Niniejszym dziękuję kolegom @pshemeq i @grzesik1 za pomoc w realizacji poniższego moda.
Przeróbka dotyczy samochodów MY16 wyposażonych w moduł 6C0 937 089 C/D, automatycznie ściemniane lusterko wsteczne i climatronic Przypuszczalnie z innymi typami modułów BCM też da się tego moda zrobić jednak trzeba zweryfikować procedurę kodowania.
Dzięki tej modyfikacji zyskujemy poniższe funkcje: - automatyczne przełączanie świateł dziennych/mijania w zależności od natężenia światła zewnętrznego - comming/leaving home (CH/LH) - automatyczną wycieraczkę przedniej szyby - funkcję tunelu (niezweryfikowane - w okolicy Szczecina nie ma JESZCZE żadnego tunelu ;)
Modyfikacja przebiega czteroetapowo: etap 1 - zakup nowego czujnika i włącznika światła (nieodzowny jest tylko czujnik) etap 2 - wymiana czujnika wilgotności, etap 3 - wymiana włącznika światła lub modyfikacja kostki (do wyboru), etap 4 - kodowanie funkcji przy pomocy VCDS.
ETAP 1 - Kupno czujnika i ew. włącznika świateł
Zalecam zakup podzespołów NOWYCH. Lepszy nowy z Chin niż używka z Polski. Ważne też by nowy czujnik posiadał już warstwę żelu. Bez tego będzie kłopot i dodatkowy koszt.
Fabrycznie zamontowany jest czujnik wilgotności 8U0955559 i tenże należy zmienić na czujnik deszczu+światła+wilgotności: • 8U0955559C - taki montowany jest fabrycznie w Rapidach z funkcją Rain-Light Assistant ale skubany jest bardzo drogi. Do kupienia w necie lub ASO za kilkaset PLN. • 8U0955559B - ja zamontowałem właśnie taki i działa a kosztował mnie ok. 120 PLN (z Chin - na fotce w osłonce)
• 5Q0955547A - będzie działał (zweryfikowane) - do dostania np. na allegro za ok. 150 PLN.
EDIT: Po przetestowaniu obu (...559B i ...547A) zdecydowanie polecam czujnik 5Q0955547A. Działa znacznie lepiej.
Fabrycznie zamontowany jest włącznik świateł 5E0941431M i można go wymienić na • 5E0941431N - takie oznaczenie ma montowany fabrycznie w Rapidach z "AUTO" • 5ED941431C - chiński odpowiednik za ok. 100 PLN. Jenak wymiana włącznika nie jest konieczna. Da się to obejść w dość prosty sposób - decyzja wasza a szczegóły niżej.
UWAGA! Zanim przystąpimy do kolejnego etapu realizacji tego moda warto, przy pomocy VCDS, odczytać wszystkie istniejące błędy w modułach, w szczególności modułu 09 Cent. Elect. (BCM). Jeśli jakiekolwiek błędy są to je kasujemy - po ew. usunięciu przyczyny.
ETAP 2 - Wymiana czujnika w podstawie lusterka wstecznego - najlepiej zlecić to „szybiarzom”
Aby dostać się do czujnika musimy: 1. zdemontować osłonę A (tam jest kilka elementów mocujących - zatrzasków i prowadnic, z których część - z dużym prawdopodobieństwem ulegnie uszkodzeniu - mi popękały ale osłona, mimo to, po zamontowaniu trzyma się pewnie) 2. przekręcić podstawę lusterka C przeciwnie do ruchu wskazówek zegara o ok. 30°…40° 3. zdjąć trzon lusterka C z gniazda D 4. zdemontować osłonę B 5. odłączyć wtyczkę zasilania lusterka E 6. odłączyć wtyczkę od czujnika wilgotności F Dalsze działania zdecydowanie lepiej zlecić fachowcom od wymiany szyb. Oni mają wiedzę, narzędzia i wprawę - ja tak zrobiłem i nie żałowałem. A kosztowało mnie to… całe 20 PLN! W takim wypadku kontynuujemy od punktu 13-go.
Jeśli ktoś jednak bardzo chce coś sobie uszkodzić (np. szybę albo gniazdo czujnika) to musi teraz: 7. wypiąć blaszkę mocującą czujnik w gnieździe D 8. odkleić czujnik od szyby - potrzebne jest naprawdę sporo siły bo żel trzyma mocno i trzeba go czymś podważyć - "szybiarze" robili to przy użyciu specjalnych haczyków bo nie za bardzo jest jak skubańca chwycić 9. dokładnie oczyścić szybę i gniazdo z resztek starego żelu przy użyciu acetonu (w każdym razie tak ten środek określili fachowcy i tak też śmierdział) - przed tym zabiegiem warto zabezpieczyć deskę rozdzielczą pod lusterkiem bo może coś kapnąć 10. popsikać żel na nowym czujniku jakimś tajemnym płynem - do mycia szyb albo wodą destylowaną a może czymś jeszcze innym - tego akurat "szybiarzy" nie dopytałem… [EDIT: jest to spray PT310 - SENSOR ACTIVATOR] 11. przyłożyć i docisnąć nowy czujnik do szyby w gnieździe dbając, by nie pozostały - między żelem i szybą - jakiekolwiek pęcherzyki powietrza (to ważne!) 12. zapiąć blaszkę mocującą czujnik w gnieździe
Teraz już z górki… 13. podłączamy wtyczkę do czujnika deszczu i do lusterka 14. przykładamy na miejsce osłonę B wraz z trzonem lusterka 15. wciskamy trzon lusterka na miejsce i obracamy w prawo, do oporu 16. zakładamy osłonę A.
