FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Problem z odpaleniem
  • Witam wszystkich
    Dziś po raz kolejny miałem problem z odpaleniem mojego samochodu.
    Problem objawia się tym iż po wsadzeniu kluczyka przekręceniu zapłonu i odczekania aż kontrolki zgasną, przekręcam zapłon a tam komunikat "clutch" i auto nie kręci.
    Muszę wyjść i wejść do auta czasem kilka razy i zaskoczy.
    Czy w siedzeniu jest jakiś czujnik że blokuje zapłon jeżeli nikogo nie ma za kierownicą i czy da się to jakoś wyłączyć.
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Toledo LB | 1.2 CBZB 105KM | MY14 | Style | Czarny LF9R-1Z1Z | 70000 | Gdynia
  • Czy wcześniej stosowałeś wciśnięcie sprzęgła?
    Starsze modele tego nie miały, w nowszych pomaga wciśnięcie sprzęgła. Może nie zwracałeś uwagi na to?
    Dzisiaj każdy pedał w R ma czujnik położenia.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Może szwankuje czujnik położenia pedału sprzęgła i pomimo wciśnięcia go sterownik tego nie widzi i nie pozwala uruchomić auta. Moim zdaniem trzeba zacząć od diagnostyki komputerowej łącznie ze sprawdzeniem w blokach pomiarowych czy za każdym razem działa czujnik położenia sprzęgła.
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 116000 km | Sochaczew
  • do usunięcia.
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • Witam ponownie
    Po szybkim teście stwierdzam że nie zawsze przy odpalaniu wciskałem sprzęgło :-)
    ale tak to bywa jak się człowiek przesiada z pełnoletniego auta na coś nowszego :-)
    Dziękuję za pomoc.
    Toledo LB | 1.2 CBZB 105KM | MY14 | Style | Czarny LF9R-1Z1Z | 70000 | Gdynia
  • Witam,myślę,że kolega @Valdi85 z rocz.MY14 tak jak i kolega @jercen z roczn.MY13 nie mają czujnika położenia sprzęgła,nawet mnie zastanawia,czy kolega @Maciek 1991 z roczn.MY15 ma już ten czujnik,gdyż ja go też nie posiadam,a mam ten sam rocznik MY15 i samochód odpala nawet bez wciśniętego sprzęgła.Tak więc,trudno powiedzieć jak to jest z tym czujnikiem sprzęgła i od którego rocznika go montowali.
    Pozdrawiam !!!
    * RAPID LIFTBACK * 1,2 TSI * 86 KM * MY15 * AMBITION MAX * BEŻ CAPPUCINO *31 450 * RYBNIK *
  • a co bieg - moze to kontroluje czy jest na luzie albo nie
    LB, 1.2 TSI 81KW, MY17,FRESH, Czerwień Corrida, 18.000 km, Praga, Czechy
  • @andrew61k, u mnie nie ma czujnika. Mogę odpalać jak chcę, nawet na biegu :P
    Tylko, że @Valdi85 ma Toledo, a Seat może doposażał wszystkie modele w ten czujnik
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 116000 km | Sochaczew
  • R od początku był wyposażony w czujnik sprzęgła. Tyle, że nie od razu współdziałał z jednostką centralną i można było uruchamiać silnik, niezależnie od położenia pedału sprzęgła. Jednak z czasem zaczęli wykorzystywać soft nie tylko do nadzorowania pracy pedału sprzęgła, ale również jako zabezpieczenie podczas uruchamiania silnika.
    Z czasem zamiast włącznika pedału sprzęgła (F 36, dwuprzewodowy) zaczęli stosować bardziej rozbudowany czujnik położenia pedału sprzęgła (G 476, czteroprzewodowy).
    W tej chwili praktycznie wszystkie nowe R mają uruchomienie silnika z wciśniętym sprzęgłem.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • @jercen, dzięki za doprecyzowanie.
    Faktycznie, "jakiś" czujnik posiadam, bo steruje wyłączeniem tempomatu po wciśnięciu sprzęgła, ale nie odpowiada za blokadę rozruchu.
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 116000 km | Sochaczew
  • Wciśnięcie sprzęgła nie powoduje wyłączenia tempomatu. Wciśnięcie hamulca owszem.
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • @van_daal, u mnie powoduje. Moim zdaniem gdyby tak nie było, to byłoby tak samo jakbyś wcisnął sprzęgło trzymając pedał gazu-gwałtownie wzrosłyby obroty.
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 116000 km | Sochaczew
  • U mnie w MY2018 jest nawet komunikat "Wciśnij sprzęgło" (czy jakoś tak) przy zapłonie.

