FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Kredyt Samochodowy w VeloBank

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Świece zapłonowe
  • Zbliża się wymiana świec zapłonowych. Koszt w aso 45 zł za sztukę! mniej więcej 170% ceny rynkowej.
    Pytania:
    1. Kto produkuje świece na pierwszy montaż?
    2. Jakie zamienniki zastosować aby się aso nie czepiło?
    3. Czy kupować standardowe świece tak jak aso proponuje czy dedykowane do lpg?
    4. Jeśli zamienniki to które?
    Rapid LB| MY 2015| CGPC 1,2 MPI| Active MAX|Biały Candy|163 tys km.| Wrocław
  • @supermajku a już masz na liczniku 60 tys km?
    Albo na tyle już masz problemy z silnikiem, że myślisz o wymianie świec?
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • 1,2 mpi z LPG wymaga wymiany przy 30 tys km.
    Rapid LB| MY 2015| CGPC 1,2 MPI| Active MAX|Biały Candy|163 tys km.| Wrocław
  • Ok. Ale to kolejny plus dla zwolenników "czystego" silnika bez LPG. Okazuje się, że dla wersji z LPG wychodzą w trakcie eksploatacji dodatkowe, małe kamyczki, które jednak podnoszą koszty użytkowania LPG w samochodzie.
    Tego nie wiedziałem, i tym bardziej optuję za wersją benzynową (nawet niezależnie od Rapida). 
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Witam,nie wiem jak jest z wymianą świec zapłonowych w Rapidzie,mam na myśli po jakim przebiegu zaleca się wymianę,ale ja w swoim ostatnim samochodzie RENAULT nie wymieniałem świec w ogóle i przejechałem na nich prawie 95 000 km przy 12 letnim użytkowaniu auta,po prostu nic się działo z układem elektrycznym,więc nie ingerowałem w wymianę świec zapłonowych,dlatego zastanawiam się czy warto przestrzegać zaleceń producenta w tym temacie,bo jeżeli chodzi o wymianę oleju i filtrów oleju,powietrza i kabinowy to zasada była twarda,co rok,może półtorej max, i zawsze pełny syntetyk ELF 5W30.,oczywiście ASO w domu.
    Pozdrawiam !!!
    * RAPID LIFTBACK * 1,2 TSI * 86 KM * MY15 * AMBITION MAX * BEŻ CAPPUCINO *31 450 * RYBNIK *
  • Dla benzynowych R producent przewiduje wymianę co 60 tys. km lub co 4 lata.
    Swego czasu też tak robiłem, jeździłem (w poprzednich benzyniakach) bez zaglądania na świece. Aż do chwili - kiedy silnika nie dało się odpalić. Okazało sie, że przyczyną była zbyt duża odległość między elektrodami.
    Dlatego też, jak nie wymiana, to przynajmniej warto zobaczyć, w jakim stanie po przebiegu 60 tys. km są świece. Kolor izolatora, odległość elektrod,...
    Natomiast jest jeszcze jeden powód, dla którego jednak WARTO wymienić świece: pomimo optycznie dobrego wyglądu, nie mamy możliwości sprawdzenia stanu świec podczas pracy silnika (temperatura, ciśnienie, możliwe przebicia elektryczne i in.) ani wpływu na wielkość zużycia paliwa. Spotkałem się z przypadkiem, że jedna z czterech świec była w zupełnie innym stanie. Prawdopodobnie wada fabryczna materiału.
    W dzisiejszych silnikach TSI - mamy pełno elektroniki, wtrysk, zapłon elektroniczny. Stąd warunki, w jakich pracują świece są nieporównywalne do silników gaźnikowych, z mechanicznym rozdzielaczem czy klasyczną cewką zapłonową.
    Ale kwestia braku wymiany świec po 60 tys. km będzie problematyczna - ze względu na serwis. ASO tego będzie pilnować i nie wypuści samochodu bez zmiany świec.
    Przygotujmy się więc na kolejną pozycję na fakturze przy przeglądzie 60 tys. km - wymiana świec. Pomimo tego, że większość z nas sama by to zrobiła :)
    Pozdrawiam  
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • @jercen,w pełni podzielam wypowiedż rzeczową kolegi na temat stanu świec zapłonowych jak mogą wyglądać po przebiegu ok.60 tyś.km i zgadzam się,że warto po takim okresie przejechanych kilometrów zajrzeć i sprawdzić stan świec,czy wszystkie równomiernie wykazują efekt wizualny prawidłowego spalania mieszanki benzynowej,co nie oznacza,ze trzeba to wykonać w ASO SKODY.
    Ciekaw jestem,jak u kolegów wglądają kolejne przeglądy serwisowe po 2 latach gwarancji,czy kolejne również w ASO SKODY,czy u swego zaufanego mechanika,a może we własnym zakresie w ASO domowym ?
    Podzielcie się opiniami,choć wiem,że wątek tutaj nieodpowiedni.
    * RAPID LIFTBACK * 1,2 TSI * 86 KM * MY15 * AMBITION MAX * BEŻ CAPPUCINO *31 450 * RYBNIK *
  • Małe co nieco o świecach:)
    Ciekawostka: nic nie ma o wymianie świec dla LPG. Żadne dodatkowe informacje czy inne okresy i przebiegi do wymiany.
