FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Kredyt Gotówkowy w VeloBank

Świąt Wielkanocnych, zdrowych i pogodnych
Wszystkim miłośnikom i właścicielom :)

Skody Rapid życzy

RapidKlub.pl

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Opony 215/45R16 jakie ciśnienie?
  • Witam,

    korzystając z pięknej pogody zmieniłem już opony na letnie. Są to DUNLOPY SP SPORT MAXX na felgach 16 calowych. I tutaj rodzi się pytanie jakie ciśnienie jest najbardziej optymalne do takich opon na nasze drogi? Firmowo (opony były na felgach) nabite było 4,5 bara przód/tył ale to stanowczo za dużo...auto było strasznie twarde. Zmieniłem na 2,5 bara ale nie wiem czy to nie jest za mało (żeby felg nie uszkodzić)
  • Na pokrywie wlewu paliwa jest tabela z rozmiarami opon i wartościami ciśnień
    Rapid LB | 1.2 CBZA 86 KM | MY14 | Ambition Komfort | Błękit Pacyfic | 11000 km | Mińsk Mazowiecki
  • Trudno uwierzyć, żeby ktoś wypuścił auto na drogę z ciśnieniem 4,5 bara w oponach...
    na pewno to były bary, może raczej w psi?  -  1bar to 14,5psi
    Rapid LB | 1.2 TSI 105KM CBZB | MY14 | Ambition Komfort | Czarny Magic perłowy | 100 tys km | Gdańsk, Mazury - "Polska Północna"
  • też myślę że 4,5 bara to jakaś przesada. Ogólnie standardem (różne modele) jest ciśnienie 2,1-2,5 bara. 4,5 to by były koła jak kamienie :-)
  • Nie nie panowie było 4,5 bara...autem jeździło się jak wozem drabiniastym...ale już zmieniłem na 2,1 bara
  • zawsze się daje standardowo 2,5 z przodu 2.3 z tyłu ja tak  mam w kazdym samochodzie :)
  • Ciśnienie opon dla 1.2 77kW (3 osoby + mały bagaż)
    185/60/15 - przód 2.1 / tył 2.3
    195/55/15 - przód 2.2 / tył 2.3
    215/45/16 - przód 2.0 / tył 2.1
    215/40/17 - przód 2.1 / tył 2.2

    Ciśnienie opon dla 1.2 77kW (5 osób + duży bagaż)
    185/60/15 - przód 2.4 / tył 3.1
    195/55/15 - przód 2.4 / tył 3.0
    215/45/16 - przód 2.4 / tył 3.0
    215/40/17 - przód 2.4 / tył 3.0

    spid czyli dajesz z przodu więcej niż z tyłu, na pewno?
    Rapid LB | 1.2 TSI 105KM CBZB | MY14 | Ambition Komfort | Czarny Magic perłowy | 100 tys km | Gdańsk, Mazury - "Polska Północna"
  • witam

    Ja miałem ten sam problem ciśnienie w oponach 215/45/16 po 4,0 bara



  • ja w innych samochodach dawałem tak samo jak @spid czyli trochę wyższe na przód (większa masa z przodu = silnik), widzę że w Rapidzie z tego co pisze @bounty zalecane jest wyższe na tył (?) może wynika to z założenia, że obciążony jest mocno dość duży bagażnik?
  • Dokladnie dane są podawane z myślą ,że będziesz jeździł z pełnym bagażnikiem a zazwyczaj tak nie jest w salonie mowili to samo standard to 2.5 przod bo tam jest silnik i kierowca i zawsze jest cięższy a tył 2.3 tyle jest zawsze dpbrze nie za dużo nie za mało
  • Przy odbiorze auta otrzymałem check listę z przeglądu zerowego... pozycja ciśnienie w oponach: przód 2.1, tył 2.3 bara i tyle było. Jeżeli u Was, ciśnienie było dwukrotnie wyższe, to salon zawalił... u mnie np. brakowało płynu chłodniczego ;-) Jedynym wyjątkiem, w mojej ocenie, aby dać wyższe ciśnienie w przednich oponach, jest posiadanie ciężkiego silnika diesla, ale nie przy benzynie. Fabryka wskazuje optymalne ciśnienie i najlepiej na tym bazować.
    Rapid LB | 1.2 TSI 105KM CBZB | MY14 | Ambition Komfort | Czarny Magic perłowy | 100 tys km | Gdańsk, Mazury - "Polska Północna"
  • 3,5 / 4,5 Bara jest możliwe :/ - jest to ciśnieni placowe żeby opony nie ulegały deformacji. Jednak salon powinien przy przekazywaniu samochodu do odbioru ustawić właściwe.