    @Maciek_1991 u mnie wciśnięcie sprzęgła nie powoduje wyłączenia tempomatu tak jak u @van_daal. Trochę było by dziwne nie móc zmieniać biegów na tempomacie :P Także jakoś nie zwróciłem uwagi na rosnące obroty przy tempomacie i wciskaniu sprzęgła więc pewnie jakoś to ogarnęli :)
    Rapid LB | 1.0 TSI 110KM | MY18 | Style | Szczecinek
  • Przy aktywnym tempomacie wciśnięcie sprzęgła wywołuje przejście silnika na obroty jałowe.
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • To nie wiem, jak wracałem z pracy to specjalnie sprawdziłem i po wciśnięciu sprzęgła gaśnie kontrolka tempomatu i auto zwalnia
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 116000 km | Sochaczew
  • Trzymajmy się tematu. W temacie tempomatu dyskusję warto kontynuować w stosownym wątku.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Mam tak samo z tempomatem jak @Maciek_1991 MY15
    Rapid LB |1,2 TSI 86KM | MY2015 | Elegance Max Wnętrze Beż | Biały Candy| 52000km | Szczecin
  • Jeśli chodzi o odpalanie, to w moim MY18, żeby odpalić trzeba wcisnąć sprzęgło, gdy tego się nie zrobi na wyświetlaczu między zegarami pojawia się na sekundę komunikat, coś w rodzaju "aby uruchomić pojazd wciśnij sprzęgło".
    Rapid SB | 1.0 TSI 81 kW (110 KM) | MY18 | Style |Błękit Race Metalizowany | 67 000 km | Gorzów Wlkp.
  • To zabezpieczenie to dramat..
    W sytuacji kiedy nie można odpalić auta, a trzeba szybko je przesunąć o kilka metrów, nie da się tego zrobić rozrusznikiem jak rozumiem?
    Był -> [Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Ambition | Łódź | >180 tyś km]
  • W starszych wersjach można było rozrusznikiem przemieścić pojazd o kilka metrów. Aktualne modele (z blokadą rozruchu przy wciśniętym sprzęgle) już tego nie zrobią.
    Jest to cena, jaką mamy za pseudozabezpieczenie rozruchu silnika z włączonym biegiem.
    A dawna szkoła jazdy podpowiadała o uruchomieniu silnika z wciśniętym sprzęgłem, w celu zmniejszenia oporów podczas samego rozruchu. Widocznie producent uznał, że mały rozrusznik z reduktorem prościej będzie zabezpieczyć właśnie poprzez blokadę elektroniczną, ale pośrednio pozbawił możliwości awaryjnego przejazdu na małą odległość.
    Swoją drogą, nie tylko Skoda tak robi ...  

    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • "A dawna szkoła jazdy podpowiadała o uruchomieniu silnika z wciśniętym sprzęgłem, w celu zmniejszenia oporów podczas samego rozruchu."- to są święte słowa jakie tu przytoczył kolega @jercen,a ja dodam jeszcze,że przed uruchomieniem silnika po wciśniętym sprzęgle należy jeszcze wysprzęglić skrzynię biegów do pozycji zerowej.Patrząc na te wszystkie nowości jakie wprowadzają ostatnio do nowych samochodów ,zastanawiam się ,czy są one tak zasadne i praktyczne dla nas czyli kierowców.Ciekaw jestem,czy jak "nawali" taki czujnik na sprzęgle będzie można bez problemu odpalić samochód ? - Pozdrawiam !!!  
    * RAPID LIFTBACK * 1,2 TSI * 86 KM * MY15 * AMBITION MAX * BEŻ CAPPUCINO *31 450 * RYBNIK *

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?