FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Problemy z klimatyzacją
  • Dzisiaj mi w ASO powiedzieli że poniżej 5st (albo 4st) nie działa, mimo że AC jest włączone, włączy się jeżeli wezmiemy szybkie osuszanie szyb (climatronic), a jak jest w praktyce? nie sprawdzałem :) 
    Rapid SB | 1.2 TSi, 85km | MY14 | Ambition | Beż Capucino | 15000 km | Lubelskie
  • Ja jeżdżę cały rok na klimie.
    Przynajmniej nie mam problemu z grzybem i parowaniem szyb.
    Spalanie większe o ok. 0,5 litra jestem w stanie zaakceptować  :)
    RAPID SB | 1.2 TSI | MY2014 | STYLE PLUS | CZERWIEŃ CORRIDA | 47 500 km | SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE
  • Kryss999 tez tak uważam...z resztą za całą zimę oszczędności rzędu 100 zł to faktycznie warte tego, żeby później przez całe lato walczyć z grzybem, ważne też zdrowie!!! A wiemy jak na nie wpływają grzyby...
    Rapid LB/ 1.2 MPI + LPG / MY 2015/ Ambition MAX
  • Ja kiedyś czytałem jakiś artykuł o klimatyzacji i tam było napisane, że klimatyzacja została wymyślona nie po to, żeby chłodzić latem, ale po to żeby szyby nie parowały. Pewnie przez kilkadziesiąt lat jej podstawowa funkcja się trochę zmieniła;) Ogólnie ja w swoim R. mam włączoną klimatyzację automatyczną przez 95% czasu, natomiast w służbowym samochodzie przez 100% i nigdy nic nie śmierdziało i nie było innych niepokojących objawów.

    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY14 | Ambition Komfort | Blue Race | 28500km | Gdańsk
  • Zgodnie z instrukcją: "Układ może chłodzić, gdy są spełnione następujące warunki: Temperatura zewnętrzna jest wyższa niż około +2°C." Wynikało by z tego, że klimatyzacja działa powyżej tej temperatury. 
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY14 | Ambition Komfort | Blue Race | 28500km | Gdańsk
  • Kolejna dość ważna informacja z instrukcji:
    "Nie należy wyłączać układu Climatronic na dłużej, niż to jest potrzebne."

    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY14 | Ambition Komfort | Blue Race | 28500km | Gdańsk
  • ok z climatronikiem zawsze lepiej, bo on się sam wyłącza jeśli temp. w kabinie jest już wymagana, także to jest trochę inaczej niż w manualu. Ja mam manuala i nie wyobrażam sobie jeździć z nią ciągle włączoną, bezsensu.
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • czemu? Mam manualną i jak wcześniej napisałem na początku jeździłem bez klimy a jak włączałem to na chwilę efektem była konieczność wymiany filtra i czyszczenie dwukrotne układu. Od tamtej pory klima działa prawie cały czas, szyby nie parują nie śmierdzi z układu a spalanie wzrosło nieznacznie nawet tego nie zauważyłem.
    Rapid SB/1.2 MPI/MY14/Ambition komfort/ Szary metalik
  • Ja włączam regularnie raz w tygodniu i też mi się nic nie dzieje. No bo jeżdżąc z włączoną cały czas klimą manualną cały czas pracuje wentylator, więc znacznie zwiększasz spalanie i tracisz przyspieszenie, to nie automat który się sam reguluje.
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • Rownież wlączam klime tak raz, dwa razy w tygodniu obecnie, nie widze potrzeby by ciagle chodziła
    Rapid LB |1,2 TSI 86KM | MY2015 | Elegance Max Wnętrze Beż | Biały Candy| 52000km | Szczecin
  • Nie mam takich problemów że samochód ma mniejsze przyspieszenie to jest tak niezauważalne różnice, to nie są samochody i klimy które były kiedyś.
    Rapid SB/1.2 MPI/MY14/Ambition komfort/ Szary metalik
  • tez nie zauwazylem zeby klima jakis szczegolnie pozbawiala auto mocy.
    ale kiedys jak jezdzilem sluzbowa fabiana (I gen) 1.4 tdi to czasami wylaczalismy zeby mozna bylo sprawniej ruszyc :)

