FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Kredyt Samochodowy w VeloBank

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
  • Czołem Forumowicze,
    Jestem tu nowy więc serdecznie witam wszystkich.
    Jakiś czas temu nabyłem drogą kupna używanego Rapidka :)
    Od tego czasu nurtuje mnie pytanie. Skoro mój Rapid posiada posiada bębny z tyłu to jakim cudem posiada system ESP. Czy jest możliwe w ogóle działanie stystemu ESP z bębnami. Jakoś nie mogę sobie wyobrazić że komputer przychamowuje tylne koło kiedy to bębęn :) A może działa tylko na przednie hamulce? Może któryś z bardziej doświadczonych kolegów coś wie na ten temat?
    Pozdrawiam.
    Rapid SB | 1.6 TDI CAYB 90KM | MY14 | Ambition Max | Silver | 122kkm | Gliwice
  • Nie znam sie na mechanizmie dzialania ale mam bebny i dziala esp
  • A ja mam z tego rocznika  tez 1,6 jak "jawinet" i mam tarcze z tyłu to jak to?
    Rapid SB |1,6 TDI 139KM |305 Nm| MY 14| Elegance | Szary Quartz|104000| Siedlce
  • Z tego co wiem to bębny były montowane do uboższych wersji wyposażenia. Ty masz Elegance więc zasłużyłeś na tarcze :)
    Rapid SB | 1.6 TDI CAYB 90KM | MY14 | Ambition Max | Silver | 122kkm | Gliwice
  • Za dopłatą można mieć tarcze z tyłu w każdej wersji wyposażenia. 
    RAPID LIFTBACK |1.0 110KM|2018|STYLE PLUS|CZERWONY|40.000KM|PIŁA
  • To chyba tylko kwestia wersji silnikowej w tamtych rocznikach. 
    Rapid SB | 1,2 130 km (box) | MY16 | Ambition Max | Blue denim | 40 000 km | Trójmiasto
  • Skoda nie ma zwyczaju dla jednej pojemności silnika dawać zawsze taki sam zestaw hamulców. Najczęściej do słabszych wersji wkłada bębny. Stąd jak w benzynowych tak i Dieslach są nadal kombinacje z tylnymi hamulcami.
    ESP działa niezależnie od rodzaju hamulców i działa na wszystkie koła. Elektronika na bazie kilku czujników steruje układem hamulcowym, i w zależności od sytuacji przyhamowywuje stosowne koło, bok lub oś. 
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • A co za różnica czy bęben czy szczęki, pompa i układ 4-obwodowy podnoszą lub zmniejszają ciśnienie płynu hamulcowego w każdym obwodzie niezależnie od tego  co jest na końcu przewodu hamulcowego.
  • No to cieszę się że układ funkcjonuje tak jak trzeba.
    Moje wątpliwości wynikały raczej z tego, że jeśli układ ESP może kilka razy w ciągu sekundy przyhamowywać koło (podobnie do ABS) to czy bębny są w stanie nadążyć za sygnałem z komputera. Innymi słowy czy da się je odpowiednio wysterować.
    Ale jak widać da się.

    Apropos wcześniej jeździłem Focusem MK2 i miałem tam z tyłu tarcze. Muszę przyznać że układ hamulcowy działał tam o tyle lepiej, że mocne przyhamowanie nie wymagało prawie siły. Teraz w Rapidzie łapię się czasem na tym że muszę mocno się spiąć żeby był efekt. No ale cóż może trzeba się przyzwyczaić lub wymienić tarcze/klocki na lepsze.
    Rapid SB | 1.6 TDI CAYB 90KM | MY14 | Ambition Max | Silver | 122kkm | Gliwice
  • kros, nie obraź się ale bębny to może w moim seicento sensacji nie robią, ale w autach 2015+ to już jakiś relikt z lat 90;/
    RAPID LIFTBACK |1.0 110KM|2018|STYLE PLUS|CZERWONY|40.000KM|PIŁA
  • Ależ dlaczego miałbym się obrazić?
    Oczywiście że bębny są mniej wydajne i mają (subiektywnie) gorszą reakcję, co pewnie ma przełożenie na 'jakość' działania ABSu i ESP, ale to nie znaczy że wykluczają istnienie ESP w danym pojeździe, a o to przecież pytałeś na początku :)
    Poza tym czy nie jest tak, że ingerencja ESP i tak w większym stopniu oddziaływuje na przednie koła? Bo tego akurat nie wiem?
  • Siła Hamowania jest wieksza na przedniej osi niż na tylnej, ESP oddziaływuje na dowolne koło
    RAPID LIFTBACK |1.0 110KM|2018|STYLE PLUS|CZERWONY|40.000KM|PIŁA
  • To jest jasne, ale chodzi mi czy w praktyce pompa podaje 'silne' impulsy na tylne koła czy generalnie wystarczają korekty przednimi kołami. Czy są sytuację że to ingerencja ESP na tylne koła nas ratuje czy generalnie przednie?
  • kros, esp jak potrzeba to zahamuje tyłem (mialem audi a4b6 to esp wyrażnie hamowało i przodem i tyłem)
    RAPID LIFTBACK |1.0 110KM|2018|STYLE PLUS|CZERWONY|40.000KM|PIŁA
  • aha, dzieki

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?