FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Wymiana oleju
  • @asia1209   Olej zgodny z normą VW czyli 504.00/507.00 zapewne jest to olej 5W30 no i filtr oleju. Czy będzie to olej Castrola czy Mobila czy coś innego wg mnie nie ma różnicy jeśli produkt spełnia konkretne wymagania, różnica jest tylko w cenie. Za tą opinię pewnie zaraz mnie zlinczują ale sam się o tym przekonałem w kilku samochodach tj. ważne żeby olej spełniał normę producenta a firma to sprawa najmniej ważna.

    Ja do wymiany oleju po 6000 km w swoim Rapidzie 1.2 TSI 110 KM zastosowałem Castrola Edge LL 5W30 504.00/507.00 tylko dlatego że udało mi się go dostać w rozsądnej cenie w stosunku do innych.
    RAPID LB | 1.2 CJZD 110 KM | MY16 | Ambition MAX | Beż cappuccino | 39000 km | Olsztyn
  • @maciektsi, gdzie masz napisane w instrukcji o 5W30 ?
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • Oleje zgodne z normą 504.00/507.00 która jest podana w instrukcji to oleje 5w30.
    Ważne jest to że nie każdy olej 5w30 spełnia normę 504.00/507.00. 
    RAPID LB | 1.2 CJZD 110 KM | MY16 | Ambition MAX | Beż cappuccino | 39000 km | Olsztyn
  • @asia1209 Temat doskonale opisany, poszukaj na forum.
  •  @maciektsi Hmmm no to raczej nie jest prawdziwe stwierdzenie - teraz, po ostatniej zmianie oleju mam wlany Shell Helix Prof. AV-L 0W30, który jak najbradziej spełnia normę 504.00/507.00 i jest przez aplikację Shella zalecany do TSI jako "Premium". Co do wrażeń z użytkowania - wcześniej miałem Mobila 5W30 i na Shellu autko przyjemniej startuje, silnik mruczy bardziej "miękko" no i jak na razie zero ubytków (przejechane prawie 5 tys. km).
    Rapid LB | 1.2 90KM | MY 2016 | Ambition MAX | Błękit Pacific | 41000 km | Brzoskwinia | śr. 5,5 l/100 km
  • @mkz ale z reguły jest to 5W30
    RAPID LB | 1.2 CJZD 110 KM | MY16 | Ambition MAX | Beż cappuccino | 39000 km | Olsztyn
  • Jeżdzę od lat na olejach Schella i mogę w ciemno polecić. Nie ma znaczenia czy to silnik benzynowy czy diesel autko na tych olejach chodzi jak złotko. Nie zmienię nigdy na żaden inny.
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYA/Chip 136KM / MY2015 / Elegance Max / Srebrny / 112K / BIelsko-Biała
  • Witam, mam przejechane lekko ponad 14 km (w 1,5roku) w skodzie octavii III 1,2 (77)TSI - na bagnecie oleju mam min, jeszcze nie pojawiła się kontrolka (sprawdzałem na równej powierzchni, na silniku zimnym).
    Jazda dzienna ok 20-30 km po mieście, średnio ok 1600-2400 obrotów i pytanie czy tak niski poziom oleju oznacza, że to wina nieszczelnego silnika czy może normalne zużycie przy nowym silniku?

