FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Kredyt Samochodowy w VeloBank

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Jaki płyn chłodzący do Rapida
  • Witam,
    Poziom płynu chłodzącego spadł poniżej minimum. Zastanawiam się jaki płyn dolać, możecie coś doradzić?
    Rapid, 2017 1.2 TSI
    Rapid LB | 1.2TSI 110KM | MY16/17 | Style | Szary Metalik | 25000km | 8.3 l/100km
  • Masz napisane na obudowie zbiorniczka G13. Spokojnie jak nie masz możesz dolać z norma G12.
    Skoda Rapid LB/ 1.2TSI chip150KM/ 249Nm /MY 2017/ Style Max / Blue Race/ 11.000km/ Szczecin
  • Dokładnie  na zbiorniczku  jest ja dopiero  zauważyłem  po dolniu  płynu. Miałem  ponad minimum  dolalem  do połowy  stanu  max  płynu  G12.
    Rapid SB | 1.2 CJZD 110KM | MY16 | Active |Pacific Blue | 87200km | Bydgoszcz
  • Witam wszystkich, mam pytanie jak zrzucić płyn chłodniczy z układu silnika, mam zamiar go wymienić w  5-tym roku eksploatacji, za porady z góry dziękuję.
    Rapid SB 1,2 TSI CBZB 77kW (105KM) |Ambition Max MY 2014, 142000 Km. Wejherowo
  • Zdejmujesz dolny wąż od chłodnicy i czekasz aż zleci, ale niestety nie wszystko zleci. Jak masz kompresor to możesz podmuchać w zbiorniczek wyrównawczy, żeby wypchnęło jak najwięcej płynu z układu. Musisz tylko uszczelnić to jakąś szmatą żeby powietrze szło w układ. Niestety żadna metoda nie jest w 100% dobra i zawsze część płynu zostanie.
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 116000 km | Sochaczew
  • Ok, a intercooler z chłodnicą też jest połączony ?
    Rapid SB 1,2 TSI CBZB 77kW (105KM) |Ambition Max MY 2014, 142000 Km. Wejherowo
  • Intercooler jest połączony z tą drugą, mniejszą chłodnicą pod chłodnicą wody, ale to jeden układ, możesz też odpiąć jeden wąż, żeby spadło z najniższego punktu.
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 116000 km | Sochaczew
  • Dziękuję.
    Rapid SB 1,2 TSI CBZB 77kW (105KM) |Ambition Max MY 2014, 142000 Km. Wejherowo
  • Czy Skoda zaleca w czynościach serwisowych - okresowych wymianę płynu chłodniczego ?
    Czy nie trzeba w ogóle wymieniać tego płynu?
    Rapid SB I 1.2 TSI 105KM I MY15 I Ambition Max I Warszawa
  • Skoda zakłada eksploatację bez wymiany płynu chłodniczego. Tej czynności nie ma w zakresie czynności serwisowych. Czyli (teoretycznie) dożywotnio. Przy wszelkich ingerencjach w układ (wymiana pompy, termostatu, ...), wymagające częściowe lub całkowite zlanie płynu, Skoda zaleca wlanie nowego (czystego) płynu. 
    Przy wieloletniej eksploatacji bez ingerencji w układ chłodzenia, przy tradycyjnym podejściu do samochodu, warto jednak zastanowić się nad jego wymianą. Jednak pozostaje sprawa przebiegu lub ilości lat eksploatacji. Tu już każdy sam podejmuje decyzję. 
    Sam nie zmieniałem płynu. Przy zakupie samochodu dokupiłem 1 l płynu na dolewkę, i mam go do dzisiaj.    
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Dzięki jercen za odpowiedź 
    Rapid SB I 1.2 TSI 105KM I MY15 I Ambition Max I Warszawa
  • za przedmówcami:

    Jaki płyn? G13 (np. 3T0080010).
    Jak często wymieniać? Skoda nie przewiduje.

    Od siebie: w starszych jednostkach (o nieznanej przeszłości) wymieniałem, od razu po zakupie + ew. raz na 5 lat (miłe wspomnienia Golf`a IV).

    Skodzie wybiły piąte urodziny (z + 50 k przebiegu), płyn do tej pory nie zmieniany (nie było dodatkowego powodu), ilość ok, kolor ok, zapach ok, ciał obcych brak, temperatura zamarzania / wrzenia ok (~ -37 stopni, jak z tabliczki znamionowej nowego przy proporcjach 1:1 - patrz testerki).

    W bagażniku, starym nawykiem, butelka 1L rozcieńczona 1:1 z koncentratu.

    Zmienię? Miałem robić teraz przy wymianie oleju (marzec/kwiecień) ale zostawiłem temat na przyszły rok.

