FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Kredyt Samochodowy w VeloBank

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Ruszanie bez gazu
  • W silniku 90km komputer zwiększa obroty do ok. 900 obr/min (piszę oczywiście o skrzyni manualnej) i to wystarcza, żeby powoli ruszyć. Stosujecie może takie ruszanie w korku? Albo redukcję biegów bez gazu przy dojeżdżaniu do świateł? Czy może to grozić przyspieszonym zużyciem silnika/sprzęgła?
    Rapid SB | 1,2 CJZC 90KM | MY17 | Ambition | Beż Cappuccino | 70 tys.km | małopolskie
  • Bardzo często ruszam bez gazu. Najczęściej stosuje to przy cofaniu i przy jeździe w korku.
    Rapid LB|1,2 85 KM| MY14| Ambition| Blue Denim| 105000 km| Kraków
  • Pod górkę również?
    próbowałem ostatnio na sporym wzniesieniu - ruszył bez dodawania gazu ale czy nie odbija się to np. na sprzęgle?
    zaznaczam, że nie mam HHC
    Rapid SB | 1,2 CJZC 90KM | MY17 | Ambition | Beż Cappuccino | 70 tys.km | małopolskie
  • Komputer steruje pracą (obrotami) silnika na podstawie kilku czujników. Stąd przy obciążeniu a bez dodania gazu, sam kontroluje a nawet podnosi obroty w celu utrzymania pracy silnika. Działa to na zasadzie czujnika minimalnych obrotów.
    Z drugiej strony, moc silnika przy niskich obrotach jest na tyle wystarczająca (rzędu 10 kW), że spokojnie wystarczy do spokojnego ruszenia całego samochodu na poziomej drodze. Pod górkę, czy z większym obciążeniem może już być problem. Albo dłużej na półsprzęgle albo jednak z lekkim gazem.
    Sam też wykorzystuję taką cechę, bo przy dodaniu gazu auto może zbyt energicznie ruszyć.   
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Mały *UP starego tematu, ale jakże zajmującego nowego kierowcę Rapida.

    Jeżdżę już ładne parę lat, i myślałem, że jeździć potrafię.
    Dopiero po przesiadce na Rapida zrozumiałem, że z interfejsem białkowym są jeszcze pewne problemy i pole do rozwoju.

    We wcześniejszych autach nie wykorzystywałem specjalnie „ruszania ze sprzęgła”. Teraz: w garażu, na parkingu, przy korku => kwestia zmiany nawyków i przyzwyczajeń. Jasne, że opcja „pod górkę” możliwa, ale po prostu szkoda słuchać/męczyć.

    Aktualnie dalej uczę się auta, w którym inaczej - muszę dobierać dźwięk/obroty do zmiany biegu (czy puszczenia sprzęgła) - niż wcześniej. Trochę się pojeździ i idzie się przyzwyczaić.

    Paradoksem pozostaje, że bez przeszkód idzie mi powolne ruszanie albo dynamiczne - z takim powiedzmy „pośrednim” mam nadal pewien problem.
    Rapid SB | 1.2 TSI 90KM CJZC S&S MANUAL @ LM Top Tec 4200 5W-30 | MY16 | Ambition | Srebrny | 82000km | Szczecin
  • Czy problem tego silnika lub ogólnie tsi polega na tym, że na początku "wciskania" pedału przyśpieszenia działa on jakby skokowo? Wg mnie nie ma takiego płynnego przejścia od "zera", tylko przy ruszaniu jest albo mało, abo od razu "za dużo". Być może nie zaobserwują tego kierowcy z tzw. cięższą nogą, ale jak jest u Was delikatne traktujących pedał?
    Rapid SB| 1.2 CJZC 90KM| MY16| Ambition Max| Brąz| Poznań
  • Ponad rok od ostatniego wpisu w tym temacie minął :)
    Z perspektywy czasu: tak, Rapid'em się na początku dość specyficznie jeździ / prowadzi. Na szczęście idzie się do tego przyzwyczaić i wyrobić w sobie nieco inne niż dotychczas nawyki. Przez ostatnie 10-15 tysięcy miałem okazję jeździć dwoma innymi R1.2 (różne przebiegi, różny stan) i wnioski miałem podobne: TTTM.
    Co do manipulowania pedałem "gazu" tu nie zwróciłem jakiejś szczególnej uwagi na "skok". Co innego ruszanie - manipulowanie sprzęgłem i gazem - to kangurek się zdarzał. Kwestia wyrobienia - jeździłem autami które się lepiej prowadziło, ale jeździłem i takimi którymi zdecydowanie gorzej - kwestia użytkownika.
    Rapid SB | 1.2 TSI 90KM CJZC S&S MANUAL @ LM Top Tec 4200 5W-30 | MY16 | Ambition | Srebrny | 82000km | Szczecin

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?