FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Kredyt Samochodowy w VeloBank

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Zamienniki opon +1.5% / -2%?
  • Dlaczego zalecany max większe to +1.5% a zalecane max mniejsze to -2%? Skąd ta asymetria? Jest jakieś uzasadnienie?
    LB|1.2 CJZD 110|MY17|Ambition|
  • Ja tam dałem +3% większe i jest super;)
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • Założyłem 195/60 r15  (+1.95%)- konsultowałem z PZU napisali, że nie ma kłopotu.
     Czuć różnicę in plus w komforcie w stosunku do 185/60, może też dlatego że wyjściowa nośność  195 to 88.

    Uważam że taki powinien być fabryczny rozmiar podstawowy. Rapid zaczął bardziej przypominać kompakta a mniej wyciągniętą Fabię ;)


    LB|1.2 CJZD 110|MY17|Ambition|
  • Ja w sezonie letnim jeżdżę na rozmiarze 215/50 R16, to dopiero jest różnica. mojego rapidka notorycznie mylą z Octavią, bo wygląd auta jest po prostu taki jak powinien być:)
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • Ja zaś zmieniłem na 195/55 R16 (to powiększenie porównywalne z tym dodana) i komfort się nieco poprawił (mam piep..ony pakiet na bezdroża). Wygląd też zyskał. Przy okazji wskazania prędkościomierza są prawie takie, jaka jest prędkość rzeczywista. No i kilometrów ciut mniej nabija... ;)
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • Też mam "bezdroża" , ale uważam że to jeden z lepszych patentów u Skody.

    Spokojnie przejeżdżam jakimiś drogami gruntowymi, po remontowanych drogach, gdzie pełno drobnych kamyczków,  czy parkuję na wyższych krawężnikach,

    No chyba żebym miał 100% pewność że prawie cały przebieg przejdzie po autostradzie - wtedy pewnie bym tego nie brał - ale tak nie jest.

    LB|1.2 CJZD 110|MY17|Ambition|
  • @van_daal dlaczego pieprzony na bezdroża? Mocno się nad nim zastanawiałem, ale ostatecznie go nie wziąłem i zastanawiam się, czy żałować. Jakby nie patrzeć zawsze jest to dodatkowa osłona podwozia przed otarciami, obiciami, zalaniami, itp.
    A przy okazji, czy uważacie, że na zimę lepsze opony będą 185/60r15 (czyli tak jak sugeruje producent), czy coś innego?
    Na lato mam 16", ale na zimę chcę mieć 15". Jaki rozmiar kapci będzie najlepszy do piętnastki?
    Rapid LB | 1.4TSI DSG 125KM | MY18 | Style + Dynamic | Błękit Race | 16kkm | Rzeszów
  • Instrukcja nic nie podpowiada ...... ?
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • Envoy tak jak masz wpisane w karcie homologacji pojazdu. 
    Chcesz lepsze opony to kup marki premium ale z zalecanym rozmiarem.
    U mnie w homologacji wpisane jest, że może być też rozmiar zamienny 195/55 r15 85H.
    Rapid SB I 1.2 TSI 105KM I MY15 I Ambition Max I Warszawa
  • "Pieprzony", bo IMO zawieszenie na bezdroża powinno być tak skonstruowane, by przy jeździe przez wertepy był większy komfort niż z zawieszeniem standardowym. Moje zdanie jest takie:
    - zawieszenie sportowe: twardsze, obniżone
    - standardowe: "twardość" normalna, wysokość normalna
    - zawieszenie "terenowe": bardziej miękkie (uproszczenie), zwiększony prześwit.
    W Rapidzie, w pakiecie na bezdroża, dostajesz - owszem - większy prześwit ale też twardsze zawieszenie (czuć każdą drobną nierówność) ale - i tu taka ciekawostka (wg info ASO) - MNIEJSZY SKOK zawieszenia (krótszy skok amorów?).
    Ja żałuję, że wziąłem to zawieszenie. Miałem okazję jeździć samochodem bez pakietu i było bardziej miękko. Drugi raz wziąłbym zwykłe, a dodatkowe osłony bym dokupił oddzielnie i domontował. Koszt byłby podobny - tak sądzę...
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • Zwiększony prześwit + miekkie zawieszenie = pogorszeniem prowadzenia.

