FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Kredyt Gotówkowy w VeloBank

Świąt Wielkanocnych, zdrowych i pogodnych
Wszystkim miłośnikom i właścicielom :)

Skody Rapid życzy

RapidKlub.pl

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Podświetlenie deski i radia - o co chodzi?
  • Hej. Dzisiaj odebrałem skodę od gościa który przyciemniał mi szyby i ku mojemu zdziwieniu w drodze powrotnej do domu(było już ciemno) Deska rozdzielcza, radio, i przyciski nie świeciły się mimo zapalonych świateł mijania. Jedynie wskazówki obrotomierza, stanu paliwa i prędkościomierza były podświetlone. Tablica reagowała i zapalała się tylko i wyłącznie jeśli świeciłem w nią latarką, ale po chwili od zgaszenia latarki znowu robiło się ciemno. Czy może to przyciemnienie mogło mieć na to wpływ? Gość który mi to robił ma pojęcie i ciężko mi w to uwierzyć, że coś by schrzanił, aczkolwiek stało się to własnie po jego robocie. Macie jakiś pomysł jak rozwiązać ten problem?
    Rapid LiftBack 1.6 TDI 2013 Abition Czarny Magic perłowy 120tkm
  • Jak mocno przyciemniłeś szyby? Są "ciemniejsze" od fabrycznie przyciemnianych szyb?
    W starszych MR nie ma możliwości ustawienia stopnia czułości czujnika światła.
    Nie masz podanej stopki. Uzupełnij ją. Może w nowszych MR jest opcja ustawienia stopnia podświetlenia przyrządów.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Przednie szyby przyciemnione najjaśniejsza folią, tył przyciemniony bardzo mocno, ale nie była to najciemniejsza folia. Stopka już uzupełniona 
    Rapid LiftBack 1.6 TDI 2013 Abition Czarny Magic perłowy 120tkm
  • Czy gość nie stosował mocnej lampy w kabinie przy montażu folii? Zastanawiam się, czy czujnik nie "oślepł" od mocnego światła? Pozostanie odczekać, czy się nie opamięta.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Postaram się jutro rano sprawdzić jeszcze raz, może się naprawi :( jeśli nie to zadzwonię i zapytam o ta lampe o której wspomniałeś. 
    Rapid LiftBack 1.6 TDI 2013 Abition Czarny Magic perłowy 120tkm
  • Stosownie do wyposażenia, Skoda stosuje przyciemniane przednią i dwie boczne szyby w maksymalnie dopuszczalnym stopniu (wg obowiązujących norm). Stosowanie dodatkowego przyciemnienia na przednią i boczne przednie jest ciekawe a wręcz dyskusyjne - czy nie masz zbytnio przyciemnioną kabinę? To jednak nie to samo, co założenie ciemnych okularów przez kierowcę.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Przodu nie wolno przyciemniac dowod zabiora, tyl nie ma wplywu na podsw zegarów
  • Mam tego świadomość, ale czy takie delikatne przyciemnienie mogło mieć wpływ na podświetlenie zegarów i radia? Bo nie wiem czy teraz zrywać te folie, czy szukać problemu gdzie indziej.. Wczoraj otwierałem drzwi na postoju i to nic nie pomogło.
    @Jercen - jest nieco ciemniej niż było, ale ciężko mi stwierdzić, czy to głównie zasługa tyłu, czy też przodu.
    Rapid LiftBack 1.6 TDI 2013 Abition Czarny Magic perłowy 120tkm
  • Wg. Mnie bez względu na to czy w aucie jest ciemno czy widno, po zapaleniu świateł nawet pozycyjnych wszystko co jest podświetlane ( przyciski włączniki i cyfry na liczniku) musi się świecić. Zmienia się tylko natężenie światła. Jeśli nie świeci nic to coś nie gra.
    Rapid LB | 1.2 110KM | MY16 | StyleMAX | Czarny Magic perłowy | Zielona Góra
  • Dzisiaj jes to samo. 
    @grzesik1 - zegary podświetlają się tylko kiedy zaświecę w nie latarką, ale po chwili gasną. Radio nie reaguje w tej sytuacji.
    Rapid LiftBack 1.6 TDI 2013 Abition Czarny Magic perłowy 120tkm
  • Moim zdaniem sytuacja bez związku - o ile przyciemnianie szyb nie wiązało się z demontażem czegokolwiek.
    Tak jak pisze @grzesik1 - jak się włącza światła mijania włącza się jednocześnie "nocne" podświetlenie zegarów i przycisków i nigdy nie jest ono ściemniane do zera.
    To co piszesz ewidentnie świadczy o tym, że Twoje podświetlenie nie przechodzi w tryb "nocny" wraz ze światłami tylko pozostaje w trybie "dziennym".
    Najprawdopodobniej czeka Cię wizyta w ASO.
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • Panowie. Jestem zdziwiony tym co przeczytałem.
    Mnie ten temat też jakiś czasu temu zastanawiał bo po włączeniu świateł mijania zegary i podświetlanie mi gasło tak jak kolega opisał ale wytłumaczyłem sobie to, że to celowy zabieg. Że producent założył, że wyłączenie podświetlania przy światłach mijania służy zmniejszeniu oślepienia kierowcy w nocy.

