FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Opony zimowe do Skody Rapid
  • @bounty czyli jak kupie np opony 195/50R16 to na pewno będą mi pasowały na fabryczne felgi :http://www.sklep.skoda.pl/pl/sklep/p/406/obrecz-kola-ze-stopow-lekkich-16-dione.html  ?
    Rapid LB |1.2 TSI | 110KM-6B | MY2016 |Style Max-Pakiet Dynamic | Błekit Race | 12000km | Katowice
  • @simplyclever da się założyć oponę 195/50r16 na oryginalną felgę 16" ale felga będzie bardziej narażona na porysowanie np. przy podjazdach pod krawężnik ponieważ ma szerokość 7".
    Jeśli chcesz jeździć na oponach o szerokości 195 to nie kombinuj tylko zrób zgodnie jak sugeruje producent podając w homologacji auta wymiar 195/55r15 przy feldze 6x15".
    Rapid SB I 1.2 TSI 105KM I MY15 I Ambition Max I Warszawa
  • nie chce zmieniać felg, chcę dobrać optymalną oponę o profilu min 50
    Rapid LB |1.2 TSI | 110KM-6B | MY2016 |Style Max-Pakiet Dynamic | Błekit Race | 12000km | Katowice
  • To jeśli posiadasz już oryginalne felgi 7x16" to dedykowane opony masz 215/45. Teoretycznie założyć możesz oponę 195/50 ale w praktyce zniszczysz szybko ranty felg.
    Tak dla porównania Skoda Octavia ma felgi 16" o szerokości 6,5" i opony 205/55.
    Zatem zakładając opony 195 na szerokość felgi 7" nie jest za dobrym pomysłem.
    Rapid SB I 1.2 TSI 105KM I MY15 I Ambition Max I Warszawa
  • a jak założę 205/50R16 ? ryzyko jest mniejsze ?
    Rapid LB |1.2 TSI | 110KM-6B | MY2016 |Style Max-Pakiet Dynamic | Błekit Race | 12000km | Katowice
  • Dlaczego nie chcesz zalozyc 215/45 16 ?
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • Jeśli masz założone teraz opony letnie 215 na felgi 16" to podejdź do nich i wyobraź Sobie jak będzie wyglądała na nich węższa opona odejmując po obu bokach stron opony po pół cm (przy 205) albo po 1 cm (przy 195). Sam się zastanów wtedy czy nie zniszczysz felg podjezdzajac pod krawężnik. 
    Ja bym pozostał przy rozmiarze 215/45r16.
    Rapid SB I 1.2 TSI 105KM I MY15 I Ambition Max I Warszawa
  • Niektórzy myślą, że jak założą profil 50 to opona będzie "wyższa" niż na profilu 45... a to przecież bzdura totalna. Jeśli masz FABRYCZNY rozmiar i chcesz mieć 16" oponę, to co byś nie założył (np 125/80 hehe żart oczywiście) to jej "wysokość" i tak będzie taka sama (lub bardzo zbliżona). Przecież między 195/50 a 215/45 jest różnica 0,75MM (tak mm nie cm) wysokości. Profil to nie wysokość, tylko procent szerokości, dlatego 195/50 jest tak samo wysoka jak 215/45, żeby obwód koła się zgadzał, prędkościomierz nie przekłamywał itp itd. 195/50 ma tylko 1 zaletę - auto może ciut mniej palić. Poza tym, będzie się gorzej prowadzić, gorzej wyglądać, a i same felgi mogą być ciut bardziej narażone na porysowanie (choć z tym też bym nie przesadzał bo 195 na feldze 7J jest na równo). Ja bym wybrał 215/45. A jak chcesz postawić na swoim to bierz te 195/50... Będą tak samo "wysokie" ale będziesz spał spokojnie. No i zostaje jeszcze 125/80 o której wspominałem ;) Ale byłbyś chyba pierwszym co jeździ  na oponach motocyklowych hehe...
    Seat Leon ST FR | 1,4 TSI 125KM | MY17 | FR | Alor Blue | 0km :) | Hönigsberg
  • @fredi88 weź pod uwagę,  że przy najechaniu na krawężnik opona ugina się i czym węższa na tej samej feldze tym bardziej narażona na uszkodzenia.
    @simplyclever stosując oryginalny rozmiar felg załóż do nich rozmiar opon taki jak zaleca prodecnt. 
    W sumie to nie wiem czemu uparłeś się na rozmiar 195/50 czy  205/50 do felgi 16" i czemu nie chcesz rozmiaru 215/45 ?
    Rapid SB I 1.2 TSI 105KM I MY15 I Ambition Max I Warszawa
  • @konry a co to ma do rzeczy skoro jej wysokość w obu przypadkach jest taka sama?!
    Seat Leon ST FR | 1,4 TSI 125KM | MY17 | FR | Alor Blue | 0km :) | Hönigsberg
  • @fredi88 nie krzycz nie potrzebnie :-). Nie pisałem, że wysokość opony będzie inna tylko o stosunku szerokości opony do szerokości felgi. Czym węższa opona na tej samej feldze tym bardziej felga narażona na boczne otarcia. Najbardziej przy podjezdzaniu pod krawężnik gdy ugina opona ugina się. 
    Rapid SB I 1.2 TSI 105KM I MY15 I Ambition Max I Warszawa
  • Nie krzyczę, raczej jestem zdziwiony. Jeśli opona ma rant ochronny, czyli po założeniu nie tworzy się balon, to spokojnie na 7J założy się 195 i taka opona nie będzie naciągnięta. Z resztą wystarczy policzyć 7x2,54=17,78cm. Jeśli opona ma 19,5 to jak może być naciągnięta? To, że przyjęło się zakładać dużo szersze opony na węższe felgi to już inna sprawa i raczej nie ma sensu tego tematu ciągnąc i poruszać. Tak czy siak 195 na 6 czy 6,5J to żadne wyzwanie i felga super narażona na obicia nie jest.