    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • Ale "terenówka" ma mieć lepiej w jeździe terenowej, na dużych nierównościach a nie z dużą prędkością. Coś za coś. Od lepszej trakcji jest zawieszenie sportowe. Ideałem jest możliwość przełączania trybu - z oczywistych względów niedostępne w Rapidzie.
    Niemniej, to co zrobił producent jest bez sensu. Zawieszenie na bezdroża powino być bardziej miękkie i wzmocnione. I powinno mieć większy zakres pracy a nie mniejszy.

    EDIT:
    Gdzieś już to opisywałem ale powtórzę. Na moim osiedlu są takie dwa progi zwalniające, na których przy przejeżdżaniu na 2-gim biegu, bez gazu (ok. 18 km/h), zawieszenie odbija w dół do końca i jest "łupnięcie". Robiłem jazdę porównawczą zwykłym Rapidem i on tak nie walił - nawet przy większej prędkości. Nie sądzę, by takie dobijanie zawieszenia było dla niego dobre. Wg mnie to zawieszenie to pomyłka.
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • @van_daal
    OK, dzięki za info. Przekonałeś mnie i w takim razie jednak nie żałuję :) Oczywiście nie żałuję tych zmian w zawieszeniu, same osłony uważam, że jednak byłyby dobrym pomysłem. Dzięki :)
    Rapid LB | 1.4TSI DSG 125KM | MY18 | Style + Dynamic | Błękit Race | 16kkm | Rzeszów
  • @van_daal bardzo dobry wybór rozmiaru opon, Jak zużyją mi się obecne też pomyśle nad tym rozmiarem, będzie mniej palił:)

    @Envoy ja na zimę mam rozmiar 185/65 R15 I jestem bardzo zadowolony trochę większy profil podnosi troszkę auto wiec jest bezpieczniej przy różnych zimowych dziurach, a poza tym na wyższym profilu autko lepiej się prezentuje;)
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • Te Twoje tez dobre ale rozmiar niepopularny. Zwracam uwagę na to, że moje 16" felgi mają 6,5" szerokości. Oryginały mają 7". Na felgi ori 195-ki są ciut wąskie.
    Ciekawi mnie, czy ktoś próbował 205/55/16 założyć. Korci mnie, ale już teraz wygląda, że 195/55/16 to chyba max bezpieczna średnica a 205-ki to kolejne 5,5 mm promienia więcej. Prędkość też by na styk+ była i trza by mocno się pilnować...
    ;D
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • No tak masz rację zapomniałem o tym, ja mam oryginalna felgę czyli 7", więc nie idzie na nią założyć rozmiaru 195, będę musiał zostać przy swoim rozmiarze:)
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • Napisz jeszcze jak te Twoje Achillesy się sprawują na suchym, w deszczu i zimą. Wszak już dwa sezony za nimi. Jak zużycie?
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • Nie mam co prawda porównania ze zwykłym R, ale jest wystarczająco miękko / twardo. Powiedziałbym nawet, że jest raczej miękko - progi zwalniające to jedno, ale na krętych drogach czuć jak się wychyla na boki. No i na autostradach przy większych prędkościach i doładowanym bagażniku - czuć ten większy prześwit.

    Dla mnie ten pakiet jest ok na co dzień więcej plusów niż minusów.

    LB|1.2 CJZD 110|MY17|Ambition|
  • @van_daal generalnie jestem bardzo zadowolony. Na suchym są bardzo dobre, na mokrym jest niestety gorzej, trzeba zachować pewną ostrożność, bo wydłuża się nieco droga hamowania i trochę kiepsko z przyczepnością, przez co myślę, że łatwo można wpaść w poślizg, ale wodę odprowadzają ok. W zimę to nie wiem, bo mimo iż są to opony wielosezonowe (tak wynika z oznaczenia na nich), to jednak nie odważyłbym się na nich jeździć:) i po prostu zmieniam na zimowe:). Jeśli chodzi o zużycie to standardowe, przynajmniej nie zauważyłem jakiegoś znacznego zużycia. Za to rozmiar robi swoje, inny jest komfort jazdy na takim rozmiarze 215 w porównaniu do standardowego 185.
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • A ja założyłem 195/65 r15 i czy spalanie ulegnie zwiększeniu a jeżeli tak to ile?
  • U mnie pozostało takie samo (195/60/r15)
    LB|1.2 CJZD 110|MY17|Ambition|

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?