    ps ale fabia miala niecale 70km to zrozumiale :)
    Rapid LB | 1,2 105KM | MY15 | Elegance Max beżowy | Brąz Topaz | Warszawa
  • dodan: największym obciążeniem w układzie klimatyzacji samochodu nie jest jak piszesz wentylator - ale kompresor - który jest na stałe (obrotowo) połączony z wirującym wałem poprzez pasek klinowy. Natomiast wentylator o którym wspominasz - to jest klasyczny silnik elektryczny. Służy on do nadmuchu powietrza do kabiny. Sam kompresor jest to urządzenie - dzisiaj najczęściej to 7-tłokowy agregat sprężarkowy firmy Sanden. Ponieważ jest on "płynnie" ustawiany (nie skokowo załącz-wyłącz) - to zużycie paliwa powodowane klimatyzacją również nie jest duże/małe - zależne od załączenia klimy. Zużycie paliwa więc zależy głównie od nastawienia klimy - od temperatury ustawienia. Natomiast włączenie wentylatora tylko częściowo obciąża układ elektryczny, w dodatku jest to wentylator elektryczny o mocy rzędu 100 - 300 W. Kompresor klimatyzacji - w zależności od wersji i obciążenia zużywa (potrzebuje) od 1 do 3 KM.
    Dla prostego rachunku: dla silnika 90 KM to to jest obciążenie 3/90 - czyli do 3,33 % mocy silnika, dla silnika 120 KM to to jest obciążenie 3/120 - czyli do 2,5 % mocy silnika. To są maksymalne dane obliczeniowe. Wiadomo, że największe obciążenie klimatyzacji będzie latem - kiedy "potrzebujemy" intensywnego schładzania kabiny. Natomiast w okresach przejściowych czy zimą - praca układu klimatyzacji obciąża silnik w dużo mniejszym stopniu.  
    Jak sobie łatwo policzyć przybliżone roczne obciążenie klimy dla silnika w wysokości 1% to okazuje się, że tego obciążenia "pod pedałem" nie czujesz. A w zbiorniku - gdyby przyjąć (np. średnie roczne zużycie) o 1%, to przy spalaniu 4 l na 100 km - obciążasz bak 0,04 l, a przy spalaniu 6 l - daje to 0,06 l paliwa.
    Wydaje mi się, że w tej sytuacji rozważania o obciążeniu układu napędowego sprawnie działającą klimą są nieporównywalne do np. jazdy z niewłaściwym (niskim) ciśnieniem powietrza w oponach. Wtedy spalanie może wzrosnąć o 0,5 l a nawet i więcej. 
    Jak niektórzy już wcześniej pisali - przy ciągłym załączeniu (Climatronik) lub częstym (klima ręczna) korzyści płynące z załączenia są większe niż przesadne oszczędzanie i jazda bez załączonej klimy.
    Pozdrawiam
     

    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Fakt. Biorąc tok myslenia że wszystkie urządzenia obciążają silnik i zwiększają spalanie to powinniśmy jeździć "golasami". Ale panowie po to kupiliśmy klimę by z niej korzystać.
    Rapid SB/1.2 MPI/MY14/Ambition komfort/ Szary metalik
  • Jak kogoś stać na samochód, to powinno go stać na kluczyki....
    Rapid LB/ 1.2 MPI + LPG / MY 2015/ Ambition MAX
  • Jak kto lubi i jak kto czuje. @jercen nie odnoszę się do teoretycznych wyliczeń co i jakie urządzenie powinno brać energii. Ale opisuje to od strony praktycznej. Jeżdżąc w mieście na manualnej climie gdzie trzeba często przyspieszać ect. wyczuwam spadek mocy auta i zwiększone spalanie widoczne na wskazaniach komputera. Inaczej jest przy climatroniku, bo tam jeżeli temp. na zewnątrz jest niska kompresor sam się wyłącza, a więc wtedy to spalanie może być porównywalne. Po za tym naprawdę nie widzę powodu dlaczego miałbym jeździć na klimie manualnej non-stop w okresie zimowym. Serwis i tak zaleca dwa razy w roku odgrzybianie układu klimatyzacji jeżeli chcemy mieć sprawną klimę bez zapachów.
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • Serwis wiele zaleca ale to inna bajka :-) Jercen fajnie to wytlumaczes , zylem troszke "zabobonami"  w stosunku do klimatyzacji :-)
    U mnie klimatyzacja ON 
  • dodan: przypominasz mi faceta, który tłumaczył, że musi szybko jeździć, żeby ładować akumulator :)
    Chętnie bym zobaczył czy też sprawdził, jak to jest z tym "wyczuwaniem spadku mocy". Jak pisałem - kompresor jest podłączony na stałe do wirującego wału korbowego, i część jego elementów wiruje, niezależnie od włączenia czy wyłączenia klimy. Nie będę złośliwy - tylko w tym układzie pojawia się pytanie - czy by na zimę nie zdjąć pasek klinowy i odłączyć kompresor klimy. Pewno tak, bo zaoszczędzę może 0,01 l na 100 ... 
    Co do zwiększonego spalania ... No cóż - tu już każdy sam decyduje za sprawdzanie osiągów maszyny na każdym skrzyżowaniu albo jeździ normalnie, wiedząc, że każde depnięcie przy wyjeździe ze skrzyżowania kosztuje.
    Pozdrawiam

     
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • @jercen ja również nie będę złośliwy tylko w takim razie odnoszę wrażenie, ze jeździsz jak 'emeryt" i pewnie dlatego nie czujesz różnicy. A ja mówiłem o aktywnej jeździe, a nie o niedzielnych wyjazdach. Jak dla mnie możesz powłączać sobie wszystko co tam masz i świecić jak choinka, przecież dla ciebie i dla dziadka i tak nie będzie żadnej różnicy:-)
    Pozdrawiam
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • Zamiast złośliwości - liczyłem (i chyba pozostali forumowicze też) na kilka słów wyjaśnienia z Twojej strony. A tu cóż? Jak się nie ma argumentów - no to trzeba inaczej ...
    Dodan - każdy jeździ jak może i jak mu warunki pozwalają. Więc się uspokój - a zacznij pisać merytorycznie na temat - jak sam podałeś i zacząłeś. To forum ma nam służyć do wyrażania opinii i pomocy merytorycznej. Na razie tylko wszyscy przeczytali z Twoich wypowiedzi, że masz odczuwalny wzrost spalania. A może napiszesz coś więcej o spalaniu w odniesieniu do klimy? Sporo jeździsz po mieście - więc podziel się swoim doświadczeniem.
    Dziennie ostatnio robię ponad 200 na autostradzie ... Więc warunki niejako same mnie prowadzą... Do emeryta mam daleko :)
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?