    ps. niepotrzebnie...
    Seat Leon ST FR | 1,4 TSI 125KM | MY17 | FR | Alor Blue | 0km :) | Hönigsberg
  • @Fredi88 jak byś uważnie przeczytał co wcześniej napisałem to byś może się nie dziwił. Użytkownik Simplyclever pytał czy może założyć oponę 195 na felgę 7" i odpisałem, że tak. Ale jeśli chcę też rady to moje zdanie jest, że lepiej będzie założyć oponę 215 na tą felgę co już wcześniej uzasadniłem.
    Nie ma co się także denerwować i pisać, że ktoś piszę bzdury nie potratfiac przeliczać wysokości opony względem profilu i szerokości tylko trzeba mu to wytłumaczyć.
    Rapid SB I 1.2 TSI 105KM I MY15 I Ambition Max I Warszawa
  • @simplyclever rozmiary, które podałem uwzględniają wyłącznie 1 kryterium, mianowicie różnicę średnic +/-2%... tak jak koledzy napisali, felga 16'' 7J będzie za duża do opon 195/50, optymalne są 215/45, ale możesz spróbować z 205/50. Jako ciekawostkę załączam zdjęcie felg na oponach 205/45, można i tak...


    Rapid LB | 1.2 TSI 105KM CBZB | MY14 | Ambition Komfort | Czarny Magic perłowy | 100 tys km | Gdańsk, Mazury - "Polska Północna"
  • ok, dzięki wszystkim za wyjaśnienia.. kupiłem ostatecznie opony zimowe 215/45R16. Chodziło mi głównie o koszty bo na profilu 45 opony są znacznie droższe niż np na profilu 55 poza tym wyższy profil to i felga mniej narażona na działania mechaniczne. koniec końcem decyzja zapadła
    Rapid LB |1.2 TSI | 110KM-6B | MY2016 |Style Max-Pakiet Dynamic | Błekit Race | 12000km | Katowice
  • Jakie dokładnie opony kupiłeś ?
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • @simplyclever przeczytaj jeszcze raz co napisałem na poprzedniej stronie bo chyba dalej nie zrozumiałeś. Sam profil 45 czy 55 nie znaczy nic. Musisz go odnieść do SZEROKOŚCI opony, żeby można było wyliczyć jak opona jest "wysoka" (czyli ile ma boczna ścianka). Opona 215/45 ma taką samą wysokość co 175/55 (nie wnikajmy oczywiście w ułamki milimetra). Jeśli kupiłeś 215/45 to zrobiłeś moim zdaniem lepiej niż kupując węższą oponę, bo na 185 to strach rapidem powyżej 100km/h jeździć. Tańsza może jest 205/55/16 bo to chyba najpopularniejszy rozmiar opon razem z 195/65/15, 225/40/18 itp. Jeżdżą na tym najpopularniejsze samochody (golfy, passaty i inne tej wielkości auta), ale do rapida jest za duża. Obwód takiego koła zmienia się znacznie, przez co są same problemy. Zaczynając od przekłamań licznika, przez problemy z ABS/ESP a kończąc na np. braku otrzymania odszkodowania po wypadku przez niehomologowane opony.
    Seat Leon ST FR | 1,4 TSI 125KM | MY17 | FR | Alor Blue | 0km :) | Hönigsberg

  • Fredi88 ma racje co do profilu i reszty wypowiedzi co nie zmienia faktu że
    simplyclever  kupiłeś oponki w świetnym rozmiarze na zimę sam bym taki chciał ale Conti TS 850 kosztuje ok. 650zł szt. i ta cena przekroczyła znacznie mój zaplanowany budżet zimowy.
    Przyznaj się co kupiłeś ???

    Rapid SB | 1.2TSI CBZB 105KM | MY15 (4 tydzień 2015) | EleganceMAX | Błękit RACE | 55000+km | Bielsko-Biała
  • Rapid LB |1.2 TSI | 110KM-6B | MY2016 |Style Max-Pakiet Dynamic | Błekit Race | 12000km | Katowice
  • I jak sie na tym jeździ ?
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?