FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Kredyt Samochodowy w VeloBank

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Wymiana głośników przód.
  • Chciałbym wymienić głośniki w przednich drzwiach. Mam Hertz ESK lub DSK 165.
     Czyli 16" z gwizdkami i zwrotnica. Czy potrzebne są jakieś dodatkowe dystnse czy wejdzie P&P? Oryginalne głośniki są nitowane czy przykręcane? Jak ściągnąć boczek?

    Dodatkowo czy montował ktoś głośniki do tyłu i czy dużo jest zabawy?
    Rapid LB | 1.6 TDI CXMA 115KM | MY2016 | Ambition MAX| Biel Candy | Gorzów Wlkp.
  • 16" to są koła ;)
  • Temat juz byl szeroko opisany. We wszystkich drzwiach sa otwory nie na 13" ani 16" (bo to 330 i 406 mm) tylko na 165 mm.
    Glosniki sa nitowane na dystansach. Boczek tez opisany na forum.
    O tylnych tez jest sporo info. 
  • Dzięki. Oczywiście miałem na myśli 165 a nie 16", sorki za błąd.
    Rapid LB | 1.6 TDI CXMA 115KM | MY2016 | Ambition MAX| Biel Candy | Gorzów Wlkp.
  • Chiałbym odgrzać trochę temat ;) właśnie dokonałem zakupu głośników Hertz DSK 165.3 wraz ze zwrotnicami. Mam też maty wygłuszające także zabawa na weekend jest. Proszę Was tylko o poradę podłączenia mianowicie czy wystarczy wypiąć głośnik basowy, podłączyć z tego kabla do zwrotnicy INT + -, następnie ze zwrotnicy do basowego i tweetera czy jest jakiś inny sposób? Mam radio Swing. Niestety nie znalazłem schematu podłączenia, a może ktoś już wymieniał głośniki przednie. Z góry dzięki za pomoc.
    Rapid SB | 1,2 105KM | MY14 | Elegance | Czarna Perła |Tychy - Lędziny
  • Zrób zdjęcia z wymiany, na pewno nie jednemu się przyda.
    Rapid LB | 1.2 110KM | MY16 | StyleMAX | Czarny Magic perłowy | Zielona Góra
  • W R standardowo do każdych przednich drzwi sygnał do obu głośników doprowadzony jest tylko 2 przewodami. Głośnik wysoko i niskotonowy są podłączone równolegle, tyle że wysokotonowy jeszcze w serii poprzez kondensator.
    Dla Ciebie podłączenie nie powinno sprawić problemu: na wejście do zwrotnicy podłączyć dotychczasowe 2 przewody z radia. Na wyjście zwrotnicy podłączyć osobno wysoko i niskotonowy głośnik.
    Zawsze łatwiej, jak do pytania dołączona jest przynajmniej jedna fota.
    A swoją drogą warto przed finalnym montażem w drzwiach zrobić próbę - kilka kabelków podłączyć - sprawdzisz czy gra i wtedy już na spokojnie montaż z wytłumieniem.
    Miłego weekendu przy modzeniu.
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Wojtku,
    piszesz "Niestety nie znalazłem schematu podłączenia...".
    Jeśli szukasz schematu instalacji rapida w zakresie podłączenia głośników
    to słabo szukałeś. W dziale "Elektryka nadwozia" znajdziesz komplet schematów.
    Co prawda do MY16 ale w znacznej części schematy będą zgodne tak ze starszym jak i młodszym rodzeństwem.
    A oto schemat, na którym widać m. innymi okablowanie głośników z przodu:
    "08_instalacja radiowa (L0L)_52.pdf"
    Pozdrawiam - Paweł
    Był: Rapid LB | 1.6TDI 115KM CXMA | MY16 | Style Max | Szary Quartz Metalizowany | 90k km | Szczecin | Chip: 148KM/323Nm
    Jest: Tiguan eHybrid 245KM | Elegance | Wilcza jagoda
  • Dzięki chłopaki za cenne porady. Pawle masz racje tam nie szukałem, przyda się na przyszłość ;) Teraz już wiem co i jak także postaram się zrobić relację z montażu.
    Rapid SB | 1,2 105KM | MY14 | Elegance | Czarna Perła |Tychy - Lędziny
  • wojciechb2 jak juz bedziesz dłubał w głośnikach to moze sprawdź czy plusowy przewód idzie faktycznie do plusa głosnika. Chodzi mi o poruszany czesto temat przeciwfazy głosników:
    http://rapidklub.pl/discussion/203/elegance-max-tylne-glo%C5%9Bniki-instalacja-fabryczna/p5
    http://rapidklub.pl/discussion/349/zmiana-biegunowo%C5%9Bci-glo%C5%9Bnikow-w-kostce-przy-drzwiach-z-...
    Może zrobiłbyś dokładne zdjęcia głosników, przewodów i konektorów dla potomnych ?
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Ambition MAX | Grafitowy Metalic | ok 80 kkm | DW | Ø 6,7 l/100 km
  • @lookashECL pewnie, porobię fotki itp. W sumie to teraz się zorientowałem, że moje głośniki dlatego tak słabo grają... także czeka mnie jeszcze demontaż słupka i zamiana pinów :/ 
    Rapid SB | 1,2 105KM | MY14 | Elegance | Czarna Perła |Tychy - Lędziny
  • piny możesz odwrócić przy radiu w celach testowych, z tego co pamiętam to problem zamienionych biegunów dotyczył tylko głośników w tylnych drzwiach.
    Rapid LB | 1.2 110KM | MY16 | StyleMAX | Czarny Magic perłowy | Zielona Góra
  • No właśnie też je posiadam dlatego zabieg ten muszę wykonać, radia nie planuje wyciągąć.
    Rapid SB | 1,2 105KM | MY14 | Elegance | Czarna Perła |Tychy - Lędziny
  • Zamiana pinów nie poprawi jakości odtwarzania samego radia, może najwyżej usunąć tzw. przeciwfazę. Sądząc po ilości wpisów na forum - problem ten dotyczy bardzo małej liczby samochodów. Nie kwestionuję przeciwfazy - jednak opisywane tu przypadki były tylko subiektywne, żaden nie poparty pomiarami czy inną dokumentacją. Dlatego należy podchodzić do tego tematu rozważnie.
    Co do tylnych głośników - większość R ma tylko 2 pary głośników w przednich drzwiach. Przy samodzielnym montażu dodatkowych głośników można samemu nie dotrzymać ich biegunowości. Ale taki montaż zasadniczo nie wpłynie na odbiór muzyki na przednich fotelach.
    Zmianę biegunów głośnika można przeprowadzić w kilku miejscach - przy samym głośniku, na złączce drzwiowej, na wtyczce radia lub najmniej eleganckie w dowolnym miejscu na kablach prowadzących do głośnika.    
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Dokładnie, jednak u mnie również występuje problem przeciwfazy - fader 0 i basu 0...
    Dziś zabieram się za wymianę przednich. Zobacze jeszcze czy zmienie kabelki przy tylnych głośnikach przy okazji wygłuszenia tylnych drzwi czy poprzez zmiane w słupku.
    Rapid SB | 1,2 105KM | MY14 | Elegance | Czarna Perła |Tychy - Lędziny
  • wojciechb2
    Ja zmieniłem u siebie piny w słupku od tylnych głosników. Teraz to jest bas :-)
    Nie próbowałem zmainy w głosnikach porzednich. Ciekawe jakby po tej operacji to grało?
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Ambition MAX | Grafitowy Metalic | ok 80 kkm | DW | Ø 6,7 l/100 km
  • Właśnie zakończyłem operację i pacjent żyje :) Efekt wymiany głośników + wygłuszenie? Jest WoW!!! Nic nie brzęczy, jakość dzwięku rewelacja jak na możliwości tego radia. Po weekendzie przygotuję fotorelację. 
    Rapid SB | 1,2 105KM | MY14 | Elegance | Czarna Perła |Tychy - Lędziny
  • @wojciechb2
     No to git :-)
    Koniecznie zapodaj zdjęcia

