FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Problemy z klimatyzacją
  • Z ciekawostek:
    1. Klima nie pracuje jak jest wyłączona (założenie: "praca klimy" to "chłodzenie") - nie chłodzi -> nie wykonuje pracy -> "nie pracuje".
    2. Od "krążenia" czynnik nie ucieka. Czynnik ucieka od "dziurki" czyli nieszczelności.
    3. Kiedy czynnik "krąży" to chłodzi (na tym polega zasada działania klimy). Kiedy nie chłodzi (wyłączona) to "nie krąży".
    Zapewne "informator w ASO" miał na myśli to, że kiedyś (jak np. w passatach) było sprzęgło, które wyłączało sprężarkę i ta całkowicie przestawała się obracać a co za tym idzie tłoczyć. W obecnych samochodach (jak np. w passatach) sprężarka kręci się cały czas a wyłączenie polega na przestawieniu krzywki wewnątrz niej powodujące zmniejszenie skoku tłoczków sprężarki do 0 i w efekcie zerową jej wydajność czyli brak sprężania i ostatecznie brak "krążenia czynnika".
    4. Test szczelności jest w stanie wykryć tylko duże nieszczelności. Duże to takie, kiedy czynnik ucieka w ciągu... powiedzmy doby. Jak czynnik ucieka przez 3 lata to nieszczelność jest mikroskopijna i żaden test tego nie wykryje. Wtedy pozostaje tylko okresowe dobijanie gdy klima wyraźnie jest mniej wydajna (test klimy opisał kolega jercen). Oczywiście o ile to osłabienie nie jest wynikiem innej usterki.
    5. Ciśnienie w układzie, poza ekstremalnymi przypadkami, nie zależy od ilości czynnika. Analogicznie jak w butli z propanem: czy jest go w butli 1% czy 99% objętości - ciśnienie będzie takie samo - zależne tylko od temperatury butli.

    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • pytanko do posiadaczy klimy manualnej, czy jak ustawicie nawiew na nogi, to wieje Wam również z bocznych kratek deski rozdzielczej?
    Rapid SB | 1.2 CJZC 90 KM | MY17 | Ambition MAX | Czerwony RIO metalizowany|| 67 000 km | Wrocław
  • Oddałem auto do ASO na sprawdzenie klimatyzacji i przy okazji ozonowanie.

    Dostałem info, że klimatyzacja nie ma żadnych nieszczelności, nie potrzeba uzupełniać czynnika bo jest cały. Trochę dziwne, bo czytałem tutaj na forum, że naturalny jest ubytek 10% rocznie.
    Kasa wydana, a mamy z żoną wrażenie że klima nie mrozi już tak jak dawniej...

    @Krissol u mnie z kratki bocznej lewej kierowcy zawsze wieje. Czy to dasz na nogi czy na szybe. Manualne zamknięcie jedynie pomaga.
    Rapid SB | 1.2 CJZD 110KM | MY16 | Ambition MAX | Beż Cappuccino Metalic | 90k | dolnośląskie
  • Dzięki za info, czyli tak ma być.
    Rapid SB | 1.2 CJZC 90 KM | MY17 | Ambition MAX | Czerwony RIO metalizowany|| 67 000 km | Wrocław

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?