  • @Remus Stara zasada "nigdy nie mów nigdy". Dobra rada :)
  • PiotrW normalna sprawa, dolej i po kłopocie.
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • @PiotrW masz porównanie do poziomu stanu oleju w momencie zakupu? Od jak dawna masz taki niski poziom? Warto przynajmniej raz na tydzień czy co tysiąc km zaglądnąć na bagnet. Sprawdzałeś pod samochodem (podłoga w garażu, plac na którym parkujesz), czy nie ma śladów oleju - albo przy wjechaniu na kanał - sprawdzenie optycznie czy nie ma sączącej się/pocącej powierzchni na bloku silnika?
    Jak byś przy nowym samochodzie miał górny poziom oleju (na bagnecie) to aktualny stan jest "normalny". Każdy silnik wymaga sprawdzania poziomu, każdy silnik coś tam bierze (oleju).
    Dużo zależy od rodzaju eksploatacji, ilości startów, czasu jazdy, stosowania średniego/górnego zakresu obrotów,...
    Jeżeli pozostaniesz przy wymianie oleju po 15 tkm - to nie ma sprawy, jak skorzystasz z wymiany do 30 tkm - to powinieneś uzupełnić poziom oleju, ale następnie regularnie sprawdzać jego poziom.
    Pozdrawiam  
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Gdyby był wyciek oleju, to kontrolka by się zapaliła po 2/3 tysiącach km. Jeżeli poziom oleju spadł do min. po 14 tysiącach kilometrów to jak dla mnie oznacza  to, że silnik jest w bardzo dobrej kondycji a spadek poziomu jest zupełnie normalną i oczywista sprawą szczególnie w silniku z turbo. Jak widać przydałaby się wymiana, chyba,że właściciel będzie wyczekiwał tych 30 tysiecy na liczniku ;/
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • U mnie stosowny komunikat o sprawdzeniu 
    poziomu oleju pojawil się po ponad 15k kilometrów i rownalo sie to dolaniem jakis 300ml. Nawet w instrukcji od samochodu masz napisane ze jak silnik bierze olej (niepamietam dokładnie) 0,5 l na 1000 km to jest to normalne.
    Rapid SB | 1.2 105KM | MY15
  • W ogóle to sprawdzacie poziom oleju chociaż raz w miesiącu .........? ;/ bo niektóre wpisy świadczą raczej o czymś przeciwnym ;)
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • Nie, to nie jest normalne ze silnik bierze 0,5l oleju na 1000km. Przy 15 tys "dolejesz" 7,5l... to po co go w ogole zmieniac? Vw sobie takie cos napisal w ksiazce przez co unika odpowiedzialnosci za silniki TSI. Normalny motor z turbo moze lyknac 0,5l na 15 tys km... ale nie na 1000... co to wartburg?!
    Seat Leon ST FR | 1,4 TSI 125KM | MY17 | FR | Alor Blue | 0km :) | Hönigsberg
  • Niestety taki urok silników z turbo. Jeździsz normalnie, silnik bierze odrobinę oleju, ciśniesz to wciąga.
    Pokaż mi producenta, który nie ma napisane w instrukcji, że silnik może tyle i tyle łyknąć oleju.
    Każdy chyba miał w zyciu jakiś samochód i sam wie, kiedy dane dolewki przestają byc czymś normalnym a to co podaje producent można między bajki włożyć jak wymiany oleju co 30 tysięcy kilometrów ;)
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • Myślę ze zuzywanie oleju duzo zalezy od pierwszego dotarcia silnika jak i od użytkowania( pałowanie na zimnym). Ja swoim rapidkiem dopóki olej sie nie rozgrzeje do konca to jadę bardzo delikatnie. Mam przejechane prawie 33tys i od wymiany do wymiany nie ubylo ani mililitra oleju
    Rapid SB | 1.2 TSI 132km | MY2014 | Ambition max + panorama | Corrida red | 70000 | Szczecin
  •  Zgadzam się z @Kubica. Mam dwie wymiany oleju i też grama nie dolałem.
    Dobrze dotrzesz i nie pałujesz na zimnym, to długo posłuży.
  • Dzięki wszystkim. Mam zamiar dolać 0,5l oleju Castrol EDGE Titanium FST 5w30 LL (wiem że do wyboru są jakościowo lepsze oleje innych marek FR,USA ale zostałem przy tym), natomiast na wymianę poczekam do przeglądu (tj. styczeń/luty).
    Z wyliczeń do przeglądu zrobię ok 11000km (gdzie akurat w sierpniu zrobię dużo bo aż 5000km). Jeśli chodzi o wyciek to nic takiego nie zauważyłem i na pewno będę doglądać stanu oleju.
    Oczywiście po odpaleniu wyłączam start/stop.
    Odnosząc się do słów Kubicy dot.,,pałowania" to nie mam możliwości, bo większość stoję w korku a jak mam możliwość się rozpędzić, czy mocno ruszyć z ronda to już dawno silnik jest rozgrzany. Do dwóch tyś km nie przekroczyłem 2500 obrotów.
    Jeśli patrząc z perspektywy docierania to powinniśmy wymienić olej po przejechaniu 2 tyś km nawet jeśli w dzisiejszych czasach silniki są już dotarte na etapie montażu tzn. jest po suchym dotarciu bo i tak może się zdarzyć, że zostaną w kom. silnika niewielkie ilości opiłków prawda?:). W taką paranoję jeszcze nie wpadłem ale rozumiem osoby, które się pasjonują samochodami czy mają super auta i tak robią:). Pozdrawiam

  • @PiotrW Moze bierze ci olej dlatego ze dynamicznie jezdzisz na zimnym silniku. Nie chodzi tylko o obroty silnika bo tsi ma przeciez bardzo nisko dostepny maksymalny moment wiec tez mozna cisnac. A jak nie to nie mam pojecia:)).  Co do docierania to slyszalem ze silniki po zmontowaniu sa odpalane na kilkanascie minut i tyle. 
    P.S Ja wymienilem olej po 5000 w celu wyeliminowania jakichkolwiek opiłków jeśli byly a potem co 10tys caly czas :)
    Rapid SB | 1.2 TSI 132km | MY2014 | Ambition max + panorama | Corrida red | 70000 | Szczecin

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?