FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Kredyt Samochodowy w VeloBank

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Wymiana oleju w skrzyni biegów
  • @Nick_Stoner pod jakim względem lepiej pracuje? Biegi 1, 2 łatwo wchodzą i nie haczą?
    Rapid SB | 1.2 CJZD 110KM | MY16 | Ambition MAX | Beż Cappuccino Metalic | 90k | dolnośląskie
  • mniej szarpie po redukcji przy gwałtowniejszym odpuszczeniu sprzęgła, kiedyś musiałem na dwa razy odpuszczać, tj odpuścić trochę aż obroty wejdą i puścić całkowicie by nie było szarpnięcia.

    Akurat tego się nie spodziewałem że na to wpłynie wymiana oleju bo sprzęgło nie było ruszane ale wytłumaczyłem sobie że nowy olej= mniejsze opory w skrzyni.

    Nie występuje już zgrzytanie gdy nie wcisnę sprzęgła do samiusieńkiego końca [tj milimetr nad podłogą potrafiło zgrzytać, musiało być do podłogi]

    Rapid LB | 1.2 MPI + LPG | MY15 | Active | 201 000 | Wawa
  • Łatwa jest wymiana? Jaki koszt oleju?
    Rapid SB | 1.2 CJZD 110KM | MY16 | Ambition MAX | Beż Cappuccino Metalic | 90k | dolnośląskie
  • Zaplacilem za wymiane jakies 160 z olejem bo olej ponoc kolo 40 za litr a nie pamietam ile wchodzi
    Rapid LB | 1.2 MPI + LPG | MY15 | Active | 201 000 | Wawa
  • A ktoś ma możliwość sprawdzenia jaki olej i w jakiej ilości jest w skrzyni NBU?
    W jednym miejscu znalazłem że 75W w innym że 75W-90.
    Rapid LB | 1.2 TSI 77KW/105KM | MY13/14 | Ambition+Komfort | Biel Candy
  • Dzisiaj wymieniałem,
    stary był czarno-brązowy. W pojemniku na stary olej było wyraźnie widać metaliczne opiłki nawet do 2mm.
    Po zmianie jazda na krótkim dystansie ale widzę, że jedynka i wsteczny wchodzą łatwiej. Wcześniej było tak "na dwa razy" a teraz haczenie ledwie wyczuwalne.
    zalany oryginał G055512A2
    Ciekawe jak będzie w zimne dni, po całej nocy.
    Rapid SB | 1,2 CJZC 90KM | MY17 | Ambition | Beż Cappuccino | 70 tys.km | małopolskie
  • Masz pewnie manualną skrzynię. Ile przejechałeś na tym oleju?
    Ile zlałeś a ile weszło? Czy faktycznie opiłki miały taką wielkość - no bo niby skąd - z jakiego elementu?
    Jakim sposobem wymieniałeś - sam z kanału? Jak długo się bawiłeś?
    Sporo pytań - ale też temat staje się dla wielu coraz bardziej aktualny. Pozdr.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Skrzynia manualna,
    przejechałem 70 tys.,
    dokładnie nie wiem ile zlałem bo część "uciekło" na mocowanie wahacza - ciasne podejście i lepiej by było podstawić tam jakiś lejek a nie bańkę po płynie do spryskiwacza.
    Większość opiłków była drobna ok. 1mm, zauważyłem je dopiero na dnie bańki po zlaniu ustanego oleju. Opiłki metalowe w kolorze srebrnym i pojedyncze w kolorze miedzianym.
    Zacząłem od śruby nalewczej i o dziwo zlało mi się ok. 150 ml, później zlałem ze śruby spustowej.
    Nalewałem do dolnej powierzchni otworu wlewowego, zakręciłem i przejechałem się kilka kilometrów a później znów na kanał, z tym, że dźwignąłem trochę auto lewarkiem z tylu po prawej stronie i dolałem właśnie tak do około 2,1 litra.

