FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Kredyt Samochodowy w VeloBank

Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Problemy z klimatyzacją
  • Witam

    Jestem posiadaczem rapida od 10 miesięcy i od jakiegoś czasu mam problem z nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z układu wentylacji (klimatyzacji). Gdy odbierałem samochód w styczniu wszystko było ok. Po 5 miesiącach (przy przebiegu ok 3 tyś. km) przez ok 10 sekund od odpalenia samochodu zaczęło być czuć nieprzyjemny zapach z układu wentylacji i następowało parowanie szyb. W serwisie uzyskałem informację że jest to normalne gdyż po każdej jeździe w kanałach wentylacji zostaje niewielka ilość wody i stąd ten zapach po uruchomieniu silnika i para na szybach. Z czasem zapach zaczął być coraz bardziej intensywny aż pewnego dnia po dłuższej trasie przed dojazdem do domu wymyśliłem żeby wyłączyć klimatyzację aby kanały się osuszyły. Efekt był taki że musiałem otworzyć wszystkie szyby gdyż zapach był nie do zniesienia. Udałem się do najbliższego warsztatu serwisującego klimatyzację gdzie został wymieniony filtr kabinowy i przeprowadzono odgrzybianie poprzez ozonowanie. W związku z tym że był to już koniec września postanowiłem po ozonowaniu nie używać przez kilka dni klimatyzacji. Przez pierwsze dni w samochodzie było czuć głównie ozon po czym na nowo wrócił nieprzyjemny zapach który z każdym dniem coraz bardziej się nasila mimo że nie używam klimatyzacji. Włączenie klimatyzacji również nie pomaga. Aktualnie mam przejechane 6 tyś. km. Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem? Czy jest możliwe aby przewód odprowadzający wodę z klimatyzacji był zatkany?
  • Miałem to samo zapach jak by ktoś skarpetki tygodniowe wietrzył. Wymień filtr kabinowy który jest umieszczony pod schowkiem od strony pasażera. Musisz zdjąć osłonę wygłuszającą odkręcając śrubę potem przesówasz dwa klipsy do środka nic na siłę wyjmujesz osłonę wraz z filtrem. Pamiętaj tylko by filtr nie był to jakiś zamiennik bo niestety nie przylegają zbyt dokładnie.
    Może źle dobrali filtr lub go nie wymienili.Nie zapomnij oczyscić wlotów powietrza zbiera sie tam sporo śmieci.
    Rapid SB/1.2 MPI/MY14/Ambition komfort/ Szary metalik
  • Filtr węglowy to ja sam zakupiłem i został w mojej obecności wymieniony oraz zostało wykonane ozonowanie. Przed chwilą sprawdziłem filtr i jest jak nowy. Wychodzi z tego że jest jakaś inna przyczyna tego zapachu
  • zatkany odpływ, wszsystko jest możliwe, ale są też możliwe inne przyczyny.
    Ja osobiście nie jestem zachwycony ozonowaniem. Moim zdaniem lepsze rezultaty przynosi pianowanie parownika. Możesz to sam wykonywać, jak tylko będziesz czuł potrzebę. przy okazji możesz sprawdzić drożność odpływu.
    Co pół roku to nie jest jakiś drastyczny okres, na czyszczenie klimy.

    Czy Twoje auto kupowałeś z placu czy z zamówienia produkcyjnego?
    Poprzednie auto kupowałem jesienią z placu. podczas gdy wyprodukowane było latem i praktycznie od samego początku miałem smród.
    Drogą dedukcji doszedłem do tego że jakiś pajac laweciarz przestawiając je na kolejnych parkingach, fabrycznych, poznańskich, czy innych musiał w lecie odpalić klimę. Po czym auto stało niewentylowane z tą wilgocią na parowniku przez kilka miesięcy tworząc idealne warunku do rozwoju smrodliwych żyjątek.
    Oczwyśćie serwis czyścił mi to kilka razy w ramach potrząśnienia nimi mocniej niż zwykle, ale nie chciało mi się do nich jeździć co 2 tygodnie, bo na tyle mniej więcej starczało czyszczenie. Kupiłem preparat i sam czyściłem klime kilkukrotnie na przestrzeni kilku miesięcy, aż doprowadziłem ją do takiego stanu że profilaktyczne psikanie raz na 8-10 mies. pozowliło mi utrzymywać klimę dożywotnio bez smrodu.

    Odpowiednio duże napianowanie parownika, gdy piana zamieni się w ciecz pozwala na sprawdzenie drożności odpływu. Też tak robiłem, bo miałem podobne podejrzenia jak i Ty.
  • kros ma racje trzeba to co mozna wyczyścić ręcznie a potem pianką ja tak zrobiłem nie ozonowałem i jest dobrze. Oczywiście są różne szkoły jedna jest najlepsza robić wszystko dokładnie a to w niektórych warsztatach jeszcze jest problemem.
    Rapid SB/1.2 MPI/MY14/Ambition komfort/ Szary metalik
  • Ozonowanie nic nie daje:'( 
    Rapid LB/ 1.2 MPI + LPG / MY 2015/ Ambition MAX
  • może i daje tylko jak jest prawidłowo wykonane

