FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Zasilanie podsufitki
  • Pojawił się temat poprawności działania podsufitki, jego zasilania.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Panowie, a czy ten silnik posiada grzałkę elektryczną, która wspomaga ogrzewanie kabiny zanim silnik osiągnie temperaturę ? Coś takiego gdzieś mi się udało wyczytać. Nie wiem czemu, ale mam wrażenie że to własnie ta grzałka próbuje się bezskutecznie uruchomić i daje takie efekty. Dodam, że żadne błędy się nie ujawniły.
    A przy okazji, czy zamarzający wybierak skrzyni biegów jest normalnym zjawiskiem ? Zastyga jak zabetonowany po kilku dniach postoju na mrozie, dopiero po kilku minutach pracy silnika rozmarza, przy czym muszę użyć siły żeby bieg wyrzucić - auto zostawiam zawsze na jedynce.
    Wybaczcie mi wielowątkowy post, ale jeszcze jedna sprawa - lampka podsufitki nie zapala się mimo otwartych drzwi, przy czym kontrolka na wyświetlaczu sygnalizuje otwarte drzwi. Wydaje mi się że padł ściemniacz, bo początkowo świtało zapalało się przy otwartych drzwiach, ale po ich zamknięciu wygaszało się bardzo długo. Dodam, że światełko podsufitki działa jak przełączę je na pozycję włączoną na stałe. Czy ten ściemniacz jest zintegrowany z lampką, czy może gdzieś przy przekaźnikach lub bezpiecznikach ?