    Ale teraz to jestem zdziwiony. Gdzie jest czujnik do tego podświetlania? o.0
    Seat Toledo | 1.2 TSI CBZB chip 122KM/200Nm@Pb95 | MY15 | Mocno doposażony reference | Czerwony | ~60 000km | Gliwice
    Seat Tarraco | 1.5 EcoTSI Evo 150KM | MY19 | Xcelence | deep black | ~20 000km | Gliwice
  • @van_daal Być może jest tak jak napisałeś. Najgorzej, że do najbliżeszego ASO mam 80KM. Może pojadę do ogarniętego elektryka w moim mieście.

    @Mullrof Ten czujnik znajduje się chyba gdzieś w desce, bo świeciłem latarką po całym samochodzie i podświetlenie reagowało jedynie kiedy świeciłem centralnie w zegary.
    Rapid LiftBack 1.6 TDI 2013 Abition Czarny Magic perłowy 120tkm
  • Tak, czujnik światła odpowiedzialny za natężenie podświetlenia zegarów wbudowany jest w okolicy kontrolek na prędkościomierzu.
    Jednak jego działanie widoczne jest głównie w trybie "dziennym". Skoro Wam on wtedy działa (przy wyłączonych światłach pozycyjnych/mijania) to znaczy, że jest sprawny i problem siedzi głębiej...
    Może to być wada/uszkodzenie zegarów, BCM-a (moduł centralnej elektryki, do której doprowadzony jest sygnał z włącznika światła) albo i jeszcze czego innego.
    Jeśli oprócz zegarów nie działa wam podświetlenie wszystkich przycisków to raczej może być problem BCM-a, bo podświetlanie przycisków idzie właśnie z niego.
    Naprawa może okazać się nader kosztowna, niestety...
    :[
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • tzn przyciski mi się podświetlają.
    ja mam samochód na gwarancji jeszcze rok czasu dlatego się temu przyjrzę.
    Seat Toledo | 1.2 TSI CBZB chip 122KM/200Nm@Pb95 | MY15 | Mocno doposażony reference | Czerwony | ~60 000km | Gliwice
    Seat Tarraco | 1.5 EcoTSI Evo 150KM | MY19 | Xcelence | deep black | ~20 000km | Gliwice
  • @van_daal, czy podpięcie pod kompa wystarczy do diagnozy? Zastanawiam się, czy taki elektryk samochodowy jest w stanie to ogarnąć, czy od razu rezerwować wizytę w ASO.
    Rapid LiftBack 1.6 TDI 2013 Abition Czarny Magic perłowy 120tkm
  • @Mullrof
    Jeśli przyciski świecą, to problem będzie tkwił raczej w zegarach. Informacja o włączeniu świateł idzie z BCM-a do zegarów po CAN-ie - chyba, bo nigdzie na schematach nie widziałem doprowadzenia potencjału B340 (podświetlenie przycisków) do modułu zegarów. W takim razie oznaczało by to wymianę zegarów.
    Jeśli jednak istnieje takie podłączenie, to może gdzieś nie stykać i wtedy każdy ogarnięty (np mający dokładne schematy elektryczne) elektryk powinien sobie z tym poradzić.
    Tak czy siak - robota grubsza - trza "wybebeszać" instalację i szukać.
    Bez schematów el. nie podchodźcie.
    Może @jercen ma dojście do takowych w waszych rocznikach...