    Rapid SB/1.2 MPI/MY14/Ambition komfort/ Szary metalik
  • co to za pianka o której piszecie? jakaś specjalna, bo nie jestem w temacie...
    jak tak, to podajcie namiar (cena, nazwa, jak stosować, etc.) bo u mnie też zapach jest nieprzyjemny.
    Rapid LB | 1.2 TSI 105KM CBZB | MY14 | Ambition Komfort | Czarny Magic perłowy | 100 tys km | Gdańsk, Mazury - "Polska Północna"
  • są preparaty takie preparaty w sprayu do czyszczenia i odgrzybiania układu klimy i wentylacji.
    Kiedyś używałem PLAK, i u mnie się sprawdzał. Teraz używam czegoś z NORAUTO, w domu mam to sprawdzę co to. Ale ważne aby wężyk był długi. Ten z norauto był za krótki i używam tego starego od PLAKA. W R jeszcze nie czyściłem, ale zasada jest taka, że po wyjęciu filtra kabinowego należy włożyć wężyk maksymalnie głęboko, uważając aby się nie pozawijał tylko trafił aż do parownika. Psikać wg uznania. Odczekać, włączyć nawiew i przewietrzyć, cieszyć się brakiem smrodu.
    Każdy preparat ma instrukcję. Mozna też, choć ja tego nie robiłem, czyścić również kanały wylotowe powietrza, wtykając wężyk przez kratki do oporu a następnie wyciągając go jednocześnie psikać.
    Piana z czasem zamienia się w ciecz. Co wycieknie wytrzeć, założyć Filtr PP i z głowy!
  • Jeszcze są inne firmy, ale faktycznie wężyk musi być długi ja zrobiłem czyszczenie całej wraz z kanałami po problemie. Kros zapomniałeś dodać że na koniec otwieramy drzwi i ustawiamy wentylator na największych obrotach otwierając wszystkie "kanały" jeden po drugim
    Rapid SB/1.2 MPI/MY14/Ambition komfort/ Szary metalik
  • Włączyłem klimę podczas ostatniej podróży i znowu miałem ten dziwny zapach "zgnilizny" po wyłączeniu, więc włączyłem klime i pochodziła tak przez całą podróż "wygrzało" sie wszystko i nastepnego dnia nic juz nie było żadnych zapachów teraz odpalam ją częściej zobaczymy czy to pomoże i jak długo nie będę musiał zaglądać do klimy.
    Rapid SB/1.2 MPI/MY14/Ambition komfort/ Szary metalik
  • Klimatyzacja musi często chodzić żeby smarowanie było i brak zalegania się smierdzacych grzybów...
    Rapid LB/ 1.2 MPI + LPG / MY 2015/ Ambition MAX
  • Dokładnie, nawet w okresie zimowy trzeba przynajmniej raz w tygodniu odpalać klime.
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • Ja nawet w zimie z klimatyzacją na ciepło jeździłem...:-) 
    Rapid LB/ 1.2 MPI + LPG / MY 2015/ Ambition MAX
  • Przeczytałem drugi raz - i nie znalazłem odpowiedzi: o jaką klimę chodzi? Czy to ręczna czy też Climatronic? (Tak jak na poście podajemy pojemność silnika czy moc)
    Dla wszystkich zainteresowanych - byłaby to ważna wiadomość. Wnioski z kolei mogliby wykorzystać wszyscy na przyszłość - by uniknąć podobnych problemów.
    Z moich ponad rocznych doświadczeń z Climatronikiem jak na razie nie mam żadnych problemów. Faktem jest, że klimy nie wyłączam wcale. Również w okresie ostatniej zimy jak i teraz, przy chłodnych dniach. Widocznie jednak ma znaczenie - jak i kiedy korzystamy z klimy.
    Pozdrawiam 
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Z drugiej strony szkoda nie wyłączać klimy w zimę, bo masz zwiększone spalanie i to bez potrzeby. Ale na pewno raz w tygodniu trzeba pojeździć na klimie, żeby potem kwiatków nie było i wszystko jedno czy manualna czy climatronik
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • Wzrost spalania przy załączonej klimie nie jest stały - ale zależny od kilku czynników. Inaczej - przy "niskim" stopniu eksploatacji klimy - jest dużo mniejsze niż np. latem przy upałach. Poszukaj analogii do częstości pracy zwykłej lodówki latem a zimą - i dalej do zużycia energii tejże lodówki. A z drugiej strony - przy ostatnim tankowaniu (przypomnę - jeżdżę z włączoną klimą) miałem obliczeniowe zużycie 5,7 na 100.
    Jeśli mam klimę w aucie - to nie po to aby ją tylko wozić - ale by służyła. A jak ma służyć - to widocznie korzystniej jest ją trzymać na małych obrotach i nie mieć czasem kłopotów z zapachem a następnie problemy z przywróceniem do stanu używalności.
    Pozdrawiam 
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Oczywiście, że spalanie będzie mniejsze niż latem, bo klima nie będzie potrzebowała tyle energii, ale jednak zawsze będzie większe. Do tego dochodzi spadek przyśpieszenia. A masz manualną klime czy climatronika?
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • Napisał wyraźnie, że Climatronik :)
    RAPID LB | 1.2 TSI CBZB 105 KM @120 KM/213,7 Nm | MY15 (45 tydzień 2014) | AmbitionMAX + USB + Climatronic + Tempomat + Hak | Błękit DENIM | łódzkie
  • Czy przpadkiem klimatyzacja nie działa ponizej 4 st C
    Rapid LB | 1.2 CBZA 86 KM | MY14 | Ambition Komfort | Błękit Pacyfic | 11000 km | Mińsk Mazowiecki
  • Odpowiedź nasuwa się sama. Jak warunki atmosferyczne spadną poniżej 4 st. to co ? Klima się wyłączy (?) - czy też dalej będzie działać? Klimatyzacja - ma za zadanie utrzymywanie zadanych warunków w zależności od wielu innych parametrów. Klima grzeje i chłodzi. Działa (jako całość) w całym zakresie temperatur występujących (w naszym) klimacie. Np. od -20 do +50. Tyle - że dla nas najczęściej działanie klimy łączymy z obniżaniem temperatury w kabinie pojazdu latem. Ale to jest tylko wielkie uproszczenie.
    Pozdrawiam 
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?