FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Wymiana oleju
  • Większość osób jedzie bo tak wypada :) Nie mówię, że konkrenie osoby z tego forum, ale jak przyjmie się jakiś stereotyp to wypada mówić że coś jest złe a coś dobre. Jeśli ktoś zrobił 200 tyś na castrolu to dlaczego ma narzekać. Teść jest z osób które o motoryzacji pojęcie mają niewielkie. Na serwis jechał zawsze bez niczego. Lali zapewne castrola bo co mieli lać. Fabia z HTP pod maską ma w tej chwili prawie 250 tys przejechane i gwarantuje wam że jakbyście to auto zobaczyli i posłuchali bez wiedzy o przebiegu to nikt nie dałby mu więcej niż 100 tys przebiegu. Silnik chodzi jak zegarek. Cichutko, na postoju go nie słychać w ogóle. Sam też "testowałem" oleje i zacząłem od LM ten szary z jakimiś super dodatkami, nie pamiętam już dokładnie bo było to ładne pare lat temu. Auto po zalaniu tego badziewia chodziło strasznie. "Cykało" po odpaleniu, silnik chodził głośniej. Nigdy więcej badziewia. Potem długo do TDI lałem motula 6100 i byłem zadowolony. Silnik chodził miękko a oliwe wymieniałem co 10 tys. Teraz na blacie już prawie 250 tys przebiegu i co zrobiłem? Znajomy mechanik (w tej kolejności jak piszę) kupuje na warsztat olej syntetyczny 5w30 jak dobrze pamiętam. Nawet mnie nie interesuje jakiej firmy. Twierdzi, że leją to w VW (a kilkanaście lat tam pracował) więc i mi to zalewa. Wymianę robię teraz co 15 tyś a nie jak wcześniej co 10 (wychodzi raz na 4-5 miesięcy) i nie widzę żadnej różnicy. Auto nie ma lekko bo większość gonię po autostradach z prędkościami obrotomierza 3-3,5 tys obr/min (4,5 jest czerwone pole) i ten trup dalej jezdzi :) wymieniałem już ten olej chyba 4 raz i bezproblemowo. Także ja już podchodzę do olejów z lekkim dystansem. I tak jak nie tankuję mega super extra droższego paliwa tylko zwykłego diesla który mi nigdy nie zamarzł a mieszkam w Alpach gdzie temp są troszkę niższe w nocy, tak przestaję widzieć sens zalewania auta choćby olejem o którym pisał kolega wyżej - tak przepłaciłeś :) Oczywiście, każdy ma wybór i może zalać auto olejem z płatkami złota nawet. Pytanie tylko po co skoro osobiście doświadczyłem że auto na pospolitych olejach robią tyle km że niektórzy 3 razy auto zmienią.
    Seat Leon ST FR | 1,4 TSI 125KM | MY17 | FR | Alor Blue | 0km :) | Hönigsberg
  • Wszystko sie zgadza co piszesz z jednym malym wyjatkiem, jak bys w 100% wyznawal to o czym piszesz to bys nie jezdzil starym, dobrym dieslem, ktory zniesie prawie wszystko :) ( olej tez ) i jest duzo bardziej trwaly od nowych silników to w garazu twoim stalaby nowa Dacia z 1,5 DCI ( nie ujmujac Daci ). Takze nie ma co przesadzac. 
    Ten watek jest od wymiany poglądów na temat oleju a nie od przekonywania sie do konkretnego oleju. Oznaczenia na pudelkach z olejem sa tak samo proste jak obecne etykiety na oponach - dla zwyklych użytkowników, ktorych nie interesuje sklad mieszanki z ktorej powstaje opona i jak sie ona pozniej zachowuje w takich czy innych warunkach. Tak samo jest z olejami. Nikt nie wnika przy zakupie tego czy innego oleju w sklad chemiczny, aby wiedziec jak sie on zachowuje wraz z przebiegiem i w jakim stopniu nasz styl jazdy ( trasa/miasto/but czy PSJ jak rowniez sam silnik) wplywa na jego przyspieszona degradacje w silniku oraz jaki ma ona wplyw na silnik. Niestety ale nowsze silniki ( takie jak TSI )juz sie nie zadowola byle jakim olejem jak np. stary dobry TDI, ktory pojechal na wszystkim. Trzeba tez pamietac, ze nawet najlepszy olej ( pod wzgledem parametrów,  nie ceny)nie uchroni nas przed awaria silnika spowodowana bledem konstrukcyjnym badz slaba jakoscia uzytych materialow. 
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • Ze zmian które zaobserwowałem:
    1) Silnik zdecydowanie ma lepszą kulturę pracy
    2) Zapalanie odbywa się bez 1 sekundowego terkotu który pojawiał się od czasu do czasu
    3) Spalanie spadło wg wskazań komputera o 0,2-0,3l/100km
    4) No nie idzie skubańca zagrzać :D Wcześniejszy olej potrafiłem zagrzać do 105 stopni C, Na millersie grzałem autostradą non stop 170, miejscami nawet sporo szybciej i 98 to był max.
    Rapid SB | 1.2 TSI 105 | 2013 | Ambition Max | Biała | 33kkm i ciągle rośnie | Klimontów sandomierski
  • Tomihno wybacz, dopiero teraz zobaczyłem co napisałeś.
    Na początek warto zaznajomić się z takim pdfem:
    http://www.animegame.com/cars/Oil%20Tests.pdf
    (akurat tu Castrola nie ma ale można poczuć o co w tym wszystkim chodzi)
    Generalnie temat rzeka i nie da się tego tak w paru słowach ująć...