    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Ambition MAX | Grafitowy Metalic | ok 80 kkm | DW | Ø 6,7 l/100 km
  • Wiecie czemu zamienia się fazę - czyli robi głośniki w przeciwfazie ??? Właśnie akurat w tylnich drzwiach , albo jak się ma sub`a w bagażniku ?? Najkrócej - w związku z tzw. długościa fali głosników niskotonowych , po zamianie fazy bas przenosi się w inne miejsce - zamiast dudnić w bagażniku , albo z tyłu w drzwiach , zaczyna grać  "w aucie" słychać go wyraźniej "pod kierowcą"

    Macie jakieś kino domowe z aktywnym subem ?? z tyłu ma przełącznik "phase" 0/180 , ew high-end ma płynną regulację , po jej zmianie bas też zmieni miejsce.

    Wiem co mówię bo w tym robię ;)
    Rapid SB | 1.6 CAYC 138 KM | MY14| Ambition Active |Biały|110 Tyś.| Wrocław
  • Możesz rozwinąć myśl "szerzej"? Co to znaczy że bas przenosi sie w inne miejsce? 
    Głośnik to cewka po otrzymaniu napięcia jego membrana wychyla sie na zewnątrz lub do środka. woofery zagrają dobrze wtedy gdy po otrzymaniu tego samego sygnału wszystkie będą wychylały się w tych samych kierunkach. jak będą pracowały w różnych kierunkach będą się znosić i nie będzie skuteczności). To tak jak z silniczkami- na tej samej baterii kręcą sie w lewo lub w prawo w zależności od polaryzacji :) tak ja to zrozumiałem...
    Rapid LB | 1.2 110KM | MY16 | StyleMAX | Czarny Magic perłowy | Zielona Góra
  • Ciężko to wytłumaczyć - najprościej książka do akustyki i walcowanie tematu o tzw. "długości fali" ;)

    Albo elektroda i tematy na temat podłączania basu - nawet suba w domu bo zasada jest taka sama tylko głośnik jeden

    Lub - pewnie każdy ma "kolegę" co ma sub w bagażniku - pójdźcie na odsłuch , podłączcie w zgodnej fazie , posłuchajcie , odwróćcie i będziecie wiedzieć gdzie bas "uciekł" ;)
    "woofery zagrają dobrze wtedy gdy po otrzymaniu tego samego sygnału wszystkie będą wychylały się w tych samych kierunkach. jak będą pracowały w różnych kierunkach będą się znosić i nie będzie skuteczności)" tak , jeśli pracują obok siebie (np. 2 głośniki w kolumnie jeden pod drugim , lub jeden tak , jeden tak - w drzwiach , ale nie przod/ tył , tylko lewe / prawe

    Tu jest z tego niezła "G" burza , ale są rysunki i da się to zrozumieć 
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1205011.html

    Nie jestem dobrym nauczycielem , bo nie potrafię przekazać wiedzy :)
    Rapid SB | 1.6 CAYC 138 KM | MY14| Ambition Active |Biały|110 Tyś.| Wrocław

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?