Uwaga: w moim samochodzie (MY16) wiązka przewodów (włącznik <-> BCM) była kompletna, tj. posiadała również NIEODZOWNĄ niebieską żyłę dla funkcji AUTO włącznika. Gdyby jakimś cudem żyły tej u was brakowało, to trzeba ją uzupełnić zgodnie ze schematem el. nr 9/2.
Niezależnie od tego czy włącznik wymieniamy czy zostawiamy stary, musimy go zdemontować. Demontaż jest prosty: trzeba w pozycji „0” wcisnąć pokrętło do oporu (ok. 5mm) a następnie obrócić lekko w prawo - prawie do pozycji w jakiej włącza się światła pozycyjne. Teraz włącznik można wyciągnąć. Wychodzi gładko i mamy dostęp do kostki.
Opcja 1 - Wymiana włącznika na nowy jest prosta i wymaga jedynie wypięcia wtyczki ze starego i wpięcia do nowego. Polecam tę opcję bo łatwo - przed np. wizytą w ASO - zmienić z powrotem na stary celem „ukrycia” modyfikacji przed „czujnym” okiem serwisanta. ;)
Opcja 2 - Pozostawiamy oryginalny włącznik (bez pozycji AUTO). W takim razie - by działały wszystkie automatyczne opcje światła - musimy jedynie zamienić ze sobą dwie sąsiadujące ze sobą żyły we wtyczce włącznika: niebieską (AUTO) i żółto-szarą (pozycyjne). Dzięki temu przestawiając włącznik do pozycji „pozycyjne” w istocie będziemy mieli „AUTO”. Ja tego rozwiązania używałem bardzo długo - do czasu gdy nabrałem pewności, że wszystko będzie działać. Zamiana żył wymaga rozpięcia wtyczki - trzeba czymś cieniutkim podważyć z boku właściwej strony płytkę zabezpieczającą. Następnie czymś równie cienkim naciskamy zatrzask pinu jednocześnie lekko pociągając za żyłę. Tę czynność powtarzamy ponownie, bo każdy pin wysuwa się „na dwa razy” oraz dla drugiej żyły. Potem zamieniamy ze sobą żyły miejscami i wkładamy piny do oporu pilnując, by były one właściwie zorientowane w gniazdach wtyku (zatrzaski pinów od zewnątrz wtyku). Na koniec wkładamy włącznik na miejsce i odblokowujemy obracając włącznik do pozycji „0”. Można też ustawić włącznik do pozycji „0” przed włożeniem go na miejsce - wtedy wystarczy go lekko wcisnąć a on sam zatrzaśnie się w swoim gnieździe.
Na koniec - przy pomocy VCDS, kasujemy wszystkie błędy. Na pewno pojawi się błąd włącznika świateł w module 09 Cent. Elect.: „Light Switch… - Signal Implausible” - spokojnie, on pojawia się zawsze gdy wypinamy wtyczkę z włącznika. Wynika to z tego, że do BCM-a ZAWSZE podawany jest jakiś sygnał - nawet gdy włącznik jest w pozycji „0”. Może też pojawić się błąd czujnika wilgotności - chyba w module 08 Auto HVAC.
Jeśli wszystko zrobiliśmy jak trzeba, to po skasowaniu, błędy więcej się nie pojawią.
Pięknie to wszystko opisałeś!ja też już o tym myślałem i rozglądam się powoli za czujnikiem (będę kupował własnie ten z octavii 5Q0955547A bo pasuje),ale zdobycie włącznika z "auto" i chromowanym pokrętłem to cięzki temat. Ty wymieniałeś na co,china czy używka? Pytanko jeszcze,jak działają wycieraczki?
Kupiłem włącznik 5ED941431C z Chin. Ma zielone podświetlenie. Jeszcze go nie mam - zamówiłem 21 października a od 9 listopada jest już w Polsce. Mam nadzieję, że lada moment dotrze. Wtedy sprawdzę i napiszę czy jest ok.
