FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Kredyt Samochodowy w VeloBank

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Olej silnikowy LL vs zwykły - opinie
  • Kolege ostatnio ciekawi różnica między olejem castrol EDGE 5w30 Longlife a zwykłym Castrol Egde 5w30 z symbolem C3,bo jeździ on na tym Longlife i zastanawia się czy zmienić na ten zwykły z symbolem C3 i częściej zmienić jak te 30000 km, kto się fachowo wypowie na temat parametrów? 
    Rapid SB| 1.4 CZCA 132 KM | MY17| Emotion Plus| Szary Quartz| 71000km| Pszczółki
  • Widziałem pierwszy olej z mojego Rapida po 30 kkm. Czarny jak smoła i płynny jak woda. Od tamtej pory regularnie wymieniam co 15kkm lub raz na rok.
    Moim zdaniem Longlife to przereklamowany olej, który więcej robi złego niż dobrego.
    Rapid LB|1,2 85 KM| MY14| Ambition| Blue Denim| 105000 km| Kraków
  • To nie tak, że tzw. oleje LL czy jak kto woli LongLife są złe. Nie są, nie w tym rzecz.
    Co innego: jak dobieramy interwał wymiany do warunków eksploatacji?
    Z niewielką dozą samokrytyki możemy przyjąć, że dla większości użytkowników/aut wymiana co „(10-15 tysięcy / czy raz do roku) - co nastąpi szybciej” jest najbardziej kwasi-optymalna. Ot tyle uogólniając.
    Żeby nie było, tematy: jaki olej (?), jak często wymieniać (?) i jaki ma być (?) to okrutne telenowele (czasami wręcz horrory).
    Żeby nie przedłużać, od siebie dodam: jeździłem kilkoma rożnymi autami, z różnymi olejami, w różnym stanie => i od wyższości produktu A nad produktem B przedkładałbym zdroworozsądkową regularność wymiany i cały kompletny serwis auta. 
    Ba, Rapid z fabryki jeździł na LL 5W30 od Castrola (tyle że wymieniany jak powyżej wspomniano), teraz na „czwarty rok” ma LL 5W30 od Liqui Moly, a w przyszłym, kto wie, może skuszę się na RAVENOL 0W30, ot luźna dygresja.
    -----------
    Kończąc offtop i wracając do sedna: mowa, czy raczej pytanie o porównanie:
    Castrol EDGE 5W-30 C3 „Wymiana 15000 km/ 12 mies.”
    https://msdspds.castrol.com/ussds/amersdsf.nsf/Files/CA56BC59326004E5802585BA00528CA3/$File/2635640....
    https://msdspds.castrol.com/bpglis/FusionPDS.nsf/Files/07F6F424ADC19FE0802585B40030B0B1/$File/bpxe-b...
    do
    Castrol EDGE 5W-30 LL „Wymiana 30000 km/ 24 mies.”
    https://msdspds.castrol.com/ussds/amersdsf.nsf/Files/51698259E0C7E2A3802585050058076D/$File/2584991....
    https://msdspds.castrol.com/bpglis/FusionPDS.nsf/Files/472B3B64445410B9802584D500737BC8/$File/BPXE-B...
    Który jest lepszy?
    Żaden (!) bo to podrabiany Castrol po którym silniki wypadają - wybaczcie, ale im człowiek więcej czyta o olejach tym mniej wie. A na serio? Przy wymianie co 10-15 tysięcy? Przy założeniu, że oba spełniają wymagania producenta auta (dla konkretnego silnika) względem norm? Jasne, różnią się (patrz grafika poniżej), a to lepkością taką czy inną, a to temperaturą też taką czy inną itd. W praktyce przy uwzględnieniu powyższych „czynników”? Lejesz jedno ok, lejesz drugie ok, dbasz o auto też ok, chcesz się pobawić z innymi też ok, kto co lubi.
    "(...) i zastanawia się czy zmieniać (...)" nie*, nie zmieniać oleju ale zmienić interwał :)
    *zaczepnie;
    castrol_najlepszy.jpg
    1586 x 520 - 185K
    Rapid SB | 1.2 TSI 90KM CJZC S&S MANUAL @ LM Top Tec 4200 5W-30 | MY16 | Ambition | Srebrny | 82000km | Szczecin
  • Drobna informacja ode mnie: VW wycofał olej 5W30 produkowany przez Castrola, na jego miejsce wprowadzili 0W30 produkowany przez Shella
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 116000 km | Sochaczew
  • Może nie tyle "wycofał" (Castrol) co zmienił dostawcę, kontrahenta - jak zwał* tak zwał (na Shell). Normalna biznesowa decyzja - albo jak kto woli teoria spiskowa zawsze mila widziana. Co do migracji z często "używanego" 5W30 na 0W30 też wynika wprost z oferty, i znowu "do mojego auta producent zaleca cyferkaWcyferka" jest po prostu nieprecyzyjne mówiąc delikatnie.

    *"dostawcę oryginalnych olejów Grupy Volkswagen" :)

    shell.JPG
    1662 x 909 - 109K
    Rapid SB | 1.2 TSI 90KM CJZC S&S MANUAL @ LM Top Tec 4200 5W-30 | MY16 | Ambition | Srebrny | 82000km | Szczecin
  • Witam, stosowałem olej 5w40 vw502/505 i jednak skusiłem się na wyżej pokazany olej, poranne uruchomienia silnika są bardziej szorstkie ale jest szybki strzał olejowy i cicha praca zobaczę jak dalej będzie.
    Rapid SB 1,2 TSI CBZB 77kW (105KM) |Ambition Max MY 2014, 142000 Km. Wejherowo
  • @Maciek_1991, nie wiem czy to do konca dobra informacja. Pewnie będzie lepszy od Castrola ale do  jakości AMSOila'a czy Rowe będzie mu baaaaaaaaaardzo daleko.
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • @Maciek_1991 od kiedy stosowany jest ten olej 0W30 w ASO? 
    Rapid SB| 1.4 CZCA 132 KM | MY17| Emotion Plus| Szary Quartz| 71000km| Pszczółki

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?