FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Modyfikacje i ulepszenia?
  • @marcinzolnierz7  "Przegrzanie tego auta...? Chyba niemożliwe, wiosną kolega zapomniał
    zdemontować w swoim i przy jeździe 150-170 (na a2 Z Warszawy do
    Poznania) jak się zatrzymywał na bramkach to wentylator się nie załączał
    a było ok +10 C."  to jest bardzo ekspercka opinia :)
  • Zerknijcie na wielkość kratek, którymi przelatuje powietrze. Od góry do połowy wysokości grila - jest to profil zamknięty. Natomiast pod tablicą - jest niemalże dwa razy większa powierzchnia dolotu powietrza do chłodnicy. Dlatego zgadzam się z Michal3464j, że tego auta z zasłoniętą górną częścią chłodnicy nie da się przegrzać.
    W drugą stronę wracamy do pierwotnego tematu - czy zasłonięcie górnej części chłodnicy wspomaga szybsze nagrzewania układu chłodzenia. Wygląda na to, że nie.
    I na koniec tylko moja uwaga - nie jest to moja opinia - tylko wnioski na podstawie wpisów w tym wątku.
    Pozdrawiam 
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Witam, nie wiedziałem gdzie napisać, więc postanowiłem tutaj. Z tego co zauważyłem to chyba nowe R wychodzą już bez emblematów TSI, czy TDI na tylnej klapie i w związku z tym mam pytanie, czy można samemu dokupić taki emblemat i zamontować sobie na klapie i jaki powinien być przy 1,2 TSI 105, cały srebrny, czy literka "I" czerwona? Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 116000 km | Sochaczew
  • Przy 105 czerwona :)
    Rapid SB | 1.2 105KM | MY15
  • @Michal3464j wg tego co napisał Jercen kłamiesz... Nie może Ci się auto nagrzewać szybciej, świadczą o tym wpisy ludzi którzy takiej osłony nie posiadają.
    LB|1.2 CBZB 105KM|MY14|AMBITION Komfort|Srebrny metallic| 107000km|Nieciszów k. Oleśnicy
  • ... @marcinzolnierz7: mam nadzieje że to sarkazm.
    Są dwie opinie, każdy sobie wybierze swoja, i tyle. Koniec tematu.
    Rapid SB | 1.2 CBZA 86KM | MY15 | Ambition Max + Dynamic + Pakiet na bezdroża | Czerwień Corrida | 4500km | Lublin
  • Ale problem...... z napisem?Chłopaki trochę luzu.Czy to ważne tsi czy tdi ,ważne że hejterzy jadący ostro na SKODĘ wąchają dym, bo umówmy się akurat te opcje silnikowe duuużo potrafią!!!
    Rapid LB/1.2 MPI/MY14/Ambition/Czarny Magic/Toruń
  • Proponuję wywieszenie białej flagi w temacie pokrywy grila. Podobno do połowy stycznia nie będzie (albo prawie nie będzie) śniegu. Czyli temperatury średnio powyżej zera. W tej sytuacji górą są zwolennicy nie zakładania osłony górnej. Dalej - już nie daję gwarancji, co do temperatur.
    Natomiast co do zakupu/założenia osłony na gril - każdy powinien po przeczytaniu powyższych wpisów mieć swoje zdanie i wykorzystać je sam w eksploatacji swojego R.
    Ostatni mój "grosz" w sprawie grila: jeździłem kilka lat na jednym (i tym samym) silniku 1.6 HDi latem i zimą, by było weselej przez dzień jak i całe (tak - dokładnie całe) nocki. Ani razu nie zakładałem żadnej osłony na chłodnicę czy maskę - a w naprawdę spore mrozy - miałem ciepło (niemal gorąco) w kabinie. Dalej - no comment.
    Liczę na to, że temat osłony jest zakończony.  
    Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Do Jercen i lukasz13:
    Zapewniam że auto znacznie szybciej się nagrzewa i wiem , że patrząc na wloty wydaje się to niemożliwe ale tak jest.
    Opinia może nie ekspercka ale skoro ani ASO ani HEKO(producent tej plexy) nie poda Ci żadnej opinii, to może moja nie jest taka całkiem bezużyteczna...?
    Wybór padł na R , ponieważ.... wydawał się całkiem przyzwoitym autkiem. W necie same pochwały a opinii użytkowników nie było zbyt wiele w kwietniu/maju 2013.
    Do gross81:
    Źle wyglądający byłby karton lub jakaż folia, z daleka tego nie widać a z bliska fabrycznie niedomalowane ranty (np.zderzaków, czy profili wewnętrznych karoserii) rażą znacznie bardziej. Ale przy tym kolorze , ,,... należy traktować to jako specyfikę produktu..." - tak ustosunkował się importer skody.