Co do wycieraczek, to miałem inne wyobrażenie o ich działaniu. Działają w ten sposób, że jak deszcz skropi czujnik to wycieraczki wykonują kilka machnięć i parkują. Tych machnięć jest od czterech (to najmniej ile zaobserwowałem) wzwyż. Jeśli pada dość mocno, to pracują stale. A jak jest oberwanie chmury to latają na 2 biegu. Jak np. zostawisz na noc samochód z włączonymi na auto wycieraczkami i rano szyba będzie mokra to jak włączysz zapłon - nic się nie stanie. Dopiero trzeba wycieraczki wyłączyć albo włączyć do pracy ciągłej i z powrotem. Wtedy działają. I to jest dobre, bo przecież zimą mogą być przymarznięte, lód na szybie... Niekiedy zdarza się, że mają tak jakby "zawiechę" i nie chcą zaskoczyć. Trzeba je wtedy zrestartować i wtedy już działają. Pytałem różnych ludzi i właściwie wszyscy tak mają. Kolega pshemeq w swoim Rapidzie i znajomi w Peugeocie i Citroenie... Więc chyba tak być musi.
Fajnie, że będziesz kombinował z 5Q0. Daj znać jak wyjdzie. Może zadziała ci domykanie szyby?
Raczej ten kupię bo do zdobycia nówka za +/-130zł,a czemu domykanie szyby?? sorki a co ma szyba z czujnikiem deszczu? na razie mam zrobioną tak że mogę sterować pomimo wyłączonego zapłonu,do momentu zamknięcia auta szyba działa.
Niektóre samochody mają funkcję domykania w deszczu. Jak zostawisz uchylone szyby, to w razie deszczu same się domkną. U nas oczywiście w grę wchodzi tylko szyba kierowcy. Niestety póki co ta opcja u mnie nie działa. Możliwe, że może to być wina czujnika 8U0..B - w nim nie ma tej opcji a w 5Q0..A jest. -------- EDIT 15 listopada: Włącznik 5ED941431C wreszcie dotarł i już zajął należne mu miejsce. Działa tak jak powinien a wygląda... ano tak:
@osman71 Znalazłem taką adaptację w BCM: "Windshield wiper-Regensensor aktivieren" - aktywacja czujnika deszczu - ustawić na "active". W przypadku 8U0... ta adaptacja nie miała znaczenia. Być może w 5Q0... ma? Po sąsiedzku powinno też być: "Windshield wiper-Menuesteuerung Frontwischer" - aktywacja w radiu menu wycieraczki. Przetestuj oba.
A poza tym zróbcie skan (aktualny!) kodowań i ew. skan adaptacji i wrzuć na forum.
Masz orientacyjne ceny w tekście. - czujnik 100,-...150,- - włącznik ok. 100,- - inne do ok. 100,- razem od 200,- do 350,-. Możesz też przy okazji zaopatrzyć się w chiński VCDS. To zwiększy koszt o dalsze ok. 120,- ale warto, bo ten zawsze się przyda...
Mam pytanie a montując tylko włącznik na auto będę miał opcje zmiany dziennych na mijania? Czy do tego jest potrzebny czujnik zmierzchu który jest na szybkie?
Skoda Rapid LB/1.2 TSI 133KM /MY16/ biała perła/ BIERUŃ
Moge potwierdzic ze czujnik 5Q...dziala w rapidzie. Udalo nam sie w koncu (dzieki wielkie van_daal za pomoc!) uruchomic aut wycieraczki i dzialaja bardzo fajnie.
@Mullrof - To jest mod do MY16 lub nowszego. Sprawdź jaki masz moduł BCM i poguglaj. Może do twojego też się da. Nie wiem o jakiej wiązce i chińskim przełączniku piszesz.
-----------------------
Dzisiaj potestowałem trochę czujnik 5Q0955547A i działa zdecydowanie lepiej niż 8U0955559B. Różnice:
8U0.. - słaba czułość, machał wycieraczką min. 4-5 razy, nie działało automatyczne włączanie świateł mijania w deszczu,
5Q0.. - potrafi wykonać pojedyncze machnięcia, jest bardziej czuły, automatyczne przełączanie na światła mijania w deszczu działa.
W przypadku obu czujników nie udało mi się aktywować domykania szyb(y) w deszczu.
Panowie mam pytanko. Pacjent to rapid sb my14. Myslalem nad opcja automatycznych swiatel ( bez czujnika deszczu). Orientuje sie ktos z Was czy wystarczy kupic wlacznik swiatel Auto i czujnik zmierzchu, ktory jest na srodku deski rozdzielczej? Czy do tego miejsca jest pociagnieta jakas wiazka pod czujnik czy trzeba to samemu zrobic? Przy okazji, moze ktos podac nr czesci tego czujnika z deski rozdzielczej?
Wszelkie znaki towarowe, zdjęcia użyte na stronie są własnością producenta i zostały użyte jedynie w celach informacyjnych. Informujemy, że publikowane treści są treściami własnymi użytkowników.