    Dzięki
    Rapid LB|1.2TSI 86KM|MY14|ACTIVE-MAX|Biały|24 000|Płońsk
  • @bigpawlo jak możesz - podaj, jaki masz silnik, wielkość akumulatora,...
    Najlepiej wpisz kilka danych o swoim R w stopce.
    Zasadniczo R na nasz rynek nie ma dodatkowego ogrzewania elektrycznego. Z tego co podałeś, masz używany samochód. Masz info - czy było coś domontowane, dorabiane do niego?
    Podobnie z podsufitką - łatwiej będzie coś napisać - jak podasz model, rocznik. Większość klubowiczów ma podpisaną stopkę, co ułatwia konwersację czy odpowiedzi.
    Jak masz w pobliżu znajomego z Rapidem - spróbuj podmienić podsufitki, zobaczysz czy Twoja jest uszkodzona.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Przepraszam, uzupełniałem dane w stopce, ale się ie zapisały, już to robię.
    Auto sprowadziłem ze Słowacji z przebiegiem 23 000.
    Nie było nigdy naprawiane ani modyfikowane.
    Rapid LB|1.2TSI 86KM|MY14|ACTIVE-MAX|Biały|24 000|Płońsk
  • Ściemniacza samodzielnego nie ma. Lampka podsufitka jest zasilana i sterowana bezpośrednio z modułu centralnego.
    Pozostaje sprawdzić przełącznik na lampce. W jakiej pozycji masz przełącznik? Są 3 pozycje. Na której lampka świeci a na której nie, przy otwartych/zamkniętych drzwiach?
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Lampkę ustawiam tak aby był odsłonięty symbol otwartych drzwi, wtedy lampka przy otwarciu drzwi powinna się zapalić a po zamknięciu płynnie ściemniać, niestety nie świeci w ogóle w tym trybie, jakby była wyłączona. Jeżeli przełączę na tryb ciągłego świecenia, wtedy świeci ciągle - ten tryb działa prawidłowo. 
    Rapid LB|1.2TSI 86KM|MY14|ACTIVE-MAX|Biały|24 000|Płońsk
  • Jeżeli dzieje się to na wszystkich drzwiach to wina lampki pewnie.
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 116000 km | Sochaczew
  • A może kolega poprostu w podsufitce zamiast żaówki ma LED-a. Tak czy siak bym to zdemontował i przyjżał się temu.
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Ambition MAX | Grafitowy Metalic | ok 80 kkm | DW | Ø 6,7 l/100 km
  • Przejrzałem schemat el. 1/19 do MY16 (sądzę, że w MY14 jest mniej więcej tak samo) i potencjał dodatni podłączony do (<- dopisałem po uwagach jercena, bo może w tym wypadku faktycznie ktoś pomyśli, że to lampka produkuje jakiś potencjał - co oczywiście jest niemożliwe;) lampki doprowadzony jest z modułu centr. elektryki (BCM). To ten potencjał po dłuższym czasie "zanika" gdy zostawimy samochód z włączonym oświetleniem wnętrza, co zabezpiecza przed rozładowaniem aku.
    Co do potencjału ujemnego to dopływa on do lampki:
    * w pozycji włączenia stałego - bezpośrednio z masy auta,
    * w pozycji "otwarte drzwi" - z modułu centralnej el. (BCM) - to wyjście odpowiada za "ściemnianie", zapalanie od drzwi i w ogóle za całą "automatykę" oświetlenia wnętrza.
    Skoro lampka nie świeci tylko w ostatnim przypadku to znaczy, że potencjał B632 (patrz schemat) do niej nie dociera. Możliwe przyczyny:
    - uszkodzone wyjście BCM
    - przerwa w połączeniu BCM <-> lampka
    Jeśli przed wystąpieniem usterki nie było zdarzenia typu zwarcie w lampce, przepalenie żarówki wnętrza itp. to jest szansa na to drugie. Jeśli jednak "coś" się wydarzyło to raczej czeka cię wymiana BCM.
    potencjał.GIF
    1016 x 833 - 69K
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • W fizyce można spotkać pojęcie potencjał elektryczny, energia potencjalna, różnica potencjałów elektrycznych, czy napięcie elektryczne.
    Pojęcia potencjał dodatni oraz potencjał ujemny nie występują. Już bardziej ładunek dodatni czy ujemny.
    Również zwrot potencjał dodatni lampki jest niewłaściwy. Lampka sama od siebie nie jest źródłem energii ani prądu.
    Ale to nie ma znaczenia.
    Bardziej pomocne będzie sprawdzenie (przez kol. bigpawlo) po zdemontowaniu podsufitki czy poszczególnymi przewodami zasilającymi dochodzi prąd. Wystarczy zwykły miernik, woltomierz. 
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Powalczę Panowie, dzięki za zainteresowanie się tematem.
    Rapid LB|1.2TSI 86KM|MY14|ACTIVE-MAX|Biały|24 000|Płońsk
  • @jercen
    Ależ ty jesteś mądry! Niechaj niebiosom będą dzięki za tak mądrego człeka...
    ;)
    Jednak z logiką to u ciebie na bakier. Piszesz "to nie ma znaczenia", ale na udowodnienie mi jak bardzo jestem... "głupi" (?) poświęciłeś 354 znaki. Pozostała, użyteczna część twego posta pochłonęła tylko 181 znaków.
    Na domiar jeszcze mały rewanż: "dochodzi prąd". Serio? DOCHODZI? To na pewno poprawne określenie? O ile wiem to prąd PŁYNIE a zatem może prawidłowo powinno być "czy poszczególnymi przewodami zasilającymi DOPŁYWA prąd"... Ale co ja tam wiem?
    PS
    Pomału zaczynam rozumieć supermajka.

    @bigpawlo
    Mam nadzieję, że wskazówki wszystkich nas - tak profesjonalne jak i te pisane językiem bardziej potocznym - pozwolą ci zdiagnozować przyczynę.
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • Panowie, Panowie ! 
    Rapid LB|1.2TSI 86KM|MY14|ACTIVE-MAX|Biały|24 000|Płońsk
  • Dokładnie ... spokojnie
    Administrator forum RapidKlub.pl
  • Witajcie koledzy. Wybrałem się do serwisu. Okazało się że auto jest jeszcze na gwarancji. Niestety problemy z elektryką są najprawdopodobniej wynikiem czyjejś ingerencji w moduł komfortu, który był niedbale zamocowany, wisiał nad pedałem sprzęgła, poza tym był czymś spryskany na stykach no i prawdopodobnie rozmontowany - pęknięty zatrzask i widoczne ślady po śrubokręcie na obudowie. Gwarancja niestety nie wchodzi w grę z uwagi na ingerencję w część. W serwisie moduł kosztuje około 2000 zł. Na allegro znalazłem za 200 zł :) Jak zamontuję to powiem czy jest poprawa.
    Rapid LB|1.2TSI 86KM|MY14|ACTIVE-MAX|Biały|24 000|Płońsk

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?