    Ok Jercen 
    Na zakończenie dodam że miałem prywatnie VOLVO z silnikiem 1,6HDI(110kM) przez 4lata i zgadzam się że nie ma czego komentować w kwestii nagrzewania ( nie wiem jakie miałeś auto ale umnie była elektryczna grzałka w nagrzewnicy - dosłownie 5min. i z kratek ciepłe powietrze leciało)
    i koniec.
    Czy chlupie komuś woda w tylnych drzwiach to powiem jak to naprawić bo w ASO ucięli mi jakimś tępym nożem kawałek uszczelki-żenada:(
    Pozdrawiam
  • Do bemakr:
    Tu masz link do uchwytu ale trzeba dorzucić jeszcze lepszą antenkę(sirio as100 wraz z kablem), bo to co w zestawie jest to straszna lipa)
    allegro.pl/listing/listing.php?fuzzy=1&order=p&string=sirio+twin+car&bmatch=seng-v6-p-sm-1-e-1209.
    Uchwyt należy rozwiercić wiertłem 12 lub 14, musisz zmierzyć główkę PL.
    Koniecznie zrób "podkładkę np. z blachy grubości 3mm i wymiarach ok 15x15mm, należy założyć ją od środka pod śrubę, inaczej przy dłuższym baciku niż ten w zestawie, pogniesz dach przy większych prędkościach.
    Jeśli zdecydujesz się na taką przeróbkę to możemy pomailować.
    Pozdrawiam
  • @jercen sprawę zaślepki/osłony grilla a dogrzewanie   uważa za zakończoną, ale po 3 latach zadam trochę   inne pytanie:
    W internetach wyczytałem, że warto założyć osłonę na dolny grill, gdyż osłania to trochę chłodnicę od dołu i co tam jeszcze jest (wybaczcie, nie jestem "techniczny" i moja wiedza na temat jednostki napędowej [i reszty bebechów] sprowadza się do tego że prawdopodobnie jest z przodu) od błota pośniegowego, piachu i soli, więc:
    czy warto?
    gentleman.gif
    45 x 37 - 10K
    Rapid Spaceback | 1,2 110 KM | 2015 | Style | Beż cappucino | 25 500 | 3City | 6-F
  • Sprawa osłony grilla czy chłodnicy na okres zimowy nie jest zamknięta. Tylko że, ile kierowców, tyle opinii. Konstrukcja wlotów powietrza na chłodnice w strefie komory silnika jest na tyle dopracowana, że stosowanie dodatkowych osłon (w celu osiągnięcia szybszej temperatury silnika) jest dyskusyjna.
    Natomiast czy faktycznie w okresie zimowym dolny wlot/dolne elementy układów chłodzenia są narażone na mechaniczne oddziaływanie drobnych, odlatujących kamieni i  ziarenek piasku oraz solanki w postaci mgiełki? Warto porównać umieszczenie wysokości obu otworów. Okazuje się, że jadąc w warunkach zimowych 20 - 30 - 40 m za pojazdem, mgiełka dostaje się praktycznie równo, jak na dolne części chłodnicy (dolnym otworem), tak na górną, jak i na szybę. Można też porównać ilość tych małych "wżerów" w lakierze, pochodzących od kamieni i piasku. Widać to (przynajmniej w moim R) od zderzaka do przedniej części pokrywy silnika. Sądzę, że stosowanie dolnej osłony zmniejszy dolot w linii prostej solanki czy zanieczyszczeń, jednak mgiełka przy prędkościach podczas jazdy miejskiej (i większych) przedostanie się jak od górnego wlotu (w dół) tak od kilku innych szczelin na większą część chłodnic.
    Dlatego nie przymierzam się do stosowania żadnej osłonki zimą. W poprzednich samochodach również nie stosowałem, elementy układu chłodzenia nie zostały "przegryzione" czy wręcz rozszczelnione. Pozostaje kwestia widoku czy wyglądu takich elementów po kilku zimach. No i jeszcze jedno podejście do tematu - w miarę sytuacji drogowej, w okresie działania soli na jezdni można zachowywać większy odstęp od pojazdu jadącego przed nami, by nie jechać w bezpośredniej "mgiełce".  
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Jak zwykle odpowiedź szybka, pełna i profesjonalna. (jak to mówią, mądrego dobrze poczytać). Dziękuję :D
    Nie stosuję jazdy "zderzak w zderzak", tym bardziej zimową porą, gdzie z przyczepnością na jezdni bywa różnie, więc przemawia do mnie argument o równo rozkładającej się mgiełce.