    @Nesil
    Nie sądzę, by coś na kompie wyszło.
    ASO raczej nie będzie się pierdzielić. Wieszczę taki scenariusz:
    - Dzień dobry, zegarki mi nie świecą.
    - Dzień dobry, proszę zostawić auto, się zobaczy, damy znać.
    Po bliżej nieokreślonym czasie...
    - Dryń, dryń... Halo!
    - Dzień dobry, tu serwis Skody. (...) Trza wymienić zegary. Koszt - pierdylset złotych. Zamawiać?
    - Tak.
    Po kolejnym, bliżej nieokreślonym czasie...
    Dryń, dryń... Halo!
    - Dzień dobry, tu serwis Skody. (...) Zrobione. Można po auto przychodzić.
    Przy odbiorze...
    - I co było?
    - Zawołam serwisanta, bo tam grubsza sprawa była...
    Serwisant:
    - Wie pan, wymieniliśmy zegarki, trochę pomogło, ale nie do końca bo sygnał z modułu centralnej elektryki dochodził niewłaściwy... Więc tego też wymieniliśmy. Potem jeszcze wymieniliśmy wiązkę, bo słaba już była i jak byśmy jej nie wymienili, to zaraz to samo by pan miał. Tak że ten... To tyle!
    - No dobra, to ile płacę? (wersja jak już nie ma gwarancji)
    - Moduł zegarków, BCM, programowanie, wiązka... Pierdyliard złotych!
    - @$#%!!!

    A uszkodzona tylko wiązka była...
    Ale ASO jeszcze na taki defekt nie ma procedury i dopiero się nauczyć muszą...
    ;D
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • Ok, namówiłeś mnie, żeby się zapisać do elektryka. Najgorzej, że trzy tygodnie kolejka :(
    całe szczęście, że jest elektroniczny wyświetlacz prędkości, bo nie wiedziałbym ile mam na blacie :D
    Rapid LiftBack 1.6 TDI 2013 Abition Czarny Magic perłowy 120tkm
  • A teraz bardziej na serio.
    W MY16 zegary są "kodowalne". W Adaptacjach można (podobno) zmodyfikować krzywą zależności między sygnałem wbudowanego w nie czujnika światła i stopniem podświetlenia zegarków. Podobno, bo JA próbowałem to zmienić i MI się nie udało. Ale może po prostu ja nie potrafię tego zrobić jak trzeba...
    A chciałem to zrobić, bo mnie wnerwia to całkowite zaciemnienie.
    Gdyby u Was to się udało, to mieli byście problem z głowy.

    TUTAJ instrukcja, jak to zrobić w Golfie MK7. U nas było by podobnie.
    O ile Wasze zegary da się zakodować...
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • sprawdziłem to latarką.
    no działa ładnie. świeci mocniej jak świecę.
    świeci ciemno lub gaśnie jak odstawię latarkę i mam światła mijania.
    zasadniczo teraz jak już widzę jak to działa to nie powiedział bym, że to jest popsute. aczkolwiek świeci z deka za słabo to.
    na światłach do jazdy dziennej jest ok.
    Seat Toledo | 1.2 TSI CBZB chip 122KM/200Nm@Pb95 | MY15 | Mocno doposażony reference | Czerwony | ~60 000km | Gliwice
    Seat Tarraco | 1.5 EcoTSI Evo 150KM | MY19 | Xcelence | deep black | ~20 000km | Gliwice
  • A może macie gdzieś w ustawieniach (w radiu?) ściemnione za bardzo, na minimum?
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?