    Większość określa ciśnie i można je wyczytać na słupku lub klapce paliwa i jest to w zakresach:
    przód 2,0 - 2,5
    tył 2.0 - 2,3

    A przynajmniej z takimi się spotkałem
  • Ciśnienie podane jest na klapce wlewu paliwa!

    Z salonu dostałem z 2,5Bara i było trochę twardawo, teraz mam 2,2 i jest OK!
  • Mam pytanie jakie macie ciśnienie w rozmiarze 185/60 R15. Pojechałem wczoraj sprawdzić ciśnienie w swoich zimówkach pierwszy raz po wymianie, którą robiłem w ASO na koniec października. Zaskoczyło mnie to, że we wszystkich kołach ASO dało mi ciśnienie 3,2 bara. Czyli tyle ile wynosi max na opony tylne przy pełnym obciążeniu. Jak myślicie jeździć tak, czy upuścić z przodu na 2,5 bara? No chyba , że wskaźnik na orlenie tak by zawyżał?
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • Kilka postów wyżej masz podane ciśnienia... 3.2 to dużo, max 2.5 bara... dodatkowo z założenia w zimówkach jest ciut niższe niż w letnich...
    Rapid LB | 1.2 TSI 105KM CBZB | MY14 | Ambition Komfort | Czarny Magic perłowy | 100 tys km | Gdańsk, Mazury - "Polska Północna"
  • Hm, ale jeździ się dobrze i nie zauważyłem, żeby opona była zbyt wypukła. Wykaz wykazem ale może oni W ASO lepiej wiedzą, że w praktyce takie ciśnienie lepiej się sprawdza? Na ten przykład w octavi 1 max z przodu dla 195/65 R15 było 2,2 bar a w ASO dali mi 2,5 powiedzieli, że tak będzie lepiej bo auto jest ciężkie i faktycznie było w sumie lepiej więc sam już nie wiem co o tym myśleć ....
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • Dobrze jest mieć jeszcze przynajmniej jeden miernik ciśnienia, ten który warto wozić ze sobą, i co jakiś czas (np. przy zmianie opon porównać go z ciśnieniem opony w serwisie czy na stacji). Albo też ten swój miernik "skalibrować" - czyli wiedzieć po porównaniu z innymi, ile nam zaniża/zawyża wskazania.
    Przy zmianie opony na dysku - na początku warto ciśnienie dać o ok. 0,2 - 0,3 bara wyższe. Mamy wtedy rezerwę - jak opona zacznie puszczać powietrze. Chyba że mamy azot - no to bez podnoszenia ciśnienia.
    Co do ciśnienia w oponach: nie ma jednej "dobrej" wartości ciśnienia. Fabryka daje/zaleca pewne wartości ciśnienia, jednak warto samemu w granicach +_0,2/0,3 bara pojeździć i dobrać "swoje" ciśnienie. Zależy to nie tylko od rozmiaru opony - ale od producenta opon, rodzaju trasy, wielkości obciążenia pojazdu.
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • @jercen to ile powinno byc w zimowkach 185/60/15?
    Rapid LB |1,2 TSI 86KM | MY2015 | Elegance Max Wnętrze Beż | Biały Candy| 52000km | Szczecin
  •  Jak dla mnie 2.2 z przodu i 2.1 z tyłu jest dobrze. Jeżdżę głównie w dwie trzy osoby.
  • no tez tak mysle ze jednak abstrachując od tego wielkiego bagaznika to jednak silnik z przodu i w takich przypadkach zawsze sie dawało wiecej na przód
    Rapid LB |1,2 TSI 86KM | MY2015 | Elegance Max Wnętrze Beż | Biały Candy| 52000km | Szczecin
  • Może nie - ile powinno być - ale po moich próbach pompuję na 2,3 bara - przód i tył. Mam zimówki 185/60/15. Ale jeszcze raz powtarzam - dużo zależy od rodzaju i stanu opon oraz kto jak korzysta ze samochodu. Te moje wartości mieszczą się w granicach zalecanych przez Skodę.
    Pozdrawiam

    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?