    Rapid SB | 1.2 TSI 105 | 2013 | Ambition Max | Biała | 33kkm i ciągle rośnie | Klimontów sandomierski
  • Coś w tym może jest bo jak jeździłem na castrolu LL i do tego profesional to dosyć szybko temp. oleju rosła do 106 stopni C, a jak teraz przeszedłem na LM Top Tec 4200 to też zaobserwowałem, że temp. max to 98 stopni.
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • Niektorzy "znawcy" twierdza, ze seria Top Tec z LM dupy nie urywa i cos w tym jest po przejechaniu 5 tysi szalu nie ma. 
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • możliwe, a jak ma się wspomniana seria LM do podobnej serii Motula? Porównywalnie? Który byłby lepszy?
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • poszedl PV. 
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  • Moim zdaniem lepiej mieć w silniku najtańszy olej niż w ogóle nie mieć najdroższego. W oleju najważniejsze jest to aby był. Przy takiej eksploatacji jak jeździmy wystarczy stary "selektol" czy "Lux". Dopiero kiedy zaczyna się odstępstwo od standardu wymagania są podnoszone. NP dla hydraulicznych regulatorów, czy turbo. Lecz znowu już podstawowy olej zgodny z normą, wszystkie potrzeby zaspokoi. To tak jak z gazem w aucie. Bo silnik mniej przejedzie.... Ile mniej?! 500 tys km? 100tyskm? 10tys? Tak czy siak albo warto zdecydowanie co widać odrazu, albo gra nie warta świeczki.
    Rapid LB| MY 2015| CGPC 1,2 MPI| Active MAX|Biały Candy|163 tys km.| Wrocław
  • Panowie pomóżcie, czy ktoś z was może mi podać ścieżkę w VCDS, żeby ustawić sobie dwa wskazania licznika jeden do przeglądu drugi do oleju, bo właśnie wracam z ASO i za cholerę nie wiedzieli jak to ustawić, przeglądałem razem z nimi, niby gość wchodził we wszystkie warianty i ... nic z tego, ustawiało się tylko przegląd, albo po 15 tys, albo 30 tys i to wszystko. Jak ktoś mógłby pomóc do by było super
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • @dodan niestety nie pomogę, bo nie ogarniam VCDS... jedynie potwierdzę, że ustawienie jest wykonalne, pamiętasz u mnie tak było, że fabrycznie miałem 1 wskazanie, po przeglądzie ASO ustawiło 2 wskazania... na Twoim miejscu wymagałbym od serwisu, aby zdobył wiedzę jak to wykonać.  Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 TSI 105KM CBZB | MY14 | Ambition Komfort | Czarny Magic perłowy | 100 tys km | Gdańsk, Mazury - "Polska Północna"
  • Zgadza się ale co mam ich zabić czy jak?:) Siedziałem razem z gościem na warsztacie przez półgodziny i nic...a właśnie wiedziałem, że to jest możliwe po twoim przypadku ale gość zasugerowała, że w dieslu może nie być takiej możliwości... generalnie jestem już nimi zmęczony. Na gwarancji też mnie oszukali, podobno gościu z oddziału w Poznaniu zaniedbał swoją robotę i nie wpisywał przedłużenia gwarancji i teraz nic się nie da zrobić. Ja co prawda mam 55 kkm przejechane, a okres gwarancji dwuletniej kończy mi się w maju więc i tak do maja zrobię te 5 kkm więc się nie awanturuje. Podobno taka sytuacja spotkała nie tylko mnie, gościa w Poznaniu zwolnili ale co mi po tym. Także panowie sprawdzacie czy macie przedłużone gwarancje w serwisie. Na razie wynegocjowałem, że przy kupnie następnego auta dostanę dużo wyższy rabat:)
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • Cos mi tu nie gra. Byles w ASO, skoro nie mieli wiedzy jak to zrobic to powinni zajrzec do instrukcji serwisowej SKODA i powinni tam znaleźć rozwiazanie. 
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  •  Przerabiałem ten temat i niestety, ale u mnie też nie potrafili tego ustawić.
  • A może nie wszystkie kompy mają taka funkcję.
    Corolla | 1,6 132KM | MY18 | Classic Plus | Czarny | EPi
  •  Tylko, że jak wyjechałem z salonu to miałem 2 wskazania, po serwisie  olejowym w ASO nagle zrobił się tylko jeden.Opisywałem to już na forum. W ogóle twierdzili, że Rapid nie ma Q16 :)
  • @dodan powiedziałbym co masz zrobić, ale nie chcę odpowiadać za współudział ;-)  co do Twojej gwarancji, pisałbym skargę do centrali. Rekompensata w postaci dodatkowego rabatu na zakup następnego auta u nich, osobiście by mnie nie satysfakcjonowała, bo jest to trochę uzależnianie klienta... a co w przypadku jak spodoba Ci się model innej marki... to po rabacie... ale jak jesteś zadowolony, to OK ;-)  Pozdrawiam
    Rapid LB | 1.2 TSI 105KM CBZB | MY14 | Ambition Komfort | Czarny Magic perłowy | 100 tys km | Gdańsk, Mazury - "Polska Północna"
  • No właśnie tak się zastanawiam co z tym zrobić....
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • Wymiana na uniwersalny środek wymiany, emitowany przez NBP.
    Rapid LB| MY 2015| CGPC 1,2 MPI| Active MAX|Biały Candy|163 tys km.| Wrocław

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?