A to już dużo. W trakcie eksploatacji, kiedy średnica opony zmniejsza się - to i wskazania prędkości maleją.
    Co do liczenia przejechanych km czy zużycia - przyjmuję takie, jakie mam z licznika w samochodzie. Przy porównaniu z innymi - nie mam zaniżonych ani zawyżonych, a inni robią podobnie. Przynajmniej te porównania są w miarę wiarygodne.
    Pozdrawiam

    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • "W trakcie eksploatacji, kiedy średnica opony zmniejsza się" odchyłka wzrasta, prędkość rzeczywista jeszcze bardziej maleje.
    Sam nie wiem... Muszę jeszcze to przemyśleć. Póki co, skłaniam się do tego, by z czasem - gdy opony już się zużyją - zmienić na większe. W najbliższym czasie czeka mnie zakup zimowych. 225/50 były by akuratne bo trochę szersze (lepiej chroniłyby felgę).
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • @van_daal odkryłeś amerykę :) 5 km/h zawsze licznik zawyża i może się zdarzyć że będziesz z tego faktu zadowolony jak Cie suszara namierzy :) 
    Rapid LB |1.2 TSI | 110KM-6B | MY2016 |Style Max-Pakiet Dynamic | Błekit Race | 12000km | Katowice
  • Wiem, że ameryki nie odkryłem, ale póki nie miałem tego przed oczyma to o tym zawyżaniu nie pamiętałem. Teraz pamiętam i mnie wnerwia.
    A co do "suszarek" etc. to nic z tego. W weekend fotoradar prawdopodobnie strzelił mi fotkę... w Niemczech. Jechałem 100 na ograniczeniu 80. Tyle, że te 100 było już z uwzględnieniem "zawyżania" (czyli na liczniku ok. 105).
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • Van ile masz przebiegu, że mowisz o zużyciu opon??
    Rapid LB| MY 2015| CGPC 1,2 MPI| Active MAX|Biały Candy|163 tys km.| Wrocław
  • Mało mam. Nie twierdzę nigdzie, że już muszę je wymieniać. Napisałem "z czasem - gdy opony już się zużyją". Nie oznacza że teraz. W niedługiej perspektywie to mnie czeka zakup zimówek. I to napisałem.
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • Jeszcze do tolerancji wskazań licznika:
    Pisałeś: "...prędkość stabilna np. 100 km/h a wg GPS 95 km/h..."
    Czyli Twoja rzeczywista prędkość poruszania się po drodze to 95 km/h. I to jest 100 % Twojej prędkości. Licznik pokazując 100 km/h zawyża wskazania o 5 km/h. Jak nas interesuje o ile % licznik zawyża - to tą "nadwyżkę" prędkości odnosimy do rzeczywistej prędkości auta. Czyli 5 : 95. Reszta obliczeń to już samodzielnie z kalkulatorem :)
    Pozdrawiam


    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Żydowskim targiem:
    Licznik zawyża o 5,26 procenta ale prędkość jest zaniżona o 5. :D