    *UPDATE:
    zdjęcie z instrukcji płynu :)
    foto01.jpg
    1080 x 1440 - 133K
    foto03.jpg
    1440 x 1080 - 276K
    foto05.jpg
    1440 x 1080 - 419K
    foto06.jpg
    1080 x 1440 - 160K
    foto08.jpg
    1080 x 1353 - 201K
    foto10.jpg
    1080 x 1116 - 219K
    G13_skoda_rapid.jpg
    1352 x 2440 - 662K
    Rapid SB | 1.2 TSI 90KM CJZC S&S MANUAL @ LM Top Tec 4200 5W-30 | MY16 | Ambition | Srebrny | 82000km | Szczecin
  • Witam, chcę wymienić płyn w swoim aucie, jaką jest pojemność układu chłodzenia w 1.2 cjzc? 
    Rapid SB | 1.2 CJZC 90 KM | MY17 | Ambition MAX | Czerwony RIO metalizowany|| 67 000 km | Wrocław
  • Trzeba liczyć około 5 l
    Rapid SB | 1.2 CJZD 110 KM | MY16/7.10.2015 | 81000 km | Małopolska zachodnia, Ziemia Chrzanowska
  • Wystarczy przejrzeć czy poszukać na naszym forum.
    http://www.rapidklub.pl/discussion/183/ubytek-plynu-chlodzacego-g12/p2
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Dziękuję za pomoc. 
    Przejrzałem, niestety nie znalazłem informacji o CJZC, tylko Twoją informację jercen, że ilość w nowszych silnikach może być podobna do poprzedników. Pozdrawiam! 
    Rapid SB | 1.2 CJZC 90 KM | MY17 | Ambition MAX | Czerwony RIO metalizowany|| 67 000 km | Wrocław
  • Trzy lata temu dolałem 150-200g wody destylowanej ponieważ poziom płynu był na min.W zeszył tyg zauważyłem że poziom ponownie spadł do min (Rapid ma 6lat i 62tyś km) nie widać wycieków wiec żeby nie dolewać ponownie 200 g wody destylowanej zadzwoniłem do ASO.Dowiedziałem się że nie mają już płynu G13 tylko płyn G12 evo,na pytanie czy można go stosować do układów zalanych G13 usłyszałem ,, Oni co chwile coś zmieniają nic nie powinno się stać".Teraz pytanie czego dolać G13 z allegro G12evo z ASO czy wody destylowanej? Na zbiorniku jest informacja G13 czy koś dolewał już G12evo do układu?.
    500_500_productGfx_13301.jpg
    302 x 500 - 20K
    609a586e9e400.jpg
    550 x 550 - 22K
    Rapid 1,2 tsi 90 km | LB |MY2016,| Ambition | Topaz | 17500 km
  • Płyn G12evo jest zalecany do wszystkich silników Skody, z wyjątkiem Favoritki i Felicii. Jest to następca G13. Spełnia normę VW TL 774L. Można ją mieszać tylko z płynami G12++ i G13 (VW TL 774 G lub J). Skoda odchodzi/odeszła od G13. Natomiast sam G13 jest dostępny jeszcze w handlu, na równi z G12evo.
    Na twoim miejscu, dolałbym dostępny G13 lub przy jego braku dostępności G12evo, już bez rozcieńczania.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Doleje za twoją radą G13. Sprzedawany jest w opakowaniach 1,5l koncentratu co daje 3l płynu po zmieszaniu. Kupię póki jeszcze jest dostępny.
    Rapid 1,2 tsi 90 km | LB |MY2016,| Ambition | Topaz | 17500 km
  • Hej, czy ktoś wymieniał samodzielnie płyn w układzie chłodzenia? Mam kilka pytań.
    W instrukcji serwisowej napisane jest, że trzeba ściągnąć, tak jak piszecie wąż od chłodnicy wody oraz dwa węże od chłodnicy powietrza - powinien zlecieć cały płyn.
    Problem jest z napełnieniem układu - w serwisówce napisane jest, że trzeba zrobić to specjalnym urządzeniem, wytwarzając podciśnienie - inaczej nie uda się odpowietrzyć układu
    Moje pytanie, czy ktoś z Was przerabiał ten temat, ma jakieś rozwiązanie?
    Kupiłbym nawet na allegro taki zestaw za 150 zł do napełniania układu, jednakże nie mam dostępu do kompresora powietrza - potrzebne ciśnienie 6-10 bar.  Myślałem o porządnej pompce nożnej z tłokami, ale nie wiem, czy tak dałbym radę wytworzyć potrzebne ciśnienie.
    Rapid SB | 1.2 CJZC 90 KM | MY17 | Ambition MAX | Czerwony RIO metalizowany|| 67 000 km | Wrocław
  • Swego czasu spuszczałem płyn w układzie chłodzenia. Zlałem ok. 2/3 całości układu. 
    Pytasz o napełnienie. Sam to zrobiłem bez dodatkowego osprzętu. Stopniowo, powoli dolewałem płyn do ok. 2 cm pow. max. Następnie rozpocząłem jazdę. Śledziłem wskaźnik temperatury. Po krótkich odcinkach zatrzymywałem się, sprawdzałem poziom płynu. Przy obniżeniu się poziomu - dolewałem kolejną porcję płynu, tym razem tylko do poziomu max. W sumie chyba 2x dolewałem. Układ "sam" się odpowietrzył, wypchnął zaległe powietrze. Od tego czasu nie miałem problemów z układem chłodzenia. 
    Wg mnie, zestaw do odpowietrzania warto mieć w zakładzie, gdzie serwisant robi kilka takich samochodów i musi je uzupełnić płynem na miejscu, na już, bez jazdy samochodem. Dla przeciętnego użytkownika, taką czynność robi się raz na kilka lat. I nie ma potrzeby stosowania dodatkowego oprzyrządowania.        
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?