    Firma zaleca stosowanie jednego z podanych narzędzi do zdejmowania modułu zapłonu i konektorów: T10118, T10094 A oraz T10112 A.
    rodzaje świec.jpg
    596 x 163 - 73K
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Jercenie proszę powiedz mi gdzie nie ma takiej informacji? W gazowej serwisówce są. Kupiłem świece Bosch po 15 zl sztuka. Aso 45. Koszt wiec zwraca się już po 200 km. Tak naprawdę jeżeli mieszanka jest prawidłowa to świece i 200 kkm zrobią. Wadliwe działanie zaplonu słychać jak silnik przerywa, lub gubi zaplony.
    Rapid LB| MY 2015| CGPC 1,2 MPI| Active MAX|Biały Candy|163 tys km.| Wrocław
  • Nie spotkałem takiej informacji przy tabeli z podanymi świecami do silników benzynowych.
    Oczywiście, jak masz dedykowaną instrukcję do LPG - to warto kierować się jej zaleceniami. I to dokładnie zrobiłeś. A o to przecież chodzi :)
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Chodzi jedynie o gwarancję czyli wymogi leasingodawcy. Udalo mi się kupić super 4-to elektrodowe świece po 15 zl boscha. I się cieszę
    Rapid LB| MY 2015| CGPC 1,2 MPI| Active MAX|Biały Candy|163 tys km.| Wrocław
  • @supermajku - dwa pytania: gdzie znalazłeś info o świecach? Jest w książce serwisowej od gazu? Druga sprawa: podziel się, które są takie super (BOSCH 0 242 236 565 - inna nazwa F7HER02)? Nie kręcili nosem w ASO, jak przyjechałeś z własnymi świecami?
    Rapid LB 1.2MPI LPG | MY14 | Elegance | Biel candy | Łódź
  • Informacja dotyczącą wymiany mam od Aso oraz w książce gwarancyjnej lpg w tabeli czynności przy przeglądzie. Rodzaj świecy wziąłem od Boscha. Kupiłem 0242232502 fr78x nie spodziewałem się a są to z 4 elektrodami :)
    Rapid LB| MY 2015| CGPC 1,2 MPI| Active MAX|Biały Candy|163 tys km.| Wrocław
  • jaka jest różnica między świecami F7HER02 a FR78X?
    Rapid LB | 1.2 MPI + LPG | 2014 | Ambition Komfort | Beż Cappuccino | 105000+ km | Leszno (wlkp) & Zielona Góra
  • Muszę się dołączyć i wtrącić z pytaniem o świece do 1,2 CB2B 105 KM , wymiana co 60 000 kkm ?
    Czy takie same świece co podane powyżej ? 
    Rapid LB |1,2 77KW CB2B | 2014 | Ambition|Beżowy:)|30 000km| Katowice/Ruda Śląska
  • Najlepiej wejść w konfigurator NGK i po sprawie. Świece w TSI sa irydowe, także tanie niebędą.
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • Sprawdziłem , ok. 40 zł. wyszło za sztukę. No cóż - bywa drożej , da się jakoś przeżyć. 
    Rapid LB |1,2 77KW CB2B | 2014 | Ambition|Beżowy:)|30 000km| Katowice/Ruda Śląska
  • Nie wiem jak w poprzedniej generacji TSI ale w nowych z oznaczeniami CJXX czyli EA211 już są świece irydowe czyli jak pisze @yunior81. Cena ok 50 za sztukę poza ASO.
    RAPID LB | 1.2 CJZD 110 KM | MY16 | Ambition MAX | Beż cappuccino | 39000 km | Olsztyn
  • Podpowiem, ze taki komplet świec mozna kupić za max. 160 zł.
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • To prawda że irydowe wytrzymują nawet 80tys km?
    Rapid SB | 1.2 TSI 110KM LPG | MY 2016 | Style Max | Czarny Magic perłowy | 218000 | Oświęcim
  • Na stronie http://www.brisk.cz/e-shop/all/1921 są podane świece irydowe do silników TSI o zalecanym przebiegu do 100 tkm.
    Cena zakupu to ok. 32 zł /szt.  
    Natomiast Skoda zaleca wymianę co 60 tkm.
    Przy zakończeniu gwarancji - można już samemu określać czas wymiany wg zastosowanych świec, stylu jazdy i warunków - trasa/miasto.
    Jest jeszcze jedna uwaga: świeca nie "kończy swój żywot" zdecydowanie (jak np. klasyczna żarówka), ale pomimo normalnego wyglądu i właściwej odległości elektrod wcale nie musi pracować tak, jak na początku. Wiąże się to np. ze zmianą poziomu spalania, trudniejszego (dłuższego) rozruchu, opóźnieniu przeskoku iskry - czyli zmniejszenie mocy silnika. Przy powoli zachodzących zmianach - kierowca w normalnej eksploatacji może tego nie zauważyć.
    Stąd oszczędność na wymianie świec może przełożyć się na wyższe koszty spalania.
    Sam pozostanę przy okresie wymiany co 60 tkm. 
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?