    Edit:
    Pozwolę jednak się nie zgodzić z Twoim wywodem. :)
    Jestem elektrykiem i posłużę się porównaniem z mojej branży:
    dla każdego urządzenia elektrycznego producent podaje wymagane napięcie zasilania i określa w jakich granicach tolerowane są odchylenia tegoż - czasem w V, a bywa że w %.
    Np. 24V DC +/- 5%. 24V to napięcie odniesienia (zadana/żądana). 5% liczone jest od tegoż. Czyli napięcie rzeczywiste 22,8...25,2V będzie OK bo mieści się w górę i w dół w zakresie dopuszczalnej tolerancji.
    W moim przypadku prędkością zadaną (czyli referencyjną) było 100 km/h a zmierzoną (rzeczywistą) 95, czyli odchyłka -5%. Gdyby rzeczywista prędkość wyniosła 105 wtedy odchyłka miała by +5%.
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • No to bez targowania :)
    spróbujmy prostą proporcję:
    wskazania licznika      wsk. GPS/prędkość rzeczywista
         100                              95
          x                               100
    ---------------------------------------
    x - jaka będzie wskazywana prędkość na liczniku (czyli ile km zawyża wskazanie licznika wobec rzeczywistej prędkości)
    x = 100 x 100 / 95 = 10000 / 95 = 105,253 km/h
    Czyli dla rzeczywistej prędkości 100 km/h licznik wskazuje 105,253. To daje 5,253 km/h nadwyżki ze 100 km/h.
    Teraz łatwiej widać, że licznik zawyża ponad 5 procent.
    Ale chyba nie warto się bawić w przeliczenia, dot. ułamków procenta :)
    Takich ułamków nie zauważymy na prędkościomierzu.
    Miłego wieczoru :)
    PS>Konstruktorzy do konkretnej, rzeczywistej prędkości pojazdu "cechują" licznik, celowo dorzucając mu kilka km/h więcej przy 100 km/h. W całym zakresie wskazań zależność jest niemal proporcjonalna (liniowa). Im szyciej jedziemy - tym większe wskazania powyżej rzeczywistej (np. z GPS), jednak procentowo to w całym zakresie prawie tak samo.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Panowie Rapid poszedł na studia z matematyki :P, przecież to oczywista oczywistość że zawyża i zawsze licznik zawyżał
    Rapid LB |1.2 TSI | 110KM-6B | MY2016 |Style Max-Pakiet Dynamic | Błekit Race | 12000km | Katowice
  • @jercen
    W związku z tym, że sam użyłem zwrotu "Wiem, że z reguły przyrządy pokładowe lekko zawyżają ale 5% to już niezbyt lekko", to - choć tego baaaardzo nie lubię - jestem zmuszony przyznać Tobie rację. Była mowa o ZAWYŻANIU, czyli Twoje na wierzchu!
    :D
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • Zgodnie z normami chyba juz nawet ece, euro, etc w warunkach holologacj jest wymagane zaniżanie prędkości. Można to zmienić vcds:) zobaczyłem jak Rapid jedzie 60na jedynce:) drogomierz jest dokładny. Jest na stronie "kilometr" fajny kalkulator do kół. Zasadniczo polecam jeździć z kołami homologowanymi do auta. No chyba że mamy nietypowy(droższy) rozmiar opon. Zawyżania prędkości to przeważnie ok 6km/h, lub 5-8%. Uważajcie na sugestie od nawigacji bo one mogą ze względu na slaby procesor źle liczyć.
    Rapid LB| MY 2015| CGPC 1,2 MPI| Active MAX|Biały Candy|163 tys km.| Wrocław
  • Odkopuję wątek, bo moja różnica w odczycie prędkości z licznika i GPS mnie mocno zdziwiła. Wynosi 8 km/h. Ogólnie z GPS nie jeżdżę, ale jak jadę gdzieś dalej to zawsze sobie ustawiam mojego NavRoada aby przynajmniej wiedzieć na bieżąco ile kilometrów zostało do celu. W weekend jechałem sporo, stałą prędkością po A2 i różnica cały czas wynosiła wspomniane wyżej 8 km/h. Wiedziałem że licznik może trochę zawyżać prędkość, ale nie spodziewałem się, że aż o tyle, zwłaszcza że w mojej starej Astrze było to tylko 4 km/h (w porównaniu do tego samego GPS). Koła mam standardowe stalowe.
    Rapid LB | 1.2 TSI 90KM | MY16 | Ambition MAX | Błękitny Denim | Warszawa
  • Im wieksza predkosc, tym wieksza roznica. Na taka duza wartosc rozbieznosci ma wplyw kilka czynnikow. Jak sie "zesumuja" to moga az tak zawyzac wartosc predkosci.
    - rodzaj opon, - ich zuzycie, - cisnienie w oponach, - blad wskazan predkosci konkretnego egzemplarza samochodu, - blad wskazan GPS.
    Jak dasz rade - sprobuj porownac dla predkosci np.40, 80  i 120. Zobaczysz czy te procentowe nadwyzki sa porownywalne.
    A jeszcze jedna proba - wykorzystaj inny GPS.
  • No właśnie "błąd wskazań GPS" wynikający z ruchu ziemi, satelity i wzajemnej odległości. Błąd będzie zawsze, dlatego bez sensu jest porównywanie prędkości z samochodu do urządzenia GPS. Na super dokładnych urządzeniach GPS można zaobserwować "ruch" stojące go obiektu z prędkością 1/2km/h, czasami więcej.
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • Przecież gps nie jest walidowany. Licznik musi zawyżać. Drogomierz jest dokładny.
    Rapid LB| MY 2015| CGPC 1,2 MPI| Active MAX|Biały Candy|163 tys km.| Wrocław
  • Kolega @hatchet podrzucił mi ciekawy link:
    http://dailydriver.pl/porady/technika/dlaczego-licznik-w-samochodzie-zawyza-predkosc/
    Wynika z niego, że to zawyżanie prędkościomierza jest narzucone przez UE :/
    Gadałem o tym z ASO i wg nich nie ma możliwości skorygowania tego (przepisy, homologacja itp.).
    @yunior81, Majku GPS nie jest walidowany i nie jest superdokładny ale mu wierzę bo wskazania były takie same na dwóch różnych tel., 3 różnych aplikacjach oraz na urządzeniu nawigacyjnym i niezależnie od kierunku jazdy (to a propos ruchu ziemi). Wyniki z GPS są do siebie bardzo zbliżone.
    Tak czy siak już sobie odpuściłem kwestię prędkościomierza zwłaszcza, że licznik kilometrów - wg moich ostatnich obserwacji - nie zawyża już tak bardzo. Szacuję, że nie więcej niż ok. 2% co przy mojej gwarancji do 60 tyś da  -1200 km.

    Edit: wywaliłem głupoty, które wypisałem o satelitach - nie miałem racji.
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?