    Dogrzanie, czy też szybsze rozgrzanie, nie zależy od osłony (mały i duży obieg chłodzenia) i to nie stanowi dla mnie problemu w tej dysertacji.
    Czekam (jeżeli to możliwe) na opinie użytkowników osłon dolnych grillów [możemy również używać zamiennie 'grilli'].
    gentleman.gif
    45 x 37 - 10K
    Rapid Spaceback | 1,2 110 KM | 2015 | Style | Beż cappucino | 25 500 | 3City | 6-F
  • Nie mam osłony ale według mnie osłona może się sprawdzić i przydać komuś, kto często jeździ zimą w korku. Miałem taką sytuację podczas ostatniej zimy (-10 stopni) , że przez 40 minut jechałem praktycznie od początku w korku i auto nie nagrzało się w tym czasie i cały czas było chłodno we wnętrzu.
    Rapid SB | 1,2 130 km (box) | MY16 | Ambition Max | Blue denim | 40 000 km | Trójmiasto
  • Coś tu nie pasuje... W R pierwszy obieg ciepłej/nagrzanej wody jest puszczony na wymiennik ciepła do kabiny. W tym czasie pompa i termostat nie podają cieczy na chłodnicę. Jak przy niskiej temp. uruchomisz silnik, to przy spokojnej jeździe wolniej się nagrzewa, ale priorytetem jest ciepło dostarczane do kabiny.
    Benzynowy silnik normalnie w kilka minut podaje wystarczającą ilość ciepła do kabiny, niezależnie od zamocowanej osłony na grillu.
    Sprawdzałeś czy masz grzałkę PTC?
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Ja akurat mam PTC wiec u mnie ciepło czuć juz po 1-2 minutach wolnej jazdy. Śmiem twierdzić, że osłona nic nie da podczas stania w korku. Osłona zamyka tylko dopływ powietrza z przodu, ale zimne powietrze spokojnie dostanie się od dołu.
    Rapid LB|1,2 85 KM| MY14| Ambition| Blue Denim| 105000 km| Kraków
  • @jercen: nie wiem co to jest ta grzałka. Był to raz jedyny kiedy miałem taką sytuację, że od startu jechałem kilkadziesiąt minut w korku i jedyny raz, kiedy nie mogłem zagrzac wewnątrz mimo zamkniętego obiegu powietrza. Dlatego też nie szukałem powodów tego stanu rzeczy. 
    Rapid SB | 1,2 130 km (box) | MY16 | Ambition Max | Blue denim | 40 000 km | Trójmiasto
  • W dziale Informacje i newsy jest temat: Element grzejny PTC
    Po lekturze możesz sprawdzić w swoim R, czy go masz.
    Niezależnie od tego, nagrzewanie kabiny w R jest dopracowane, i przy krótkim przebiegu już działa. Jak piszesz - że tak miałeś raz, to nie miałeś niewłaściwie nastawy? Masz Climatronic czy ręczną klimę? Ale to też nie ma większego znaczenia. Warto by sprawdzić przed jesiennymi pluchami układ ogrzewania.  
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Ok  dzięki - zerknę. Na bank miałem na maksa ogrzewanie włączone Ale głowy teraz nie dam, że tylko na szybę (manualna klima). 
    Rapid SB | 1,2 130 km (box) | MY16 | Ambition Max | Blue denim | 40 000 km | Trójmiasto
  • Chciałbym powrócić na chwilę do tematu dolnego grilla.
    Stosowanie osłon w zimę, mających na celu szybsze dogrzanie silnika nie ma sensu, jak w każdym aucie ze sprawnym termostatem. Można natomiast rozważyć zastosowanie siatki zabezpieczającej przed uderzeniami kamieni. Tak jak pisałem w innym dziale, ostatnio przeżyłem "śmierć" chłodnicy intercoolera na skutek właśnie uderzenia kamienia. Tutaj jednocześnie chciałbym zrobić ukłon w stronę starego tematu na Forum, mianowicie o obecności i działaniu czujnika poziomu płynu w zbiorniczku wyrównawczym układu chłodzenia. Otóż działa, wprawdzie dopiero jak płynu jest na dnie, ale efekt jest osiągnięty, bo silnik się nie przegrzał. Po wydaniu 400 zł i prawie sześciu godzinach w kanale (wymiana jest tragiczna) zastanawiam się nad jakąś siatką, która jednocześnie nie będzie szpecić. Jak ktoś ma jakiś pomysł, chętnie poczytam :)
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Style Plus | Biel Laser | 116000 km | Sochaczew

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?