FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Kredyt Samochodowy w VeloBank

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Dylemat olejowy
  • Niedawno zakupiłem Rapida 1,2 MPI z przebiegiem 69  tyś km.
    Zaraz po zakupie wymieniłem olej na świeży zalewając Valvoline 5W40 zgodnie z normą dla tego silnika 502.
    Czasem słychać przy uruchamianiu przez 2-3 sek znany już "chrobot" łańcucha rozrządu i nie ważne czy silnik jest  ciepły czy zimny .
    Nie  wiem czy to było wcześniej przed wymianą oleju ,ale na jeździe próbnej i przy zakupie nie było słychać "chrobotu".
    Zauważyłem też, że odpalając silnik   po dłuższym czy krótszym  postoju nie słychać "chrobotu" , w przypadku kiedy auto stoi zaparkowane lekko z górki.
    Przeglądając faktury z serwisu  SKODY zauważyłem że na początku lany był olej 5w30 potem dwie ostatnie wymiany 0W30.
    Po wymianie oleju  zrobiłem 2500 km i silnik nie wziął grama oleju, pracuje na wolnych obrotach zaskakująco cichutko i równo jak na 3-cylindrowca.

    Generalnie to nie przejmuję się tym  "chrobotem " przy odpalaniu bo wiem że TTTM, zastanawia mnie tylko dlaczego serwis na początku lał olej 5w30 a potem 0w30 i czy nie dlatego aby właśnie wyciszyć ten "chrobot" przy uruchamianiu silnika ( olej o mniejszej lepkości szybciej dociera do napinacza hydraulicznego kasując luz na łańcuchu) .
    Bo jeśli tak to przy następnej wymianie przejdę ponownie  na 0W30.
    RAPID SB / 1,2 MPI 55kW CGPC / MY13 / AMBITION / SREBRNY / 104 000km / Kielce /Spalanie - Motostat.pl
  • Jeśli silnik jest w bardzo dobrej kondycji i nie bierze oleju to 5w40 jest zwyczajnie „za grube” do tego silnika. Powinieneś przy wymianie zrobić płukankę i zalać 0W30 max. 0W40 - taki olej szybciej dotrze na górę silnika podczas rozruchu i nie będzie słychać klekotania. Idzie jesień i taki olej w okresie jesienno-wiosennym będzie lepiej służył silnikowi. 
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • A co ma do tego dotarcie tego oleju w tym konkretnym przypadku na " górę silnika", skoro akurat w tym silniku napinacz hydrauliczny jest konstrukcyjnie umieszczony dosc nisko , aby uzyskac możliwie krótkie kanaly olejowe od pompy oleju  do napinacza  ?
    Dojezdze na tym oleju co mam 5w40 do polowy dystansu interwalu ,czyli jakies 5 tys i przejde chyba na 5w30.Jak bedzie lepej i okaze sie ze to dobry kierunek, to kolejna wymiana bedzie juz na  0w30.
    RAPID SB / 1,2 MPI 55kW CGPC / MY13 / AMBITION / SREBRNY / 104 000km / Kielce /Spalanie - Motostat.pl
  • Witam wszystkich szczęśliwych lub nie posiadaczy Skody Rapid. Ja takim posiadaczem stałem się niedawno i mój nowy nabytek wciąż mnie zaskakuje. Ostatnio podczas włączania zapłonu na wyświetlaczu (tym normalnym) pojawił się klucz i dopisek wym.ol. Przestraszyłem się i po powrocie do garażu i odczekaniu nocy sprawdziłem poziom oleju. Był na max. Kolor tez nie najgorszy bo jeszcze brązowy. Mam wobec tego pytania:
    1. Czy to coś groźnego i muszę jechać do serwisu czy tez zakodowany w aucie termin się zbliża i stąd komunikat?
    2. Jaki olej kupić do 1,2 MPI? Na karteczce z wymiany przez poprzedniego właściciela widnieje tylko napis : Total i zaznaczony jest kwadracik że dokonano wymiany filtra.  Nie ma żadnej informacji czy to 5W30 czy też 10W40, nic. Wymiana była wykonana przed rokiem  przy przebiegu ok. 84300 km,  a teraz mam 93000 km więc olej trzeba wymienić tylko na jaki. 
    Z góry dziękuję za pomoc
    RapidSB/1.2MPI/2015/Action/granatowy/93000km/Radwanice k/Wrocławia
  • Czy oprócz napisu i symbolu klucza na wyświetlaczu masz jeszcze inną wiadomość? Możesz wrzucić zdjęcie.
    Prawdopodobnie komputer sygnalizuje wymianę oleju od ostatniej wymiany - tylko kiedy była robiona, przy jakim przebiegu no i czy inspekcja była wyzerowana (kolejna wymiana ustawiona na 15/30 tkm przebiegu lub 1 /2 lata).
    Fajnie, że sprawdziłeś poziom oleju. Jeżeli jesteś pewny tego aktualnego przebiegu od ostatniej wymiany - to nie masz się czego bać. Inna sprawa - że oprócz komunikatu - jest jeszcze kontrolka oleju - (sprawdź jak masz u siebie) - sygnalizuje niski poziom oleju jak i ciśnienie oleju. Jeżeli żadna z tych kontrolek nie sygnalizuje błędu a poziom oleju masz na max - to prawdopodobnie wskazania kompa nie były zmienione.
    Jak masz możliwość sprawdzenia kto i kiedy robił wymianę oleju - to zwróć się do niego i dowiedz - jak było z inspekcją.
    Co do oleju - jak masz coroczną wymianę oleju - to nie musisz stosować droższego oleju LL. W swoim R nie masz turbiny, stąd też wymagania co do jakości oleju nie są tak wysokie jak w pozostałych silnikach. A i tak praktycznie spora część kierowców stosuje wymianę oleju z filtrem po roku eksploatacji.       
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Dzięki Jercen za odpowiedź. Twoje przypuszczenia, że to komunikat jest efektem ustawień w samochodzie potwierdziło mi kilku innych kierowców więc się już nie niepokoję ale olej zmienić muszę. Napisałem kiedy i przy jakim przebiegu wymieniano olej. Niestety nie wiem gdzie i kto to robił i co wlewał. Jak widać nie jestem znawcą tematu więc dopytuję: jaki olej należy teraz wlać 5W30 czy 10W40 czy może jeszcze inny? Czy ma znaczenie jaki był dotychczas?  
    RapidSB/1.2MPI/2015/Action/granatowy/93000km/Radwanice k/Wrocławia
  • Nie chodzi o markę lecz dobór lepkości.
    I tak można w internecie bez końca, pozdrawiam.
    Rapid SB 1,2 TSI CBZB 77kW (105KM) |Ambition Max MY 2014, 142000 Km. Wejherowo
  • Ja leję Shell Helix ultra 0w30 504,00  507,00
    Zmieniam co  10 tyś lub co rok.
    RAPID SB / 1,2 MPI 55kW CGPC / MY13 / AMBITION / SREBRNY / 104 000km / Kielce /Spalanie - Motostat.pl

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?