    P.S. Zastanawiałem się nad tymi opiłkami bo w zasadzie sam olej był czysty, nie było metalicznego koloru ani właśnie takich opiłków o rozmiarach ok. 0,5mm. Może te magnesy o których pisze kol. jercen są za małe aby wyłapać te większe cząstki? Wyłapały ale tylko te najmniejsze?
    Rapid SB | 1,2 CJZC 90KM | MY17 | Ambition | Beż Cappuccino | 70 tys.km | małopolskie
  • Skorygowałem dziś poziom oleju na równym kanale,
    okazało się, że dźwigając na lewarku przelałem o 250ml.
    upuściłem do dolnej krawędzi śruby kontrolnej,
    Wychodzi na to, że ze skrzyni nie zlatuje całe 2,1 litra a około 1,8 - 1,9l.
    Rapid SB | 1,2 CJZC 90KM | MY17 | Ambition | Beż Cappuccino | 70 tys.km | małopolskie
  • Czy mogę prosić o numer oryginalnego oleju przekładniowego do 1.2 MPI CGPC? Przymierzam się do wymiany i chciałbym zalać oryginalnym, a różne znajduje informację.
    Rapid SB | 1.2 MPI CGPC LPG LR | MY15 | Ambition MAX | Biały | 106000km | Poznań
  • Do 1.2 HTP 55kW/75PS CGPC 07/2012 → 05/2015
    Skoda lała olej G05 252 7A2, SAE 75W (GL-4) f. Febi Bilstein
    jak i olej ogólny G05 252 7A2, dla 5-6 biegowych przekładni mechanicznych.
    Dostępny jest też olej Shell SHL GTB 01L.
  • Dzięki z odpowiedź. Olej G052527A2 kosztuje około 200zl za litr na znanym portalu aukcyjnym. W ASO rekomendują jeszcze olej G055512A2, który kosztuje 70zl za litr (95zl w ASO).
    Rapid SB | 1.2 MPI CGPC LPG LR | MY15 | Ambition MAX | Biały | 106000km | Poznań
  • ASO Skody sprzedaje G055512A2. Olej to jest 75W. Można kupić każdy 75W ,nie musi być oryginalny bo przecież Skoda nie produkuje olejów. 
    Rapid LB | 1.2 MPI 75KM | MY13 | Active | Błękit Pacific| 98000km | Warszawa
  • anox 20:57
    Witam,
    mój MY18 chzc 1.0 110KM dobija powoli do 120k km, chciałbym zmienić olej w skrzyni (ma to sens?). Jeżeli tak to jaki wybrać?
    Czy poza olejem silnikowym i filtrami oleju, powietrza i kabinowym coś powinienem wymienić? Płyn hamulcowy mam roczny. Czy w trybie 70/30 miasto/trasa jest sens zmieniać olej z 0w30 na inny?
    Do tej pory jedyne wymiany to standardowe w ASO do 60k km oraz klocki+tarcze przy 90k km. Jedyna usterka do tej pory to była linka skrzyni biegów stukająca o ekrany na biegu jałowym. 

    <mod> wpis przeniesiono z nowo założonego wątku "Jaki olej do skrzyni i co ważnego przy 120k km" w dziale Porady.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Skoda zaleca co 60 tkm wymianę świec zapłonowych. 
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Koledzy , jaka jest różnica pomiędzy olejami: G055512A2 a G052527A2, oczywiście oprócz znacznej różnicy w cenie ? 
    Chcę użyć przed wymianą płukanki, nie chciałbym, żeby została w układzie, stąd  kolejne pytanie -ile zleciało Wam oleju? 
    @PinkFloyd napisał:
    "jak nie odkręcisz śruby wybieraka jak robi się to w Golfie V to zleci ci tylko ok 1-1.2 l", odkręcaliście tę śrubę?

    EDIT: Jakiej wielkości nasadka potrzebna jest do odkręcenia korków w skrzyni?
     

    Rapid SB | 1.2 CJZC 90 KM | MY17 | Ambition MAX | Czerwony RIO metalizowany|| 67 000 km | Wrocław

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?